قوی ترین مسکن برای ترک اعتیاد

قوی ترین مسکن برای ترک اعتیاد

مسکن قوی برای ترک اعتیاد همواره شامل داروهای مختلفی از جمله مورفین و فنتانیل است. این داروها برای کاهش درد و کنترل عوارض ناشی از قطع مصرف مواد مخدر استفاده می شوند. داروهای اپیوئیدی نظیر مورفین و فتتانیل سبب می شوند تا گیرنده های مغزی از حساسیت نسبت به فقدان محرک های مخدر، رهایی یافته و درد و بی قراری تا حد زیادی در فرد کنترل شود.

از آن جایی که مصرف خودسرانه و بیش از حد گروه دارویی مسکن های قوی برای ترک اعتیاد دارای عوارض و خطرات جانبی زیادی است، تجویز و استفاده از این داروها باید زیر نظر متخصص مربوطه و در دوزهای مشخصی انجام شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا پیرامون بهترین مسکن قوی برای ترک اعتیاد اطلاعات کافی را دریافت کرده و نحوه مصرف این مسکن ها را به همراه مزایا و عوارض استفاده از آن بشناسید.

معرفی انواع مسکن برای ترک اعتیاد به مواد مخدر

معرفی انواع مسکن ها برای ترک اعتیاد به مواد مخدر بستگی به نوع اعتیاد و وضعیت فیزیکی و روحی هر فرد دارد. این مسکن ها عمدتا حاوی سرکوب گر ها هستند تا بتوانند درد و بی قراری را در فرد در زمان کاهش میزان مصرف مواد مخدر به حداقل برسانند و ترک را با آسودگی بیشتری همراه کنند. از آن جایی که ترک اعتیاد به مواد مخدر یک مسیر تدریجی است، مهمترین نکته در این مسیر این است که هر فرد باید بر اساس نیازها و شرایط فردی خودش اقدام به انتخاب بهترین روش های ترک با استفاده از مکمل ها کند. تیم درمانی و مشاوران متخصص بهترین افراد برای تجویز مسکن ها برای ترک اعتیاد هستند. از رایج ترین مسکن های ترک اعتیاد موارد زیر است:

 • متادون (Methadone): متادون یک داروی مسکن با منشاء مورفین است که در موارد بسیار حاد، به صورت دوز بندی شده و محدود از سوی متخصصان تجویز می شود. این دارو باعث کاهش علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر می شود.
 • بوپرنورفین (Buprenorphine): بوپرنورفین نیز به عنوان یک داروی جایگزین برای ترک اعتیاد به مواد مخدر در موارد بسیار خاص تجویز می شود. این دارو در کمک به فرد برای کاهش علائم ترک و کاهش احتمال بازگشت به مصرف مواد موثر است.

 

 

 

 

ویژگی های مسکن قوی برای ترک اعتیاد

مسکن های قوی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر معمولاً دارای ویژگی های خاصی هستند که برای کمک به افراد در ترک اعتیاد بسیار مهم هستند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • کاهش علائم ترک: مسکن های قوی باید توانایی کاهش علائم ترک اعتیاد که شامل اضطراب، عصبانیت، افسردگی، تعریق، لرزش، درد عضلانی و خارش پوست است را داشته باشند.
 • پیشگیری از بازگشت به مصرف: مسکن ها باید به فرد کمک کنند تا از مصرف مواد مخدر دوری کند و از بازگشت به عادت قدیمی خود جلوگیری کنند.
 • سازگاری با ترک تدریجی: مسکن ها باید به فرد اجازه دهند تا به تدریج، بدون ایجاد خطرهای جدی برای سلامتی دوز مصرفی را کاهش دهند.
 • سازگاری با نیازهای فردی: هر فرد نیازهای مختلفی در فرآیند ترک اعتیاد دارد و مسکن باید بر اساس این نیاز ها از سوی متخصصان تجویز شود.
 • مطابقت با نوع اعتیاد: هر نوع اعتیاد به مواد مخدر نیاز به مسکن های خاصی دارد. مسکن باید برای نوع اعتیاد مشخص و مواد مخدر خاصی تجویز شود.
 • نظارت پزشکی: مصرف مسکن ها باید تحت نظارت پزشک باشد تا دوز مناسب آن تعیین شود و هر گونه عوارض جانبی زیر نظر پزشک کنترل شود.
 • پشتیبانی اجتماعی و روانی: در کنار مصرف مسکن ها، حمایت اجتماعی و مشاوره روانی نیز اهمیت دارد تا فرد بهتر بتواند با چالش ها و عوارض با قدرت بیشتری روبرو شود.

نحوه مصرف مسکن برای ترک اعتیاد به مواد مخدر

نحوه مصرف مسکن برای ترک اعتیاد به مواد مخدر تحت نظر پزشک و به صورت تخصصی انجام می شود. در این راستا، دو پارامتر اصلی باید مد نظر قرار گیرد تا از بروز عوارض ناخواسته در این فرآیند جلوگیری شود. این دو پارامتر را به همراه ویژگی های هر یک، می توانید در زیر مشاهده کنید:

 • تعیین دوز مناسب: ابتدا پزشک متخصص در روند ترک اعتیاد، تعیین می‌کند که چه دوزی از مسکن برای ترک مواد مخدر باید توسط فرد مصرف شود. این دوز بستگی به نوع ماده مخدر، میزان وابستگی و وضعیت شخص مشخص می شود. تغییرات در دوز مصرفی مسکن قوی برای ترک اعتیاد، باید زیر نظر متخصص و با مشورت پزشک انجام شود.
 • تداوم مصرف: مصرف مسکن باید تا زمانی که پزشک تعیین می کند، تداوم یابد. توقف ناگهانی مصرف مسکن سبب افزایش گرایش فرد به مصرف مواد مخدر خواهد شد. پزشک نیز با پیگیری های دوره ای و تغییرات در دوز، فرآیند ترک را نظارت می کند.

 

 

 

 

 

 

ویژگی های انواع داروهای ترک اعتیاد تقلبی

داروهای ترک اعتیاد تقلبی عموماً داروهایی هستند که به طور غیرقانونی تولید می شوند و دارای استانداردهای بهداشتی و دارویی نیستند. این داروها معمولاً بدون در نظر گرفتن قوانین داروسازی و بدون نظارت پزشک تجویز و مصرف می شوند. از ویژگی های رایج انواع داروهای ترک اعتیاد تقلبی، موارد زیر است:

 • عدم برخورداری از مجوزهای قانونی: این داروها معمولاً مجوزهای پزشکی را ندارند و نظارت های تخصصی برای تولید آن ها در نظر گرفته نشده و مصرف آن ها به طور غیرقانونی انجام می شود.
 • تبلیغات تقلبی: تبلیغات افراطی و استفاده از تصاویر جذاب، برای جلب نظر افراد برای این سری از داروها در نظر گرفته می شود.
 • ترکیبات نامعلوم: ترکیبات دقیق این داروها معمولاً نامعلوم است و بر روی بسته بندی درج نشده اند و از دید علمی یا پزشکی تایید نمی شوند.
 • عوارض جانبی شدید: از آنجایی که ترکیبات دقیق داروهای تقلبی ترک اعتیاد به مواد مخدر، نامعلوم است، عوارض جانبی آن ها شدید تر از سایر داروهای ترک اعتیاد است.
 • مصرف غیر کنترلی: افراد معمولاً این داروها را بدون نظر پزشک یا تخصصی مصرف می‌کنند و از راه های غیرقانونی به آنها دسترسی دارند.

عوارض داروهای ترک اعتیاد تقلبی

عوارض داروهای ترک اعتیاد تقلبی می توانند بسیار خطرناک باشند و در بسیاری از موارد به علت ترکیبات نامعلوم و نادرست منجر به خطرات و مشکلات زیادی برای فرد شوند. این عوارض معمولاً شدیدتر از عوارض داروهای تأیید شده ترک اعتیاد هستند و شامل مواردی نظیر اضطراب شدید، افسردگی عمیق، اختلالات شدید روانی، اختلالات خواب، تغییرات در ضربان قلب، افزایش فشار خون، تشنج ، تاکی کاردی و افت کمیت های خونی مانند تعداد پلاکت ها و نیتروژن اوره خون می شوند.

این عوارض می توانند به علت اعتیاد به دارو و قطع تدریجی آن ایجاد شوند. عوارض داروهای ترک اعتیاد تقلبی علاوه بر مشکلات روانی و جسمی، منجر به آسیب های اقتصادی و اجتماعی نیز برای فرد می شوند. از آنجایی که این داروها بیشتر به صورت غیرقانونی خرید و فروش می شوند، در جریان خرید آن ها فرد در خطر اقدامات قانونی نیز قرار می گیرد. بهترین راه برای جلوگیری از عوارض داروهای ترک اعتیاد تقلبی مشاوره و درمان تحت نظارت پزشکان و متخصصانی است که متناسب با وضعیت هر فرد، برنامه های درمانی مناسب را با تجویز داروهای ترک اعتیاد اصلی، در نظر می گیرند.

مزایای دارو درمانی اعتیاد به مواد مخدر

مزایای دارو درمانی برای ترک اعتیاد، شامل موارد مختلفی است که از مهمترین آن ها می توان به کنترل عوارض و خطرات ناشی از ترک اشاره کرد. از دیگر مزایای استفاده از داروها برای ترک مواد مخدر می توان به مزایای زیر اشاره کرد:

 • بهبود سلامت جسم و روان
 • بهبود روابط اجتماعی پس از ترک
 • افزایش کیفیت سلامتی در جریان ترک
 • کاهش خطرات جسمی
 • امکان تدام کار و فعالیت های اجتماعی در جریان ترک

معایب دارو درمانی اعتیاد به مواد مخدر

در برخی از موارد استفاده نادرست از داروهای ترک اعتیاد به مواد مخدر می تواند سبب بروز مشکلات ثانوی در جریان ترک شود. استفاده بیش از حد و یا افراطی از مسکن قوی برای ترک اعتیاد سبب می شود تا فرد اعتیاد جدید به داروها پیدا کند و با عوارض خاص آن ها روبرو شود. از دیگر معایب دارو درمانی اعتیاد به مواد مخدر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال اعتیاد به داروهای ترک اعتیاد
 • عوارض جانبی داروها
 • نیاز به نظارت پزشکی
 • هزینه های مرتبط با درمان دارویی
 • عدم تأثیرگذاری در برخی از افراد
 • مسمومیت و اوردوز در صورت مصرف بیش از حد
 • تداخل با داروهای دیگر

عوارض ترک اعتیاد به مواد مخدر بدون استفاده از دارو

کاهش وابستگی و ترک مواد مخدر در بسیاری از افراد با عوارض و مشکلات عدیده ای همراه است. بسیاری از افراد به دلیل شدت مصرف و زمان طولانی وابستگی به مواد مخدر، در زمان ترک با بیماری ها و تنش های زیادی روبرو می شوند که برخورداری از راهنمایی های متخصصان و استفاده از داروهای مکمل و مسکن می تواند تا حدود زیادی از این عوارض جلوگیری کرده و خطرات آن را کنترل کند. در زیر مهمترین عوارض ترک اعتیاد به مواد مخدر بدون استفاده از داروهای مفید را مشاهده خواهید کرد:

 • عوارض جسمی مانند سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و لرزش
 • عوارض روانی شامل افسردگی، اضطراب، میل به انزوا
 • عوارض اجتماعی از جمله ایجاد مشکلات در روابط خانوادگی و اجتماعی و ایجاد اختلالات در کار و تحصیل
 • عوارض جسمی مانند عفونت ها و آسیب های اندامی مانند بیماری های قلبی، کبدی، مغزی و ریوی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با ویژگی های انواع مسکن قوی برای ترک اعتیاد آشنا کنیم و پیرامون روش های استفاده از این داروها و مزایا و معایب مصرف آن ها در فرآیند ترک، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره های تخصصی در این زمینه دارید و می خواهید زیر نظر متخصصان اقدام به ترک مواد مخدر با استفاده از مسکن های قوی کنید، به شما توصیه می کنیم با مشاوران ما در مرکز تخصصی رها مشاور در ارتباط باشید. رها مشاور پایگاه امن و اطلاع رسان دقیقی است که شما را در رسیدن به سطح مطلوبی از سلامت جسم و روان با ترک مواد مخدر حمایت و هدایت می کند.

 

رها مشاور

فهرست مطالب

نظرات درمان شدگان رهامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
مشاوره رایگان ترک انواع مخدر
تماس با مشاوران : 09353030968