ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

مشاوره ترک متادون

معمولا اولین سوالی که افراد هنگام اقدام به ترک می کنند این است که « ترک تریاک چند روز طول می کشد؟ ». برای ترک اعتیاد ابتدا باید تصمیم جدی بگیرید و با مراجعه به کلینیک های معتبر و گذراندن دوره درمان، تریاک را به صورت اصولی ترک کنید. قطع یکباره مصرف تریاک باعث خماری شدید بعد از دو سه روز می شود. برای پاسخ به سوال باید گفت که ترک تریاک به صورت اصولی در کلینیک ها به مدت 12 تا 30 روز طول می کشد.

تریاک چیست؟

یکی دیگر از مواد مخدرهایی که باعث تغییراتی در مغز می شود؛ تریاک و مشتقات است. تریاک عصاره گیاه خشاش است که مقدار کمی از آن را مرفین تشکیل می دهد. مرفین از طریق فرایند های شیمیایی به هروئین تبدیل می شود که تحمل بدن با مصرف مداوم مرفین افزایش می یابد و در افراد وابستگی شدیدی ایجاد می کند.

عوارض مصرف تریاک

خشکی دهان، حالت تهوع و استفراغ، کاهش فشار خون، انقباض مردمک، احساس گرما، گرگرفتگی و خارش بینی از جمله عوارض کوتاه مدت مصرف تریاک است. همچنین از عوارض بلند مدت مصرف تریاک می توان به کاهش علایق و انگیزه‌، آسیب ‌های ریوی و کبدی و کلیوی، یبوست مزمن، ایست تنفسی و مرگ، کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ در مردان، ابتلا به عفونت‌ های ویروسی مثل ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

تاثیر تریاک بر بدن

زمانی که فرد شروع به استفاده تریاک می کند؛ گیرنده های حسی و عصبی مغز نسبت به این مواد واکنش نشان می دهند. مغز شروع به ترشح هورمونی به نام دوپامین می کند که باعث تسکین درد می شود. تاثیر گذاری تریاک بر مغز باعث بروز مشکلات روانشناختی و جسمانی می شود که در ادامه درباره آنها توضیح داده ایم.

  1. مشکلات روحی روانی: مصرف تریاک تاثیر مستقیمی بر روان افراد می گذارد. معمولا این افراد با اضطراب زیادی به سر می برند که باعث تنش های روانی مخربی می شود. همچنین تریاک با تاثیرگذاری بر مغز و ترشح دوپامین موجب سرخوشی و خلق و خوی خوب می شود که هنگام از بین رفتن تاثیر تریاک افراد کم تحمل و پرخاشگرتر می شوند و حالتی همچون دو قطبی بودن به افراد دست می دهد.
  2. مشکلات جسمی: مصرف تریاک بر تمام اعضای بدن تاثیر می گذارد و باعث بروز مشکلات قلبی و عروقی، کم خونی و افت شدید فشار خون، مشکلات گوارشی مخصوصا در ناحیه کبد و معده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های عوارض تریاک بر معده و تاثیر تریاک بر کبد کلیک کنید. تریاک چیست؟

ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

زمان ترک تریاک به عواملی همچون سن فرد مصرف کننده، میزان و تعداد دفعات مصرف تریاک، مدت زمان و نحوه مصرف تریاک، اختلالات روانی و سابقه بیماری های مزمن بستگی دارد. برای این سوال پاسخ قطعی وجود ندارد اما طبق نظر پزشکان حدود 10 تا 20 روز دوره سم زدایی( پاک شدن تریاک از بدن) طول می کشد و بعد از آن افراد از نظر جسمی تمایلی به مصرف ندارند اما وابستگی روانی آنها ممکن است باعث لغزش آنها شود. این مدت زمان برای افراد مختلف، متغیر خواهد بود.

در رها مشاور بخوانید: برای ترک تریاک چه بخوریم درد نکشیم؟

سم زدایی

در کلینیک های ترک اعتیاد قبل از شروع سم زدایی، مشاوران برای تشخیص بهترین درمان درباره میزان مصرف، سن و سلامت جسمانی افراد سوال می پرسند. سم زدایی یکی از بهترین روش های ترک تریاک است که به سه روش سم زدایی تدریجی، سریع و فوق سریع انجام می شود.

  • سم زدایی فوق سریع

سم زدایی سریع تریاک به این صورت است که ابتدا با بیهوش کردن بیمار شروع می شود و سپس از طریق سرم، داروهایی تزریق می‌ کنند که خاصیت ضد ‌مخدری دارند. این دارو ها به گیرنده ‌های مخدر مغز می‌ چسبند و مخدرهایی که روی گیرنده‌ های مغز نشسته را پاک و دفع می‌ کنند. در این روش افراد به طور کامل بیهوش نیستند و تحت نظر پزشک بیهوشی به خواب عمیق فرو می روند و بعد از 4 تا 6 ساعت گذراندن این حالت، تمام موادی که به گیرنده‌های مخدری چسبیده‌ اند از طریق ادرار و مدفوع دفع می ‌شوند.

  • سم زدایی تدریجی

در روش سم زدایی تدریجی متخصصین با تجویز مسکن و داروهای تقویتی به ترک تدریجی تریاک کمک می کنند. در روش سم زدایی با برنامه ریزی به فرد مصرف کننده کمک می شود تا بتواند مصرف تریاک را به تدریج کم و در نهایت قطع کند اما این روش به معنای قطع کامل وابستگی و ترک اعتیاد به طور 100 درصد نیست.

روان درمانی

بعد از گذراندن دوره سم زدایی، بدن واکنش شدیدی به علائم ترک تریاک نشان می دهد. درد های جسمانی با انجام دادن فعالیت های مختلف ورزشی بهبود می یابد اما به دلیل اینکه مواد مخدر بر مغز تاثیر می گذارند؛ برای کاهش وابستگی روانی افراد باید به رواشناس مراجعه کنند. در بسیاری از موارد فرد در این مرحله دچار وسوسه ذهنی می شود و برای تجربه کردن دوباره، لغزش می کند. برای جلوگیری از بازگشت دوباره به اعتیاد حضور روانشناسان و مشاوران اعتیاد ضروری است.

کلام آخر

انگیزه لازم برای درمان، اولین قدم برای ترک تریاک و جلوگیری از بازگت به اعتیاد است. مراجعه به مشاوران و روانشناسان ترک اعتیاد باعث ایجاد انگیزه برای ترک کردن و انجام دادن آن به صورت اصولی می شود. روانشناسان با پیدا کردن ریشه اصلی اعتیاد به افراد کمک می کنند تا از مصرف دوباره جلوگیری شود.  

  1. تریاک چیست؟
  2. عوارض کوتاه مدت مصرف تریاک چیست؟
  3. عوارص بلند مدت مصرف تریاک چیست؟
  4. ترک تریاک چند روز طول می کشد؟
  5. سم زدایی فوق سریع تریاک به چه صورت است؟
  6. سم زدایی تدریجی تریاک به چه صورت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد