روش های ترک حشیش+ علائم ترک

روش های ترک حشیش+ علائم ترک

بر خلاف برخی از باور ها، باید بدانید که حشیش یک ماده اعتیاد آور می باشد. مصرف حشیش مشکلات زیادی را برای افراد به بار می آورد. بنابراین قطع مصرف و ترک حشیش دشوار خواهد بود. اما ترک این ماده، علی رغم برخی جنبه های چالش برانگیز کاملاً امکان پذیر است. درمان حرفه ای سو مصرف مواد، به بسیاری از افراد کمک کرده است تا ترک و بهبودی از اختلالات مصرف مواد مرتبط با حشیش را بهبود بخشند. در زیر درباره اثرات احتمالی سو مصرف حشیش و نحوه ترک مصرف حشیش توضیح خواهیم داد.

علائم و نشانه های ترک حشیش

تجربه یک فرد در ترک حشیش ممکن است کاملا با شخص دیگر متفاوت باشد. شدت آن به عوامل مختلفی از جمله دفعات مصرف و همچنین سلامت کلی افراد، بستگی دارد. با این حال، علائم ترک خاصی وجود دارد که معمولاً طی 24 تا 72 ساعت پس از قطع مصرف سنگین، اتفاق می افتد. برخی از این علائم شامل موارد زیر می باشند:

 • احساس خستگی
 • ولع مصرف
 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلال در خواب ( بی خوابی یا کم خوابی)
 • بی اشتهایی یا کم اشتهایی
 • معده درد
 • سر درد

علائم و نشانه های ترک حشیش

اگرچه ترک حشیش به طور معمول یک تا دو هفته طول می کشد. اما برخی از مصرف کنندگان حشیش، چندین هفته یا چند ماه علائم ترک را تجربه می کنند که به آن سندرم ترک حاد می گویند. برای آشنا شدن با حشیش و علائم و عوارض مصرف آن کلیک کنید.

روش های کنار آمدن و تحمل کردن علائم ترک حشیش

ایجاد چند تغییر در سبک زندگی سالم و استفاده از برخی راهکارهای مقابله ای می تواند به افراد کمک کند تا این دوره را پشت سر بگذارند. این راه و روش ها عبارتند از:

 • برای کمک به کاهش تنش بدن، از نظر بدنی تحرک داشته باشند.
 • به دوستان و اعضای خانواده خود بگویند که چه زمان به فضای پشتیبانی نیاز دارند.
 • از رفتن به موقعیت هایی که اضطراب آور هستند، مانند: مهمانی های پر سر و صدا و شلوغ، خودداری کنند.
 • تکنیک های آرام سازی، مانند: مدیتیشن را تمرین کنند.
 • تشریفات خواب را تعیین کنند و از مصرف کافئین، در زمان خوابیدن خودداری کنند.

ترک حشیش در منزل

اگر باید بلافاصله در خانه حشیش را ترک کنید، به یاد داشته باشید که خود را با یک شبکه پشتیبانی گسترده محاصره کنید. در زمان ترک و ولع مصرف، داشتن افراد سالم و ایمن در اطراف خود می تواند به عنوان راهی برای محافظت از شما در برابر عود بیماری باشد. در اینجا برخی از روش های کمک کننده ترک مصرف این ماده وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:

ایجاد یک طرح

داشتن هدف مشخص در ذهن (در این مورد، پرهیز از مصرف حشیش) می تواند به شخصی که قصد ترک مواد مخدر را دارد کمک کند. توسط خودتان یا با سیستم پشتیبانی خود برنامه ریزی کنید که چگونه حشیش را ترک کرده و هوشیار بمانید.

از لوازم مربوط به مصرف آن دور شوید

 هنگام ترک حشیش در خانه، ممکن است بخواهید از شر لوازم مرتبط با استعمال دخانیات و حشیش، مانند: باند، لوله، کاسه و بخار و غیره، خلاص شوید.

عوامل محرک را شناسایی کرده و نحوه برخورد با آن ها را استراتژیک کنید

 عوامل شخصی شما برای تمایل به استفاده از حشیش ممکن است با موارد دیگری متفاوت باشد. لازم است اگر می خواهید از حشیش استفاده کنید، بفهمید که چه چیزی شما را تحریک به مصرف می کند. سپس، راه های استراتژیک برای مقابله سالم با آن ها را پیدا کنید.

ترک حشیش در منزل

یک شبکه پشتیبانی قوی ایجاد کنید

 وقتی نوبت به هوشیاری می رسد یا حداقل میزان مصرف مواد مخدر را کاهش می دهید، بسیار مهم است که خود را با افراد سالم و حامی محاصره کنید. این افراد می خواهند به شما کمک کنند تا با تصمیم خود مبنی بر ممتنع بودن در مسیر خود باشید. ایجاد یک شبکه پشتیبانی قوی به شما کمک می کند تا حشیش را ترک کنید و ارتباطات سالم و حیاتی مورد نیاز شما برای ممانعت از مصرف را فراهم می کند.

درمان و ترک حشیش

متأسفانه، ترک حشیش برای اغلب افراد، آسان نیست و به تنهایی دشوار است. افرادی که به طور منظم حشیش را مصرف  می کنند، ممکن است وابستگی قابل توجهی به این ماده مخدر، پیدا کنند. همان طور که گفته شد، ترک حشیش علائمی را به وجود می اورد که این علائم ترک را دشوار تر می کنند. ممکن است بخواهید برای قطع مصرف حشیش، از متخصص کمک بگیرید.

مراکز ترک اعتیاد اشکال مختلفی از درمان را برای کمک به افراد سو مصرف حشیش را ارائه می دهد. آن ها به بیماران کمک می کنند که مهارت های کنار آمدن با ولع مصرف و جلوگیری از عوامل تحریک کننده آن ها را کسب کنند. درمان همچنین به پیشرفت مهارت های دیگر، مانند حل مسئله و مدیریت آن کمک می کند. ارائه دهندگان درمان اعتیاد ممکن است از چندین روش رفتاری برای کمک به کسانی که ترک مصرف حشیش، دست و پنجه نرم می کنند استفاده کنند. مانند:

درمان شناختی-رفتاری

درمان شناختی رفتاری  ( CBT) نوعی رفتار درمانی است که بر درمان انواع مسائل بهداشت روان متمرکز است. با این فرض که بسیاری از رفتارهای مشکل ساز ناشی از الگوهای فکری ناسالم می باشند. با CBT می توان الگوهای منفی تفکر را شناسایی کرد، روش های سالم تر برای کنار آمدن با احساسات را یاد گرفت و الگوهای تفکر منفی را مشاهده کرد.

مدیریت احتمالی

مدیریت احتمالی نوعی درمان است که از انگیزه و پاداش برای تقویت تغییرات سالم در یک فرد استفاده می کند. هنگامی که از طریق یک روش مدیریت احتمالی درمان می شود، ارائه دهندگان ممکن است به بیماران پاداش های ملموسی بدهند. این پاداش ها، رفتارهای مثبت آن ها را تقویت می کنند، مانند: هوشیار ماندن.

تقویت انگیزه درمانی

درمان تقویت انگیزشی، تلاش می کند تا هرگونه دوسوگرایی نسبت به درمان را برطرف کند. همچنین، تمایل به انگیزه داخلی را برای تغییر در افرادی که از مسائل سو مصرف مواد رنج می برند، برانگیزد.

ترک حشیش چه علائمی دارد؟

ترک حشیش در منزل امکان پذیر است؟

آیا درمان شناختی رفتاری برای ترک حشیش مفید می باشد؟

چه روش هایی برای درمان و ترک حشیش وجود دارد؟

اگر چه نکات ما در مورد ترک این ماده می تواند مفید باشد، اما بهترین گزینه شما این است که برای راهنمایی حرفه ای در مورد چگونگی ترک، با یک مشاور در ارتباط باشید. این مشاوران می توانند بهترین اقدامات را به شما ارائه دهند و کمک کنند تا سریع تر بهبودی را به دست آورید. مشاوران ما در رها مشاور به صورت حضوری و غیر حضوی به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند. کافی است تماس بگیرید و یا سوالات خود را کامنت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد