ترک اعتیاد با طب سوزنی

ترک اعتیاد با طب سوزنی

ترک اعتیاد به مواد مخدر به روش های مختلفی برای کاهش وابستگی روانی و جسمانی نیاز دارد که یکی از این روش ها، ترک اعتیاد با طب سوزنی است. این روش ابزار مناسبی برای سم زدایی است که توانایی کاهش وابستگی روانی را نیز دارد و با جلوگیری از هوس مصرف مواد موجب پاک ماندن افراد می شود.

طب سوزنی اعتیاد

طب سوزنی سطح اندورفین طبیعی بدن در سیستم عصبی را افزایش می دهد و با افزایش سطح اندورفین، ولع و اشتیاق برای مصرف مواد کاهش می یابد. معمولا طب سوزنی موجب متعادل سازی انرژی های بدن توصیف می شود که فرد معتاد با انجام دادن این روش، انرژی بدن را افزایش می دهد و تعادل را به انرژی طبیعی خود باز می گرداند.

در رها مشاور بخوانید: گلاب برای ترک اعتیاد

روش انجام طب سوزنی اعتیاد

انجام دادن این روش برای افزایش احساس عمیق آرامش در محیط های آرام و ساکت با نور کم انجام می شود. در طی یک جلسه طب سوزنی، سوزن های نازک در پنج نقطه مختلف گوش قرار می گیرند و فرد به مدت 30 دقیقه بی صدا می نشیند. تحریک این پنج نقطه در گوش منبع انرژی بیمار  را تقویت می کند و به فرد در رفع ترس ، تقویت اراده و بهبود اعضای بدن کمک می کند.

طول درمان اعتیاد 

جلسات هفته اول درمان اعتیاد با طب سوزنی به شکل فشرده و در هفته های بعد فاصله دار تر می شود. معمولا طول درمان بین 4 روز تا 4 ماه است که طول دوره درمان به میزان وابستگی بیمار، مشکلات و بیماری های زمینه ای و روش طب سوزنی بستگی دارد. برای دریافت بهترین نتیجه افراد باید یک سال تحت نظر و درمان قرار بگیرند.

مزایای طب سوزنی اعتیاد

مدار های عصبی مغز به طورطبیعی اندورفین تولید می کند که خاصیت نشاط آور و ضد درد آن مشابه مرفین است. در روش طب سوزنی با به کار بردن سوزن ها در نقاط ویژه ، اندورفین بدن تحریک می شود تا سطح مورفین بدن به اندازه واقعی خود قبل از درگیری و وابستگی مواد بازگردد. از مزیت های این روش می توان به ترک اعتیاد به صورت طبیعی و تاثیر بسزایی که در درمان علائم ترک اعتیاد مانند اسهال، کرامپ عضلانی، آبریزش بینی، دهان دره، بی اشتهایی دارد؛ اشاره کرد.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک روش کم تهاجمی برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست به منظور تأثیر بر بافت‌ ها، غدد، اندام‌ ها و عملکرد های مختلف بدن است. در این روش با وارد کردن سوزن‌ های بسیار نازک در سطح پوست، عصب‌ های موجود در آن قسمت تحریک می‌ شود. ورود سوزن به بدن با واکنش‌ های مختلفی همراه است. برای مثال می ‌توان به تحریک سیستم ایمنی بدن، افزایش گردش خون در ناحیه، بهبود زخم‌ها و کاهش درد اشاره کرد.

کاربرد طب سوزنی

طب سوزنی کاربرد های زیادی برای درمان اختلالات روانی مثل اضطراب، افسردگی و بی خوابی دارد. همچنین نقش بسزایی در بهبودی بیماری اعصاب، مشکلات زنان، اختلالات جنسی، کمک به ترک سیگار و ترک اعتیاد، کمک به روند بهبود سرطان دارد. طب سوزنی از دیر باز به علت کاربرد های زیادی که دارد مورد استفاده تمام افراد قراره گرفته است. از گذشته تا به حال این روش برای درمان چاقی، درد کمر و گردن، بیماری‌ های پوستی، بیماری‌ های ریوی و بیماری ‌های گوارش و کبد استفاده می شود.

ممنوعیت طب سوزنی

با وجود اینکه این روش کم تهاجمی است و کاربرد های زیادی دارد اما برخی از افراد داوطلب مناسب این روش نیستند. در ادامه به افرادی که مناسب انجام دادن طب سوزنی نیستند اشاره خواهیم کرد:

 • کودکان زیر ۱۲ سال و در سنین رشد
 • زنان باردار بخصوص در سه ماه نخست بارداری
 • مبتلا به بیماری‌ های روماتیسمی یا مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری ‌های عروقی، بیماری‌ های عفونی مزمن، بیماری ‌های اختلالات خونی

ترک اعتیاد با طب سوزنی

روش های ترک اعتیاد

اولین قدم برای ترک اعتیاد مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد است. این کلینیک ها با پزشکان و روانشناسان مجرب در این زمینه به افراد کمک می کنند. ترک اعتیاد روش های زیادی دارد که به نوع مخدر مصرفی می تواند متفاوت باشد. در ادامه بهترین روش های ترک اعتیاد عبارت هستند از:

 • ترک اعتیاد به روش ناگهانی یا سقوط آزاد

این روش که با قطع ناگهانی ماده مخدر همراه است موجب وارد شدن شوک به بدن بیمار می شود. در بعضی از موارد افراد به حالت کما می روند و منجر به مرگ می شود. ترک اعتیاد به روش ناگهانی به صورت بسته شدن به تخت انجام می شود اما افراد در اولین فرصت بعد از رهایی از این شرایط دوباره به مصرف مخدر روی می آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علت بازگشت به اعتیاد کلیک کنید.

 • ترک اعتیاد به روش تدریجی

یکی از بهترین و اصولی ترین روش های ترک اعتیاد، به صورت تدریجی است که احتمال بازگشت دوباره به اعتیاد را کاهش می دهد. در این روش با کمک افراد متخصص دوز مخدرهای دریافتی به مرور کاهش یافته و با مرور زمان بدن فرد سم زدایی می شود.

 • ترک اعتیاد با روش های روان درمانی

با توجه به اینکه مواد مخدر بر مغز تاثیر می گذارند باعث بروز اختلالات روانی نظیر افسردگی، اضطراب و کاهش ارتباط اجتماعی می شود. در این روش که با کمک روانشناسان انجام می شود؛ ابتدا ریشه اصلی اعتیاد پیدا می شود و بعد از آن با گفتار درمانی یا روانکاوی اعتیاد افراد در مسیر بهبودی قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید. 

کلام آخر

با وجود کاربرد های زیادی که طب سوزنی دارد؛ این روش به تنهایی قادر به ترک اعتیاد نمی شود. طب سوزنی باید به عنوان یک ابزار کمکی برای بهبودی محسوب شود که در کنار سایر درمان های اثر بخشی آن بیشتر است و هرگز به صورت مستقل نمی تواند در درمان اعتیاد کارا باشند. این روش برای کاهش علائم و وسوسه برای مصرف کاربرد دارد و برای ترک اصولی افراد نیاز به مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد دارند.

 1. طب سوزنی چیست؟
 2. طب سوزنی اعتیاد چیست؟
 3. روش انجام طب سوزنی اعتیاد چگونه است؟
 4. طول درمان اعتیاد با طب سوزنی چقدر است؟
 5. مزایای طب سوزنی اعتیاد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد