ترک گل – روش‌های موثر، علائم، عوارض و داروها

ترک گل

ترک گل یا ماری جوانا که یکی از محبوب ترین مواد مخدر توهم زا در جهان است، به چند روز یا چند هفته زمان نیاز دارد. این ماده مخدر از برگ، ساقه و گل گیاه شاهدانه به دست می آید و معمولا از طریق کشیدن، خوردن و نوشیدن عصاره آن، مصرف می شود. مصرف گل اعتیادآور است و افرادی که به گل اعتیاد دارند، همواره دچار برخی از علائم و نشانه ها می شوند. علائم ترک گل از زمان قطع مصرف، آغاز می شود و شدت آن معمولا خفیف است و طی چند روز یا چند هفته از بین می رود.

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با روند ترک گل و شرایط و علائم ناشی از قطع مصرف آن آشنا کنیم و به معرفی انواع روش های ترک گل که شامل ترک با دارو، ریتالین، کندر و روان درمانی است بپردازیم. در صورتی که نیاز به مشاوره های تخصصی در این زمینه دارید می توانید با مشاوران ما در مرکز تخصصی رها مشاور تماس حاصل فرمایید.

عوامل مهم برای شروع ترک گل

گل یا ماری جوآنا یک ماده مخدر است که از گیاه شاهدانه مشتق می شود. این ماده مخدر حاوی ترکیبی از مواد شیمیایی است که باعث ایجاد وابستگی جسمی و روانی در فرد می شود. ترک گل از سری اقدامات دشواری است که نیازمند به داشتن هدف و برنامه است. با برخورداری از کمک و حمایت مشاوران و اعضای خانواده با سرعت و تضمین بالاتری می توان گل را ترک کرد. بهترین روش ترک گل معمولا توسط مشاوران و روانشناسانی که وضعیت جسمی فرد را با دقت بررسی کرده اند و به نتیجه واحدی پیرامون میزان توانمندی و صلاحیت او برای اجرای روش ترک رسیده اند، انتخاب می شود. پارامترهای مهمی که به عنوان اصلی ترین عوامل در اجرای راه های ترک گل مد نظر فرد باید قرار بگیرد شامل موارد زیر است:

 • تمایل به ترک: اولین و مهم ترین قدم برای ترک گل، تمایل و داشتن تصمیم جدی به ترک آن است.
 • برنامه ریزی: قبل از شروع به ترک گل، برخورداری از یک برنامه ریزی دقیق و زمانبندی شده برای ترک لازم است.
 • روش ترک: انتخاب بهترین روش ترک گل در مشورت با مشاوران و پزشکان متخصص بر اساس وضعیت شخصی، لازم و ضروری است.
 • حمایت اطرافیان: مناسب کردن محیط و کمک گرفتن از کسانی که در مراحل مختلف ترک گل می توانند فرد را یاری دهند، مفید است.

راه های ترک گل

انتخاب بهترین روش و راه ترک گل و رهایی از وابستگی به مصرف آن، به عوامل مختلفی مانند شدت اعتیاد، شرایط جسمی و روانی فرد و حمایت های اجتماعی بستگی دارد. از آن جایی که گل باعث وابستگی های شدید جسمی و روحی در فرد می شود و خوشحالی و سرحالی او را شدیدا به خود وابسته می کند، ترک آن می تواند با سختی های مختلفی همراه باشد. به همین دلیل ایجاد روش های مختلف برای ترک گل به افراد این شانس را می دهد تا بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب کرده و بر اساس آن گل را ترک کنند. از روش های و راه های ترک گل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترک گل با روان درمانی

روان درمانی یکی از مهم ترین بخش های درمان اعتیاد به گل است. روان درمانی به افراد کمک می کند تا با دلایل مصرف این ماده مخدر آشنا شده و مهارت های مقابله ای برای وسوسه ها و تداوم مصرف را بشناسند و بکاربندند. همچنین در روان درمانی ترک گل به افراد توانایی کنار آمدن با استرس و چالش هایی که سبب روی آوردن آن ها به سمت مصرف گل شده نیز آموزش داده می شود. انواع روش های روان درمانی ترک گل عبارتند از:

 • درمان شناختی رفتاری CBT: روش سی بی تی ترک گل، یک روش درمانی مبتنی بر شناسایی و تغییر الگوهای فکری و رفتاری است که منجر به اعتیاد در فرد می شوند.
 • درمان انگیزشی MI: در روش ام آی ترک گل که یک رویکرد درمانی است بر افزایش انگیزه فرد برای ترک اعتیاد تمرکز می شود.
 • خانواده درمانی: درمان خانوادگی و آموزش به اعضای خانواده برای یاری رساندن به فرد در جریان ترک، از روش های دیگر روان درمانی ترک گل است.
 • درمان گروهی: درمان گروهی می تواند به افراد کمک کند تا از حمایت و تجربیات دیگران در این زمینه بهره مند شوند.

سم زدایی گل از بدن

روش های مختلفی برای سم زدایی گل از بدن وجود دارد که در تمامی این روش ها، فرد در کنار مشاورین ترک اعتیاد می کوشد، سموم ناشی از مصرف گل را در بدن خود، دفع کرده و خون خود را پاکسازی کند. برخی از افراد ترجیح می دهند سم زدایی گل از بدن را به صورت تدریجی و یا یکهویی انجام دهند. فرآیند سم زدایی گل از بدن توسط دو ارگان مهم یعنی کلیه ها و کبد انجام می شود. کلیه ها وظیفه پاکسازی خون از سموم را بر عهده دارند و پس از جداسازی سموم، آنها را از طریق ادرار دفع می کنند. همچنین کبد نیز اقدام به متابولیزه کردن سموم کرده و آنها را به شکلی تبدیل می کند که برای بدن قابل دفع باشد. سم زدایی گل به صورت کامل از بدن معمولا ظرف چند روز انجام می شود و خون از وجود مواد سمی پاکسازی می شود.

معرفی روش های مختلف سم زدایی گل از بدن

روش های مختلف سم زدایی گل از بدن را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد که شامل سم زدایی سریع، فوق سریع و تدریجی است. در این سه روش فرد مستعد خروج زمانبندی شده سموم بر اساس برنامه ریزی های دقیق از پیش تعیین شده می شود. در زیر شرایط انواع سم زدایی گل از بدن را مشاهده خواهید کرد:

 • سم زدایی سریع: در این روش، بدن فرد توسط اقدامات پزشکی و با بستری شده در مراکز ترک اعتیاد ظرف چند روز از مواد مخدر پاک می شود.
 • سم زدایی فوق سریع: این روش شبیه به سم زدایی سریع است، اما در آن از داروهایی استفاده می شود تا بدن را به طور سریعتر و ظرف چند ساعت از مواد مخدر پاک شود.
 • سم زدایی تدریجی: در این روش، مصرف مواد مخدر به تدریج کاهش می یابد تا بدن فرصت داشته باشد خود را با تغییرات سازگار کند.

ترک گل در منزل

 ترک مخدر گل علی الخصوص برای افرادی که به طور منظم گل را مصرف می کنند و به این ماده مخدر بیش از حد وابسته هستند چندان کار آسانی نیست. باید پرسید آیا میتوان در منزل مصرف ماری جوانا را قطع کرد؟ ترک ماری جوانا منجر به تغییر در خلق و خوی فرد و بروز دیگر عوارض قطع مصرف مخدر می گردد. میتوانید برای ترک مصرف از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید  و در منزل خود مصرف این ماده را قطع کنید. به طور کلی  برای ترک گل چه در خانه  و چه تحت نظارت مراکز درمان راهکارهایی وجود دارد که مسیر قطع مصرف را برای شما بسیار هموار و ممکن میسازد. این روش ها عبارتند از:

 • سم زدایی

اولین قدم در ترک گل سم زدایی مخدر از دستگاه گردش خون است. روش های طبیعی برای سم زدایی گل وجود دارد که با استفاده از آن ها میتوان به سادگی قدم در این مسیر مهم گذاشت.

 • جایگزینی برای حالات خوشایند ماری جوانا پیدا کنید

 THC ماری جوانا حالات سرخوشی در فرد ایجاد می‌کند برای سهولت بیشتردر ترک گل لازم است که فعالیت‌های شادی آور بیشتری را در برنامه روزمره خود بگنجانید. ورزش کنید، با دوستان خود بیشتر وقت بگذرانید و تجربیات هیجان انگیز  کسب کنید تا هورمون های شادی بیشتری در بدن ترشح شود.

 • برنامه مناسبی داشته باشید

داشتن یک هدف مشخص در ذهن (پرهیز از مصرف گل) می تواند به شخصی که در تلاش برای ترک مواد مخدر است کمک کند تا در مسیر خود باقی بماند. توسط خودتان یا با سیستم پشتیبانی خود برنامه ریزی کنید که چگونه ماری جوانا را ترک کنید و هوشیار بمانید. هنگامی که شما با برنامه ریزی پیش می روید، فکر مصرف دوباره به سرتان نخواهد آمد.

 • لوازم مصرف را از خود دور کنید

لوازمی که با آن ها گل را مصرف می کردید را دور بریزید. با این کار از وسوسه شدن مجدد خود جلوگیری میکنید. هنگام ترک ماری جوانا یا ماری جوانا در خانه، باید لوازم مرتبط با استعمال دخانیات، مانند: باند، لوله، کاسه و بخار را از دسترس خود خارج کنید.

 • عوامل تحریک کننده را بشناسید

عوامل محرک را شناسایی کنید،عوامل شخصی شما برای تمایل به استفاده از ماری جوانا ممکن است با افراد دیگر متفاوت باشد اگر می خواهید مصرف گل را با استفاده از دارو های مختلف کنار بگذارید، ابتدا بدانید که عوامل تحریک کننده شما چیست؟ سپس راه های مقابله با آن را یافته و عملی کنید.

 • ارتباط با افرادی که هم مسیر شما هستند

هنگامی که مراحل اولیه ترک را پشت سر گذاشتید، بهتر است با افرادی که مانند خودتان هستند در ارتباط باشید. این کار باعث می شود در این مسیر مصمم تر شوید و تا اخر این مسیر را با موفقیت طی کرده و به زندگی عادی خود باز گردید. بسیار مهم است که با افرادی که قصد مصرف مجدد را ندارند و دارای پشتکار قوی هستند در ارتباط باشید. ایجاد یک ارتباط و پشتیبانی قوی به شما کمک می کند تا مصرف گل را کاهش داده و ترک کنید.

ترک گل با دارو

ترک گل با دارو می تواند به کاهش علائم ترک و سرعت بخشیدن به فرآیند سم زدایی کمک کند. این روش می تواند برای افرادی که در ترک خودسرانه موفق نبوده اند یا علائم ترک شدید دارند، مفید باشد. داروهای مورد استفاده برای ترک گل به روش های مختلفی عمل می کنند. برخی از این داروها به مسدود کردن اثرات روان گردانی گل در بدن کمک می کنند و برخی دیگر به کاهش علائم ترک در هنگام قطع مصرف منجر می شوند. به طول کلی بهبود سلامت روان و جسم در جریان استفاده از دارو برای ترک گل ایجاد می شود. انواع داروهای مورد استفاده برای ترک گل شامل نانلفلاکسون، آمپی تریپرامین و دیازپام است. انتخاب بهترین دارو برای ترک گل به عوامل مختلفی مانند شدت اعتیاد فرد، شرایط جسمی و روانی او و روش ترک او بستگی دارد. استفاده از دارو برای ترک گل باید زیر نظر متخصص مربوطه و در دوز های مشخص و زمانبندی شده انجام شود.

ترک گل با ریتالین

ریتالین از سری دارو های محرکی است که برای درمان اختلال کمبود توجه و درمان بیش فعالی در افراد تجویز می شود. این دارو همچنین برای درمان اختلال خواب و جلوگیری از خواب آلودگی بیش از حد در طول روز نیز تجویز می شود. ترک گل با ریتالین سبب کاهش علائم ترک گل مانند بی خوابی، تحریک پذیری و اضطراب می شود. ریتالین سبب بهبود تمرکز و حافظه پس از ترک گل شده و فرآیند ترک گل را با موفقیت بیشتری همراه می کند. همانطور که ریتالین می تواند فرآیند ترک را با موفقیت همراه کند، به سبب اعتیاد آوری که دارد، ممکن است سبب بروز وابستگی به آن در صورت استفاده نادرست و بیش از حد مجاز شود. همچنین تعیین عدم تداخلات دارویی نیز با ریتالین باید توسط متخصص انجام شود تا فرد خطر مسمومیت نداشته باشد.

ترک گل با کندر

کندر یک ماده گیاهی است که از صمغ درخت کندر استخراج می شود. کندر دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد اضطراب است. این ماده سبب بهبود خلق و خو و کاهش استرس شده و برخی افراد بر این باورند که کندر می تواند به ترک گل و کاهش علائم ترک آن مانند بی خوابی، تحریک پذیری و اضطراب کمک زیادی کند. کندر دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد اضطراب است اما مصرف بیش از حد کندر ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع، استفراغ و اسهال را ایجاد کند. از مزایای ترک گل با کندر می توان به کاهش علائم ترک، افزایش احتمال موفقیت در ترک و بهبود خلق و خو و کاهش استرس اشاره کرد.

ترک گل چقدر طول می کشد؟

در پاسخ به سوال ترک گل چقدر طول می کشد می توان گفت، مدت زمان ترک گل به عوامل مختلفی مانند شدت اعتیاد، شرایط جسمی و روانی فرد و روش ترک بستگی دارد. به طور کلی، ترک گل می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. مراحل مختلفی برای ترک گل وجود دارند که هر کدام از این مراحل در هر فرد کمی طولانی تر و یا کوتاه تر طی می شود. از رایج ترین مراحل ترک گل که بر روی زمانبندی آن موثر است، موارد زیر است:

 • سم زدایی: در این مرحله، بدن از مواد مخدر پاک می شود. این مرحله معمولاً چند روز طول می کشد.
 • کاهش علائم ترک: در این مرحله، علائم ترک ظاهر می شوند. این مرحله معمولاً چند هفته طول می کشد.
 • تثبیت: در این مرحله که از پایان بروز علائم شروع می شود، فرد در معرض خطر عود به مصرف دوباره قرار می گیرد.

ترک ماریجوانا در منزل چقدر طول می‌کشد؟

از آنجا که مصرف گل بیشتر آثار و عوارض ذهنی برای فرد به همراه دارد باید توجه کرد که علائم ترک این ماده هم بیشتر از نظر ذهنی فرد را به چالش میکشد. از زمان قطع مصرف تا دو هفته تنش های ذهنی و جسمی فرد ادامه خواهد داشت . در مرحله ابتدایی بدن به پاکسازی ارگان های خود که درگیر مخدر موجود در ماری جوانا شده اند میپردازد .بعد از دو هفته عبور از مرحله اولیه ترک ماری جوانا، افراد وارد یک بازه زمانی 21 تا سی روزه میشوند در این مرحله با ادامه فرایند قطع مصرف، ذهن عادات مخرب زمان مصرف را از ناخودگاه پاکسازی میکند بنابراین در این دوره جایگزین کردن عادات مثبتی همچون ورزش کردن در روتین زندگی به فرد برای ادامه ی مسیر کمک شایانی خواهد کرد.البته به یاد داشته باشید که این تایم برای افراد مختلف طبق دوز مصرفی آن ها متفاوت می باشد.

به طور کلی می توان گفت قطع وابستگی جسمی به گل، یک هفته تا ده روز بیشتر طول نخواهد کشید. یعنی پس از گذشت این زمان، اثرات بدن درد و خماری به طور کامل از بین می رود و فرد از نظر جسمی وابستگی به این ماده مخدر نخواهد داشت. اما برای ترک روحی و روانی به گل، مدت زمان بیشتری لازم است. این مدت زمان بسته به برخورداری فرد از اقدامات روانشناسی و روان درمانی می تواند متفاوت باشد.معمولا در یک بازه زمانی سه ماهه می توان کلیه وابستگی های فرد به مصرف گل را محدود و به طور کامل از بین برد. البته این زمان در برخی از افراد به دلیل داشتن انگیزه های بالاتر و اهداف محکم تر می تواند کوتاه تر نیز باشد و در همان فرآیند ترک وابستگی جسمی به طور کامل انجام شود.

نکات مهم پیش از اقدام به ترک ماده مخدر گل

در بسیاری از موارد عدم داشتن اطلاعات کافی پیرامون تاثیرات گل و نحوه ترک آن از سوی خانواده ها می تواند سبب عدم موفقیت در ترک این ماده مخدر شود. نشناختن عوارض روانی ماده مخدر گل سبب می شود تا اقدامات شخصی برای ترک آن از سوی والدین و یا اطرافیان فرد مصرف کننده انجام شود که در بیشتر موارد منجر به شکست خواهد شد. پس بهتر است پیش از اقدام بدون اطلاعات کافی برای ترک آن، از شرایط فعلی مصرف کننده و میزان مصرف و شدت وابستگی آن اطلاعات کافی کسب شود و زیر نظر متخصصان ماهر در این زمینه فرآیند ترک گل آغاز شود تا موفقیت کامل حاصل شود.

برای ترک گل چه بخوریم؟

از سوالات رایج دیگری که شما عزیزان از کارشناسان ما در مرکز تخصصی رها مشاور می پرسید این است که برای ترک گل چه بخوریم؟ در پاسخ به این سوال توصیه می کنیم موارد زیر را حتما در برنامه غذایی خود و یا فردی که در جریان ترک قرار دارد، قرار دهید:

 • غذاهای پر پروتئین: پروتئین مانند انواع گوشت ها و تخم مرغ و حبوبات به ساخت و ترمیم ماهیچه های بدن کمک زیادی می کند و سبب کاهش اضطراب و تحریک پذیری می شود.
 • غذاهای پر فیبر: فیبر که در سبزیجات و میوه ها به وفور وجود دارد به هضم غذا کمک کرده و سبب کاهش مشکلات گوارشی مانند یبوست می شود.
 • غذاهای غنی از ویتامین ها و مواد معدنی: ویتامین ها و مواد معدنی مانند آجیل ها و دانه ها برای عملکرد صحیح بدن ضروری هستند و مصرف غذاهای غنی از این مواد منجر به بهبود سلامت عمومی و کاهش علائم ترک گل می شود.

بهترین داروی گیاهی برای ترک گل چیست؟

داروهای گیاهی مختلفی وجود دارند که در مسیر ترک ماده مخدر گل می توانند سودمند واقع شوند و در بازگشت سلامت فرد در زمان کوتاه تر مفید باشند. متخصصان طب سنتی و یا گیاه پزشکان این امکان را دارند که با معرفی گیاهان دارویی بی خطر و مفید این امکان را برای فرد ایجاد کنند تا سختی های کمتری در این مسیر تحمل کند و میزان دستیابی او به موفقیت بیشتر شود. از جمله بهترین داروهای گیاهی برای ترک ماده مخدر گل موارد زیر است:

 • نعناع برای اصلاح مشکلات دستگاه گوارش
 • زنجبیل برای تقویت بدن
 • گل ساعتی برای کنترل خشم
 • اسطخودوس برای کنترل اضطراب و استرس

عوارض مصرف گل

مصرف گل همواره فرد را در معرض بروز عوارض جسمی و روانی مختلفی قرار می دهد. این عوارض بر اساس شدت مصرف گل، مدت زمان مصرف آن و سلامت عمومی فرد متفاوت خواهند بود. از رایج ترین عوارض مصرف گل، موارد زیر است:

 • اختلالات تنفسی
 • اختلالات قلبی عروقی
 • اختلالات گوارشی
 • اختلالات جنسی
 • کاهش وزن
 • آسیب های کبدی
 • آسیب های کلیوی
 • سرطان
 • اضطراب و افسردگی
 • اختلالات خلقی

علائم و نشانه های ترک گل

ماری جوانا مانند دیگر مخدرهای صنعتی یا سنتی بسیار دشوار است. در پی توقف مصرف این ماده بدن افراد علایم و نشانه هایی را بروز می دهد که بعضا تحمل این علایم بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. نشانه های ترک اعتیاد به گل  و قطع مصرف این مخدر عبارت است از:

 • عصبانیت
 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 •  افسردگی
 • پرخاشگری
 • بی قراری
 • بیخوابی
 • کابوس های شبانه
 • کاهش اشتها
 • سردرد
 •  تب، تعریق یا لرز
 • درد شکمی

بعد از قطع مصرف و پاک شدن اثر دوز قبلی مواد،بدن فرمان مصرف مجدد میدهد.اگر مواد به موقع به بدن نرسد واکنش های سیستم های مختلف بدن که مستقیما تحت اثر مخدر گل بودند به شدت افزایش میابد.این واکنش ها به محل ترک کردن و روش ترک گل بستگی ندارد زیرا این واکنش ها یک فرایند طبیعی مغز برای حفظ بقای شرایط قبلی خود است نه پاسخی به روش و محل ترک.

ترمیم مغز بعد از ترک گل

مصرف گل سبب بروز تغییراتی در مغز و کارکرد آن می شود. این تغییرات شامل کاهش سطح دوپامین، نوراپی نفرین و گلوتامات در مغز است. این مواد شیمیایی نقش مهمی در عملکرد مغز در سلامت و آرامش درونی فرد ایفا می کنند و کاهش آنها می تواند منجر به بروز علائم ترک گل مانند بی خوابی، تحریک پذیری و اضطراب شود. ترک گل سبب ترمیم آسیب های مغزی شده و این روند ممکن است چند ماه یا حتی یک سال به طول بینجامد. ورزش منظم و خواب کافی سبب افزایش جریان خون در مغز شده و ترمیم سلول های مغزی را با سرعت بیشتری همراه می کند. همچنین پیروی از تغذیه سالم نیز می تواند سبب تامین مواد مغذی مورد نیاز مغز شده و آن را بازسازی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مطلب ترمیم مغز بعد از ترک گل را مطالعه فرمائید.

علل بازگشت به مصرف گل پس از ترک

بسیاری از افراد پس از ترک این ماده مخدر، باز هم تمایل به مصرف دوباره آن دارند. این افراد به دلایل مختلفی نمی توانند وابستگی های خود را به این ماده مخدر برطرف کنند و شاید یکی از عوارض بلند مدت مصرف گل، همین عدم توانمندی برخی از افراد برای ترک دائمی گل باشد. از رایج ترین علل بازگشت به مصرف گل پس از ترک موارد زیر است:

 • نداشتن اراده کافی برای ترک دائمی
 • وابستگی شدید قبلی
 • نداشتن انگیزه و هدف
 • مصرف برای فرار از مشکلات

ترک دائمی گل چگونه انجام می‌شود؟

برای ترک دائمی و همیشگی گل هر فرد ملزم به شناخت خود و روحیاتی است که از خود انتظار دارد. هنگامی که افراد به شناخت درست و دقیق از خود و شرایطشان دست می یابند، تغییراتی در زندگی می دهند که می تواند اصولی و بنیادی باشد. این تغییرات عمدتا به دلیل در نظر گرفتن تمامی شرایط، می توانند برای همیشه ثابت و پایدار باشند. برای ترک دائمی گل می بایست مراحل زیر پیش از اقدام به ترک در نظر گرفته شود:

 • برای ترک گل یک دوست و یا مشاور امین را انتخاب کنید.
 • شرایط زندگی خود را بسنجید و سعی کنید عواملی که سبب گرایش شما به سمت مصرف گل شد را شناسایی کنید.
 • برنامه ریزی منظمی برای انجام کارهایی که سبب فراموش کردن مصرف گل می شود را در نظر بگیرید.
 • روابط درست و جدیدی با افراد موفق و سالم ایجاد کنید.
 • زمینه های مراجعه به مصرف را با تفریحات سالم از بین ببرید.
 • هر چند روز یکبار به این فکر کنید که چرا گل را ترک کرده اید.
 • هیچ ماده مخدر و روانگردان دیگری را به جای گل استفاده نکنید.
 • از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت گل لیستی تهیه کنید و به همراه داشته باشید تا با مشاهده آن تمایلی برای مصرف دوباره نداشته باشید.

مشاوره ترک اعتیاد به گل

اعتیاد به گل یک بیماری جدی است که تأثیرات مخربی بر زندگی فرد دارد. ترک اعتیاد به گل یک فرآیند پیچیده است، که با کمک و حمایت افرادی که دارای تجربه و مهارت و دانش لازم در این زمینه هستند، امکان پذیر خواهد بود. در مشاوره ترک اعتیاد دلایل مصرف گل توسط فرد شناساییی شده و راه های مقابله با علائم و آسیب های ناشی از ترک آن به افراد آموزش داده می شود. همچنین مهارت های مقابله ای سالم برای کنار آمدن با استرس و چالش های زندگی پس از ترک گل نیز توسط کارشناسان به فرد آموخته می شود.

در مشاوره ترک اعتیاد به گل کارشناسان می کوشند از عود اعتیاد پس از ترک آن جلوگیری شود. این تلاش ها با برگزاری جلسات به صورت فردی یا گروهی انجام می شود و این امکان را به افراد می دهد تا از حمایت ها و تجربیات دیگران بهره مند شود.

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با جوانب مختلف ترک گل آشنا کنیم و پیرامون روش های مختلف آن عوامل موثر در موفقیت ترک گل، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره های تخصصی در این زمینه دارید و مایلید از کارشناسان با تجربه ما در مرکز رها مشاور در این مسیر بهره مند شوید، با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید. رها مشاور پایگاه امن و اطلاع رسان دقیقی است که شما را در دستیابی به سطح مطلوبی از سلامت جسم و روان در جریان ترک گل حمایت و هدایت می کند.

چرا جوانان به مصرف گل گرایش پیدا می‌کنند؟

اینطور که پیداست، جوانان مصرف مخدر گل را دریچه‌ای برای فرار از مشکلات و دغدغه‌های زندگی می‌دانند. حسّ سرخوشی حاصل از مصرف، اگرچه موقت است، اما آنقدر لذت بخش است که توانسته طرفداران بسیاری را در محدوۀ سنی 19 تا 25 سال به خود جذب کند. نا آگاهی جوانان از عوارض گل نیز به این موضوع دامن زده است. اما شما می‌توانید با افزایش دانش خود نسبت به پیامدهای ناگواری ناشی از مصرف گل، از بروز یک فاجعه جلوگیری کنید.

چرا جوانان به مصرف گل گرایش پیدا می‌کنند؟

1- فقدان دانش و اطلاعات کافی نسبت به ماده مخدر گل

به طور کل، یکی از علل معتاد شدن افراد، فقدان دانش و اطلاعات کافی نسبت به مخدرها است. زمانی که اطلاعات کافی از پیامدهای سوء این مواد وجود نداشته باشد، وسوسه‌ها برای مصرف آن بیشتر می‌شود. شاید تصور می کنید که اثار مخرب این ماده کم است و نمی‌تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد. شاید هم فکر می کنید این ماده اعتیاد آور نیست و هر زمان که اراده کنید می توانید آن را کنار بگذارید. در برخی موارد دیده می شود که دانش آموزان و یا دانشجویان از گل یا همان ماری جوانا برای افزایش تمرکز در زمان امتحانات استفاده می کنند!

