مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد یکی از روش‌ های نوین ترک به صورت اصولی است که در این روش، ترک اعتیاد با درد و خماری کمتری همراه است. از جمله این روش‌ ها می‌ توان به انواع درمان‌ های دارویی و روانشناختی اشاره کرد. اعتیاد یک بیماری روانی محسوب می شود که مواد های مخدر با تاثیر گذاری بر مغز وابستگی روانی و جسمانی شدیدی ایجاد می کنند. مشاوره ترک اعتیاد به افراد کمک می کند تا از نظر روانی ترک کنند زیرا یکی از مهم ترین علت بازگشت به اعتیاد، وابستگی روانی است.

مشاوره ترک اعتیاد

همانطور که گفته شد؛ مشاوره ترک اعتیاد یکی از انواع خدمات مرتبط با سلامت روان است که به افراد کمک می‌ کند بتوانند بهترین روش برای درمان اعتیاد را انتخاب کنند. مشاوره ترک اعتیاد با پشتیبانی و حمایت افراد در این زمینه باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس افراد می شود تا روند دشوار ترک، آسان تر طی شود. درمانگران با پیروی از تجربیات به افراد کمک می کنند تا به صورت اصولی و صحیح اعتیاد را کنار بگذارند. در صورتی که افراد خواستار ترک در منزل باشند، حتما باید زیر نظر پزشک یا مشاور ترک اعتیاد این کار انجام شود.

وابستگی روانی به مواد مخدر

مصرف مداوم مواد مخدر با تحریک سیستم عصبی، مقدار زیادی اندورفین را در مغز آزاد می کند. این حالت میتواند در تعامل با مسیر پاداش در مغز یک تقویت کننده مثبت باشد و احساس سرخوشی را افزایش دهد. وابستگی روانی به حالتی گفته می شود که فرد بعد از مصرف مواد تمایل بیشتری به مصرف دوباره دارد و برای دسترسی به مواد، هرکاری انجام دهد. در وابستگی روانی، سلول های عصبی به مواجهه مکرر با مواد عادت می کنند و فقط در زمان وجود یا مصرف این مواد به صورت طبیعی اعمال و وظایف خود را انجام می دهند.

وابستگی جسمی به مواد مخدر

مواد مخدر با افزایش تحمل موجب وابستگی جسمانی می شود. تحمل بدن به معنای این است که دوز اولیه به دلیل مصرف مکرر و طولانی مدت مواد اعتیاد آور، دیگر موجب سرخوشی نمی شود. برای مثال فردی که روزانه 3 بار تریاک مصرف می کند، به تدریج مجبور می شود روزی 5 بار تریاک مصرف کند.

درمان انواع وابستگی به مواد

درمان اعتیاد شامل دو بخش درمان وابستگی جسمی و درمان وابستگی روانی می باشد که درمان وابستگی روانی مهمترین بخش آن است زیرا تاثیر بسزایی در عوود دوباره مواد مخدر دارد. در درمان وابستگی جسمی پزشک نقش بسزایی دارد در صورتی که در درمان وابستگی روانی، در کنار حمایت ها و راهکارهایی که توسط روانشناس یا مشاور ارائه می شود، خود فرد نیز نقش پرنگی دارد.

اهمیت کمک گرفتن از مشاوره ترک اعتیاد

روش های ترک اعتیاد قدیمی مانند بستن فرد به تخت، قطع کردن ناگهانی مواد و یا بردن بیمار به کمپ‌ های غیر استاندارد موجب نادیده گرفتن وابستگی روانی فرد می شود که با گذشت یک زمان کوتاه، دوباره افراد به اعتیاد باز می گردند. در مشاوره ترک اعتیاد ریشه اصلی اعتیاد پیدا می شود و برعکس روش های قدیمی، افراد در هیچگونه فشار روانی قرار نمی گیرند.

تاثیر مشاوره ترک اعتیاد بر حمایت خانواده

یکی از مهم ترین مزایای مشاوره ترک اعتیاد، افزایش آگاهی خانواده فرد معتاد در این زمینه است زیرا برخی از خانواده ها با طرز فکر هایی که راجب اعتیاد دارند؛ حمایت های ناسالم یا رفتار های پرخاشگرانه نشان می دهند. این مرحله از مشاوره باعث می شود تا فرد معتاد از طرف خانواده خود مورد حمایت قرار بگیرد. همانطور که گفته شد؛ فرد معتاد برای دست یافتن به مواد مجبور به رفتار های غیر اخلاقی مانند دزدی و ابتلا به بیماری های خطرناک می شوند. در بیشتر موارد این افراد از این رفتار ها رنج می برند اما به دلیل حمایت‌ های ناسالم خانواده توانایی ترک اعتیاد را ندارند.

مراحل مشاوره ترک اعتیاد

انواع مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره درمان اعتیاد: انتخاب نوع درمان اولین مرحله برای ترک اعتیاد در کلینیک است. در کلینیک ها با برگزاری جلسات مشاوره، نوع درمان انتخاب می شود. پزشکان با توجه به نوع مصرف، دز مصرف، مدت زمان مصرف، سن فرد معتاد و سابقه بیماری او نوع درمان را مشخص می کند.

مشاوره حین درمان اعتیاد: معمولا در کنار روش های بستری و سم زدایی برای ترک جسمانی مواد، برگزاری مشاوره ترک اعتیاد برای کاهش وابستگی روانی ضروری است. این مشاوره ها به تقویت اراده برای جلوگیری از بازگشت موثر هستند.

مشاوره بعد از درمان اعتیاد: از مهم ترین مراحل مشاوره ترک اعتیاد می توان به این مرحله اشاره کرد. معمولا افراد با تمام شدن دوره های ترک جسمانی دوباره به مصرف مواد روی می آورند. گذراندن دوره 6 ماه مشاوره بعد از ترک تا 50 درصد احتمال بازگشت به اعتیاد را کاهش می دهد.

انواع روش ترک اعتیاد

اولین قدم برای ترک اعتیاد صحیح و اصولی مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد است. در این کلینیک ها، روش مناسب ترک اعتیاد با توجه به نوع مواد اعتیادآور و شرایط جسمی و روانی فرد توسط مشاوره ترک اعتیاد تعیین می شود. در نتیجه  یک روش یکسان برای همه افراد مناسب نیست و بهترین روش ترک برای هر بیمار بر اساس شرایط منحصر به فرد خود انتخاب می شود. انواع روش ترک اعتیاد اعم از:

ترک تدریجی

ترک تدریجی از اولین روش های ترک است که به زمان بیشتری نیاز دارد. با وجود اینکه این روش با مشکلات روانی مثل افسردگی کمتر مواجه می شود اما افراد باید حتما زیر نظر پزشک باشند زیرا در روش ترک تدریجی احتمال بازگشت زیاد است.

دارو درمانی

یکی دیگر از روش های ترک اعتیاد که حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود، مصرف داروی ترک اعتیاد است. در این روش از داروهایی همچون متادون با دوز بسیار پایین استفاده می شود. این دارو به صورت تدریجی موجب کاهش وابستگی به مواد مخدر می شود. نکته مهم در روش دارو درمانی این است که اگر متادون یا دارو های ترک دیگر بدون توجه به دوز تجویز شده، مصرف شوند موجب وابستگی و اعتیاد می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سم زدایی با متادون کلیک کنید.

کلام آخر

مواد مخدر با مختل کردن ساختار مغز و سیستم عصبی انسان باعث می شود تا فرد توانایی گرفتن تصمیم درست را نداشته باشد و با وجود آگاهی بر عوارض مواد مخدر، هیچ اقدامی به ترک نکند. داشتن انگیزه اولین قدم برای ترک اعتیاد است که بعد از آن مشاوره ترک اعتیاد با پیروی از روش های خاص ترک اعتیاد به فرد معتاد کمک می کند. زمانی که فرد بپذیرد و بداند که بیمار شده است و از جنبه‌ های مختلف افکار وسوسه کننده و سوق دهنده‌ اش به مصرف مواد، آگاه باشد بخش مهمی از فرایند کمک به ترک را طی کرده‌ ایم.

  1. مشاوره ترک اعتیاد چیست؟
  2. وابستگی روانی به مواد مخدر چیست؟
  3. علت وابستگی روانی به مواد مخدر چیست؟
  4. اهمیت کمک گرفتن از مشاوره ترک اعتیاد چیست؟
  5. آیا مشاوره بعد از ترک اعتیاد ضروری است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور