سم زدایی فوق سریع UROD

سم زدایی فوق سریع UROD

سم زدایی برای افرادی است که نیاز دارند تا بدنشان از اعتیاد پاک شود. در سم زدایی فوق سریع بیمار بیهوش می شود و علائم ترک مواد افیونی را در زمان بیهوشی تجربه می کند. بنابراین، متوجه بروز علائم نمی شود و به راحتی این مرحله از زندگی را پشت سر می گذارد. در ادامه مقاله در مورد تمامی جوانب سم زدایی و سم زدایی مواد افیونی مختلف، خواهیم پرداخت.  

سم زدایی چیست؟

برای کسی که از اعتیاد به مواد افیونی رنج می برد، سم زدایی لازم است تا بدن او از هر گونه ماده مخدر که به مدتی از آن استفاده می کرده است، پاک شود. برای درمان موفقیت آمیز اعتیاد به مواد افیونی، این یک مرحله ضروری برای خلاص شدن بدن از تأثیر مضر مسکن های تجویز شده است.

توصیه می شود سم زدایی از مواد افیونی، تحت نظارت پزشکی انجام شود. به این ترتیب، پزشكان می توانند به بیمار کنند تا این مرحله را راحت تر، سپری کند. همچنین در صورت بروز هر مشکلی سریع تر آن را کنترل کنند. سم زدایی بدون نظارت از مواد افیونی می تواند بسیار خطرناک، حتی کشنده باشد.

معایب سم زدای فوق سریع بدون کمک متخصصان یا با روش های جایگزین

هنگامی که کسی بدون کمک متخصصان پزشکی به طور ناگهان اقدام به ترک مواد افیونی می کند، روند ترک دارو به طور مکرر منجر به عود می شود. هر معتادی که به تنهایی اقدام به از بین بردن مواد مخدر خود کند، می تواند شهادت دهد که این یک روند بسیار دردناک و خطرناک است.

با استفاده از داروی مخدر مصنوعی مانند متادون یا بوپرنورفین می توان علائم ترک را تسکین داد. اما برنامه های سم زدایی که شامل جایگزینی مخدر ها می شوند، دو معایب قابل توجه دارند. اول، آن ها طول سم زدایی را افزایش می دهند که اغلب کل روند بهبودی را طولانی و طاقت فرسا می کند. دوم، آن ها شامل استفاده از مواد افیونی هستند. هر دوی این عوامل احتمال بازگشت مصرف به مواد مخدر را خیلی سریع، بیشتر می کنند.

تفاوت بین UROD و ROD

سم زدایی فوق العاده سریع مواد افیونی (UROD) تفاوت های زیادی با سم زدایی سریع مواد افیونی (ROD) دارد. تفاوت اصلی، در سرعت روند و احتمال احساس علائم ترک بیشتر است. در روش سریع سم زدایی مقداری از مواد افیونی، به بیمار دارو داده می شود تا روند سم زدایی را تسریع کند. همچنین دارو هایی به بیمار داده می شود تا به تسکین علائم ترک یا گاهی آرام بخشی شدید کمک می کند، در این روش آن ها را تجویز می کنند.

در روش فوق سریع سم زدایی از مواد افیونی، بیمار به طور کلی تحت بیهوشی قرار می گیرد تا کاملاً بیهوش شود. سپس به آن ها مسدود کننده های مواد افیونی داده می شود که بدن را مجبور می کند خودش را از دارو پاک کند. با بیدار شدن از خواب، بیماران علائم ترک چشمگیری را کمتر احساس می کنند.

هر دوی این روش های سم زدایی به بدن کمک می کند تا سریع تر از حد معمول خود را از شر مواد افیونی خلاص کند. این امر باعث می شود که ترک آن غیر قابل تحمل باشد، اما UROD به دلیل سرعت و ماهیت کاملاً بدون درد، برجسته و مشهور می باشد

روش سم زدایی فوق سریع

قبل از شروع این روش، بیماران برای تشخیص وضعیت جسمی و روانی باید بررسی شوند تا مطمئن شوند که کاندید مناسبی برای UROD هستند. هنگامی که این روش برای بیمار قابل قبول تشخیص داده شد، سم زدایی صورت می گیرد. محبوبیت سم زدایی فوق العاده سریع به دلیل سرعت فرآیند، عدم وجود علائم ترک و بدون درد ناشی از سم زدایی تدریجی، می باشد.

با سم زدایی فوق العاده سریع، بیمار به بیهوشی عمومی وارد می شود و به او یک آنتاگونیست افیونی می دهند. آنتاگونیست های مواد افیونی، با اتصال به گیرنده های مواد افیونی بدون فعال سازی آن ها کار می کنند. این امر برخلاف آگونیست های مواد افیونی که گیرنده های مواد افیونی را در مغز فعال می کنند، اثرات مواد افیونی را مسدود می کند و هیچ اثر شادی ایجاد نمی کند.

نالترکسون و نالوکسون هر دو آنتاگونیست مواد افیونی هستند که در درمان پرهیز از دارو استفاده می شود. با این کار، نالترکسون از طریق مهار رقابتی گیرنده ها، اثرات هروئین و سایر مواد مخدر را به طور موثر مسدود می کند. روند سم زدایی فوق سریع در حالی که بیمار خواب است انجام می شود. بیشتر علائم بحران در حالی رخ می دهد که بیمار تحت بیهوشی است و بنابراین، او هیچ درد و ناراحتی ندارند. بیهوشی 6 تا 8 ساعت طول می کشد و این روش اغلب دو یا سه بار تکرار می شود. در طول کل فرآیند سم زدایی، بیمار تحت نظارت 24 ساعته است و به منظور حفظ سلامتی و ایمنی، وی تحت کنترل قرار می گیرد.

علائم سم زدایی فوق سریع

برخی از علائم منفی و خطرات ناشی از خود سم زدایی عبارتند از:

 • علائم آنفولانزا
 • اسهال و درد گوارشی
 • بی خوابی
 • اضطراب
 • ضربان قلب سریع و فشار خون بالا

بعد از سم زدایی فوق سریع چه اتفاقی می افتد؟

سم زدایی فوق سریع به بیماران کمک می کند تا در مرحله خواب وخیم ترین علائم بحران پرهیز را از سر بگذرانند. بنابراین وقتی بیماران از خواب بیدار می شود، بیشتر علائم جسمی پاکسازی مواد افیونی از بین می رود. حتی اگر بعضی از علائم در زمان بیدار شدن ادامه داشته باشند، شدت آن ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این علائم، به راحتی با مسکن های غیر افیونی قابل کنترل هستند.

پس از اتمام روند، بیمار احتمالاً از طریق معاینه پزشکی و روانشناسی وضعیت فعلی خود را ارزیابی می کند و اطمینان حاصل می کند که دارو از سیستم وی خارج شده است. این ویزیت ها و ارزیابی ها، ممکن است شامل مشاوره و پشتیبانی روانی و اجتماعی و همچنین تجویز برخی داروها باشند.

آیا خطرات و عوارضی برای سم زدایی فوق سریع وجود دارد؟

خطرات ثبت شده زیادی در ارتباط با روش UROD وجود ندارد، اما همیشه احتمال واکنش های جانبی مانند هرگونه مداخله پزشکی وجود دارد. در حالی که بیمار بیهوش است یا پس از بیدار شدن از خواب، ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • تعریق
 • حالت تهوع
 • دردهای عضلانی
 • تنفس سریع یا سایر ناهنجاری های تنفسی
 • هذیان یا گیجی

معمولاً این عوارض به خودی خود محو می شوند و شدت آن ها با علائم ترک که بیمار ممکن است بدون انجام UROD تجربه کند، قابل مقایسه نیست.

میزان موفقیت و اثربخشی سم زدایی فوق سریع

سم زدایی فوق العاده سریع برای بیمارانی که معتاد طولانی مدت متادون، مورفین و غیره هستند. افرادی که از اعتیاد رنج می برند ممکن است هفته ها علائم جسمی را تجربه کنند، بنابراین مقابله با آن تقریبا غیر قابل تحمل است.

سم زدایی فوق سریع از موفقیت بالایی برخوردار است. زیرا یک مطالعه نشان می دهد بیش از 75٪ از بیمارانی که از روش درمانی UROD استفاده کرده اند، مجددا سراغ مصرف مواد نرفته اند. این روش برای افراد بهترین و مناسب ترین روش برای گذراندن علائم ترک و ترک کردن مواد مخدر است.

سم زدایی فوق سریع با شیر

همان طور که می دانید افرادی که مواد مخدر را مصرف می کنند، بدنی ضعیف دارند. آن ها نیاز دارند تا برخی از غذا ها و نوشیدنی ها را مصرف کنند تا بتوانند علائم ترک و سم زدایی را تحمل کنند. شیر یکی از مواد مغذی است که در سم زدایی مواد افیونی کمک شایانی می کند و تاثیر بسزایی دارد.

شیر به دلیل دارا بودن پروتئین های فراوان، می تواند در روند بهبود بدن کمک کننده باشد. همچنین، مصرف شیر مشکلاتی همچون: اسهال، یبوست، ناتوانی در هضم غذا و سایر مشکلات را که در زمان ترک و سم زدایی وجود دارد را بهبود می بخشد. ما در مقاله ای جدا گانه و مفصل در رابطه با سم زدایی با شیر ارائه داده ایم که می توانید آن را مطالعه نمایید.

سم زدایی فوق سریع با شیر

سم زدایی تریاک

برای ترک تریاک، بهتر است تا این ماده مخدر را در کلینیک ها و با کمک افراد متخصص کنار بگذارید. زیرا ترک و سم زدایی تریاک، علائم دشواری را برای افراد ایجاد می کنند. برخی از این علائم عبارتند از: بی خوابی، بی قراری، افزایش فشار خون و سایر موارد. سم زدایی این ماده مخدر، بستگی به میزان و مدت مصرف افراد دارد.

هر آنچه باید در رابطه با سم زدایی تریاک بدانید.

سم زدایی متادون

متادون ماده ای است که برای سم زدایی مواد افیونی استفاده می شود. اما در صورتی که بیش از حد مصرف شود، خود منجر به اعتیاد افراد می شود. در این صورت باید متادون را ترک و سم زدایی کرد. افسردگی، یکی از علائم رایج سم زدایی و ترک متادون می باشد. بهتر است که این سم زدایی تحت نظر متخصصان و پزشکان انجام شود تا از بروز علائم شدید جلو گیری کرده و این دوران را راحت تر سپری کرد. حمایت عاطفی در سم زدایی سریع متادون تاثیر بسیار زیاد و حائز اهمیتی دارد.

سم زدایی متادون

سم زدایی گل

سم زدایی سریع گل ممکن است بنا به مقدار مصرف، بدن افراد، ورزش و عادات غذایی و غیره، مدت زمان مختلفی طول بکشد تا به اتمام برسد. برای سم زدایی این ماده مخدر، بهتر است تا چند روش را به کار بگیرید. این روش ها عبارتند از:

 • ورزش کردن
 • نوشیدن آب
 • نوشیدن چایی
 • کمک گرفتن از متخصصین
 • مصرف دارو

سم زدایی گل

سم زدایی سریع شیشه

سم زدایی شیشه یا مت آمفتامین، بسیار سخت و دشوار است و علائم ترک شیشه نیز بسیار دردناک می باشد. افراد برای ترک و سم زدایی مت آمفتامین یا شیشه، بهتر است تا با کمک افراد متخصص این کار را انجام دهند. سم زدایی ماده مخدر شیشه، دارای مراحلی است که شامل موارد زیر می باشند:

 • ارزیابی
 • پایدارسازی
 • انتقال به درمان بیشتر

سم زدایی سریع شیشه

سم زدایی هر گونه ماده افیونی، بهتر است با کمک افراد متخصص انجام شود. مشاوران ما در رها مشاور می توانند به افرادی که قصد ترک اعتیاد و سم زدایی دارند کمک کنند. آن ها در هر 24 ساعت شبانه روز به افراد کمک می رسانند. کافی است که با شماره های تماس زنگ بزنید و یا سوالات خود را کامنت بگذارید.

4 دیدگاه

 • blank

  موسی حسن پور, 17 آبان 1401 @ 2:56 ب.ظ پاسخ

  سلام و خسته نباشید ممنون بخاطر اطلاعات خوب شما با نایاب شدن تریاک و گرانی و مخارج سرسام اور ان ترک این ماده با توجه به تصادفی که نه سال پیش کردم و از درد بسیار زیادی را زمان خماری متحمل میشوم برایم یک ارزو شده ایا با روشهای فوق بنده میتوانم موفق شوم تا مراجعه کنم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 16 آذر 1401 @ 11:58 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک سریع و فوق سریع برای سم زدایی مفید است ولی با توجه به شرایط مزمن بیماری و شرایط فرد در مرکز ما پیگیری و دارو برای حدود یک تا دو ماه دنباله درمان وجود دارد تا احتمال عود و لغزش کاسته شود.حتما با کادر مجرب مراکز تحقیقاتی و تخصصی همراه شوید.جلسات مشاوره گروهی و گروه درمانی هفتگی را شرکت کنید تا زمینه فکری اعتیاد مثل من که نمی‌توانم تحمل کنم.من آسیب پذیرم.حالم بد می‌شود.و پیش نمیروم و………درمان شود انشالا

 • blank

  علی, 10 آذر 1401 @ 6:16 ب.ظ پاسخ

  با درود فراوان…
  آیا من با شصت سال سن و با توجه به اینکه شش ماه پاک بودم و دوباره مدت چهار ماه هست که شروع به مصرف تریاک بصورت خوراکی و روزی دو گرم کرده ام، میتونم از روش UROD استفاده کنم و بصورت فوق سریع ترک کنم..
  سپاسگزارم…

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 13 دی 1401 @ 9:49 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   روش UROD خوب است اما در کنار آن برای کاهش عوارض و جلوگیری از عود نیاز به دارو و همچنین درمان با نگهدارنده ها است. مغز و مایعات سلولی شما حتما بدون مرفین بودن را به تدریج بایستی قبول کند تا خطر ات قلبی و مغزی پیش نیاید. با پزشک و مشاوره در مدت زمانی که برایتان تعیین می‌شود همراه شوید تا بتوانید بدون مشکل مسیر ترک را طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد