علائم مصرف گل

علائم مصرف گل

امروزه مصرف گل (علف یا ماری جوانا) افزایش یافته است و این ماده مخدر بین جوانان رواج پیدا کرده است. در صورتی که وابستگی به این ماده افزایش نیافته باشد؛ اطرافیان فرد معتاد می توانند با شناختن علائم مصرف گل به او کمک کنند. ترک این ماده مخدر حتما باید در کلینیک های ترک اعتیاد انجام شود زیرا ماری جوانا بر مغز تاثیر می گذارد و هنگام ترک افراد با مشکلات جدی مواجه می شوند.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا از برگ، ساقه‌، دانه و یا گل‌ های خشک گیاه شاه‌ دانه بدست می آید که با تاثیر گذاشتن بر پیام رسان های عصبی سرعت انتقال آنها از مغز به بدن را کاهش می دهد. معمولا این ماده به صورت تدخینی( دود کردن) یا خوراکی مصرف می شود و به رنگ های سبز‌، قهوه‌ ای‌، خاکستری و یا ترکیبی از آن ‌ها هستند. زمانی که دود ماری جوانا از طریق ریه ها وارد بدن می شود؛ اجزای آن به سرعت وارد جریان خون شده و به سمت مغز هدایت می ‌شوند و با چسبیدن عناصر تشکیل دهنده آن به گیرنده های کانابینوئیدی در مغز، احساس سرخوشی در افراد افزایش می یابد.

علائم مصرف طولانی مدت ماری جوانا

اعتیاد: سوء مصرف طولانی مدت ماری جوانا منجر به اعتیاد می شود زیرا این ماده مخدر با افزایش تحمل بدن، افراد را مجبور به مصرف دوز های بیشتر می کند. مصرف دوز بالای ماری جوانا در طولانی مدت موجب بروز علائم رفتاری شناختی مثل دوری از اجتماع، رفتار های پر خطر و تمایل به مصرف هروئین ، کوکایین و یا سایر مت آمفتامین ها می شود.

سرطان ریه: ماده مخدر ماری جوانا را داخل یک کاغذ لوله ای شکل دود می کنند یا با استفاده از یک لوله شیشه ای(پیپ) آن را حرارت می دهند و سپس استشمام می کنند. دود حاصل از مصرف گل به صورت سیگار با تخریب مویرگ های سلولی در مسیرهای هوایی شش منجر به سرطان ریه می شود.

کاهش سلامت سیستم ایمنی: مصرف ماری جوانا با بروز بیماری هایی همچون قارچ های بیماری زا باعث اختلالات ریه می شود. مصرف این ماده باعث کاهش توانایی بدن برای مبارزه با انواع بیماری ها مثل ام اس، ایدز و هپاتیت می شود.

اختلالات ذهنی: مصرف ماده مخدر گل با تاثیرگذاری بر قسمت های خاصی از مغز که وظیفه پردازش اطلاعات و ایجاد هیجان را بر عهده دارند دچار اختلال شده و توانایی انجام فعالیت های خود را از دست میدهند.

بیماری قلبی: ماری جوانا با افزایش ضربان قلب به مدت چند ساعت بعد از مصرف منجر به حمله قلبی می شود. به علت وجود مواد شیمیایی در آن باعث افزایش خطر نارسایی قلبی، اختلال ریتم قلب و سکته مغزی می شود.

کاهش تراکم استخوان: مصرف مداوم گل با کاهش تراکم استخوان همراه است که می تواند منجر به پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی استخوان شود.

سرطان: از آنجا که دود ماری جوانا حاوی تعدادی ماده سرطان زا و سه برابر مقدار مواد موجود در دود تنباکو است، به نظر منطقی استنباط می شود که احتمال ابتلا به سرطان ریه در افراد معتاد به گل افزایش می یابد.

علائم مصرف گل

مواد موجود در گل بر اجزای مختلف بدن مانند چشم ها، گوش ها، پوست، معده و گیرنده ‌های عصبی مغز اثر می گذارد و به طور مستقیم ب ر احساس لذت، حافظه، تمرکز، احساسات و درک از زمان موثر است. این مواد با چسبیدن به سلول‌ های مغز باعث بروز علائم خاصی می شود. از مهم‌ ترین آثار ذهنی و جسمی مصرف گل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم فیزیکی

 1. افزایش اشتها
 2. خشکی دهان
 3. کاهش انرژی
 4. کاهش میل جنسی 
 5. امکان بروز انواع سرطان
 6. پرخونی مویرگ های چشم
 7. گلو درد و سرفه های طولانی
 8. احساس گیجی و عدم تعادل
 9. تمدد اعصاب و کاهش حافظه
 10. ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی
 11. اختلال در سلول های جنسی و ایجاد ناباروری
 12. اختلال در صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران

علائم روانی

 1. افسردگی و انزوا
 2. ایجاد حس وابستگی شدید
 3. خشم و آستانه تحمل پایین
 4. توهم و احساس پارانویا
 5. یاوه گویی و سبک سری
 6. کاهش قدرت تصمیم گیری
 7. خنثی بودن نسبت به مشکلات
 8. سرخوشی و خنده های بی دلیل
 9. ایجاد حس شکاکی و توهم زایی
 10. ناتوانی در تشخیص رویا و واقعیت
 11. بی انگیزگی در زندگی و کاهش علاقه
 12. درون‌ نگری و روشن تر دیدن رنگ ها

تشخیص اعتیاد به گل

تشخیص اعتیاد به گل

شناختن علائم مصرف گل، از مهم ترین راه های تشخیص اعتیاد به این ماده مخدر است. علامت ظاهری افرادی که گل می کشند عبارت هست از:

 • تغییرات ظاهری: بروز تغییرات ظاهری، جسمانی و رفتاری از مشهود ترین نشانه های اعتیاد به گل است.

 

 • نداشتن توان برای ترک: عدم توانایی در ترک گل نیز از نشانه های مهم اعتیاد شدید به آن می باشد. تلاش برای قطع مصرف این ماده در بیشتر افراد معتاد با مصرف بیشتر همراه است.

 

 • کاهش فعالیت: برای تشخیص اعتیاد به گل می توانید به کاهش زمان اختصاص یافته برای انجام فعالیت های مفید روزانه رجوع کنید. افراد معتاد به گل کم کم از انجام تمامی وظایف مربوط به کارهای شغلی و حتی خانوادگی طفره خواهند رفت و به جای آن زمان بیشتری را به مصرف مواد اختصاص می دهند.

 

 • ادامه مصرف با وجود تمامی مشکلات: همانطور که گفته شد؛ مصرف ماری جوانا با مشکلات رفتاری، روانی، خانوادگی، شغلی و جسمی همراه است. در بیشتر موارد افراد با آگاه بودن بر مشکلات ناشی از مصرف گل، بازهم به کشیدن آن ادامه می دهند. 

 

 • فرار از مشکلات: از دیگر نشانه های اعتیاد به گل می توان به مواردی که برای فرار از مشکلات محل کار یا روابط خود به کشیدن گل روی می آورند، اشاره کرد.

کلام آخر

ماری جوانا یا گل از اعتیاد آورترین مواد مخدر هایی است که امروزه جوانان بدون توجه به عوارض جبران ناپذیر آن مصرف می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علت مصرف مخدر گل در جوانان کلیک کنید. این ماده با ایجاد وابستگی جسمانی و روانی سبب بروز مشکلاتی همچون واکنش های عصبی و پرخاشگرانه در زمان ترک می شود. یکی از بهترین راه های ترک اعتیاد بعد از شناختن علائم مصرف گل، مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد است. در این مراکز پزشکان و روانشناسان به افراد کمک می کنند تا اعتیاد به ماری جوانا را به صورت اصولی و بدون بازگشت به این ماده ترک کنند.

 1. ماری جوانا چیست؟
 2. ماده مخدر گل چگونه تاثیر می گذارد؟
 3. علائم فیزیکی مصرف گل چیست؟
 4. علائم روانی مصرف گل چیست؟
 5. اعتیاد به گل چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد