اسپند برای ترک اعتیاد

اسپند برای خدافظی با اعتیاد

اسپند برای ترک اعتیاد

تاثیر اسپند در ترک اعتیادامروزه اعتیاد در جامعه  گسترش یافته و همه گیر شده است . اما این بیماری همچون بیماری های دیگر قابل درمان است و روش های مختلفی برای درمانش وجود دارد. ابتدا باید علت گرايش به اعتياد را پیدا شود و بعد درمان شود زیرا ترک اعتیاد به منظور مصرف نکرن مواد مخدر است و شما به درمان جنبه ی روانی این مسئله نیز نیاز دارید .

علت گرایش به اعتیاد

 

 • رفاه اقتصادی : در خانواده هایی که درآمد اقتصادی بالاست.روابط انسانی به علت درگیری والدین با کار کمتر می شود . ضعیف شدن روابط خانوادگی علت تنهایی فرزندان است که در آخر گرایش فرزندان را به اعتیاد افزایش می دهد .

 

 • فقر در خانواده : نداشتن پول کافی و رنج کشیدن شخصیتی ضعیفی را شکل می دهد که افراد دیگر قادر به حل مشکلات نیستند و برای فرار از این مشکلات وارد مسیر های انحرافی می شوند . یکی از این انحرافات اعتیاد است .

 

 • افراط در محبت : محبت دیدن زیاد از طرف خانواده اثر منفی بر تربیت کودکان می گذارد . وابستگی شدید فرزندان به خانواده به روحیه ی فرزند آسیب میرساند و فرزند هیچگاه احساس بزرگ بودن و استقلال نمی کند و همیشه متکی به خانواده است .

 

 • کمبود محبت در خانواده: ضعف عاطفی و محبت ندیدن کافی از سمت خانواده اختلالاتی را در شخصیت افراد ایجاد می کند که به سمت انحرافات (اعتیاد و کار های غیر اخلاقی دیگر )کشیده شوند .

 

 • طلاق و پیامد آن: از هم گسیختگی ، اختلافات خانواده و بی توجهی به تربیت فرزندان باعث گرایش فرزندان به اعتیاد می شود که موثر ترین علت گرایش افراد به اعتیاد و مصرف مواد است .

 

 • کم سوادی یا بی سوادی خانواده: یادگیری آموزش و تحصیل ؛ به بالا رفتن اطلاعات آنها کمک شایانی می کند تا در تربیت فرزندانشان دچار مشکل نشوند. همچنین از معتاد شدن فرزندانشان جلوگیری کنند .

 

 • اعتیاد داشتن یکی از اعضای خانواده: کودکان اولین جامعه ارتباطی خود را با والدین خود تجربه می کنند و به آنها اعتماد و اطمینان کامل پیدا می کنند و از کارهای آنها تقلید می کنند .اگر والدینی دچار اعتیاد شده باشد ؛ در روحیه فرزندان اثر گذاشته و گرایش به اعتیاد آنها را افزایش داده است .

 

 • دسترسی آسان به مواد مخدر: دسترسی آسان به مواد یکی دیگر از علل گرایش به اعتیاد است به این صورت که اگر فرد زمینه انحرافی در وجود خود داشته باشد با دسترسی آسان به مواد ، مصرف مواد را شروع می کند .دسترسی به مواد مخدر بستگی به وضعیت جغرافیایی كشور، محله زندگی، نقش قوانین، نحوه‌ی اجرا و قاطعیت قوانین و برنامه‌ریزی‌های مسئولین برای مهار مواد مخدر دارد .

 

 • بیکاری: بیکاری باعث فقر ،از دست دادن اعتماد به نفس ، افسردگی ، احساس ناامیدی و یاس می شود و افراد را به سوی اعتیاد می کشاند .فرد به دلیل بیكاری و نداشتن درآمد آبرومند، به خرید و فروش مواد مخدر روی می‌آورد و برای خود شغلِ كاذب ایجاد می‌کند.

علل اعتیاد چیست؟

چرخه اعتیاد

 • مصرف مواد
 • تجربه سرخوشی موقت
 • احساس پشیمانی و گناه
 • تحریک روانی
 • هوس مواد
 • مصرف مجدد

انواع اعتیاد

 • اعتیاد جسمی : با مصرف روزانه ی مواد ، انتقال دهنده عصبی کاهش می یابد و بدن فرد معتاد احساس نیاز به مواد بیشتری می کند .ترک اعتیاد ؛ درد و بی خوابی یا پرخوابی را به همراه دارد .
 • اعتیاد روانی : لذت و سرخوشی مصرف مواد باعث می شود فرد معتاد نتواند اعتیاد را ترک کند حتی اگر مصرف مواد را قطع کند نظم ترشح میانجی های عصبی بهم میریزد و فرد آسیب های روحی میبیند .
 • اعتیاد مجازی: جایگزینی موادی مثل ماریجوانا و سیگار از نظر روانی وابستگی ایجاد می کند و باعث تداوم مصرف می شود .
 • اعتیاد غیر مجازی: وابستگی فرد به مصرف همیشگی مواد مخدر و به‌گونه‌ای که قوانین کشور یا بین‌المللی آن را غیرقانونی بشناسد، اعتیاد غیرمجاز نامیده می‌شود.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد روش های مختلف زیادی دارد بعضی از آنها اعم از :

 • ترک اعتیاد به صورت ناگهانی

قطع ناگهانی مصرف مواد که شوک بدی به بیمار وارد میکند به این صورت است که با بستن فرد به تخت، دسترسی به مواد را از او می گیرند و فشار روانی زیادی به بیمار تحمیل میشود در برخی از موارد این روش باعث مرگ بیمار میشود اما معمولا افراد در اولین فرصت بعد از رهایی از این شرایط دوباره به مصرف مخدر روی می آورند

 • ترک اعتیاد با مصرف دارو

یکی از روش های ترک اعتیاد استفاده از داروهای جایگزین برای مواد مخدر مورد مصرف در فرد معتاد است. دارو های زیادی برای ترک اعتیاد وجود دارد ؛متادون و بوپرنورفین از جمله این دارو هاست.

 داروهای ترک اعتیاد به مواد مخدر و تاثیر آنها

 1. بوپرنورفین ( ضد وسوسه جایگزین مواد مخدر و اعتیادآور و همچنین ترک سیگار)
 2. شربت تریاک (مسکن درد و اعتیاد آور)
 3. متادون (داروی نگهدارنده برای مهار اعتیاد به هروئین و مواد مخدر و اعتیاد آور)
 4. حب جدوار (مسکن قوی و ضد درد با اثرات تقویتی بدون ایجاد وابستگی و اعتیاد)
 5. نالوکسان (برای تشخیص و درمان مسمومیت‌ها با مواد مخدر)
 6. نالتروکسان (به عنوان داروی کمکی برای درمان اعتیاد به کار می‌رود)

مصرف بی رویه این دارو ها به درمان کمک نمی کند و وابستگی شدید در فرد معتاد ایجاد می کند که ترک آنها از ترک مواد مخدر هم سخت تر است.

 • ترک اعتیاد با کاهش مصرف مواد

در این روش با کاهش تدریجی مواد و دوز آن در مدت زمان طولانی میل فرد معتاد به مواد کمتر می شود و مقابله هوس خود می ایستد. ولی اگر در این روش به بررسی و برطرف کردن مشکلات و جنبه های روانی بیماری اعتیاد توجه نشود، احتمال بازگشت و عود بیماری در این روش نیز وجود دارد. اما بهترین راه اسپند برای ترک اعتیاد است .

 • ترک اعتیاد با گیاهان دارویی

مواد طبیعی مثل اسفند به روند بهبود اعتیاد کمک می کند.همونطور که در مقاله ی گلاب برای ترک اعتیاد خواندید ؛مواد طبیعی زیادی وجود دارد که به ترک اعتیاد کمک می کند یکی دیگر از این مواد طبیعی اسپند است . اسپند خواصی مثل ضد درد ، ضد اسپاسم ، تصفیه خون ،درمان بی خوابی ، تقویت حافظه دارد.

طرز مصرف اسپند برای ترک اعتیاد: مقداری دانه اسپند را بو دهید و سپس آسیاب کرده و با عسل مخلوط کنید و روزی سه حبه میل کنید تا وابستگی به مواد افیونی را کاهش دهید.

اسپند را می‌توان به صورت دم‌ کرده، خوراکی و دود کردن مورد استفاده قرار داد.مصرف بیش از حد از اسپند موجب بروز مشکلاتی می‌شود بنابراین توصیه می‌ شود روزانه بیش از 10 عدد از دانه اسپند مصرف نشود.

کلام آخر

ترک اعتیاد فقط به منظور مصرف نکردن مواد مخدر نیست بلکه افراد باید فکر کردن به مصرف کردن مواد را ترک کنند و سبک زندگی خود را تغییر دهند و به سوی پیشرفت و حرکت کنند .

 

 

فهرست مطالب

نظرات درمان شدگان رهامشاور
32 دیدگاه
 • داریوش, 13 آبان 1401 @ 6:42 ق.ظ پاسخ

  خداییش اسپند واسه رفع وسوسه و ترک اعتیاد مثل معجزه اس ، من روزی سه گرم تریاک میکشیدم ، با جوشاندن اسپند و خوردن آب اون دیگه حالم از طعم تریاک و بو تریاک بهم میخورد ، الانم دو ساله خداروشکر پاک پاکم ? البته در کنارش باید قرص مسکن و قرص خوابم میخوردم که تا اول راحت و بدود درد بخوابم ولی وسوسه و علاقه ام کلا صفر شده بود .. به امید و آرزوی بهبودی همه دوستان❤

  • تحریریه رها مشاور, 16 آذر 1401 @ 12:11 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک یک راه برای همه کارساز نیست .ترک جسمی و روانی برای بیماری‌های مزمن و پیچیده باید انجام شود و تغییرات فکر و اندیشه صورت گیرد.فقط کنار گزاشتن ماده مصرفی بدونه تغییر روان و فکر احتمال لغزش و عود دارد.انشاله دوستان با متخصصین و مشاوران بیماریه مزمن را ریشه ایی درمان کنند.

 • مسعود, 15 آذر 1401 @ 9:49 ق.ظ پاسخ

  با سلام
  ممنون بابت این همه مطالب مفیدتون
  راستش من الان حدودا ۱۰سال یام بیشتر مصرف کننده ترياک هستم
  میخواستم بگم بخدا ک من فقط برا امتحان کردنه درد ترک کردنش افتادم داخل دام ترياک
  یام بهتره بگم خودم شروع کردم ب مصرف…
  خب
  حالا ک درگیرش شدم و هر روزم مصرف میکنم
  میخوام ترکش کنم
  دنبال یه راه بدون بازگشتم
  ک دردش کم باشه یا اصن نداشته باشه و مخمخه هم نداشته باشه
  و اینکه ارزان هم باشه
  ممنون

  • تحریریه رها مشاور, 13 دی 1401 @ 9:28 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   درمان بدون بازگشت فقط با پیگیری و مراقبت و حل مشکلات زمینه ایی انجام می‌شود. شما سالها موادی مثل تریاک را هزینه میکنید و برای درمانه مهم و علمی نمیخواهید هزینه کنید؟؟؟؟
   در درمان اعتیاد هم ذهن و دیدگاه را باید درمان کرد، سبک زندگی،کار و جسم را قوی و بازسازی کرد و درمان درست هزینه و وقت می‌خواهد.

 • جاسم, 19 خرداد 1402 @ 7:41 ب.ظ پاسخ

  با سلام
  مدتی حدودن یک سال تک توک تریاک میکشیدم
  العان یه پنج ماه شیره روزی یک گرم میخورم روزی که نخورم انچنان بدن درد بی حوصلگی وسردرد دارم خواهشمندم کمک کنید

  • تحریریه رها مشاور, 14 مرداد 1402 @ 3:41 ب.ظ پاسخ

   سلام
   ترک بدون مواد کمکی دارویی و مشاوره آسیب زننده هست .افسردگی و درد باید بادارو و کمک روانپزشک اعتیاد درست و اصولی حل شود. اینها گاهی از قبل وجود داشته گاهی در اثر اعتیاد به وجود آمده است برای جلوگیری از عود باید ریشه ایی حل شود.

 • فرشته, 12 تیر 1402 @ 4:33 ب.ظ پاسخ

  همسرم چهار روزه که ترک کرده. متادون مصرف میکرد. الان خیلی بدن درد داره. غذا هم اصلا نمیخوره. توروخدا یه راهکار بهم بدین

  • تحریریه رها مشاور, 27 تیر 1402 @ 10:45 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست گرامی
   ضد درد های درست و شربت اشتها مفید است در صورتیکه ترک یهویی نداشته باشند.ترک های یک جا را هیچ مسکنی تا مدتی ارام نمیکند.ترک یابویی هم بدن و هم روان را خسته می کنند. ویزیت شدن توسط متخصص ترک، کمک کننده هست.

 • ناصر, 15 تیر 1402 @ 11:47 ق.ظ پاسخ

  سلام ۲۳ساله شیره تریاک میکشم تاپدرهامون نخوان ترک عملی نمیشه!مگرخودشان معامله نکنندوواردنکننند….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
مشاوره رایگان ترک انواع مخدر
تماس با مشاوران : 09353030968