مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر

مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد یکی از روش‌‌های نوین ترک مصرف مواد مخدر به صورت اصولی است. این روش ترک اعتیاد با درد و خماری کمتری همراه است. از جمله این روش‌‌ها می‌‌توان به انواع درمان‌‌های دارویی و روانشناختی اشاره کرد. اعتیاد یک بیماری روحی روانی محسوب می‌شود که مواد مخدر با تاثیرگذاری بر مغز، وابستگی روانی و جسمانی شدیدی ایجاد می‌کند. مشاوره ترک اعتیاد به افراد کمک می‌کند تا از نظر ذهنی مواد مخدر ترک کنند، زیرا یکی از مهم ترین علت بازگشت به اعتیاد، وابستگی روانی است.

مشاوره تخصصی ترک اعتیاد

همانطور که گفته شد مشاوره ترک اعتیاد یکی از انواع خدمات مرتبط با سلامت روان است که به افراد کمک می‌‌کند بتوانند بهترین روش برای درمان اعتیاد را انتخاب کنند. مشاوره ترک اعتیاد با پشتیبانی و حمایت افراد در این زمینه، باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس افراد می‌شود تا روند دشوار ترک، آسان‌تر طی شود. درمانگران با پیروی از تجربیات به افراد کمک می‌کنند تا به صورت اصولی و صحیح اعتیاد را کنار بگذارند. در صورتی که افراد خواستار ترک در منزل باشند، حتما باید زیر نظر پزشک یا مشاور ترک اعتیاد این کار را انجام دهند.

در رها مشاور بخوانید: ترک شیره 

 وابستگی روانی به مواد مخدر

مصرف مداوم مواد مخدر، با تحریک سیستم عصبی مقدار زیادی اندورفین را در مغز آزاد می‌کند. این حالت می‌تواند در تعامل با مسیر پاداش در مغز، یک تقویت کننده مثبت باشد و احساس سرخوشی را افزایش دهد. وابستگی روانی به حالتی گفته می‌شود که فرد بعد از مصرف مواد، تمایل بیشتری به مصرف دوباره دارد و برای دسترسی به مواد هرکاری انجام دهد. در وابستگی روانی، سلول‌های عصبی به مواجهه مکرر با مواد عادت می‌کنند و فقط در زمان وجود یا مصرف این مواد به صورت طبیعی اعمال و وظایف خود را انجام می‌دهند.

وابستگی جسمی به مواد مخدر

وابستگی جسمی به این معناست که بدن فرد به یک ماده خاص وابستگی پیدا می‌کند.( حتی سیگار کشیدن از نظر فیزیکی اعتیادآور است) همچنین به معنای ایجاد تحمل نسبت به آن ماده است، به طوری که فرد برای دریافت همان اثرات به دوز بیشتری از همیشه نیاز دارد. مواد مخدر با افزایش تحمل موجب وابستگی جسمانی می شود. تحمل بدن به معنای این است که دوز اولیه به دلیل مصرف طولانی و مکرر، دیگر موجب سرخوشی نمی‌شود. برای مثال فردی که روزانه 3 بار تریاک مصرف می‌کند، به تدریج مجبور می‌شود روزی 5 بار تریاک مصرف کند.

مطلب پیشنهادی: ترک گل

درمان انواع وابستگی به مواد مخدر

درمان اعتیاد شامل دو بخش درمان وابستگی جسمی و درمان وابستگی روانی می باشد که درمان وابستگی روانی مهمترین بخش آن است. زیرا تاثیر بسزایی در عود دوباره مواد مخدر دارد. در درمان وابستگی جسمی، پزشک نقش بسزایی دارد در صورتی که در درمان وابستگی روانی، در کنار حمایت‌ها و راهکارهایی که توسط روانشناس یا مشاور ارائه می‌شود، خود فرد نیز نقش پرنگی دارد.

اهمیت و تاثیر مشاوره ترک اعتیاد

روش‌های ترک اعتیاد قدیمی مانند بستن فرد به تخت، قطع کردن ناگهانی مواد و یا بردن بیمار به کمپ‌‌های غیر استاندارد، همگی ناشی از عدم توجه به وابستگی روانی فرد به مواد مخدر بود که با گذشت یک زمان کوتاه، موجب بازگشت افراد بیمار به اعتیاد می‌شود. در مشاوره ترک اعتیاد ریشه اصلی اعتیاد به مواد مخدر پیدا می‌شود و برعکس روش های قدیمی، افراد در هیچگونه فشار روانی قرار نمی گیرند.

تاثیر مشاوره ترک اعتیاد بر حمایت خانواده

یکی از مهم‌ترین مزایای مشاوره ترک اعتیاد، افزایش آگاهی خانواده فرد معتاد در این زمینه است. برخی از خانواده‌های افراد درگیر موادمخدر، با عدم آگاهی نسبت به بیماری اعتیاد و شرایط روحی و جسمی فرد در این موقعیت، رفتارهای نادرست و پرخاشگرانه‌ بروز می‌دهند. در فرایند مشاوره ترک اعتیاد، نحوه رفتار و تعامل به خانواده بیمار نیز آموزش داده می‌شود تا فرد از حمایت صحیح نزدیکان خود برخوردار شوند.

در رها مشاور بخوانید: ترک تریاک

مراحل مشاوره ترک اعتیاد

انواع مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره درمان اعتیاد: انتخاب نوع درمان اولین مرحله برای ترک اعتیاد در کلینیک است. در کلینیک‌ها با برگزاری جلسات مشاوره، نوع درمان انتخاب می‌شود. پزشکان با توجه به نوع مصرف، دز مصرف، مدت زمان مصرف، سن فرد معتاد و سابقه بیماری او نوع درمان را مشخص می‌کند.

مشاوره حین درمان اعتیاد: معمولا در کنار روش‌های بستری و سم زدایی برای ترک جسمانی مواد، برگزاری مشاوره ترک مواد برای کاهش وابستگی روانی ضروری است. این مشاوره‌ها به تقویت اراده برای جلوگیری از بازگشت بسیار موثر هستند.

مشاوره بعد از درمان اعتیاد: از مهم‌ترین مراحل مشاوره ترک اعتیاد می‌توان به این مرحله اشاره کرد. معمولا افراد با تمام شدن دوره‌های ترک جسمانی، دوباره به مصرف مواد روی می‌آورند. گذراندن دوره 6 ماه مشاوره بعد از ترک تا 50 درصد احتمال بازگشت به اعتیاد را کاهش می‌دهد.

در رها مشاور بخوانید: ترک متادون

انواع روش ترک اعتیاد

اولین قدم برای ترک اعتیاد صحیح و اصولی، مراجعه به مراکز و کلینیک‌های ترک اعتیاد است. در این کلینیک‌ها، روش مناسب ترک اعتیاد با توجه به نوع مواد اعتیادآور و شرایط جسمی و روانی فرد توسط مشاور ترک اعتیاد تعیین می‌شود. در نتیجه  یک روش یکسان برای همه افراد مناسب نیست و بهترین روش ترک برای هر بیمار بر اساس شرایط منحصر به فرد او تعیین می‌شود. در ادامه به توضیح دو نوع روش رایج ترک اعتیاد می‌پردازیم.

ترک تدریجی

ترک تدریجی از اولین روش‌های ترک اعتیاد است که به زمان بیشتری نیاز دارد. با وجود اینکه این روش با مشکلات روانی مثل افسردگی کمتر مواجه می‌شود اما افراد باید حتما زیر نظر پزشک باشند زیرا در روش ترک تدریجی احتمال بازگشت زیاد است.

دارو درمانی

یکی دیگر از روش های ترک اعتیاد که حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود، مصرف داروی ترک اعتیاد است. در این روش از داروهایی همچون متادون با دوز بسیار پایین استفاده می‌شود. این دارو به صورت تدریجی موجب کاهش وابستگی به مواد مخدر می‌شود. نکته مهم در روش دارو درمانی این است که اگر متادون یا داروهای ترک دیگر بدون توجه به دوز تجویز شده مصرف شوند، موجب وابستگی و اعتیاد می‌شوند.

علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر

ترک مواد مخدر با علائم ناخوشایندی همراه است. شدت این علائم متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع مواد مصرفی نقش به سزایی در این امر دارد اما عوامل شخصی مانند ژنتیک و متابولیسم نیز تفاوت ایجاد می‌کنند. علائم ترک می‌تواند در عرض چند ساعت پس از آخرین مصرف دارو شروع شود یا ممکن است چند روز طول بکشد تا ظاهر شوند و می‌توانند از روزها تا هفته‌ها دوام بیاورند. در مواردی که اعتیاد فرد شدید باشد، علائم طولانی مدت ممکن است برای ماه‌ها باقی بماند. علائم رایج ترک شامل موارد زیر باشد:

 • لرزش و رعشه
 • درد عضلانی
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی
 • تعریق
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • اضطراب
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گیجی
 • بیخوابی
 • پارانویا
 • تشنج
 • مردمک‌های گشاد شده

مزایای مشاوره ترک اعتیاد

در ادامه به پنج مزیت مشاوره ترک اعتیاد می‌پردازیم:

دیدگاه جدید

مشاوره ترک اعتیاد، دیدگاه جدیدی به فرد معتاد می‌دهد که به او کمک می‌کند تا هر یک از رفتارها، عادات یا افکاری را که باعث تمایل او به مصرف مواد مخدر می شود، شناسایی کند. مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر با استفاده از روش‌های درمانی که به افراد معتاد آموزش می‌دهد، به تغییر الگوهای فکری و ذهنی مضر در آنها کمک می‌کند.

راهبردهای مقابله‌ای

مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر در درک محرک‌هایی که باعث مصرف مواد می‌شود، راهبردهای مقابله ای مفیدی می‌آموزد. افراد معتاد به مواد مخدر یاد خواهند گرفت که چگونه در هنگام مقابله با این نوع محرک‌ها که برای هر بیمار متفاوت است، مقاومت کنند.

پشتیبانی

بسیاری از افرادی که به مواد مخدر معتاد هستند احساس می‌کنند کسی را ندارند که به آنها مراجعه کنند و بر این اساس هیچ کس به آنها یا وضعیت آنها اهمیت نمی‌دهد. هنگامی که آنها اقدام به دریافت مشاوره ترک اعتیاد می‌کنند، ترجیح می‌دهند همیشه با کسی ارتباط داشته باشند که واقعاً آنها اهمیت می‌دهد، به این معنی که آنها هرگز تنها نیستند.

پیشگیری از عود اعتیاد به مواد مخدر

هنگامی که فردی تمایل به مصرف مجدد مواد مخدر را احساس می‌کند، تشویق می‌شود که در اسرع وقت با مشاور خود تماس بگیرد تا کمک لازم برای جلوگیری از عود بیماری را دریافت کند.

ایجاد و ترمیم روابط

مصرف مواد مخدر اغلب می‌تواند به روابط افراد آسیب برساند یا حتی آنها را از بین ببرد. مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند توصیه‌های لازم را برای ترمیم روابط ارائه دهد. همچنین می‌تواند در مورد ایجاد روابط جدید و سالم، که بخش مهمی از فرایند ترک اعتیاد هستند، تاثیر به سزایی بگذارند.

کلام آخر

مواد مخدر با مختل کردن ساختار مغز و سیستم عصبی انسان باعث می‌شود تا فرد توانایی گرفتن تصمیم درست را نداشته باشد و با وجود آگاهی بر عوارض مواد مخدر، هیچ اقدامی به ترک نکند. داشتن انگیزه اولین قدم برای ترک اعتیاد است که بعد از آن مشاوره ترک اعتیاد با پیروی از روش‌های خاص ترک اعتیاد به فرد معتاد کمک می‌کند. زمانی که فرد بپذیرد و بداند که بیمار شده است و از جنبه‌‌های مختلف افکار وسوسه کننده و سوق دهنده‌‌اش به مصرف مواد آگاه باشد، بخش مهمی از فرایند کمک به ترک را طی کرده‌ است. در این راستا رها مشاور با تکیه بر مشاوران متخصص و 12 سال تجربه آماده ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی می‌باشد.

 1. مشاوره ترک مواد چیست؟
 2. وابستگی روانی به مواد مخدر چیست؟
 3. علت وابستگی روانی به مواد مخدر چیست؟
 4. اهمیت کمک گرفتن از مشاوره ترک مواد چیست؟
 5. آیا مشاوره بعد از ترک اعتیاد ضروری است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد