برای ترک تریاک چه بخوریم درد نکشیم؟ این سوالی ست که هر فردی که قصد ترک تریاک را دارد از اطرافیان خود میپرسد.به  دلیل ترس از درد شدید خماری پس از قطع مصرف تریاک،بسیاری از افراد به ترک این مخدر اقدام نمیکنند. درد وحشتناک خماری پس از قطع تریاک باعث شده بسیاری از معتادان تنها دو یا سه روز و حتی تنها یک ساعت خماری را تحمل کننند. کسانی که  تجربه ترک کردن تریاک را داشته اند معتقدند وقتی بدن از مخدر تریاک سم زدایی میشود دردی سوزناک و به شدت غیر قابل تحمل تمام بدن تا مغز استخوان هارا فرا میگیرد.اما باید پرسید این افراد که تریاک را ترک کرده اند چه راه حلی برای کاهش درد خماری به کار برده اند تا توانستند در مقابل این هیولای وحشتناک پیروز شوند؟متدها و خوراکی هایی وجود دارد که درد خماری را کاهش میدهند.برای اینکه بدانید چه چیزی برای کاهش درد خماری مناسب است با ما در این مقاله همراه باشید.

میتوانید برای خواندن مقاله راههای درمان و ترک تریاک چگونه است؟ در رهامشاور کلیک کنید.

تریاک چیست و در چه مواردی مصرف میشود؟

تریاک یک ماده ی مخدر طبیعی ست که از گیاه خشخاش گرفته میشود. این ماده ی طبیعی به دلیل کدئین و مورفین موجود در ترکیباتش به کاهش درد کمک شایانی میکند. در گذشته از تریاک به عنوان ماده ی ضد درد و نوعی داروی بیهوشی در عمل های جراحی،داروی مسکن و … استفاده میشد. از تریاک برای مصارف دارویی هنوز هم استفاده میشود و اکثر داروهای ضد درد و مسکن از ترکیبات تریاک نشکیل شده است.اما در کنار مصارف مفیدی که این دارو دارد به شدت اعتیاد آور است و بسیاری از افراد که به قصد کاهش درد از تریاک استفاده کردند به دام اعتیاد به این مخدر طبیعی افتادند.

علائم خماری تریاک

بعد از اینکه مصرف تریاک قطع شد تا زمانی که اثر آن هنوز در بدن باشد بدن واکنشی نشان نمیدهد  و فرد به اصطلاح هنوز نشئه است ،عموما میتوان گفت 3 تا 4 ساعت طول میکشد که اولین نشانه های خماری در فرد ظاهر شود و به محض خروج تریاک و مورفین و کدئین موجود در ترکیباتش از خون ،بدن واکنش شدیدی نشان میدهد. از علائم خماری تریاک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاری چشم 
 • خمیازه کشیدن‌های زیاد و مکرر
 • تب و لرز شدیدی
 • لرزش
 • تعریق
 • آبریزش بینی
 • درد عضله‌ها و مفاصل
 • اسهال
 • یبوست 
 • خارش بد

میتوانید برای اطلاعات بیشتر از علائم خماری تریاک کلیک کنید.

 

داروی کاهش درد خماری

متادون یکی از داروهای  شیمیایی موثر در درمان و کاهش چشم گیر درد خماری تریاک و سایر مواد مخدر ها است. متادون با تغییر نحوه پاسخ مغز و سیستم عصبی به درد علائم دردناک ترک تریاک را کاهش می‌دهد. درست است که این دارو در درمان ترک اعتیاد کمک کننده است اما باید دانست که متادون، اگر بدون تجویز پزشک و خود سرانه مصرف شود، بعد از گذشت حدود یک سال، عوارضی جدی همراه خواهد داشت. این ماده مانند مخدرهای دیگر  می‌تواند فرد را از لحاظ فیزیکی و یا روانی به خود وابسته کند. به عنوان مثال، می‌تواند احساس سرخوشی کاذب ایجاد کند.

در رهامشاور میخوانید:سم زدایی با متادون چگونه است؟

تسکین خماری ترک تریاک

درد عضلانی شدید به خصوص در ناحیه  پشت پا که به سندرم پای بی قرار مشهور است به همراه استخوان دردهای شدید ،سوزن سوزن شدن، خارش، ضربان و کوبیدن، سوزش، کشش و خزیدن چیزی روی پاها علی الخصوص  قبل از خواب، هنگام دراز کشیدن و یا نشستن طولانی مدت بر روی صندلی علائمی ست که  در روزهای  اولیه ترک به خصوص درروزهای دوم سوم تا روزهای دهم یازدهم که درد به اوج خود میرسد و بسیار غیر قابل تحمل میشود

در دوران ترک تغذیه مناسب بسیار حائز اهمیت است زیرا بدن در این دوران به شدت ضعیف شده و سیستم ایمنی بدن قدرت اولیه خود را از دست میدهد به همین دلیل تقویت بدن میتواند کمک فراوانی به فرد درحال ترک بکند.استفاده از مواد غذایی پروتئین دار و سبزیجات و میوه ها ،همچنین  استفاده از آب میوه های طبیعی و دتاکس ها که مخلوطی از آب معمولی با تکه های میوه هستند استفاده کرد. در این دوران از غذاهای چرب به هیچ عنوان استفاده نکنید.

میتوان از دمنوش های طبیعی آرامبخش و ضد درد مانند گل بابونه، دمنوش گل شقایق نعمانی و دمنوش مریم‌گلی و دمنوش بید استفاده کرد. دم‌کرده زرشک در معتادان گرم‌مزاج بسیار مفید است،تریاک موجب افزایش خشکی در بدن می‌شود که مصرف داروها و غذاهایی  مانند جگر،پسته، عدس ،اسفناج و …که خون خوب در بدن تولید می‌کند بسیار کمک کننده است.استفاده از سایر داروهای گیاهی مانند سکنجبین، آویشن، رازیانه و گیاه بیت نیز در درمان ترک اعتیاد پیشنهاد می شود.

علاوه بر این ها رفتن به بادکش گرم، ماساژ درمانی با روغن‌های گیاهی نیز در سم زدایی بدن میتواند کمک کننده باشد.یکی از روش های مرسوم میان معتادان برای رهایی از هجوم دردهای عضلانی شدید دوش آب سرد است.

blank

مکمل های غذایی مناسب در طول دوره ی ترک

علاوه بر تغذیه مناسب مصرف مکمل های زیر هم در کاهش درد و کمک به روند ترک بسیار اثرگزار است.

مکمل‌های َACN استیل سیستئین (N-acetylcysteine)(NAC):

آنتی‌اکسیدانNَAC   میتوان گفت بهترین ماده غذایی بسیار  مهم برای کاهش یا حذف رفتارهای اعتیادآور است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که NAC تا حد زیادی می‌تواند تمایل به کوکائین و علاقه به قمار را کاهش دهد و ممکن است به کاهش میل به الکل کمک کند.از طرفی این ماده در حل و فصل وسواس، جویدن ناخن و کشیدن مو خود مفید است. محققان معتقدند که NAC سطح برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی را تنظیم می‌کند.در دوران نقاهت ترک اعتیاد ، روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم NAC، یک تا چهار بار در روز، بدون غذا میل کنید. تا از وسوسه های مصرف تریاک در امان بمانید.

مکمل ویتامین C

 مغز به‌طور معمول مقدار زیادی ویتامین C در خود دارد که می‌تواند در برابر اثرات سمی محرک‌ها از مغز محافظت کند. دوز زیادی از مکمل ویتامین C نیز ممکن است فعالیت گیرنده‌های مخدر در مغز را تغییر دهد و منجر به علاقه کمتر به مواد مخدر شود. روزانه ۳۰۰۰-۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در دوزهای جداگانه مصرف کنید.

مکمل B کمپلکس

ویتامین B کمپلکس عملکرد طبیعی کبد را برمیگرداند و به کاهش هوس مصرف کمک می‌کند.  یک مکمل B کمپلکس قوی را انتخاب کنید و در دوران نقاهت ترک اعتیاد ، آن مکمل را مصرف کنید.

blank

به طور کلی ترک تریاک بسیار سخت است و به دلیل دردهای شدید و عوارض خماری وحشتناکی که دارد ضروری ست که از مشاوران متخصص در زمینه ترک اعتیاد و ارتباط با همدردان خود و راهنمایی گرفتن از افرادی که خودشان نیز روزی تریاک را ترک کرده اند بسیار میتواند در این راه به شما کمک کند.مشاوران متخصص و ماهر ما در رها مشاور میتوانند در این زمینه به شما راهنمایی های قابل اهمیتی بدهند.

 1. تریاک چیست؟
 2. علائم خماری تریاک چیست؟
 3. برای کاهش درد خماری تریاک از چه دارویی استفاده میشود؟
 4. برای تسکین درد خماری از چه دمنوش هایی استفاده میشود؟
 5. چه مکمل های غذایی برای طوال دوران ترک مفید است؟

12 دیدگاه

 • blank

  محسن, 15 شهریور 1400 @ 6:06 ق.ظ پاسخ

  باسلام وخسته نباشید من روزی سه گرم تریاک مصرف میکنم وباقرص ب۲ میتوانم بزارم کنارمشکل اینه که بعدچندوقت چه قرصی بخورم که بتونم ب۲ روهم بزارم کنارباتشکرازشما وراهنمایتون

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 8:59 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ب ۲ برای سم زدایی طبق نظر پزشک میباشد و بعد با روش هایی مانند (ویتامین و سرم تراپی و ترک آهسته ) به پزشک ترک مراجعه کنید تا کمتر اذیت شوید.

 • blank

  جمالی, 11 دی 1400 @ 5:55 ب.ظ پاسخ

  سلام، من تو ترکم نزدیک 5 سال به تریاک اعتیاد دارم الان نزدیک 3 ماهی هست مصرف و کم کردم این غذاهایی که گفتید بخورم به پاک شدن سریعترم کمک میکنه؟

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:53 ب.ظ پاسخ

   سلام
   شما دوباره مصرف را شروع کرده‌اید و تازمانی که حتی مقدار کم مصرف میکنید تاثیری در پاک شدن ندارد.سم زدایی فقط با غذا نیست و تحت نظر متخصص انجام شود

 • blank

  مسعود, 23 بهمن 1400 @ 8:42 ب.ظ پاسخ

  من ۱۵ سال شیره گشیدم برا ترک رفتم دکتر تامین اجتماعی برام یه یسری دارو نوشت که بعضی داروها رو نداشتند رفتم از داروخانه شهر تهیه کردم مصرف داروها ده روزه بود ببشتر دارو های خواب اور بود ویتامین ب وچند دارو برا درد بود و قرص اهن فقط هر وقت خابم نمیبرد یه دوش اب ولرم میگرفتم غذا چرب اصلا نخورید خوردن شیر هم خوبه واب زیاد واب زرشک با تشکر

  .

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 29 بهمن 1400 @ 11:58 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوب هست که شما ترک مصرف کردید ولی ترک هم روانپزشکی هست هم دارویی و درمان نگهدارنده برای جلوگیری از عود و درمان افسردگی و اضطراب هم باید درنظر گرفته شود.

 • blank

  عبدالله, 13 اسفند 1400 @ 3:38 ق.ظ پاسخ

  سلام من روزی نیم گرم تریاک میخوردم اما دوروزه ترک کردم خیلی درد دارم چیکار کنم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 16 اسفند 1400 @ 11:13 ب.ظ پاسخ

   سلام
   بدون سم زدایی و درمان نگهدارنده و مشاوره روانپزشکی ترک بسیار سخت و دارای عود میباشد.حتما با متخصصین ما در این زمینه همراه شوید و راهکار درست درمانی را پیش بگیرید.قطع مصرف ملاک نیست باید اعتیاد رفتاری نیز درمان شود.

 • blank

  رقیه اینانلو, 26 فروردین 1401 @ 11:53 ب.ظ پاسخ

  سلام خسته نباشید نامزده من تریاک مصرف میکرده والان 3 روزه که داره ترک میکنه خیلی درد داره نمیشه هیچ قرصی مصرف کنه از درد زیاد پا اصلا نمیتونه بخابه

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 30 فروردین 1401 @ 5:34 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   یک قرص به تنهایی و بدونه سم زدایی کارساز نیست حتمابا پزشک و مشاور اعتیاد همراه شوید .ترک ماده فقط کافی نیست. جسم و روان باید درمان شود تا امکان عود کاهش پیدا کند.مسکن های معمول به تنهایی کافی نیست.

 • blank

  حمید, 26 فروردین 1401 @ 11:55 ب.ظ پاسخ

  سلام من سهم زدایی کاملم سه دوباره گرفتار یک هفته مصرف شدم الان دوتا قرص متا گرفتم شروع کردم و تمام شده قرص ها و الان یه کم حال دل خوبی ندارم بنظرتون چکارم و دیگه راهی برای برگشت ندارم.

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 30 فروردین 1401 @ 5:36 ب.ظ پاسخ

   سلام
   شروع دوباره شما لغزش است و نگذارید بعد از تکرارهای زیاد به عود تبدیل شود دوباره محکم تر شروع کنید با مشاور صحبت کنید و محرک‌ها و وسوسه ها را شناسایی و راه حل یابی کنید مهارت‌های فکری و احساسی و جسمی را با ایشان پرورش دهید .درمان را با متادون و دارو تحت نظر پزشک پیگیری کنید .بیماری مزمن عود و لغزش دارد ناامید نشوید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور