تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر

دکتر زهرا زهره وندی
دکتر زهرا زهره وندی

دارای دکترای تخصصی روانشناسی هستند و با سالها تجربه به صورت تخصصی در مرکز رها مشاور به مشاوره و درمان اعتیاد طبق آخرین متدهای روز می‌پردازند.

آیا تا به حال به سوال (چه عواملی سبب اعتیاد در زنان و کودکان می‌شود؟ ) فکر کرده اید ؟ در سال های اخیر زنان نیز در کنار مردان پا به عرصه ی اعتیاد گذاشته اند. با اینکه اعتیاد در مردان باعث عوارضی مانند افزایش نرخ بیکاری می شود اما عوارض اعتیاد در زنان در تربیت فرزندانشان تاثیر می گذارد و باعث افزایش دو برابری عوارض جسمانی و روحی می شود. همانگونه که مصرف مواد مخدر در بارداری تاثیرات منفی روی جنین می گذارد، تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر قابل چشم پوشی نیست.

مزایای شیر مادر

 1. جلوگیری از بیماری: شیر مادر حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز کودک است. مصرف شیر مادر به مبارزه با بیماری‌ها از کودک محافظت می ‌کند. ویروس‌های معده، اسهال، بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی، عفونت‌های گوش و مننژیت در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌ شوند کمتر رخ می دهد.
 2. رشد دستگاه گوارش: خوردن شیر روز های اول و دوم مادر، به رشد دستگاه گوارش کودک کمک می کند.
 3. جلوگیری از ابتلا به آلرژی و حساسیت: یکی از فواید شیر مادر، جلوگیری از حساسیت با وجود ایمونوگلوبولین در شیر مادر است. این ماده با ساختن یک لایه محافظتی در مجرای روده نوزاد از بروز حساسیت جلوگیری می کند.
 4. تقویت و افزایش هوش نوزاد: شیر مادر به تقویت و افزایش هوش نوزاد، کاهش احتمال بستری شدن دوباره به دلیل عفونت ‌های تنفسی کمک می کند.
 5. افزایش وزن آهسته‌ تر: در مقایسه با نوزادان تغذیه‌شده با شیر مادر، نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، افزایش وزن سریع‌تری در هفته‌های اول زندگی دارند. این افزایش وزن سریع با چاقی در دوره‌های بعدی زندگی ارتباط داده شده است.

تاثیر مواد مخدر بر شیر مادر

همانطور که گفته شد شیر مادر برای رشد نوزاد بسیار مهم است که در صورت به وجود آمدن اختلالاتی در شیر مادر مانند کاهش شیر مادر یا وجود مواد مخدر در آن باعث آسیب رسیدن به نوزاد می شود.

انتقال اچ ای وی و ایدز از طریق شیر مادر: مصرف مواد مخدر های تزریقی مانند: هروئین، آمفتامین ها و کوکائین به علت کمبود سرنگ، افراد معتاد از سرنگ مشترک استفاده می کنند که باعث ابتلا به بیماری ایدز می شود. این بیماری در شیر مادر می رود و خطراتی برای نوزاد به وجود می آورد.

تاثیر انواع مواد مخدر بر شیر مادر

 • مشروبات الکلی

آیا شماهم به مشروبات الکلی اعتیاد دارید؟ آیا از تاثیر آن روی نوزادتان خبر دارید؟ علائم و عوارض اعتیاد به الکل چیست؟ مصرف مشروبات الکلی در دوران بارداری و شیردهی روی جنین تاثیر می گذارد. مادرانی که در دوران بارداری از مشروبات الکلی استفاده می کنند؛ با فرزندانی عجیب و غریب، کم وزن، قد کوتاه، کوچک بودن سر، ناهماهنگ بودن اعضای بدن، هوش کم، نارسایی در بینایی و شنوایی و مشکلات رفتاری روبه رو خواهند شد. همچنین در دوران شیردهی؛ مصرف الکل 24 ساعت قبل از شیردهی منجربه تاخیر تکامل حرکتی می شود. برای جلوگیری از این عوارض مؤثرترین روش‌ های ترک الکل در منزل را بشناسید !

 • کوکائین

افرادی که به کوکائین اعتیاد داشته باشند و 48 ساعت قبل از شیردهی کوکائین مصرف کرده باشند؛ نوزاد آنها نیز دچار اعتیاد به کوکائین می شوند و در صورت نرسیدن کوکائین به کودک آنها تشنج می کنند و به ضعف ماهیچه ها دچار می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض مصرف کوکائین در دوران بارداری کلیک کنید.

 • آمفتامین

مصرف آمفتامین در دوران شیردهی باعث بی قراری، ناآرامی و بی خوابی نوزاد می شود. این ماده تا دو روز در شیر باقی می ماند و در این دو روز عدم شیردهی به نوزاد باید رعایت شود.

 • متادون

با وجود اینکه متادون یکی از مواد هایی ست که برای ترک اعتیاد استفاده می شود اما مصرف متادون در دوران شیردهی باعث وابستگی کودک به متادون، کاهش تنفس کودک و مرگ ناگهانی در خواب می شود. اگر شماهم به دنبال راهی برای جلوگیری از این عوارض رو فرزندتان هستید روی مقاله بهترین روش ترک اعتیاد به متادون در منزل چیست؟ کلیک کنید.

 • کراک

کراک یکی از خطرناک ترین مواد مخدرهایی ست که باعث سرطان ریه، تشنج های مغزی و حمله قلبی در مادر می شود. در صورت مصرف این مواد در دوران شیردهی باعث انواع نقایص و اختلال رشد بدنی و ذهنی، کمبود وزن، اختلالات شناختی ـ اجتماعی در آینده برای نوزاد می شود.

 • ماری جوانا

مصرف بیش از حد ماریجوانا(علف) باعث کاهش شیر می شود. این ماده مخدر در شیر باقی می ماند و وارد بدن نوزاد می شود و با تاثیر گذاری روی سلول های مغزی باعث خواب آلودگی و عدم تمایل به شیر خوردن و کاهش وزن در نوزادان می شود.

در رهامشاور بخوانید: مخدر گل یا ماری‌ جوانا چیست و چه عوارضی دارد؟

ترک اعتیاد در دوران شیردهی

ترک اعتیاد در دوران شیردهی

ترک اعتیاد به صورت غیر اصولی در دوران بارداری و شیردهی باعث آسیب های شدیدی مانند افسردگی و اضطراب در مادر و نوزاد می شود.

ترک اعتیاد با متادون: مصرف مواد مخدر با دز بالا برای نوزاد بسیار خطرناک است. به همین علت پزشکان با تجویز متادون با دز پایین که یکی از داروهای ترک اعتیاد است به روند ترک اعتیاد کمک می کنند. در صورت مصرف خودسرانه این دارو، آسیب های جدی ای به نوزاد وارد می شود. از مزایای مصرف متادون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به ثبات رساندن سطح مواد افیونی در بدن جنین و پیشگیری از بروز سندروم محرومیت از مواد در دوران جنینی
 2. ایجاد فرصت بهتر برای داشتن دوران بارداری سالم تر و فراهم کردن مراقبت بیشتر از جنین
 3. ارتقای وضعیت سلامت مادر و جنین و پیشگیری از مشکلات بلند مدت نظیر بروز نقایص عصب شناختی

مراجعه به کلینیک : ترک اعتیاد با روش مراجعه به کلینیک های معتبر در کوتاه ترین زمان نتیجه می دهد. در کلینیک ها برای پیدا کردن دلیل اصلی اعتیاد افراد معتاد به روانکاوان مراجعه می کنند تا روانکاوی اعتیاد صورت گیرد. در این روش از طریق ناخودآگاه افراد دلیل اصلی اعتیاد را پیدا می کنند و با صحبت کردن و دارو درمانی افراد را در مسیر بهبودی قرار می دهند. در مرحله بعد روانشناسان ابتدا با صحبت کردن به بهبود حال روحی فرد معتاد کمک می کنند تا افراد دوباره به سراغ مصرف مواد نروند.

بعد از طی کردن مراحل درمان افراد برای بهبود حال روحیشان نباید نقش ورزش بر ترک اعتیاد و بهترین ورزش ها برای ترک و بهترین روش‌ های تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد را فراموش کنند!

 

کلام آخر

ترک اعتیاد پیش از اقدام به بارداری، بهترین راه برای جلوگیری از تمام خطرات احتمالی مواد مخدر در جنین است. در صورت داشتن اعتیاد شدید در دوران شیردهی می توانید از شیر دادن را قطع کنید و به نوزاد خود شیر خشک و مکمل های پروتئین و.. بدهید.

 1. مزایای شیر مادر چیست ؟
 2. تاثیر الکل بر شیر مادر چگونه است؟
 3. تاثیر کوکائین بر شیر مادر چگونه است ؟
 4. تاثیر مصرف بیش از حد متادون بر شیر مادر چونه است ؟
 5. عوارض مصرف کراک چیست؟
 6. تاثیر کراک بر شیر مادر چگونه است ؟
 7. تاثیر ماریجوانا بر شیر مادر چگونه است؟
 8. مزایای مصرف متادون برای ترک اعتیاد چیست ؟

نظرات درمان شدگان رهامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
تلفن گویا : 02191099132