تمام این ها، باورهای نادرست نسبت به ماده اعتیاد آور گل است. ممکن است شما در اثر این تصورات نادرست و فریب دهنده، گرفتار اعتیاد شوید. آنچنان که دیگر نتوانید وابستگی و اعتیاد خود را کنترل کنید.

علل مصرف گل در جوانان، فقدان اطلاعات

2- یک الگوی مصرف کننده در خانواده و یا دوستان

گاهی حضور یک فرد معتاد در خانواده موجب می‌شود تا بقیه اعضا از آن الگو برداری کرده و به مصرف مواد گرایش پیدا کنند. علاوه بر این، مصرف گل در جمع‌های دوستانه، یکی از اصلی ترین دلایل گرایش جوانان به مصرف آن است. زیرا حالت الگوبرداری و مشوق‌های دوستانه دارد. همواره بیشترین احتمال گرایش به مصرف، زمانی است که شما در تماس با افراد مصرف کننده باشید.

اما نقش والدین در این مورد پر رنگ‌تر است. زمانی که والدین در نقش حمایتی خود کوتاهی می‌کنند، رفته رفته روابط شان با فرزندان خشک و ضعیف می‌شود. در این صورت، نه تنها زمینه شادی و خوشحالی فرزندان در خانه و خانواده تأمین نمی‌شود، بلکه با دور شدن فرزندان از والدین، تأثیر الگوهای مخرب بیشتر خواهد شد. چرا که در این حالت جوان یا نوجوان از اعتماد به نفس مطلوبی برخوردار نیست، حرف شنوی درستی از والدین نداشته و آن‌ها را به عنوان الگوی مناسب قبول ندارد. در نتیجه مشکلات خود را در خانواده مطرح نمی کند. از این رو، برای پذیرفته شدن در گروه‌های دوستانه و یا کسب لذت شادی، دست به هر کاری می‌زند. هر کاری می‌کند تا مورد توجه گروه دوستان قرار بگیرد. مشکلات و شادی‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارد. به همین دلیل همانند آن‌ها رفتار می‌کند تا از جمع‌شان طرد نشود.

یک الگوی مصرف کننده در خانواده و یا دوستان باعث اعتیاد به گل می شود؟

3- تبلیغات فریب دهنده

حتماً شما نیز با تبلیغات گسترده فضای مجازی و یا ماهواره در مورد ماده مخدر گل روبه‌رو شده‌اید. متأسفانه در این نوع تبلیغات، در مورد عوارض زودگذر و موقت ماده گل، اغراق شده و آسیب‌های آن به طور کلی نادیده گرفته می‌شود. شاید بتوان گفت جوانانی که از این طریق به مصرف گل روی می آورند، شخصیتی ساده لوح دارند. زیرا تنها با دیدن یک یا چند تبلیغ و بدون تحقیق و اطلاع کامل، به مصرف آن روی می آورند.

آیا تبلیغات فریب دهنده راجع به گل باعث سو مصرف جوانان می شود؟

4- فشار و مشکلات زندگی از دلایل مصرف گل در جوانان

تنها جوانان و نوجوانان نیستند که مشکلات و فشارهای زندگی را بهانه اعتیاد خود قرار می دهند. این بحران یکی از بهانه ها و عوامل اعتیاد در زنان نیز هست. اما آیا فشارهای زندگی فقط بر آن‌ها وارد آمده است؟ همۀ ما در طول زندگی با احساساتی نظیر خشم، ناامیدی و افسردگی روبرو می‌شویم. در این بین افرادی که در پیش زمینه خود، اختلالات روحی و روانی دیگری را تجربه می کنند بیشتر مستعد اعتیاد خواهند بود. این حالت زمانی تشدید می شود که افراد محل سکونت مناسبی ندارند. زیرا در چنین محله هایی افراد لا اُبالی زیادی وجود دارد. بنابراین، به راحتی می‌توانند به مواد دسترسی پیدا کنند و شاید دیگر نتوانند در برابر وسوسه‌های درونی خود مقاومت کنند. از این رو، دغدغه های کوچک و بزرگ، به راحتی آن‌ها را از پای درآورده و به سمت مصرف مواد توهم زا و شادی بخش سوق می دهد.

فشار و مشکلات زندگی از دلایل مصرف ماریجوانا در جوانان

به یاد داشته باشید، حس سرخوشی و خوشحالی که بعد از مصرف مادۀ مخدر گل به وجود می‌آید، موقت است. این احساسات تنها در مصرف های اولیه، خود را خوب و پررنگ نشان می‌دهد. در دفعات بعدی خبری از این حجم از سرخوشی نیست و آنچه که در دوره های بعد شما را وادار به مصرف خواهد کرد، وابستگی‌های شدید ذهنی است! پیش از آنکه علائم ظاهری فرد معتاد در چهره‌تان نمایان شود و قبل از آنکه سن‌تان بالا رود، از مصرف این ماده دست بکشید و هر چه زودتر در صدد درمان و ترک گل باشید. زیرا ترک اعتیاد در سنین بالا عوارض خاص خود را به همراه دارد.

رها مشاور

فهرست مطالب

نظرات درمان شدگان رهامشاور
33 دیدگاه
 • رضا, 12 مرداد 1400 @ 10:54 ق.ظ پاسخ

  با سلام
  من سه ماه قبل شروع به مصرف گل کردم
  الان به شدت پشیمون هستم
  چطور میتونم گل رو در منزل ترک کنم؟

  • تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 2:45 ب.ظ پاسخ

   سلام ترک گل که محرکی بسیار وسوسه برانگیز و تخریب کننده مغزی است حتما با پزشک و مشاور شروع به ترک کنید و جلسات تلفنی و مراقبت‌های در منزل بدون بستری را به شما آموزش میدهند.حتما برای کاهش آسیب بیشتر اقدام کنید

  • متین, 9 بهمن 1401 @ 1:21 ب.ظ پاسخ

   رفیق ۳ ماه هیچ کاری نداره گذاشتنش کنار ۳ ساله هروز ردزی ۱۰ پیپر میکشیدم الان ۳ روزه تازه نکشیدم من به قدری عصبی شدم که در خونمونو شکستم توروخدا هیچی عین سالمی نیست بزارین کنار رفیقاتوتم بزارین کنار تا برگردی به روال قبلی من مدل شخصیتیم طرز رفتارم ۳۶۰ فرق کرده با ۳ سال پیشم مواظب باشین خلاف دلیل خوبی برایه گریه مادرتون نیست

   • تحریریه رها مشاور, 23 بهمن 1401 @ 11:26 ق.ظ پاسخ

    سلام دوست عزیز
    ممنون از پیام خوب و آگاهی دهنده شما.
    ترک بدونه پشتوانه علمی هم خطرناک و هم سخت است و خود ماده هم بسیار آسیب زننده و مخرب مغزی و جسمی. با همراهی تجربه و افراد با مهارت اقدام به ترک کنید .جسم سالم به روح و روان کمک می‌کند.

 • ايمان, 26 مهر 1400 @ 2:44 ب.ظ پاسخ

  خداييش ميخاستم ترك كنم با اون عكس ماري لا پيپر كه اول سايت گذاشتين كلا بيخيال شدم

  • تحریریه رها مشاور, 18 بهمن 1400 @ 4:34 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست گرامی
   ترک با کمک پزشک و دارو و روش ام تی با درد و خماری کمی هست و علاوه بر سم زدایی روی درمان نگهدارنده کار می‌شود.اگر انگیزه دارید حتی کم،شروع کنید.

  • متولد ۱۴۰۱, 17 آبان 1401 @ 10:25 ق.ظ پاسخ

   شما به این فکر کن که کل قشنگی زندگیتو ریختی لای پیپر و با سه کام حبسای خودت میسوزونیدش

 • arash, 2 فروردین 1401 @ 1:53 ب.ظ پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون، من مدت زیادی هست مصرف میکنم، حدود یک سال هم ترک کردم ولی متاسفانه مشروب جایگزین شد، دنبال راه حلی میگردم که کلا از هیچ ماده ای استفاده نکنم ولی با این وضعیت جامعه و مشکلات زیاد نمیدونم چطور، خیلی از مردم دیگه اعتیادشون از سر لذت نیست برای فراموش کردن مشکلات هستش، برا این اگه راه حلی باشه خیلی خوبه، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • تحریریه رها مشاور, 27 فروردین 1401 @ 11:59 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه شما ترک مواد نکرده اید آن را جایگزین کرده اید به شما حق میدهم مشکلات و ناراحتی های جامعه طاقت فرسا ست ولی در خیلی از نقاط پرتنش دنیا هم آدم هایی با حل مسئله یافت می‌شود بهتر است با مشاور و حتی مصرف دارو برای مشکلات زمینه ای بهتر بتوانید با مسائل کنار بیایید.
   دوست داشتید با مشاوران ما مشورت کنید. امیدوارم راهکار مناسب پیدا کنید.

 • Amir, 16 مرداد 1401 @ 1:36 ب.ظ پاسخ

  سلام من چندسالی میشد که یکی دوهفته یک بتر گل مصرف میکنم اماحدودایک سال است درگیرش شدم ورزش حرفه اییم انجام میدم توی تمریناتمم احساس میکنم فعال ترم کرده اما همش عذاب وژدان دارم و میخوام ترک کنم

  • تحریریه رها مشاور, 23 شهریور 1401 @ 7:32 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   گل با ماده تی اچ سی درون آن ابتدا احساسه کنترل و قوی بودن مثله هر محرک دیگری می‌دهد و سرخوشی و به ظاهر حل شدن همه چیز است و این از خصوصیات محرک هاست ولی به علت اثرات و پلاک های تخریبی مغزی آسیب های جدی مغز رخ می‌دهد. شما ورزش کار و با اراده هستید در مدتی انگیزه و پشتکار و افسردگی از خواص ب ۲ میباشد .محرک ها نسبت به مخدر ها تخریب ذهنی و رفتاری بیشتر دارد حتما برای ترک با روش علمی و مشاوره اقدام کنید همراهتان هستیم و موفق خواهید شد.

 • Ss, 28 مرداد 1401 @ 3:14 ب.ظ پاسخ

  اگه هر مخدری رو چه گل چه الکل چه دوا وووو بخاطر پاک کردن یه درد و غم غصه زدید تا اون غم که واسه هرکس کاملن متفاوته وجود داره امکان ترک وجود نداره..اگه فقط واسه لذت میزنید راه ترک خیلی اسونتره….در نهایت هیچ مخدری دوای هیچ غمی نیست ولی خیلی از ما اگاهانه ادامه میدیم تا نابودی…من سرنوشت خودم و دیدم از یه انسان تکمیل یه مدل که عکسش رو صفحه اول ایدال ماها چاپ میشد ادمی که همه ارزو داشتن شبیحش باشن تبدیل شدم به موجود منزوی تو 35 سالگی و سالهاست تو تنهایی مطلق زندگی میکنم و اعتیاد به انواع مخدر داشتم ولی همرو گذاشتم کنار سالهاست جز گل لعنتی…چون توان فراموش کردن اون غم لعنتی رو نداشتم با اینکه راحت میشد همه چیز و درست کرد خودمو از عرش پرت کردم تو سیاه چاله و راه برگشتی نزاشتم واسه خودم…جوونا هر غمی رو تحمل کنید ولی رو به مصرف مواد چه گل چه هر اشغالی نیارید و روزگار خودتون و سیاه نکنید.

  • تحریریه رها مشاور, 23 شهریور 1401 @ 7:19 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   حتما برای ترک راههای زیاد و علمی وجود دارد و گاهی گذشته قابل جبران نیست ولی حال و آینده‌ را با توجه به سن شما که ۳۵ میباشد می‌توان درست کرد.دقیقا درست گفتید غم و درد باید حل شود و از پزشک و مشاور کمک بگیرید و گاهی حتی دارو شیمیایی برای نرون های مغزی لازم است و مشکل باید اساسی حل شود.شما برای حل مشکل با پزشک اعتیاد مشورت کنید.ترک گل تدریجی و با حل مشکلات ذهنی و راهکارهای مناسب قابل درمان است .با صبر و حوصله و شکیبایی اقدام کنید.

   • AA, 28 خرداد 1402 @ 4:40 ب.ظ پاسخ

    سلام وقتتون بخیر
    برادر من ٢١سالشه سربازم هست
    و متوجه این شدم که چل مصرف میکنه مدت ٣-۴ساله
    من خیلی باهاش صحبت می‌کنم
    بهش مستقیم نگفتم که میدونم چیکار میکنی نه
    ولی بهش گفتم میدونم سیگار میکشی و…
    خیلی پرخاشگر و عصبیه
    دلم به حال مادرم میسوزه که ذره ذره داره اب میشه
    نمیدونم دقیقا چیکار باید بکنم
    خودمم خسته شدم از دستش.
    سنش کمه و اصلا دلم نمیخواد اینده ش رو تو این راه ببینم
    به نظرتون چجوری باهاش صحبت کنم بهش بگم کهذمیدونم گل مصرف میکنه؟
    چجوری راضیش کنم بیاد مشاوره؟

    • تحریریه رها مشاور, 26 تیر 1402 @ 7:57 ب.ظ پاسخ

     سلام دوست عزیز
     رو در وایسی را کنار بگذارید و راحت باهاشون حرف بزنید و ضررهایی که در مقاله مطالعه کردید با همدردی برای ترک که می دونم سخته و حین مصرف حالت خوب میشه ولی عوارض اون اینقدر آسیب زننده هست که پلاک و لکه مغزی ایجاد می کنه و روی رفتار و کارو تفکر اثرات جبران ناپذیری میگذاره و با ایشون همراه شوید که همراهت هستم تا خوب یشی و بدون دارو و مشاوره نمی تونی ولی کمکت می کنم تا با پزشک اعتیاد همراه شویم.و بعد برای هماهنگی تماس بگیرید.

 • A.b, 12 آبان 1401 @ 3:33 ق.ظ پاسخ

  بعد از ۴سال مصرف مداوم از ۵روز پیش قطع مصرف کردم
  شبها خواب ندارم
  تمام روز سرفه میکنم
  توان انجام کارهای روزانه رو ندارم
  انگیزه ی انجام هیچ کاری رو ندارم
  و تمام سبانه روز درحال وسوسه هستم
  کاس کسی بود کمکم میکرد

  • تحریریه رها مشاور, 13 دی 1401 @ 9:52 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک یابویی بدون مشاوره و دارو دوباره بازگشت و عود دارد چون مشکل افسردگی و استرس و اضطراب و مشکلات دیگر حل نمی شود. شما ترک مواد کردید نه ترک اعتیاد برای همین هم اذیت می‌شوید حتما با مشاور ترک صحبت کنید . طبق گفته خود شما 4 سال برای مصرف مواد هزینه کرده اید پس لازم است برای ترک هم هزینه کنید و زمان بگذارید.

 • فرزانه, 11 آذر 1401 @ 9:37 ق.ظ پاسخ

  پسرم سه بار مصرف کرده .احتمال اعتیاد وجود داره

  • تحریریه رها مشاور, 13 دی 1401 @ 9:46 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ۳ بار مصرف که معمولا نیست و مصرف کنندگان همیشه کمتر ذکر می‌کنند حتی اگر درست باشد نیاز به درمان علت زمینه ایی مثل افسردگی .اضطراب و استرس و… وجود دارد و نمی توان صرفا به گفتن جمله دیگر مصرف نمی کنم اتکا کرد بلکه باید با متخصص اعتیاد و مشاور صحبت کرد و همراه شوید. ترک معمولا فقط کنار گذاشتن نیست بلکه رفتارهای زندگی و اجتماعی و دید ذهنی برای جلوگیری از عود نیز باید درمان شود.

 • احسان, 7 بهمن 1401 @ 1:36 ب.ظ پاسخ

  سلام ، ممنونم بابت مقاله جامع و کاملتون ، من نزدیک به ۱۰ سال بود که مصرف میکردم ، توی این مدت واقعا هیچ پیشرفتی نداشته زندگیم و پسرفت زیادیم داشتم ، ارتباطم با اطرافیان ، شغلم و حتی خودم قطع شده بود ، الان نزدیک یک ماهه که ترک کردم و واقعا دارم بهترین دوران زندگیمو سپری میکنم ، هر وقت که به حالت مصرفش فکر میکنم واقعا انگیزه میگیرم که دیگه هیچ وقت سمتش نرم ، امیدوارم همه رها شن ازین ماده ی افیونی ، به امید آزادیه همه ، ممنونم از سایت خوبتون

  • تحریریه رها مشاور, 23 بهمن 1401 @ 11:10 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   خداروشکر که این ماده آسیب زننده مغزی و لکه انداز و کوچک کننده مغز با عوارض فردی و اجتماعی را بتوانید کنار بگذارید .اگر عوارض ترک داشتید حتما تحت نظر متخصصین ترک باشید که لغزش نکنید. محرک هایی که شما را به سمت مصرف می‌برد شناسایی و درمان کنید.

 • مجید, 10 بهمن 1401 @ 8:15 ب.ظ پاسخ

  سلام
  من 3 سال ولی گسسته مصرف کردم ولی برعکس بقیه دوستام به راحتی کنارش میذارم و به بازیهای ذهنم مسیر نمیدم اصلا برام سخت نیست
  ابتدا سیگارو ترک کردم 2 سال پیش و به هیچ عنوان نیازی در خودم نمیبینم
  ولی احساس میکنم بعد از ترک گل خیلی عصابم ضعیف شده البته اصلا تو شرایط خوبی از لحاظ فکری نیستم یعنی محرک های همیشه و ناگزیر در کنارم هستند برای استارت عصاب خوردی
  هیچ ماده محرک و جایگزین نکردم
  میخواستم ببینم این حالتهای عصبی ایا باید تحت نظر پزشک درمان بشه یا مقطعی هست به مرور برطرف میشه

  • تحریریه رها مشاور, 23 بهمن 1401 @ 12:44 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   تبریک برای کنار گذاشتن ماده محرک و آسیب زننده گل
   روش‌های حواس پرتی و مسیرهای درست برای ذهن عالی است، برای ضعیف بودن اعصاب بعد ترک مشکل بسیاری از افراد است حتما تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد و روان این مشکل روان را برطرف کنید.مشکلات روان در طی مدت حل نمی‌شوند بلکه اضطراب به افسردگی و یا وسواس یا استرس تبدیل شونده است .حتما بدنبال تکمیل ترک و درمان روان باشید.

 • Ali, 3 اسفند 1401 @ 1:53 ق.ظ پاسخ

  سلام من بعد از ی سال مصرف امشب ۲۴ ساعته که نکشیدم . واقعا عصبی ام . ۴ ساعته تو رخت خواب دارم با خودم کشتی میگیرم . از همه چیز کلافم . سره خانوادم داد کشیدم . کسایی که میخوایین شروع به مصرف هر چیزی کنین حتی سیگار سعی کنین اونو از دست کسی بگیرید ک ارزششو داشته باشه. در صورتی ک هیچی ارزش گریه عزیزاتونو نداره

  • تحریریه رها مشاور, 7 فروردین 1402 @ 2:27 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   بدون کمک ترک می تواند عوارض زیادی برای جسم و روان شما به همراه داشته باشد اما چقدر خوب که برای رهایی درد را تحمل می کنید. داروهای مناسب برای رفع بی قراری و بی خوابی و درد کمک کننده هستند و مشاوره جهت کاهش وسوسه و جلوگیری از بازگشت به مصرف برای ترک الزامی است.

   موفق باشید.

 • محمد رضا, 7 اسفند 1401 @ 8:48 ب.ظ پاسخ

  حدود ۵ سال روزی ۵ گرم گل مصرف میکردم
  الان یکماه هست که هم سیگار و هم گل را ترک کرده ام
  و هیچ دارویی مصرف نکردم و نمیکنم
  و هیچ وقت هم نخواستم که دوباره طرفش برم
  تا اینکه وارد سایت شما شدم
  و این عکسها را که دیدم
  دیوانه وار عطشم برای کشیدن زیاد شد
  آخه این چه کاری میکنید
  اگر برای ترک ما این مطالب را گفتید که ما این لامصبی را خیلی دیدیم دیگه نیازی به اینهمه عکس نداره

  • تحریریه رها مشاور, 7 فروردین 1402 @ 1:49 ب.ظ پاسخ

   دوست گرامی
   عکس های مقالات برای آشنایی دوستان و خانواده ها با این ماده مخدر خانمان سوز است.
   شما بدون دارو و مشاوره ترک کرده اید اما برای اصلاح رفتارهای درست و مقابله با وسوسه هم باید اقدام کنید تا زمانی که افکار شما درست نشود و به سمت درست هدایت نشود احتمال لغزش وجود دارد.

   موفق باشید.

 • Dana, 25 خرداد 1402 @ 3:41 ق.ظ پاسخ

  دکی نمیگم ما من یکی پول خرید همین گل رو ندارم پول کجا بدم روانشناسو پزشک اعتیاد ، تو همین خونه ی جوری بلاخره از پسش بر میام، واقعا نیاز ب شنیدن چیزای بد در مورد گل داشتم (تشکر) ♥️?

  • تحریریه رها مشاور, 25 تیر 1402 @ 1:14 ب.ظ پاسخ

   سلام

   ترک یکباره برای بدن مثل شوک هست و احتمال اینکه از این روش جواب نگیرید و یا خدایی نکرده اتفاقی برای شما بیفتد وجود دارد لطفا سرخود و بدون راهنمایی مشاوره و پزشک اقدام به ترک نکنید.

 • میثم, 7 تیر 1402 @ 0:11 ق.ظ پاسخ

  من ۱۰ سال ماری‌جوانا مصرف کردم و الان چندین ماهه که ترکش کردم و حتی بدون دارو و مشاوره
  فقط کافیه که یه دلیل محکم برای ترک کردنش داشته باشید,مطمئنم باشید اصلا کار سختی نیست
  همه چی به ذهن برمیگرده دوستان،از شما مشاورین محترم هم عاجزانه درخواست دارم که ذهنیت بیجا به مصرف کننده ندید،همه ی پنج انگشت مثل هم نیستند،لطفا مردم رو نترسونید،سپاس

 • علی, 8 تیر 1402 @ 0:01 ق.ظ پاسخ

  باسلام،به مدت ۸سال مصرف داشتم که این سه سال آخرگل مصرف داشتم،۵سال قبل اش هشیش،الان ۶ماه لب نزدم دیگه ام بمیرم لب بهش نمیزنم,یابویی ترک کردم به هیچ کس پیشنهاد نمیکنم البته اونایی که مصرف بالای یک سال رودارن،عوارض جدی داره بعد۳روز ترک به روانپزشک مواد مخدرمراجعه کردم خیلی کمکم کرد،الان که ۶ماه ترک کردم ماهی یک یا دوبار اضطراب سراغم میاد ولی باداروهای گیاهی مثل چای دارچین خوب میشم،به کسانی که دوستشون داشتم تجربه ام رو گفتم تعدادی ترک کردن وتعدادی خندیدن منتظر زنگ زدن وگریه های شبانه شون هستم،خواهشن جدی بگیرید شوخی نداره،عوارض شم عصبانیت حوصله هیچ کاری رو نداری،تپش قلب ناگهانی،اضطراب شدید،حس مرگ انگار هرلحظه میخوای از این دنیا بری،لرز،ترس و وحشت،بیقراری، بی‌خوابی تا یک ماه شاید روزی ۱ساعت بخوابی اونم شاید، لطفا جدی بگیرید،حتماپیش دکتر متخصص مواد مخدربرید هزینشم دفترچه نداشته باشی صدهزار توانم نمیشه به دونه دکتر زنده نمیمونی خواهش میکنم جدی بگیرید،البته برای کسایی که بالای یک سال روزی ۵نخ به بالا میکشن،خواستم تجربه خودم رو براتون بگم، نترسید درکنار دکتر راحت ترک میکنید❤️

 • بی نام, 21 تیر 1402 @ 12:03 ب.ظ پاسخ

  سلام
  من سال ۹۹ گل کشیدم ولی نه به صورت مداوم هر چند ماه یکبار
  از آبان سال ۱۴۰۱ تا همین چند روز پیش میکشیدم ولی باز هم نه به صورت مداوم ولی از هر چند ماه تبدیل شده بود به هر روز
  فقط یکی دو روز شاید نمیکشیدم اونم به دلیل مشغله و کار وگرنه میکشیدم
  منتظر تعطیلی بودم راحت ۲۴ ساعته گل بکشم
  تا همین دو هفته اخیر تقریبا روزی ۴ گرم میکشیدم از اول صبح که بیدار میشدم تا وقتی که منو بیهوش میکرد
  الان روز چهارمه که نمیکشم
  از این عوارضی که گفتن فقط خواب بد میبینم و کم اشتها شدم ولی دروغ نگم دیروز با ولع غذا خوردم حتی از چتی هم بهتر بود
  مشکل خاصی ندارم به قولا به روح و روان مربوطه نه جسمی
  دیروز هم پیش دوستام بودم اونا یه رول کشیدن ولی من نکشیدم برام مهم هم نبود
  الانم هیچ میلی ندارم ولی عکس خوشگلی از گل و رول گذاشتین?
  امیدوارم همه ترک کنن و از سوبری لذت ببرن.

 • هادی, 21 تیر 1402 @ 12:20 ب.ظ پاسخ

  سلام
  کلا ترک هر مواد یا رفتار خیلی راحته،و اول و آخر همینه.
  ۱_زمانیکه مصرف میکنید باید تصمیم جدی بگیرید ، زمان نعشگی ، اگر واقعا بخواهید ترک صدر صد هست .
  یعنی ترک مساوی است با
  بخواهید و نکنید.
  ترک گل راحت ترین مواد برای ترک هست چون زیاد بدن در گیر نیست، با تجربه زیاد که در این مواد دارم بعد از تصمیم قطعی فقط سه روز وسوسه دارید ، موقع خواب برای جلو گیری از بی‌خوابی ۲۵ میل یاسه روز اول نیم میل آلپرازولام دو ساعت قبل خواب و زودتر بخوابید بعد از بیدار شدن شب اول می‌بینید کاری نداشت ، بعد از سه روز اول ۲۵میل شبها بخورید ، بعد از ده روز ۲۵ میل را هم نصف کنید ،بعد از چند روز شاید یادتان بره بخورید ، فقط مبادا قرص را افزایش دهید وگر نه میشه وابستگی جدید ،
  باید حواستان را جمع کنید موقع ترک جلوی عصبانیت را بگیرید ، ده روز اول صبح ها از کندور استفاده کنید تا عصبانیت را تخفیف بده ، و در کل با اشخاص مصرف کننده قطع رابطه کنید، شما به راهشان نروید اگر دوست هستند آنها بیایند به راه شما
  وقتی ترک کردید بعد از ۴۰ روز متوجه می‌شوید از یک منظره یا هوای خوب هم نعشه ای میشوید که حقیقی هست .
  امروز را به فردا نیندازید که بعد از سه سال بخود بگوئید از فردا می‌گذارم کنار.فردا همین امروزه. مشکلات زندگی با گل و عرق و نعشه بازار حل نمیشه جز اینکه بعد ها می‌بینید قیافه و عمر از دست رفته.
  گل و حشیش اولین قدم بسوی مواد دیگر است ، از زندگی در خانه تا کارتون خوابی یک خط فاصله است نخند یک حقیقت محض است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
مشاوره رایگان ترک انواع مخدر
تماس با مشاوران : 09353030968