سیر برای ترک اعتیاد

سیر برای ترک اعتیاد

عوامل زیادی در سرعت روند بهبود اعتیاد موثر است که موجب افزایش انگیزه فرد بیمار برای اتمام دوره ترک و رسیدن به مرحله پاکی می شود. حفظ رژیم غذایی سالم یکی از مراحلی است که افراد در دوران ترک اعتیاد باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. نقش آنتی اکسیدان ها، فیبر ها و دیگر مواد غذایی در بهبود مغز و شرایط جسمانی بیمار بسیار موثر است. سیر برای ترک اعتیاد یکی از بهترین مواد غذایی است که با خواص مختلف به درمان این بیماری کمک میکند که در ادامه خواص آن را توضیح خواهیم داد. 

خواص سیر

در گذشته تا الان از سیر به عنوان یک درمانگر یاد می شود. این مواد غذایی با خواص مختلفی که دارد موجب شده است که افراد از آن برای ترک اعتیاد استفاده کنند. سیر حاوی مقدار زیادی ویتامین ث، ویتامین ب، مواد معدنی ضروری مانند فسفر، منگنز، پتاسیم، روی، کلسیم، آهن ، اسید پانتوتنیک، کربوهیدرات و مقدار کمی پروتئین است. این گیاه با خاصیت ضد عفونی کننده برای پوشاندن زخم ها، درمان بیماری هایی مانند تومورهای سرطانی، مشکلات گوارشی و با کاهش کلسترول خون موجب تعادل فشار خون و درمان بیماری های قلبی عروقی مناسب است.

کاربرد سیر

 • تقویت سیستم قلبی عروقی

سیر خام سرشار از ترکیب آلیسین است که از اکسیداسیون کلسترول جلوگیری می کند. همچنین این ماده دارای ویژگی های محافظت کننده قلبی قابل توجهی است که می تواند به جلوگیری از بیماری هایی مانند آترواسکلروز، هایپرلیپیدمی، ترومبوز، فشار خون بالا و … کمک کند. عصاره این ماده معجزه گر سبب کاهش فشار خون بالا ناشی از مصرف مواد مخدر نیز می شود.

 • تقویت دستگاه گوارش

مواد مخدر تاثیر مستقیمی بر دستگاه گوارش می گذارند و باعث بروز مشکلاتی همچون اسهال می شوند. سیر به پاکسازی مشکلات روده مانند دیسانتری، اسهال و کولیت کمک می کند و التهاب یا سوزش کانال معده را کاهش می دهد. نقش آن در دفع مواد زائد موثر است و با از بین بردن باکتری های مضر روده به هضم غذا و پاکسازی کمک می کند.

در رها مشاور بخوانید: تاثیر حشیش بر معده و دستگاه گوارش

 • تقویت سیستم ایمنی

سیر حاوی اکسیداتیو است که به کاهش استرس، کاهش خستگی و تقویت انرژی کمک می کند. این ماده با افزایش تعداد سلول های سفید خون، اثرات تحریک کننده ایمنی بیشتری از خود نشان می دهد. سیر در ترک اعتیاد موثر است زیرا سیستم ایمنی بدن افراد در دوران مصرف مواد مخدر کاهش یافته است و با مصرف این ماده غذایی می توانند از ابتلا شدن به بیماری های خطرناک جلوگیری کنند.

 • جلوگیری از آسیب های کبدی

مصرف مداوم مواد مخدر بر اعضای مختلف بدن تاثیر می گذارد. کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن است که درگیر مواد مخدر می شود زیرا زمانی که مواد افیونی وارد بدن می شوند؛ سموم بدن افزایش می یابد و کبد توانایی دفع مقدار زیاد سموم را ندارد.  سیر سرشار از سیستئین و آنتی اکسیدان ها است که می تواند به جلوگیری از کبد چرب کمک کند. همچنین این ترکیبات خطر صدمات کبدی را کاهش می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر تریاک بر کبد کلیک کنید. 

 • ضد سرطان

مواد مخدر با جریان پیدا کردن در خون باعث تغیراتی در بدن می شود که یکی از آنها بروز سرطان و تومور است. مصرف منظم سیر با خاصیت ضد سرطانی و حاوی ترکیبی به نام دیالیل تری سولفید موجب جلوگیری از پیشرفت تومور و کاهش احتمال ابتلا به سرطان می شود.

 • سیر برای ترک اعتیاد

همانطور که گفته شد؛ سیر خواص زیادی دارد و موجب بهبود یافتن بسیاری از بیماری ها می شود. یکی از مهم ترین خواص سیر برای ترک اعتیاد است. این ماده غذایی با تقویت سیستم ایمنی بدن به مقابله با عوارض ترک اعتیاد همچون درد های بدنی کمک میکند. در ادامه به خواص مختلف و کاربرد آن در ترک اعتیاد اشاره خواهیم کرد:

 • افزایش اشتها در افراد معتاد از طریق مصرف سیر
 • کاهش مشکلات گوارشی مانند اسهال، ورم معده، سوء هاضمه با سیر
 • پاکسازی بدن و سم زدایی بدن از مواد مخدر با کمک ویتامین گروه B در سیر
 • کاهش تمایل به مواد مخدر، افزایش انرژی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش با کمک ویتامین B1
 • اثر گذاری بر پایگاه های مغزی مرتبط با اعتیاد، کنترل و کاهش علائم ترک با کمک ویتامین C در سیر

مصرف سیر برای ترک اعتیاد

مصرف سیر برای ترک اعتیاد

مصرف سیر برای ترک اعتیاد به عنوان چاشنی در غذا ، به صورت خام یا ترشی موثر است اما مصرف این ماده غذایی به صورت خام و ناشتا موجب جذب بیشتر مواد مغذی سیر می شود و خواص آنتی بیوتیک به مبارزه با باکتری ها می پردازد. همچنین مصرف سیر باعث دفع سموم از بدن و پاکسازی معده می شود و به افراد معتاد کمک شایانی می کند. مصرف این ماده در کنار دیگر روش های ترک اعتیاد باعث افزایش سرعت درمان می شود.

روش های ترک اعتیاد

اولین قدم برای ترک اصولی اعتیاد مراجعه به کلینیک های معتبر ترک اعتیاد است. در این کلینیک ها مشاوره ترک اعتیاد به همراه پزشکان از راه های مختلف به فرد معتاد کمک می کنند تا مواد مخدر را به صورت جسمی و روانی ترک کنند.

اولین روش ترک اعتیاد، سم زدایی است که به سه روش سم زدایی فوق سریع ، سریع و تدریجی انجام می شود. در این روش پزشکان، به فرد معتاد در حالت بیهوشی سرم با مواد مغذی و خاص تزریق می کنند که به کاهش میل افراد به مصرف مواد کمک کند.

در مرحله بعد افراد با انتخاب کردن روش ترک به صورت سرپایی یا بستری برای گذراندن دوره های مشاوره فردی یا گروهی آماده می شود. در روش بستری افراد به مدت 30 روز شبانه روز در کلینیک ها بستری می شوند و با کمک پزشک وابستگی جسمانی خود را کاهش می دهند. گذراندن دوره ترک روانی اعتیاد در این دو روش با مراجعه به روانشناس انجام می شود.

در مرحله آخر افراد به مدت شش ماه زیر نظر روانشناس هستند تا با پیروی از رژیم غذایی مناسب که شامل انواع  میوه ها و سبزیجات سالم، منابع پروتئینی مانند مرغ و ماهی، غلات سبوس دار و لبنیات کم چرب می شود به تقویت بدن خود کمک کنند.

در رها مشاور بخوانید: علت بازگشت به اعتیاد

کلام آخر

اولین قدم برای ترک اعتیاد داشتن انگیزه است. سیر برای ترک اعتیاد یک ماده غذایی کمکی است و افراد برای ترک اصولی حتما باید به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کنند. توجه به رژیم غذایی بعد از ترک اعتیاد فواید زیادی همچون جلوگیری از بروز عوارض ترک، بهبود سلامت جسمی و روانی می شود. پیروی از یک رژیم غذایی حتما باید زیر نظر پزشک باشد زیرا برخی از مواد غذایی باعث کاهش سروتونین و بروز افسردگی می شود.

 1. ترک اعتیاد به روش سم زدایی چگونه است؟
 2. سیر برای ترک اعتیاد چگونه باید مصرف شود؟
 3. خواص سیر برای ترک اعتیاد چگونه است؟
 4. تاثیر سیر بر تقویت دستگاه گوارش چگونه است؟
 5. تقویت سیستم ایمنی با سیر برای افراد معتاد چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد