تاثیر حشیش بر معده و دستگاه گوارش

Picture of دکتر زهرا زهره وندی
دکتر زهرا زهره وندی

دارای دکترای تخصصی روانشناسی هستند و با سالها تجربه به صورت تخصصی در مرکز رها مشاور به مشاوره و درمان اعتیاد طبق آخرین متدهای روز می‌پردازند.

ترکیبات شیمیایی حشیش و ماری جوانا بلافاصله بعد از مصرف بر فعالیت های رفتاری و فیزیکی شخص اثر مستقیم دارد.اما آیا میدانستید با وجود تاثیرات منفی ای که مشتقات گیاه شاهدانه(حشیش و گل) بر عملکرد مغزدارد در جامعه پزشکی، امروزه از آن برای درمان بیماری های ذهنی و جسمی استفاده میکنند؟آیا میدانستید تاثیر حشیش بر معده و سیستم گوارشی در بعضی موارد نقش درمانگری دارد و در بعضی موارد سبب بروز بیماری ای نادرمیشود؟در این مطلب میخواهیم نکات شگفت انگیزی از تاثیرات مثبت و منفی حشیش بر سیستم های مختلفی از بدن را بررسی کنیم.با ما همراه باشید تا به حقایق جالبی راجب این روانگردان طبیعی پی ببرید.

حشیش درد است یا درمان؟

بدون شک نمی توان از آثار مخربی که حشیش بر بدن میگذارد چشم پوشی کرد اما پیشرفت روزافزون علم سبب شده جامعه پزشکی به این روانگردان با دید مثبت تری نگاه کند.امروزه حشیش و ماری جوانا در مصارف دارویی و درمانی برخی از بیماری های روانی وفیزیکی جایگاه ویژه ای دارد.

این موارد شامل بیماری التهابی روده ، مولتیپل اسکلروزیس ، درد نوروپاتیک ، حالت تهوع و استفراغ ناشی از سرطان یا شیمی درمانی ، اختلالات تشنج کودکان و طیف وسیعی از بیماری های دیگر است.

اثر حشیش بر بیماری التهابی روده یا IBD

برخی تحقیقات نشان می دهد که مشتقات گیاه شاهدانه ممکن است در سلامت روده نقش داشته باشد. مخصوصا بر روی بیماری التهابی روده (IBD، از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ) تاثیر درمانی به سزایی دارد؛زیرا THC  موجود در این ماده ممکن است پاسخ های التهابی را تعدیل کند. علاوه بر این ، تحقیقات نشان می دهد که سطح آناندامید ، یک اندوکانابینوئید ، در مخاط روده ملتهب مبتلایان به IBD بسیار کمتر از بافت روده سالم است. تحقیقات اولیه در مورد اثرات حشیش  بر IBD بسیار نوید دهنده است اما با این وجود نمیتوان به آن استناد صد در صدی کرد..

یک محقق اثر حشیش و ماری جوانا در شدت بیماری 30 فرد مبتلا به  کرون را مورد مطالعه قرار داد.او دریافت که علائم بیماری در 70٪ بیماران پس از مصرف حشیش کاسته شده و بسیاری از آنها  حتی قادر بودند داروهای خود را قطع یا کم کنند. تحقیقات صورت گرفته نشان داد که مصرف حشیش باعث کاهش حرکات روده ای روزانه و همچنین کاهش تعداد جراحی های التهاب های روده ای میشود.

با این وجود هنوز تاثیر مثبت حشیش بر IBD به طور کامل کشف نشده و ممکن است فقط به تسکین درد و افزایش اشتها محدود باشد اما ممکن است به کاهش التهاب نیز کمک کند.به هر حال نیاز است به تحقیقات بیشتری در این زمینه پرداخت.

اثر حشیش بر درد های شکمی

در حالی که بیشتر تحقیقات در مورد حشیش و دستگاه گوارش بر روی IBD تمرکز دارد اما ممکن است برای افرادی که بیماری های گوارشی دیگری دارند نیزمفید باشد. به عنوان مثال ، به نظر می رسد به کاهش درد شکم به ویژه برای افرادی که از داروهای افیونی برای درد شکم استفاده می کنند می تواند مفید باشد ، زیرا تحقیقات نشان می دهد که حشیش و ماری جوانا به بیماران کمک می کند تا داروهای افیونی را کاهش یا به طور کامل مصرف آن را قطع کنند.حشیش همچنین با افزایش اشتها به افرادی  که دچار سوءهاضمه هستند کمک میکند و باعث کاهش اسهال و حالت تهوع نیز میگردد.

ولی آیا حشیش همیشه درمان است؟

در حالی که به نظر می رسد حشیش فواید زیادی برای سیستم گوارشی دارد ،اما با این حال نمی توان چشم بر روی عوارض پرخطر این روانگردان بست.عوارض جانبی کوتاه مدت آنهایی هستند که فقط روی شما تأثیرمستقیم می گذارند در حالی که مقدار کانابینوئیدها در بدن بسیار بالاتر است. این عوارض مستقیم پس از مصرف شامل اختلال در حافظه کوتاه مدت ، کاهش مهارت های حرکتی ، کاهش زمان واکنش ، خستگی ، اضطراب ، وحشت ، افزایش ضربان قلب ، افزایش یا کاهش فشار خون و خشکی دهان میشود. این تأثیرات می تواند فعالیت هایی مانند رانندگی را بسیار خطرناک کند.

تجمع کانابینوئیدها در اثر مصرف مستمر سبب عوارض جانبی طولانی مدت همچون افسردگی ، اضطراب و وابستگی یا اعتیاد به مشتقات شاهدانه میگردد و اگر به طور معمول به صورت سیگار مصرف شود ، عوارض طولانی مدت از جمله سرفه مزمن ، برونشیت و عفونت های ریوی نیز رخ میدهد. یکی دیگر از عوارض ماری جوانا و حشیش سوزش معده و سوء هاضمه ناشی از آن است.

مصرف ماری‌جوانا و حشیش  موجب احساس خارش و سوزش در دهان و حلق می‌شود. این ماده باعث بروز مشکلات بسیار جدی در هضم و گوارش می‌شود. به عنوان مثال، THC به علت پردازش خاصی که در کبد به وجود می‌آورد، علاوه بر آسیب به این عضو حیاتی، موجب تهوع و استفراغ نیز می‌شود که گاه با عفونت معده و رئده اشتباه گرفته میشود در حالی که علت اصلی  چیزی نیست جز یک سندرم نادربه نام هایپرمیز کانابیونوبوئید.سندروم هایپر میز کانابینوئید چیست؟

 سندرم (هایپرمیز کانابیونوئید) چیست؟

در بعضی موارد ، استفاده طولانی مدت ازحشیش و ماری جوانا می تواند باعث ایجاد اختلالی به نام سندرم هایپرمیز کانابینوئید شود.

سندرم هایپرمیز کانابینوئید CHS))بیماری است که منجر به حملات مکرر و شدید استفراغ می شود. این بیماری نادر است و فقط در مصرف طولانی مدت حشیش و ماری جوانا به صورت روزانه اتفاق می افتد. کمبود آب بدن در نتیجه استفراغ زیاد می تواند به نوعی نارسایی کلیه منجر شود که متخصصان از آن به عنوان نارسایی حاد کلیوی هیپرکمیس کانابینوئید نام می برند و در موارد شدیدتر حتی می تواند منجر به مرگ فرد شود.

علت ایجاد سندرم (هایپرمیز کانابیونوئید)

دستگاه گوارش شما  دارای تعدادی مولکول است که به THC و دیگر مواد شمیایی موجود در حشیش متصل می شوند. این مواد شیمیایی بر دستگاه گوارش  تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، این دارو می تواند زمان تخلیه معده را تغییر دهد. همچنین بر اسفنکتر مری تأثیر می گذارد. این نوار عضلانی تنگی است که باز و بسته می شود تا غذا از مری به معده راه یابد. مصرف طولانی مدت ماری جوانا می تواند نحوه واکنش مولکول های تحت تأثیر را تغییر داده و منجر به علائم CHS شود.

علائم سندرم هایپرمیز کانابینوئید

سندرم CHS سبب استفراغ های شدید و مکرر میگردد.این حمله های گوارشی گاهی شدت بالایی دارند و گاه تا مدتها هیچ بروزی نمی یابند. CHS دارای 3 فاز است.

فاز اول (یا مرحله پرودمال Prodromal): علائم اصلی اغلب حالت تهوع صبح زود و شکم درد است این درد غالباً به صورت منتشر (پخش شده) اما نسبتاً خفیف توصیف می شود. بعضی از افراد ترس از استفراغ نیز دارند. بیشتر افراد در این مدت الگوی غذایی طبیعی خود  را حفظ می کنند. برخی از افراد ماری جوانا بیشتری مصرف می کنند زیرا فکر می کنند این امر به جلوگیری از حالت تهوع کمک می کند. این مرحله ممکن است ماهها یا سالها به طول انجامد.

فاز دوم یا (مرحله بیش از حد): در طی این مرحله ، استفراغ اغلب شدید و طاقت فرسا میشود. بسیاری از افراد در طول روز دوش آب گرم زیادی می گیرند زیرا سبب تسکین درد میگردد علت آن هم به دلیل تأثیر دمای گرم بر بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس می بااشد.هیپوتالاموس هم وظیفه  تنظیم دما را برعهده دارد وهم بر استفراغ تأثیر می گذارد.) افراد معمولاً ابتدا در این مرحله به دنبال مراقبت های پزشکی هستند.ممکن است ادامه یابد تا زمانی که فرد به طور کامل استفاده از ماری جوانا را متوقف کند.

فاز سوم (یا مرحله بازیابی ):در این مدت علائم از بین می روند. خوردن طبیعی دوباره امکان پذیر است. این مرحله می تواند روزها یا ماه ها طول بکشد. اگر فرد دوباره حشیش را امتحان کند ، علائم اغلب برمی گردد

سندروم هایپرمیز چگونه درمان می شود؟

اگر استفراغ شدید باشد ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی در بیمارستان بستری شد.در مرحله هایپرمیز ممکن است به این روش های درمانی نیاز داشته باشید:

 • جایگزینی مایعات برای کمبود آب بدن
 •    داروهایی برای کمک به کاهش استفراغ
 •    داروی درد
 •    مهار کننده های پمپ پروتون ، برای درمان التهاب معده
 •    دوش آب گرم مکرر
 •     داروهای تجویز شده ای که به آرامش شما کمک می کنند (بنزودیازپین ها)

در یک نمونه کوچک از افراد مبتلا به CHS ، مالیدن کرم کپسایسین بر روی شکم به کاهش درد و حالت تهوع کمک می کند. مواد شیمیایی موجود در کرم همان اثر دوش آب گرم را دارد. برای بهتر شدن کامل ، لازم است که ماری جوانا و حشیش را کامل کنار بگذارید.

به طور کلی میتوان گفت که حشیش و ماری جوانا تنها در صورت توصیه پزشک برای بیماری های بسیار خاص میتواند به عنوان داروی درمانی اثرگذار باشد.در سایر موارد استفاده ی خودسر از ان سبب اعتیاد و در صورت استفاده ی مستمر با دوزهای سنگین ،نهایتا منجر به بیماری های شدید گوارشی و اختلال های مزمن در عملکرد های ذهنی و رفتاری شخص  می گردد.

 1. نقش حشیش در سلامت روده به چه صورت است؟
 2. عوارض مصرف حشیش چیست؟
 3. سندرم (هایپرمیز کانابیونوئید) چیست؟
 4. روش درمانی در هایپرمیز چگونه انجام میشود؟
 5. چرا دوش آب گرم باعث تسکین درد میگردد؟ 

نظرات درمان شدگان رهامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
تماس با مشاوران : 09353030968