ماده مخدر دستمال

دکتر زهرا زهره وندی
دکتر زهرا زهره وندی

دارای دکترای تخصصی روانشناسی هستند و با سالها تجربه به صورت تخصصی در مرکز رها مشاور به مشاوره و درمان اعتیاد طبق آخرین متدهای روز می‌پردازند.

طبق گزارشات اخیر امروزه مخدرهای گوناگونی در بازار دست به دست می‌شود. ماده مخدر دستمال یکی از این مواد صنعتی است که اغلب جوانان و دانش اموزان و اقشار کم درآمد جامعه را درگیر خود می‌کند. این ماده 20 تا 80 درصد اثر تخریبی و توهم زایی بالاتری نسبت به حشیش دارد و اثرات بسیار مخربی بر مغز می‌گذارد.شکل ظاهری مواد مخدر دستمال به صورت دستمال مرطوب لوازم آرایشی ست که به صورت وسیع در آرایشگاه ها و متروها و حتی شاپینگ های لوازم آرایشی غیر برند پخش شده است.به همین منظوربه بررسی این ماده مخدر ارزان قیمت خطرناک میپردازیم.

ماده مخدر دستمال چیست؟

ماده مخدر دستمال که به آن دستمال مرطوب هم می گویند زیر مجموعه ی مواد محرک اعصاب صنعتی یا NPS می باشد. که یک نوع کانابویید است .کانابینوئید همان مواد محرک و توهم زای موجود در ماریجوانا (گل) و حشیش را در شرایط صنعتی به صورت دستی تولید و دوز آن را کنترل میکنند. اثار تخریب گری دستمال 20 تا 80 برابر قوی تر از حشیش که و حتی بیشتر از آمفتامین‌ها و متامفتامین‌ها (شیشه) دارد به همین دلیل افراد را در مدت کوتاه تری تحت تاثیر می گذارد و به سمت اعتیاد پیش می برد. یکی از دردناک ترین نکات در مورد این ماده ی مخدر این است که قیمت آن به شدت پایین می باشد، و این یعنی این ماده قشر فقیر و پایین جامعه را مورد هدف قرار داده است و حتی یک دانش آموز می تواند با پول ته جیب خود آن تهیه کرده و مصرف کند.شکل ظاهری این ماده مخدر معمولا به شکل دستمال مرطوب که برای پاک کردن آرایش خانم ها استفاده می شود است.

شکل ظاهری دستمال

این ماده به صورت مستقیم وارد کشور نمیشود و تا الان که کشفیاتی در این خصوص نبوده است، چرا که تشخیص دادن این ماده از یک دستمال کاغذی ساده سخت است و خیلی به آنها شباهت دارد.

NPS را روش های مختلف به صورت  مواد افزودنی به قند ،دستمال،عطر ها وشربت،اسپری و هرچیز دیگری میتوانند آغشته کنند یا ممکن است که در مهمانی ها پارتی ها آن را به روش بخور دهی به همه افراد بدهند.. NPS  یا مشتقات آنرا ممکن است در بازار با نام های LSD و… عرضه شوند.

نحوه مصرف ماده مخدر دستمال

در مخدر دستمال، اغلب ماده توهم‌زا روی کاغذی در ابعاد یک در یک سانتی متر آغشته می‌شود و مصرف کنندگان با قرار دادن سیگار خود روی این کاغذ از آن استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز آن را خرد کرده و پس از ترکیب با توتون به مصرف آن می‌پردازند.

بیشترین مصرف کنندگان مواد مخدر دستمال چه کسانی هستند؟

متاسفانه این ماده مخدر به دلیل ارزان و در دسترس بودن بیشتر توسط جوانان و نوجوانان و افراد ضعیف از نظر درآمد مصرف می‌شود. البته طبق گفته ستاد مبارزه با مواد مخدر در ایران میزان شیوع و مصرف این ماده مخدر بسیار کم. این ماده مخدر در سال 95 فقط یک بار دیده شد و دیگر خبری از آن و استفاده و عرضه ی ماده مخدر دستمال نبود تا این که اخیرا این ماده به راحتی در دسترس قرار گرفت.

تبلیغاتی مبنی بر جوان سازی پوست و رفع خستگی آن توسط فروشنده‌ها انجام می‌شود که جوانان خصوصا دختران را هدف قرار داده است اما اين دستمال ها نه تنها باعث جوان سازی پوست نمی‌شوند بلکه اعتياد به آن و عوارض بعد از آن را در پی خواهند داشت

آیا دستمال جذب پوستی نیز دارد؟

قدرت جذب پوستی این مخدر به شدت بالاست به همین دلیل استفاده از دستمال های لوازم ارایشی آغشته به این توهم زا ایجاد اعتیاد میکنند.بنابراین لازم است در خرید محصولات بهداشتی بیشتر دقت کنید و از استعمال محصولاتی با برندهای ناآشنا و گم نام بپرهیزید.

دستمال مرطوب یا ماده مخدر دستمال

عوارض مصرف ماده مخدر دستمال

مصرف این ماده در درازمدت می‌تواند فرد را به سوی نابودی و مرگ بکشاند. اما از عوارض دیگر مصرف آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حملات هراس
 • اضطراب
 • تشنج
 • فراموشی
 • خنده زیاد
 • کاهش بینایی
 • بدن درد
 • خشکی دهان
 • بروز علائم روان پریشی در موارد حاد

شاید فکر کنید به آن وابسته نمی‌شوید و در صورت وابستگی به راحتی می‌توان ترک کرد اما افراد مصرف کننده از روزی یک قطعه شروع کرده‌اند و پس از مدتی مصرفشان به روزی 70 قطعه رسیده است. این ماده نشئگی کوتاه مدتی دارد بنابراین فرد مجبور است به دفعات مصرف کند تا به حالت نشئگی برسد.

دیده شده افرادی حتی با یک بار مصرف هم معتاد شده‌اند. شاید در ماه اول مصرف تغییر ظاهری در فرد احساس نشود اما با ادامه مصرف در ماه‌های بعد در چهره فرد تاثیر گذاشته و کاملا مشخص است

ترک ماده مخدر دستمال

مخدر دستمال با این که نسبت به حشیش و مارجوانا قدرت تاثیر بیشتری دارد از طرف دیگر زمان تاثیرگذاری‌اش کمتر است به همین دلیل فرد باید مدام مصرف کند که نتیجه آن اعتیاد به مواد مخدر دستمال است.مصرف این ماده مخدر در فرد وابستگی جسمی و روانی ایجاد می‌کند بنابراین برای ترک لازم است ابتدا اقدامات لازم برای پاک شدن فرد از لحاظ جسمی مانند سم زدایی انجام شود سپس اقدامات روان درمانی برای فرد صورت گیرد و به طور کلی می‌توان گفت روند ترک آن مشابه ترک ماری جوانا و ترک حشیش است.

 

در صورت علاقه به دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی ماده مخدر دستمال و روش های ترک آن میتوانید با همامشاور مرکز تخصصی مشاوره ترک اعتیاد تماس حاصل فرمایید.

 

 1. مخدر دستمال از چه ماده ای تشکیل میشود؟
 2. شکل ظاهری مخدر دستمال چگونه است؟
 3. نحوه مصرف مخدر دستمال به چه صورت است؟
 4. چرا دستمال های لوازم ارایشی آغشته به این توهم زا ایجاد اعتیاد میکنند؟
 5. عوارض مصرف مخدردستمال چیست؟

 

 

نظرات درمان شدگان رهامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
تلفن گویا : 02191099132