قرص اکس

blank

قرص اکس یکی دیگر از قرص های روانگردان است که در آزمایشگاه ها با ترکیب کافئین، دکسترومتورفان، آمفتامین و کوکائین ساخته می شود و توهم و سرخوشی را به همراه دارد. ابتدا این قرص برای مهار اشتها و لاغر شدن تولید شد اما با آزمایشات آن روی حیوانات و مشاهده عوارض مخرب آن روی سیستم عصبی، مصرف آن به طور کلی ممنوع شد.

قرص اکس

اکس خالص، پودری سفید کریستالی شکل است که بویی مشابه کپک دارد. این دارو به عنوان روانگردان فعال مصنوعی شناخته شده است و به صورت قرص، کپسول، برچسب های پوستی، پودر استنشاقی یا تزریق مصرف می شود. از نام های دیگر قرص اکس می توان به اکستاسی، دلفین، فراری، صلیب، هپی، گشنیز، تویوتا، مرسدس بنز، موتورولا، دلار، میتسوبیشی ، اکستازی، XTC، آدم، E، X و یا قرص شادی بخش اشاره کرد. LSD از دیگر قرص های روانگردان شبه قرص اکس است. برای کسب اطلاعات درباره ترک اعتیاد LSD کلیک کنید.

عملکرد اکستازی

این قرص با تاثیر گذاری روی نورون های دارای سروتونین باعث توهم، افزایش انرژی ، افزایش هشیاری، تمایل به برقراری ارتباط با دیگران و خوشحالی و نشاط و تحریک پذیری می شود. دستگاه گوارش از طریق عروق خونی این ماده را جذب می کنند و در تمام بدن پخش می کنند. این ماده بسیار اعتیادآور و خطرناک است و با مصرف روزانه تحمل فرد بیشتر می شود. با گذشت زمان بدن افراد برای واکنش نشان دادن به این ماده به مقدار بیشتری نیاز دارد.

عوارض قرص اکس

  • آلزایمر و پیر مغزی زودرس به علت از بین رفتن نورون های سرونورژیک
  • اختلالات روانی یا افسردگی حاد به علت مسدود شدن مسیر کانال های بازجذب سروتونین
  • آسیب های قلبی و عروقی، مشکلات کلیوی و تنفسی، تار شدن دید چشم ، افزایش فشار خون
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن یا قفل شدن دندان ‌ها و حرکات غیرارادی فک

علت اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد به انواع مواد مخدر به عوامل ذهنی و محیطی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل ذهنی بین جوانان، تفکر اشتباه درباره قرص اکس است. بیشتر آنها فکر می کنند این قرص باعث اعتیاد نمی شود و مصرف تفریحی آن عوارضی ندارد و برای رهایی از علائم افسردگی و تنهایی این قرص را مصرف می کنند. روانشناسان معتقدند افرادی که در محله یا خانواده های معتاد به دنیا آمده باشند، 50 درصد احتمال معتاد شدن آنها در آینده افزایش می یابد.همچنین جوانانی که خانواده‌ های سخت ‌گیر دارند، دسترسی به مواد مخدر برای آنها آسان است و فاقد امکانات شغلی و تفریحی مناسب هستند به مصرف مواد مخدر روی می آورند. روانکاوی اعتیاد تاثیر زیادی در زمینه پیدا کردن علت اعتیاد به مواد مخدر دارد. 

ترک قرص اکس

ترک اعتیاد قرص اکس

مصرف مکرر این قرص موجب بالا رفتن تحمل بدن می شود و از نظر جسمی و روانی وابستگی ایجاد می کند. ترک روانی این دارو به ریشه یابی نیاز دارد که برای این کار باید به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کرد. در کلینیک های ترک اعتیاد روانشناسان و روانپزشکان اعتیاد با روش های تخصصی به ترک روانی این ماده به افراد کمک می کنند.

ترک اکس بستری: بعد از بررسی شدت اعتیاد به قرص اکس توسط مشاوره اعتیاد، نوع درمان( سرپایی یا بستری) تشخیص داده می شود. در روش بستری در کلینیک افراد متخصص به صورت شبانه روز به درمان اعتیاد کمک می کنند. در روش های ترک اعتیاد گروهی یا فردی روانشناسان به بیمار کمک می کنند تا عامل گرایش آنها به اعتیاد را پیدا کنند و با غلبه کردن به آن بهبود یابند.

ترک اکس سرپایی: یکی دیگر از روش های ترک اعتیاد قرص اکس به صورت سرپایی است. این روش فقط برای افرادی است که سم زدایی مواد از بدن را قبلاً پشت سر گذاشته ‌اند یا اعتیاد بسیار خفیفی به اکس دارند. در روش ترک اعتیاد به صورت سرپایی، افراد با مسئولیت بیشتری رو به رو خواهند شد.

ترک اکس در منزل: قرص اکس و قرص های روانگردان مانند سایر مواد مخدر و محرک باعث وابستگی روانی می شوند و این عامل ترک قرص اکس را سخت تر می کند. قطع ناگهانی اکس رایج ترین روش ترک بین جوانان است. قطع ناگهانی باعث بروز علائم ترک در مصرف کنندگان می شود و این علائم می توانند نقطه بازگشت باشند. از علائم قطع ناگهانی اکس می توان به توهم، خستگی و بی خوابی، پرخاشگری و پارانوریا، تحریک پذیری و اضطراب، افسردگی و نوسانات خلقی اشاره کرد.

در هما مشاور بخوانید: ترک اعتیاد در بارداری

کلام آخر

این قرص با ایجاد وابستگی شدید و عوارض بعد از ترک باعث نگرانی افراد برای اقدام به ترک شده است.بهترین روش ترک قرص اکس در کلینیک های ترک اعتیاد و زیر نظر پزشکان و روانشناسان است. کلینیک رها مشاور به صورت حضوری و تلفنی در خدمت شماست.

  1. قرص اکس با چه موادی ترکیب می شود؟
  2. اکس چیست ؟
  3. نام های دیگر قرص اکس چیست؟
  4. عملکرد قرص اکس چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد