علت مصرف مخدر گل در جوانان چیست؟

علت مصرف مخدر گل در همۀ جوانان مشابه نیست. گاه فقدان دانش کافی نسبت به آن و گاه فشار و مشکلات زندگی، آن ها را به سمت این ماده می‌کشاند. بنابراین، نمی‌توان دلیل اصلی گرایش و این مخدر را برای همه معتادان یکسان در نظر گرفت. اما آنچه که مسلم است، برخی مسائل و موارد زمینه سازند و به نوعی فرد را به سمت اعتیاد می‌کشاند. علل اصلی مصرف در هر فرد می بایست به صورت جداگانه و توسط مشاور اعتیاد کشف شود. اما بررسی عللِ زمینه‌ساز و بر طرف نمودن آنان هم می تواند از شکل گیری اعتیاد جلوگیری کند و هم در صورت وجود اعتیاد، پروسه درمان و بهبودی را تسریع بخشد.

چرا جوانان به مصرف گل گرایش پیدا می‌کنند؟

اینطور که پیداست، جوانان مصرف مخدر گل را دریچه‌ای برای فرار از مشکلات و دغدغه‌های زندگی می‌دانند. حسّ سرخوشی حاصل از مصرف، اگرچه موقت است، اما آنقدر لذت بخش است که توانسته طرفداران بسیاری را در محدوۀ سنی 19 تا 25 سال به خود جذب کند. نا آگاهی جوانان از عوارض گل نیز به این موضوع دامن زده است. اما شما می‌توانید با افزایش دانش خود نسبت به پیامدهای ناگواری ناشی از مصرف گل، از بروز یک فاجعه جلوگیری کنید.

چرا جوانان به مصرف گل گرایش پیدا می‌کنند؟

 

1- فقدان دانش و اطلاعات کافی نسبت به ماده مخدر گل

به طور کل، یکی از علل معتاد شدن افراد، فقدان دانش و اطلاعات کافی نسبت به مخدرها است. زمانی که اطلاعات کافی از پیامدهای سوء این مواد وجود نداشته باشد، وسوسه‌ها برای مصرف آن بیشتر می‌شود. شاید تصور می کنید که اثار مخرب این ماده کم است و نمی‌تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد. شاید هم فکر می کنید این ماده اعتیاد آور نیست و هر زمان که اراده کنید می توانید آن را کنار بگذارید. در برخی موارد دیده می شود که دانش آموزان و یا دانشجویان از گل یا همان ماری جوانا برای افزایش تمرکز در زمان امتحانات استفاده می کنند!

تمام این ها، باورهای نادرست نسبت به ماده اعتیاد آور گل است. ممکن است شما در اثر این تصورات نادرست و فریب دهنده، گرفتار اعتیاد شوید. آنچنان که دیگر نتوانید وابستگی و اعتیاد خود را کنترل کنید.

علل مصرف گل در جوانان، فقدان اطلاعات

 

2- یک الگوی مصرف کننده در خانواده و یا دوستان

گاهی حضور یک فرد معتاد در خانواده موجب می‌شود تا بقیه اعضا از آن الگو برداری کرده و به مصرف مواد گرایش پیدا کنند. علاوه بر این، مصرف گل در جمع‌های دوستانه، یکی از اصلی ترین دلایل گرایش جوانان به مصرف آن است. زیرا حالت الگوبرداری و مشوق‌های دوستانه دارد. همواره بیشترین احتمال گرایش به مصرف، زمانی است که شما در تماس با افراد مصرف کننده باشید.

اما نقش والدین در این مورد پر رنگ‌تر است. زمانی که والدین در نقش حمایتی خود کوتاهی می‌کنند، رفته رفته روابط شان با فرزندان خشک و ضعیف می‌شود. در این صورت، نه تنها زمینه شادی و خوشحالی فرزندان در خانه و خانواده تأمین نمی‌شود، بلکه با دور شدن فرزندان از والدین، تأثیر الگوهای مخرب بیشتر خواهد شد. چرا که در این حالت جوان یا نوجوان از اعتماد به نفس مطلوبی برخوردار نیست، حرف شنوی درستی از والدین نداشته و آن‌ها را به عنوان الگوی مناسب قبول ندارد. در نتیجه مشکلات خود را در خانواده مطرح نمی کند. از این رو، برای پذیرفته شدن در گروه‌های دوستانه و یا کسب لذت شادی، دست به هر کاری می‌زند. هر کاری می‌کند تا مورد توجه گروه دوستان قرار بگیرد. مشکلات و شادی‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارد. به همین دلیل همانند آن‌ها رفتار می‌کند تا از جمع‌شان طرد نشود.

یک الگوی مصرف کننده در خانواده و یا دوستان باعث اعتیاد به گل می شود؟

 

3- تبلیغات فریب دهنده

حتماً شما نیز با تبلیغات گسترده فضای مجازی و یا ماهواره در مورد ماده مخدر گل روبه‌رو شده‌اید. متأسفانه در این نوع تبلیغات، در مورد عوارض زودگذر و موقت ماده گل، اغراق شده و آسیب‌های آن به طور کلی نادیده گرفته می‌شود. شاید بتوان گفت جوانانی که از این طریق به مصرف گل روی می آورند، شخصیتی ساده لوح دارند. زیرا تنها با دیدن یک یا چند تبلیغ و بدون تحقیق و اطلاع کامل، به مصرف آن روی می آورند.

آیا تبلیغات فریب دهنده راجع به گل باعث سو مصرف جوانان می شود؟

 

4- فشار و مشکلات زندگی از دلایل مصرف گل در جوانان

تنها جوانان و نوجوانان نیستند که مشکلات و فشارهای زندگی را بهانه اعتیاد خود قرار می دهند. این بحران یکی از بهانه ها و عوامل اعتیاد در زنان نیز هست. اما آیا فشارهای زندگی فقط بر آن‌ها وارد آمده است؟ همۀ ما در طول زندگی با احساساتی نظیر خشم، ناامیدی و افسردگی روبرو می‌شویم. در این بین افرادی که در پیش زمینه خود، اختلالات روحی و روانی دیگری را تجربه می کنند بیشتر مستعد اعتیاد خواهند بود. این حالت زمانی تشدید می شود که افراد محل سکونت مناسبی ندارند. زیرا در چنین محله هایی افراد لا اُبالی زیادی وجود دارد. بنابراین، به راحتی می‌توانند به مواد دسترسی پیدا کنند و شاید دیگر نتوانند در برابر وسوسه‌های درونی خود مقاومت کنند. از این رو، دغدغه های کوچک و بزرگ، به راحتی آن‌ها را از پای درآورده و به سمت مصرف مواد توهم زا و شادی بخش سوق می دهد.

فشار و مشکلات زندگی از دلایل مصرف ماریجوانا در جوانان

 

به یاد داشته باشید، حس سرخوشی و خوشحالی که بعد از مصرف مادۀ مخدر گل به وجود می‌آید، موقت است. این احساسات تنها در مصرف های اولیه، خود را خوب و پررنگ نشان می‌دهد. در دفعات بعدی خبری از این حجم از سرخوشی نیست و آنچه که در دوره های بعد شما را وادار به مصرف خواهد کرد، وابستگی‌های شدید ذهنی است! پیش از آنکه علائم ظاهری فرد معتاد در چهره‌تان نمایان شود و قبل از آنکه سن‌تان بالا رود، از مصرف این ماده دست بکشید و هر چه زودتر در صدد درمان و ترک گل باشید. زیرا ترک اعتیاد در سنین بالا عوارض خاص خود را به همراه دارد.

رها مشاور

 

 

علت مصرف مخدر گل در جوانان چیست؟
علت مصرف مخدر گل در جوانان چیست؟
علت مصرف مخدر گل در همۀ جوانان مشابه نیست. گاه فقدان دانش کافی نسبت به این ماده و گاه فشار و مشکلات زندگی، جوانان را به سمت این مخدر می کشاند.
رهامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد