عوارض مصرف گل

blank

ماده مخدر گل یکی دیگر از مواد مخدر هایی است که درصد زیادی از جوانان به این ماده اعتیاد دارند. ماری جوانا از برگ های خشک شده ی گیاه شاه دانه به دست می آید که دارای بوی تند و بدنه زبر و خشن می باشد. مصرف این ماده تاثیرات منفی بسیاری بر جسم و روان افراد می گذارد که از عوارض مصرف گل می توان به ابتلا به افسردگی یا سرطان اشاره کرد. اثر مصرف ماری جوانا در صورت مصرف به صورت کشیدنی 2 الی 4 ساعت و در صورت مصرف خوراکی 5 الی 12 ساعت می باشد. از دیگر نام های گل می توان به ماری جوانا، بنگ، گرس، علف، سیگاری، جوئینت و حشیش اشاره کرد.

مصرف گل چه عوارضی دارد؟

مصرف کوتاه مدت و بلند مدت ماری جوانا باعث بروز عوارض خطرناک و جبران ناپذیر جسمی و روانی می شود. از عوارض مصرف کوتاه مدت گل می توان به خشكی دهان، قرمزی چشم، یاوه گویی، توهم زایی، از بین رفتن تمرکز فکری، افزایش مشکلات قلبی و اختلال در صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران اشاره کرد. با توجه به اینکه ماری جوانا بر مغز تاثیر می گذارد باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد می شود. از دیگر عوارض مصرف طولانی مدت گل می توان به تزلزل شخصیتی، اختلال در میل جنسی، ناباروری، کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و ابتلا به سرطان اشاره کرد.

عوارض مصرف گل در طولانی مدت

ماریجوانا معمولا اثرات خود را دیرتر از سایر مواد نشان می ‌دهد اما در بلند مدت علاوه بر ایجاد اعتیاد تاثیرات بسیار مخربی برای فرد به همراه دارد. از عوارض مصرف طولانی مدت این ماده می توان به افزایش خطر ابتلاء به بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی و حملات پانیک، آسیب های حلق و بینی، افزایش خطر ابتلاء به بیماری های جسمانی مانند سرطان‌ و ناراحتی‌ های تنفسی و عفونت ‌های ریوی اشاره کرد. مصرف مداوم این ماده با افزایش تحمل بدن باعث ایجاد زمینه گرایش به مواد مخدر های دیگر مثل شیشه و کوکائین می شود که باعث بروز روان پریشی، افسردگی و خودکشی می شود.

اثر گل بر مغز: دود ناشی از ماده مخدر گل ابتدا وارد مغز می شود و با چسبیدن به سلول های مغز باعث ازبین رفتن آنها می شود. در نتیجه بروز اختلالات شناختی مانند اختلال در حافظه کوتاه مدت، نقص توجه ، ضعف در توانایی حل مسئله، اختلال در کارکردهای اجرایی، کندی سرعت روانی حرکتی ، ضعف در بیان کلامی و استدلال ریاضی رخ می دهد.

تاثیرات گل بر ریه: دود ناشی از کشیدن ماری جوانا باعث افزایش شدید خطر ابتلا به سرطان ریه می شود زیرا افراد برای تاثیرپذیری بیشتر گل باید عمیق تر از سیگار این ماده را بکشند.

عوارض گل بر هوش و حافظه: ماده مخدر گل با تاثیرگذاری بر نورون‌ های هیپوکامپ در مغز که به حافظه و هوش مرتبط هستند موجب سیر نزولی در قدرت حافظه کوتاه مدت می شود. نقص هماهنگی، مشکلات یادگیری و اختلالات خواب پی‌ آمد سوء مصرف گل در درازمدت و اثر آن بر مغز است.

دیگر عوارض مصرف گل: اختلال در قضاوت، افزایش ضربان قلب، تحریک پذیری، تجمع خون در رگ های چشم، توهم شدید.

میزان شدت عوارض مصرف گل

شدت عوارض جسمانی و روانی ماری جوانا به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارت هستند از: وضعیت جسمانی فرد مصرف کننده، سابقه‌ مصرف قبلی فرد، نحوه‌ مصرف گل ، میزان نیرومندی نوع این ماده‌ مخدر و نوع مواد مخدری که با ماری جوانا ترکیب می ‌شود. شدت عوارض گل در افراد مختلف متفاوت است که آسیب‌ های جسمانی و روانی آن پس از ترک به تدریج کاهش پیدا می ‌کند.

ترک گل

ترک اعتیاد به گل

 ترک ماری جوانا به طور غیر اصولی می تواند عوارضی شدید و غیر قابل جبران برای فرد مصرف کننده داشته باشد به همین جهت اولین قدم برای ترک تمام مواد مخدر ها، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد است که پزشکان و روانشناسان این مراکز با پیروی از روش های تخصصی به فرد آلوده کمک می کنند تا از نظر روانی و جسمانی این مواد مخدر را ترک کنند. در ادامه بهترین روش های ترک گل را ذکر کرده ایم.

 1. اولین مرحله ترک اعتیاد، سم زدایی سریع گل است. در این مرحله که توسط پزشکان انجام می شود؛ افراد در حالت بیهوشی قرار می گیرند و با تزریق سرم باعث کاهش تمایل به این ماده مخدر می شوند. سم زدایی فرآیند پاکسازی بدن از مواد مخدر و پرهیز از مصرف آن ماده می باشد که میزان سختی فرایند سم زدایی گل به میزان مصرف گل بستگی دارد.
 2. بعد از گذراندن دوره سم زدایی، افراد می توانند روش سرپایی یا بستری را انتخاب کنند که در این مرحله افراد با گذراندن مشاوره فردی و گروهی در مسیر بهبودی قرار میگیرند.
 3. مراجعه به روانشناس حین دوره ترک و بعد از ترک اعتیاد الزامی است زیرا پس از ترک این ماده مخدر علائمی همچون پرخاشگری، خشم، اضطراب، بی قراری و افسردگی دارد که برای جلوگیری از بازگشت به اعتیاد باید روان درمانی انجام شود. در دوره های روان درمانی با گفتگو کردن روانشناسان به ریشه اصلی گرایش فرد به اعتیاد را پیدا می کنند.

کلام آخر

تمام مواد مخدر ها با عوارض بسیار شدیدی همراه هستند که ماری جوانا یکی از خطرناک ترین ها محسوب می شود زیرا این ماده مخدر بین جوانان رایج تر از سایر مواد مخدر هاست. علت مصرف مخدر گل در جوانان چیست؟ عوارض مصرف گل به دو بخش عوارض جسمانی و عوارض روانی تقسیم می شود که بر هم دیگر تاثیر می گذارند. با توجه به ایجاد وابستگی جسمانی و روانی توسط گل، این ماده مخدر حتما باید در کلینیک های ترک اعتیاد و تحت نظر پزشک و روانشناس ترک شود.

 1. ماری جوانا چیست؟
 2. اثر ماندگاری مصرف ماری جوانا چقدر است؟
 3. عوارض مصرف کوتاه مدت گل چیست؟
 4. عوارض مصرف بلند مدت گل چیست؟
 5. آیا ترک گل به مراجعه به روانشناس نیاز دارد؟

برای رهایی از هرگونه اعتیاد با رها مشاور تماس بگیرید، رها مشاور راهنمایی شما برای داشتن زندگی سالم

1 دیدگاه

 • blank

  هانا, 7 اسفند 1401 @ 8:30 ق.ظ پاسخ

  مطلبی بس مفید🙏
  پاینده باشید…✌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد