سم زدایی فوق سریع یک روزه بصورت بستری یا urod

دکتر زهرا زهره وندی
دکتر زهرا زهره وندی

دارای دکترای تخصصی روانشناسی هستند و با سالها تجربه به صورت تخصصی در مرکز رها مشاور به مشاوره و درمان اعتیاد طبق آخرین متدهای روز می‌پردازند.

سم زدایی فوق سریع یک روش درمانی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر است که در آن بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و آمپول های نالوکسان یا نالتریکسون را دریافت می کند. این روش باعث می شود که مواد مخدر از بدن بیمار به سرعت خارج شوند و علائم ترک مواد مخدر تا حدود بسیار زیادی کاهش یابند. سم زدایی فوق سریع یک روزه بصورت بستری یا urod معمولاً در طی 6 تا 8 ساعت انجام می شود. این روش دارای مزایا و معایب خاص خود است.

در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با شرایط ترک اعتیاد به روش سم زدایی فوق سریع آشنا کنیم و نحوه خروج سموم ناشی از مصرف مواد مخدر را که در سم زدایی فوق سریع یک روزه بصورت بستری در مراکز ترک اعتیاد انجام می شود، توضیح دهیم.

برای انجام سم زدایی فوق سریع در مرکز رها مشاور، با شماره تماس‌های زیر تماس حاصل فرمائید.

ترک سریع مواد مخدر چقدر زمان میبرد ؟

مدت زمان بستری ترک سریع اعتیاد با توجه به روش سم زدایی بدن از مخدر متفاوت است. باید گفت که سم زدایی تدریجی (نه ترک سریع اعتیاد) با توجه به میزان مصرف و نوع ماده و وضعیت جسمانی بیمار بین 7 تا 14 روز است البته برای کسانی که متادون، مصرف می کنند متفاوت است.

برای سم زدایی فوق سریع مدت زمان بستری حدودا 3 روز می باشد. برای سم زدایی سریع مدت زمان بستری 2 تا 3 روز بیشتر از روش سم زدایی فوق سریع است.

فقط افرادی که مواد اعتیاد‌ آور مخدری مصرف می‌ کنند می توانند به روش سم زدایی فوق سریع ترک کنند و زمان درمانشان کمتر از افرادی است 

 

ترک سریع اعتیاد

که مواد محرکی، مثل: کوکایین، الکل و ماری جوانا استفاده می‌ کنند. مواد اعتیاد آور مخدر، تخریب فیزیکی پایین تری نسبت به محرک ها دارند. محرک ها به علت تخریب شدیدی که دارند به زمان درمان طولانی ‌تری نیاز دارند. درمان هایی که ۲ الی ۳ روز طول می کشد تنها برای افراد مصرف کننده‌ مخدر است و برای افراد مصرف کننده‌ محرکی درمان بیش از ۱۰ روز طول می کشد، به این معنا که حداقل زمان ۱۰ روز است ولی در مخدر ها حداکثر زمان بستری 14 روز است.

ترک سریع اعتیاد

سم زدایی سریع از مواد افیونی یک روش مناسب جهت ترک مواد مخدر است. ترک سریع اعتیاد و پاک شدن بدن از مخدر انواع گوناگونی دارد که هر یک جهت ترک نوع خاصی از مواد کاربرد دارند. در بین انواع راه ‌های پاکسازی بدن از مواد، سم زدایی سریع مواد مخدر، بهترین گزینه جهت جلوگیری از عوارض جسمی و روانی ترک مواد مخدر و اعتیاد آور است.

یک مرکز خدمات سم زدایی سریع مواد مخدر مناسب، با بهره‌ گیری از متخصصین در حوزه های مختلف بیهوشی، توانبخشی و کادر مراقبت ‌های بهداشتی، روند سم زدایی مواد مخدر را به شکل درمان بستری و سرپایی اعتیاد انجام می ‌دهند. متخصصین یک مرکز ترک اعتیاد معتبر، جهت آماده سازی فرد مبتلا به اعتیاد به منظور انجام فرآیند سم زدایی و کنترل اثرات آن اقدامات لازم را انجام می ‌دهند.

در یک مرکز ترک سریع اعتیاد معتبر، از این روش جهت سم زدایی سریع هروئین، متادون، مرفین، سابوکسون، و اعتیاد به طیف وسیعی از مواد مخدر و اعتیاد آور استفاده می‌ شود.   

اهمیت داروی سم زدایی سریع مواد مخدر زیاد است زیرا سبب کنترل نشانه های ترک می‌ شود. اثرات این داروها عبارتند از:

* داروهای ضد مخدر به گیرنده‌ های مخدر چسبیده و سبب خنثی نمودن اثر مواد مخدر می ‌شوند

* بازگرداندن تعادل آب و نمک به بدن

* تثبیت تعادل هورمونی

* بهبود گردش خون در مغز

* اشباع سلول های عصبی و نورون ها با اکسیژن و مواد مغذی

روش سم زدایی سریع مواد مخدر اغلب با کاردرمانی، روان درمانی و جلسات مشاوره ترک ترکیب می ‌شود تا بهترین نتیجه ممکن برای فرد حاصل شود. بعد از تکمیل این روند، شخص مبتلا می‌ تواند زندگی سالم و عاری از مواد مخدر داشته باشد.

سم زدایی فوق سریع مواد مخدر

سم زدایی فوق سریع (UROD) چیست؟

سم زدایی فوق سریع یک روزه بصورت بستری یا urod در زمره یکی از روش های پزشکی نوین است که برای پاکسازی بدن از مواد مخدر در مدت زمان کوتاه و با کنترل کامل عوارض و خطرات ناشی از ترک یهویی ماده مخدر، استفاده می شود. این روش معمولاً برای ترک اعتیاد به مواد مخدر روانگردان مانند هروئین و مورفین استفاده می شود. در سم زدایی فوق سریع، بیمار در مراکز ترک اعتیاد و زیر نظر متخصصان با تجربه، تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. این بیهوشی معمولا مدت کوتاهی به طول می کشد و در این مدت مواد دارویی با منشاء آنتاگونیست اپیوئیدی به جریان خون فرد وارد می شود. این مواد که عمدتا در آمپول هایی مانند نالوکسان یا نالتریکسون وجود دارد، اثرات مواد مخدر مصرف شده توسط فرد را کنترل و به سرعت از جریان خون و بافت های اندام ها خارج می کند. با استفاده از این کار می توان ظرف مدت 6 تا 8 ساعت کل بدن فرد را از وجود سموم ناشی از مصرف مواد مخدر پاکسازی کرد و فرد را از تجربه علائم و خطرات ناشی از ترک مواد مخدر، تا حدود زیادی رهایی داد.

مراحل ترک اعتیاد با سم زدایی فوق سریع

ترک اعتیاد با سم زدایی فوق سریع یک فرآیند چند مرحله ای است که شامل موارد زیر می باشد:

 1. ارزیابی اولیه

در مرحله اول، بیمار توسط پزشک و مشاورین روانشناس از نظر میزان توانمندی بدنی و روحی، ارزیابی می شود تا مشخص شود آیا شرایط لازم برای انجام سم زدایی فوق سریع را دارد یا خیر. این ارزیابی شامل بررسی میزان مصرف مواد مخدر، مدت زمان مصرف مواد مخدر، وجود بیماری های پزشکی خاص و بودن در شرایط بارداری یا شیردهی است.

 1. آماده سازی

در مرحله دوم، بیمار باید به مدت 24 ساعت از مصرف مواد مخدر خود داری کند. این کار به بدن بیمار کمک می کند تا مواد مخدر را از بدن خود دفع کند.

 1. انجام سم زدایی

در مرحله سوم، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. پس از بیهوشی، آمپول های نالوکسان یا نالتریکسون بر اساس صلاحدید پزشک به بیمار تزریق می شود. این داروها اثرات مواد مخدر را در مدت زمان کوتاهی برطرف می کنند و باعث می شوند که بیمار علائم ترک را تجربه نکند.

 1. دوره نقاهت

پس از انجام سم زدایی، بیمار به مدت چند ساعت تحت نظر پزشک و متخصصان روان درمان قرار می گیرد تا از عوارض جانبی احتمالی و خطراتی که ممکن است سلامت او را تهدید کند، در امان بماند.

 1. درمان نگهدارنده

پس از ترخیص از مرکز درمانی، بیمار در یک برنامه درمانی خاص به منظور حفظ نفرت از مصرف مواد مخدر و عدم روی آوری به مصرف مجدد قرار می گیرد.

چه داروهایی در سم زدایی فوق سریع استفاده می شود؟

در سم زدایی فوق سریع، از دو نوع داروی مختلف برای انجام بیهوشی و سم زدایی استفاده می شود. داروهای سم زدایی معمولا ماهیتی آنتاگونیست اپیوئیدی دارند. آنتاگونیست اپیوئیدی دارویی است که اثرات مواد مخدر اپیوئیدی را سریعا برطرف می کند و سبب عدم بازگشت فرد به مصرف دوباره مواد مخدر می شود. از جمله مهمترین داروهای آنتاگونیستی، آمپول نالوکسان و نالتریکسون است. داروهای بیهوشی مورد استفاده برای بیهوش کردن بیمار قبل از تزریق آنتاگونیست اپیوئیدی نیز معمولا شامل پروپوفول و سوفلونتان می شود.

مشاوره سم زدایی فوق سریع مواد مخدر

اهمیت داروهای سم زدایی

داروهای سم زدایی نقش مهمی در ترک اعتیاد و پاکسازی خون از سموم ناشی از مصرف مواد مخدر ایفا می کنند. این داروها به کاهش علائم ترک کمک کرده و روند ترک اعتیاد را با سهولت بیشتری همراه می سازند. داروهای سم زدایی به دو دسته اصلی یعنی داروهای دفع کننده و داروهای خنثی کننده تقسیم می شوند.

 • داروهای دفع کننده وظیفه تخلیه مواد مخدر از بدن را به عهده دارند. این داروها معمولاً از طریق ادرار، مدفوع یا عرق، مواد سمی را از بدن خارج می کنند.
 • داروهای خنثی کننده سبب بی اثر شدن مواد باقی مانده از مخدرهای قبلی می شوند. این داروها معمولاً در برابر مواد مخدر واکنش های دفاعی نشان می دهند و آنها را غیرفعال می کنند.

آیا ترک اعتیاد با روش UROD برای همه افراد مناسب است؟

ترک اعتیاد به روش سم زدایی فوق سریع و ترک اعتیاد با روش UROD برای همه افراد مناسب نیست. این روش درمانی دارای برخی از محدودیت ها و خطراتی است که باید قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از آن در نظر گرفته شود و با متخصصان مجرب و کارآزموده پیرامون آن ها بحث و تبادل نظر شود. متخصصان پیش از اجرای  UROD میزان توانمندی جسمی و روحی فرد را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت وجود شرایط مساعد، اقدام به پیاده سازی این روش می کنند.

ترک اعتیاد با روش UROD بیشتر برای افرادی که به هروئین و مورفین معتاد شده اند مناسب است و کسانی که دارای بیماری های قلبی ریوی و عروقی هستند و زنان باردار و شیرده، از انجام این روش محروم خواهند بود. داشتن سن زیر ۴۰ سال نیز ملاک دیگری برای انجام این روش برای سم زدایی است.

روش ترک اعتیاد فوق سریع برای چه افرادی مناسب نیست؟

سم زدایی فوق سریع یک روش درمانی موثر برای ترک اعتیاد به مواد مخدر اپیوئیدی است. با این حال، همانطور که به آن اشاره کردیم، افرادی که به مواد مخدر غیر اپیوئیدی مانند کوکائین یا الکل اعتیاد دارند و افرادی که بیماری های پزشکی خاص دارند که ممکن است با سم زدایی فوق سریع تشدید شود گزینه های مناسبی برای این روش به حساب نمی آیند. همچنین انجام این روش برای زنان باردار یا شیرده نیز ممنوع است.

آیا انجام سم زدایی سریع خطرناک است؟

انجام سم زدایی سریع در برخی از موارد خطرناک است. اما اگر به درستی این روش توسط متخصصان پیاده سازی شود، یک روش درمانی موثر برای ترک اعتیاد به مواد مخدر اپیوئیدی محسوب می شود و سبب موفقیت فرد برای ترک اعتیاد خواهد بود. از جمله رایج ترین خطراتی که سم زدایی سریع می تواند برای افراد در بر داشته باشد، موارد زیر است:

 • عوارض جانبی ناشی از بیهوشی عمومی
 • واکنش های آلرژیک به داروهای استفاده شده در این روش
 • عود اعتیاد و گرایش فرد به مصرف مجدد مواد مخدر
 • تهوع و استفراغ
 • سرگیجه و سردرد
 • مشکلات تنفسی و تشنج
 • ایست قلبی و واکنش های آلرژیک
 • خارش پوستی و تورم
 • افت فشار خون

تفاوت سم زدایی سریع و فوق سریع UROD

تفاوت اصلی بین سم زدایی سریع و فوق سریع در زمان انجام آن است. سم زدایی سریع معمولاً در طی 2 تا 4 روز انجام می شود، در حالی که سم زدایی فوق سریع در طی 6 تا 8 ساعت انجام می شود. سم زدایی فوق سریع یک روزه بصورت بستری در بیمارستان و یا مراکز ترک اعتیاد مجهز انجام می شود. تفاوت دیگر در داروهای استفاده شده در این دو روش است. در سم زدایی سریع، از داروهای بیهوشی و آنتاگونیست اپیوئیدی استفاده می شود. در سم زدایی فوق سریع، از یک داروی بیهوشی سریع الاثر به نام پروپوفول استفاده می شود.

از جمله مزایای انجام سم زدایی سریع می توان به تاثیر مثبت در کاهش علائم ترک، زمان کوتاه و امکان انجام آن بدون بیهوشی اشاره کرد. اما از مزایای انجام سم زدایی فوق سریع نیز می توان به تاثیر بسیار سریع آن در خروج مواد مخدر از بدن و عدم تجربه خماری و درد اشاره کرد.

تفاوت سم زدایی فوق سریع (UROD) با سم زدایی تدریجی

تفاوت اصلی بین سم زدایی فوق سریع (UROD) و سم زدایی تدریجی در سرعت انجام آن است. سم زدایی فوق سریع در طی 6 تا 8 ساعت انجام می شود، در حالی که سم زدایی تدریجی ممکن است چندین هفته یا حتی چند ماه طول بکشد. در صورتی که بیمار از اعتیاد شدیدی رنج می برد و سابقه پزشکی خاصی ندارد، سم زدایی فوق سریع می تواند یک گزینه درمانی موثر باشد. با این حال، مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از این روش درمانی، با پزشک متخصص مشورت شود.

دیگر تفاوت سم زدایی فوق سریع (UROD) با سم زدایی تدریجی در داروهای استفاده شده در این دو روش است. در سم زدایی فوق سریع، از یک داروی بیهوشی سریع الاثر به نام پروپوفول استفاده می شود. در سم زدایی تدریجی، از داروهای دیگر برای کاهش سطح مواد مخدر در بدن استفاده می شود. در صورتی که بیمار از اعتیاد کمتری رنج می برد و سابقه پزشکی خاصی ندارد، سم زدایی تدریجی می تواند یک گزینه درمانی موثر باشد. این روش درمانی خطرات کمتری نسبت به سم زدایی فوق سریع دارد و امکان انجام در منزل را نیز فراهم می کند.

میزان موفقیت و اثربخشی سم زدایی فوق سریع

سم زدایی فوق سریع از موفقیت بالایی برخوردار است. یک مطالعه نشان می دهد بیش از 75٪ از بیمارانی که از روش درمانی UROD استفاده کرده اند، مجددا سراغ مصرف مواد نرفته اند. این روش برای افراد بهترین و مناسب ترین روش برای گذراندن علائم ترک و ترک کردن مواد مخدر است.

معایب سم زدایی فوق سریع بدون کمک متخصصان یا با روش های جایگزین

هنگامی که کسی بدون کمک متخصصان پزشکی به طور ناگهان اقدام به ترک مواد افیونی می کند، روند ترک دارو به طور مکرر منجر به عود می شود. هر بیماری که به تنهایی اقدام به از بین بردن مواد مخدر خود کند، می تواند شهادت دهد که این یک روند بسیار دردناک و خطرناک است.

با استفاده از داروی مخدر مصنوعی مانند متادون یا بوپرنورفین می توان علائم ترک را تسکین داد. اما برنامه های سم زدایی که شامل جایگزینی مخدرها می شوند، دو معایب قابل توجه دارند. اول، آن ها طول سم زدایی را افزایش می دهند که اغلب کل روند بهبودی را طولانی و طاقت فرسا می کند. دوم، آن ها شامل استفاده از مواد افیونی هستند. هر دوی این عوامل احتمال بازگشت مصرف به مواد مخدر را خیلی سریع، بیشتر می کنند.

سم زدایی سریع تریاک

برای ترک تریاک، بهتر است تا این ماده مخدر را در کلینیک ها و با کمک افراد متخصص کنار بگذارید. زیرا ترک و سم زدایی تریاک، علائم دشواری را برای افراد ایجاد می کنند. برخی از این علائم عبارتند از: بی خوابی، بی قراری، افزایش فشار خون و سایر موارد. سم زدایی سریع تریاک، بستگی به میزان و مدت مصرف افراد دارد.

سم زدایی سریع متادون

متادون ماده ای است که برای سم زدایی مواد افیونی استفاده می شود. اما در صورتی که بیش از حد مصرف شود، خود منجر به اعتیاد افراد می شود. در این صورت باید متادون را ترک و سم زدایی کرد. افسردگی، یکی از علائم رایج سم زدایی و ترک متادون می باشد. بهتر است که این سم زدایی تحت نظر متخصصان و پزشکان انجام شود تا از بروز علائم شدید جلو گیری کرده و این دوران را راحت تر سپری کرد. حمایت عاطفی در سم زدایی سریع متادون تاثیر بسیار زیاد و حائز اهمیتی دارد.

سم زدایی سریع گل

سم زدایی سریع گل ممکن است بنا به مقدار مصرف، بدن افراد، ورزش و عادات غذایی و غیره، مدت زمان مختلفی طول بکشد تا به اتمام برسد. برای سم زدایی این ماده مخدر، بهتر است تا چند روش را به کار بگیرید. این روش ها عبارتند از:

 • ورزش کردن
 • نوشیدن آب
 • نوشیدن چایی
 • کمک گرفتن از متخصصین
 • مصرف دارو

سم زدایی سریع شیشه

سم زدایی شیشه یا مت آمفتامین، بسیار سخت و دشوار است و علائم ترک شیشه نیز بسیار دردناک می باشد. افراد برای ترک و سم زدایی مت آمفتامین یا شیشه، بهتر است تا با کمک افراد متخصص این کار را انجام دهند. سم زدایی ماده مخدر شیشه، دارای مراحلی است که شامل موارد زیر می باشند:

 • ارزیابی
 • پایدارسازی
 • انتقال به درمان بیشتر

هزینه سم زدایی فوق سریع

هزینه سم زدایی فوق سریع (UROD) به عوامل مختلفی مانند نوع مرکز درمانی، تجربه پزشک و کادر درمانی، نوع داروهای استفاده شده و مدت زمان بستری بستگی دارد. بستری شدن در مراکز درمانی خصوصی هزینه بیشتری نسبت به مراکز درمانی دولتی دارند و همین امر سبب بالاتر رفتن هزینه های سم زدایی فوق سریع می شود. همچنین استفاده از داروهای بیهوشی به علت قیمت بالایی که دارند نیز می تواند این هزینه را افزایش دهد. برای دریافت مشاوره و انجام خدمات سم زدایی فوق سریع با مرکز رها مشاور تماس حاصل فرمائید.

رها مشاور

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
تلفن گویا : 02191099132