تاثیر مواد مخدر بر رابطه جنسی

تاثیر مواد مخدر بر رابطه جنسی

با توجه به اینکه مصرف مواد مخدر، تاثیر مستقیمی روی مغز و جسم دارد باعث بروز اختلالاتی در مغز می شود. این اختلالات می تواند تمام جنبه های زندگی را در بربگیرد. در ادامه تاثیر مواد مخدر بر رابطه جنسی را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر مواد مخدر بر مغز

ساختار شیمیایی مواد مخدر شباهت زیادی به نورون‌ های فرستنده مغز دارند که باعث می شود سلول‌ های گیرنده مغز اجازه دهند این مواد شیمیایی غیر‌طبیعی و شبه نورون، وارد سلول عصبی شوند و آن را تحریک کنند. مخدرها با تحریک مغز موجب ترشح بیش از حد دوپامین می شوند. دوپامین اصلی ترین فرستنده عصبی لذت و سرخوشی است که تحریک بیش از حد این سیستم موجب لذت بردن افراد از رفتار غیر عادی شود.

علت تاثیر مواد مخدر بر رابطه جنسی

طبق تحقیقات آسیب های مغزی بر رابطه جنسی تاثیر می گذارند. با تاثیر گذاری مواد مخدر برمغز، بعضی از مهم ترین قسمت های مغز که مربوط به لذت و رابطه جنسی است، آسیب می بیند. مصرف مواد مخدر در سه مرحله رابطه جنسی یعنی مرحله تمایل، مرحله تحریک و مرحله ارگاسم را تحت تاثیر قرار می دهد. از مشکلات جنسی می توان به کاهش میل جنسی، مشکلات عملکرد جنسی (مانند ناتوانی جنسی) و رفتار جنسی در زمان های نامناسب، زود انزالی یا دیرانزالی اشاره کرد.

در رها مشاور بخوانید :  تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر

تاثیر تریاک در رابطه جنسی

تریاک و مشتقات آن مانند کراک، هرویین سوخته و شیره باعث کاهش درد های جسمانی به صورت موقت می شود. افراد برای برطرف کردن زود انزالی و بهبودی عملکرد جنسی، پیش از رابطه جنسی تریاک مصرف می کنند؛ در صورتی که مصرف طولانی مدت این ماده موجب بروز مشکلات ثانویه جنسی می شود. یکی از اصلی ترین تاثیر هایی که تریاک بر رابطه جنسی می گذارد این است که مصرف این مواد موجب کاهش انرژی می شود و در نتیجه این افراد تمایلی به برقراری رابطه جنسی نداشته و انرژی شروع و ادامه آن نیز از بین می ‌رود.

تاثیر ماری‌ جوانا در رابطه جنسی

مصرف این ماده عوارضی همچون به هم ریختن سیکل قاعدگی زنان، ناباروری زنان و عقیمی در مردان به همراه دارد. مصرف مداوم ماری جوانا با کاهش انرژی، کاهش انگیزه و اراده همراه است. این عوامل تمام جنبه های زندگی را مختل می کند و افراد تمایلی به انجام امور لذت بخش مانند رابطه جنسی ندارند. یکی از مهم ترین علل تاثیر ماری جوانا بر مشکلات جنسی این است که ماده موثره موجود در حشیش تحت عنوان کانابینویید می‌تواند در مردان سبب کاهش هورمون مردانه یا تستوسترون شده و موجب اختلال در میل جنسی شود، همچنین در طولانی مدت سبب اشکال در نعوظ خواهد شد. برای کسب اطلاعات درباره درمان و ترک گل یا ماری‌ جوانا چگونه است؟ کلیک کنید.

تاثیر انواع مخدر بر رابطه جنسی

تاثیر محرک ها در رابطه جنسی

مواد تحریک ‌کننده که شامل شیشه، آمفتامین‌ها، کوکایین، اکس و ریتالین می شود موجب توهم می شود. بسیاری از افراد قبل از برقراری رابطه جنسی این مواد را مصرف می کنند زیرا آنها بر این باورند که مصرف این مواد مخدر موجب بهبودی رابطه جنسی می شود. واقعیت این است که میزان لذت جنسی این افراد هنگام استفاده از مواد فوق با زمان معمولی تفاوتی با هم ندارند ولی چون ارتباط این افراد با واقعیت قطع می‌شود، لذت جنسی را به شکل بهتری حس می کنند.

دو تا از خطرناک ترین عواملی که همراه مصرف این محرک هاست این است که:

 1. افراد به مصرف این مواد ها عادت می کنند و بدون مصرف آن تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. تداوم در مصرف مواد مخدر باعث بروز مشکلات جدی تری در رابطه جنسی و روند زندگی می شود.
 2. با تاثیر گذاری این مواد در مغز؛ فرد ممکن است پس از مصرف تحت تاثیر قرار گرفته و دست به رفتارهای پرخطر جنسی بزند. از رفتار پر خطر جنسی می توان به قربانی سوء استفاده جنسی یا تجاوز به دیگران شود. این توهمات عوامل مرگ باری را می تواند به همراه داشته باشد.

تاثیر الکل در رابطه جنسی

الکل با ایجاد تغییر در ترشح هورمون در مغز باعث بروز تغییراتی در شرایط جسمی فرد می‌شود. این تغییرات بسیاری از عملکردهای بدن نظیر خواب، اشتها و برقراری رابطه جنسی را تحت تأثیر خود قرار می ‌دهد. معمولا در ابتدای مصرف مشروبات الکلی عملکرد جنسی بهبود می یابد اما به مرور زمان باعث دیر انزالی و اختلال نعوظ می شود. تاثیر الکل بر رابطه جنسی به میزان مصرف الکل بستگی دارد. از دیگر عوارض مصرف الکل می توان به دیابت، بیماری های کبدی و قلبی اشاره کرد.

درمان‌ ترک اعتیاد

مواد مخدر به دلیل اینکه وابستگی روانی ایجاد می کنند؛ برای جلوگیری از بازگشت به مواد باید از نظر روانی نیز پاک شوند. روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد وجود دارد اما پزشکان در کلینیک های ترک اعتیاد، درمان مناسب با توجه به نوع ماده مخدر و شرایط خاص هر بیمار انتخاب می‌ کنند. 

در رها مشاور بخوانید : ترک تریاک در خانه

 1. تاثیرگذاری مواد مخدر بر مغز چگونه است؟
 2. علت احساس سرخوشی بعد از مصرف مواد مخدر چیست؟
 3. علت تاثیرگذاری مواد مخدر بر رابطه جنسی چیست؟
 4. تاثیر الکل بر رابطه جنسی چگونه است؟
 5. باور غلط درباره مصرف مواد مخدر قبل از رابطه جنسی چیست ؟

فهرست مطالب

نظرات درمان شدگان رهامشاور
4 دیدگاه
 • حسین, 27 آبان 1401 @ 3:37 ق.ظ پاسخ

  بخدا از وقتی گوگل سرچ میکنم درمورد مواد بیشتر شکلو ظاهریم ریخته اصلا داغونم کرده اوم هرکاریو ک میکنه باید با قدرت انجامش بده ینی خودو نبازه دیگ ما تو دام ایت لامصب افتادیم پس خودمونو نبازیم هفته ای اندازه ی عدس یا نیم عدس کمش کنیمان بلکم فرجی بشه

  • تحریریه رها مشاور, 16 آذر 1401 @ 11:51 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   بیشتر مطالب گفته شده واقعی است و فقط مربوط به غریبه ها و همسایه ها نیست.بلکه افرادی از خودی میبینیم که شکل و شمایل و روان بهم ریخته می‌شود. درمان کاهش تدریجی خوب است ولی درمان کاملی نیست حتما باید علت و مشکل زمینه ایی با مشاوره و اگر لازم باشد دارو درمان نگهدارنده و درست انجام گیرد‌.موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
مشاوره رایگان ترک انواع مخدر
تماس با مشاوران : 09353030968