یکی از روش‌های درمان اعتیاد به متادون، سم‌زدایی است. سم زدایی متادون در صورتی که زیر نظر متخصص انجام شود، 14 – 21 روز طول می‌کشد. بعد از آن، تا یک سال دارو درمانی و مشاوره درمانی لازم است تا فرایند درمان کامل گردد. در کنار همه این ها، رژیم و برنامه غذایی خاص و فعالیت بدنی مناسب، بسیار کمک کننده و مکمل درمان است.

انواع روش‌های ترک متادون

مصرف بیش از اندازه و نادرست متادون اعتیادآور است و عوارض بدی بر سلامت روح و جسم دارد. از این دارو  برای درمان اعتیاد استفاده می‌شود؛ زیرا خاصیت ضد درد دارد. اما این درمان باید تحت نظر پزشک و با اجازه او باشد. متادون با از بین بردن عوارض نشئه‌آور هروئين و کمک به ترک کوکائین، به ترک اعتیاد کمک می‌کند. برای درمان وابستگی به متادون، ابتدا باید بررسی شود که فرد مصرف کننده چه میزان از این ماده و به چه صورت‌هایی مصرف کرده است. ترک متادون راحت نیست، اما شدنی است.

انواع روش‌های ترک متادون

 

1- دارو درمانی و کمک به سم زدایی متادون

در این روش شما می توانید به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید و درمان خود را تحت نظر پزشک انجام دهید. اگر اعتیادتان شدید باشد، پزشکان شما را بستری خواهند کرد. سپس بنابر تشخیص، ابتدا دوز پایینی از قرص متادون به شما می‌دهند تا حالاتی مانند بی‌خوابی و یا دردهای ناشی از مصرف دوز بالا، کم شود. در ادامه، از سایر داروها کمک می گیرند. پزشک در ابتدا میزان اعتیاد و مدت زمانی که متادون مصرف می‌کردید را بررسی می‌کند. سپس با توجه به وضعیت جسمانی و میزان سم‌های موجود در بدن‌تان، به شما بوپرنورفین و کلونیدین تجویز می‌شود. به یاد داشته باشید که مصرف خودسرانه این داروها باعث ایجاد درد و خماری بیشتر خواهد داشت. به همین جهت، این داروها حتماً باید به تشخیص پزشک باید مصرف شوند.

پزشک در کنار داروهای کمکی، یک برنامه غذایی خاص برای شما مهیا می کند تا با کم کردن وابستگی ذهنی و جسمی، از میزان درد شما کم کند. اما هرگونه خود سری در درمان توسط خودتان نیز فواید این رژیم‌ها را از بین می‌برد و شما را به وضعیت زیر دچار می‌کند:

 • برهم خوردن ساعت خواب و بی‌خوابی‌های مکرر
 • کاهش فشار خون
 • ضعف و از دست دادن قوای جسمی
 • سرگیجه و تهوع
 • اضطراب و بیقراری
 • خارش های شدید پوستی
 • ضعف در بینایی
 • اختلالات جنسی

سم زدایی متادون از طریق دارو درمانی

 

نکته اینکه که هیچ داروی گیاهی برای ترک متادون وجود ندارد. درمان به شیوه سنتی مورد تأیید پزشکان نیست و گاها مصرف آن ها باعث ایجاد افسردگی می‌شود.

2- مشاوره درمانی

برای ترک هر مخدری اراده و عزم قوی لازم است. زیرا با این وجود، باز هم مغز به طور ناخودآگاه، شما را به سمت مصرف دوباره می برد و باعث طولانی‌تر شدن درمان می‌شود. درمان متادون راهی طولانی است و به مداومت و استمرار نیاز دارد. این زمانی محقق می شود که یک مشاور خوب با پرورش ذهن‌تان در کنار شما باشد.

مشاوران در مراکز ترک اعتیاد و یا کلینیک های پزشکی و همچنین مشاوره های آنلاین در دسترس شما خواهند بود. هدف آن ها ارائه یک برنامه غذایی منظم به همراه فعالیت‌های ورزشی است. آن ها شما را وارد گروه‌های حمایتی می‌کنند. از این طریق با ایجاد فضایی مطلوب سعی می کنند تا با ایجاد تله‌های ذهنی حواس‌تان را پرت و ذهن‌تان را آموزش دهند. ادامه درمان بر اساس ترک اعتیاد به روش ماتریکس می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ به ویژه در مورد بیمارانی که انگیزه محکمی ندارند.

تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد و خوردن مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات و ماهی، به شما در بازیابی سلامت‌تان کمک می‌کند.

سم زدایی متادون چند روز طول می کشد؟

اگر سم‌ زدایی متادون در مراکز تخصصی صورت گیرد، امکان دفع سم از بدن‌تان طیّ 2 تا 3 هفته، وجود دارد. بعد از آن لازم است با مشاوره درمانی و داروهای کمکی، بر ادامه درمان مداومت کنید.

اگر بخواهید با قطع کلی و ناگهانی دارو اقدام به ترک کنید، آسیب های بسیاری به بدن‌تان وارد می‌شود. همچنین باعث می شوید مراحل درمان طولانی‌تر شده و در حین ترک، احتمال بازگشت شما به مصرف مجدد زیاد شود.

مدت زمان ترک متادون در درجه اول به خودتان و بعد از آن، به روش انتخابی شما برای درمان بستگی دارد. اینکه عزم تان چقدر باشد، بسیار مهم است.

درمان متادون چند روز طول می کشد؟

درمان بر اساس سابقه مصرف شما، بین 14 تا 30 روز طول می‌کشد. در موارد شدیدتری که نیاز به بستری داشته باشید، این میزان بیشتر می‌شود. از طرف دیگر، تا زمانی که سلامت جسمی و روحی شما توسط متخصص تأیید نشود، شما را مرخص نخواهند کرد. درمان متادون به ذهن شما بستگی دارد. زیرا این وابستگی در ابتدا در ذهن شما ریشه دوانده است. به همین جهت میزان همکاری شما با مشاوران و حرکت در مسیر پیشنهادی آن‌ها برای ترک و انجام دادن برنامه رژیم غذایی برای شما نتیجه زودتری را حاصل خواهد کرد.

درمان متادون چند روز طول می کشد؟

 

درمان بی خوابی بعد از ترک متادون

درمان بی‌خوابی بعد از ترک اعتیاد همواره یکی از مهمترین قسمت‌های درمان و ترک دخانیات است. متادون نیز از این امر مستثنی نیست و یکی از عوارض ترک این مخدر، بی‌خوابی است. در کنار این بی‌خوابی، علائم دیگری مانند خماری نیز خواهید داشت که برای جسم‌تان عوارض بدی ایجاد می‌کند و باعث لکه های پوستی می شود. برای درمان بی‌خوابی، توصیه می‌شود تا حدّ ممکن اضطراب ر از خود دور کنید و از محیط ها و افراد تنش‌زا دوری کنید.

سعی کنید برنامه خواب منظمی برای خود معین کنید تا به تدریج مغزتان را به خوابیدن در ساعت مقرر عادت دهید. اگر خواب تان نبرد، می توانید با نوشیدن دمنوش هایی مانند بابونه و گل گاوزبان، آرامش تقریبی برای ذهن و اعصاب‌تان فراهم کنید.

نقش ورزش بر نقش ترک اعتیاد را فراموش نکنید. انجام ورزش‌های شبانه مانند پیاده‌روی و دویدن قبل از خواب و همچنین خوردن غذاهای سبک، در فراهم کردن خواب راحت کمک می کند. ورزش همچنین به هر چه بیشتر خارج شدن سموم از بدن‌تان کمک می‌کند.

در صورتی که بی‌خوابی شما با خماری و یا بدن درد همراه بود، پیش از خواب استحمام کنید. سعی کنید به ذهن‌تان این موضوع را تلقین کنید که شما بیمار نیستید و به خود روحیه بدهید. در مواردی که این بی‌خوابی باعث بروز تشنج و یا علائم دیگر شد، با پزشک تان صحبت کنید و از داروهایی که او تجویز کرده است، استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، متادون در لیست آزمایش اعتیاد ازدواج، بررسی می‌شود. بنابراین، از کامل شدن فرایند ترک خود مطمئن شوید.

 

 

تماس با رهامشاور

سم زدایی متادون چند روز طول می کشد؟
سم زدایی متادون چند روز طول می کشد؟
یکی از روش‌های درمان اعتیاد به متادون، سم‌زدایی است. سم‌زدایی متادون در صورتی که زیر نظر متخصص انجام شود، 14 – 21 روز طول می‌کشد.
رها مشاور

10 دیدگاه

 • blank

  جوون دردکشیده بادلی شکسته, 5 بهمن 1399 @ 10:25 ب.ظ پاسخ

  سلام من کجامتوانم زیرنظرپزشک بستری بشم نه کمپ ترک اعتیادجایی که مثل بیمارستان باشدوپزک داعم بهت کمک کندوزیرنظرش باشم من متادون مصرف میکنم واگه جایی مثل این که گفتم هست لطفاراهنماییم کنیدممنون

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 28 اسفند 1399 @ 10:33 ب.ظ پاسخ

   بله، شما می توانید با مشاوران ما تماس بگیرد. مشاوران ما به شما کمک می کنند تا در منزل خود و بدون بستری شدن، مصرف متادون را کنار بگذارید.

  • blank

   سید هاشم, 13 شهریور 1400 @ 12:02 ب.ظ پاسخ

   سلام من امروز رفتم سم زدایی خیلی خوب بود از متادون به ب۲ تبدیل میشه کم اش میکنی بعد ۸ی۱۰روز آمپول میزنه ۷ تا۸ ساعت درد خمری میکشی دیگه راحت میشی.

 • blank

  جوون دردکشیده بادلی شکسته, 5 بهمن 1399 @ 10:28 ب.ظ پاسخ

  ایاجایی هست که کمپ نباشه وپزشک بالاسرت باشه وکمکت کنن متادون راترک کردلطفابگین اگه میدونید

 • blank

  آرش, 23 فروردین 1400 @ 5:03 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر من متادون را فقط واسه اینکه چند سال مشکل بی خوابی داشتم مصرف کردم ولی متأسفانه بدجوری گرفتارش شدم. چند بار ترک کردم ولی دوباره چون خوابم نمیبرد رفتم سمتش. الان واقعا دیگه نمیخوام مصرف کنم. ولی واقعا بی خوابی و بدن درد داره زجرم میده جوری که ۵ شب اصلا نمیخوابم و صبح هم باید برم سر کار. لطفا راهنماییم کنید تا از این حال بد نجات پیدا کنم. با سپاس

  • blank

   عباس, 10 خرداد 1400 @ 3:42 ب.ظ پاسخ

   سلام.من مدت سه سال متادون مصرف میکردم.حد مصرفم ب روزی ۵قرص ۲۰ میلی رسیده بود.حدود کمتر از یک ماه مصرفم رو ب روزی ۱۰ میلی رسوندم.الان روز نهم هست که دیگه مصرف نکردم.دیگه بدن درد و خماری ندارم.تنها مشکل بیخابیه. از شب دوم تقریبا دچار بیخابی شدم.الان هشت شبه فک نمیکنم کلا سه ساعت خوابیده باشم.

 • blank

  عباس, 10 خرداد 1400 @ 3:41 ب.ظ پاسخ

  سلام.من مدت سه سال متادون مصرف میکردم.حد مصرفم ب روزی ۵قرص ۲۰ میلی رسیده بود.حدود کمتر از یک ماه مصرفم رو ب روزی ۱۰ میلی رسوندم.الان روز نهم هست که دیگه مصرف نکردم.دیگه بدن درد و خماری ندارم.تنها مشکل بیخابیه. از شب دوم تقریبا دچار بیخابی شدم.الان هشت شبه فک نمیکنم کلا سه ساعت خوابیده باشم.

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 17 تیر 1400 @ 9:53 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   با مشاوران اعتیاد مرکز رها مشاور مشورت کنید. سم زدایی و دارو برای ترک متادون وسایر مواد باید انجام بشه فقط قطع مواد نمیتواند موثر باشد.

 • blank

  ایرج, 4 مرداد 1400 @ 11:57 ق.ظ پاسخ

  سلام دوستان عزیز بنده بعد از مصرف سالها تریاک ‌شیره تریاک .شیره وافور ۶ساله متادون مصرف میکردم.چندین بار هم اقدام به ترک کردم اما نشد ولی حالا
  یه تجربه عالی دارم درخدمتون میزارم. امیدوارم اونو انجام بدید و بعدش منم دعا کنید که خدا از سر گناهام در دوران مصرف و خسارتهای گوناگون که به خودم و دیگران زدم بگذره.
  اول باید به عجز رسیده باشید و نیت واقعی ترک داشته باشید.بعدش تنظیم کنید در یک دوره دوماهه مصرف متادون خودتون را به صفر برسونید بدین طریق که مثلا اگه روزی سه میلی گرم شربت میخورید بجاش در ظرف متادون سه میل آب بریزید پس از مصرف و همین کارو برای روزهای بعد تکرار کنید تا آخر غلظت متادون به آب تبدیل بشه.
  قسمت بسیار جالب که میخوام بهتون بگم حمایت روحی و معنوی است که میتونید برید توی کانالهای متافیزیک .مدیتیشن و یا گوگل فایل های خودهیپنوتیزمی.مراقبه یا مدیتیشن و ریلکسیشن را دانلود کنید و اونارو روزی چندبار با هدفون با صبر و دقت انحام بدید.خواهش میکنم انجام بدید تا معجزه این درمان را ببینید. دیگه نه کلاس میخواید برید ته کمپ و نه ….التماس دعا

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 2:44 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   روش شما خیلی خوب بوده ولی باز دوستان بهتر است با توجه به شرایط هر فرد و ویژگی بدنی و روحی خود حتما با پزشک مشورت کنند تا علمی و بدونه آسیب و برگشت و عود همراه باشد.بیماری مزمن اعتیاد هم بدنی و هم ذهنی به درمان نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور