راههای ترک شیشه، آیا اعتیاد به شیشه درمان دارد؟

در گذشته سرنوشت فرد معتاد با مرگ و نیستی پیوند می‌خورد. خوشبختانه امروز با گسترش علم پزشکی و روانشناسی در حوضه اعتیاد، راه برای رهایی از وابستگی افراد باز است. پس می توان به این سؤال که آیا اعتیاد به شیشه درمان دارد، پاسخ مثبت داد. «راههای ترک شیشه» متنوع است. افراد مختلف از راه‌های متفاوتی برای ترک آن استفاده می‌کنند: مثلاً ترک شیشه با قرص ریتالین، ب2 و یا به کمک داروهای گیاهی. ترک این مادۀ مخدر در صورت تمایل درونی کار دشواری نیست. اما کدام روش ترک مناسب‌تر است؟

راه های ترک شیشه

1- ترک شیشه با ب2

مصرف قرص ب2 یکی از راههای ترک شیشه است. نحوه استفاده از آن زیر زبانی بوده و جویدنی یا بلعیدنی نیست. داروهایی که متخصص تجویز می‌کند برای کاهش علائم ترک اعتیاد به شیشه و افزایش تحمل فرد معتاد مناسب است و البته جایگزینی موقت در برابر شیشه است. میزان مصرف و دوز این داروها بستگی به مقدار مصرف و شرایط روحی و جسمی فرد مبتلا به شیشه متفاوت است. مدت زمان مصرف آن تا دو هفته است و پس از آن داروهای جدیدی جایگزین می‌شود. در این مدت به تدریج میزان مصرف شیشه در فرد پایین می‌آید. همچنین به لحاظ روانی برای ترک آمادگی بیشتر پیدا می‌کند. اما توجه داشته باشید مصرف خودسرانه ب2 خطرناک بوده و عوارض دارد. شخص در اثر استفاده بی‌رویه و نابجا، ممکن است به آن نیز اعتیاد پیدا کند.

تجویز قرص ب2، تنها و تنها به منظور یک جایگزین موقت به جای شیشه است؛ آن هم فقط در صورتیکه پزشک و مشاور تشخیص بدهد. بنابراین، بهتر است در مورد ترک شیشه با قرص ب2 حتماً مشاوره بگیرید.

2- ترک شیشه در منزل

یکی از راههای ترک اعتیاد، ترک در منزل است. شیشه نیز از این قاعده مستثنی نیست. ترک شیشه در منزل تابع قواعد خاص خودش است.

فرد معتاد به دلیل وابستگی شدید جسمی و روانی، به تنهایی قادر به ترک نیست. زیرا به محض قطع مصرف دچار آشفتگی و نا امنی روانی می گردد و در صورت هدایت نشدن درست، فوراً به مصرف مواد مخدر پناه می برد. مرحله اول برای ترک شیشه در منزل، حضور مشاور متخصص در کنار بیمار است. مرحله بعد فراهم ساختن محیطی آرام  و سم زدایی کردن از بیمار است. سم‌زدایی کریستال یا شیشه نسبت به سایر مواد مخدر آسان تر بوده و خماریش به اندازه مواد دیگر زیاد نیست.

یادمان باشد اگر فرد معتاد می توانست به تنهایی ترک کند که مسأله به خودی خود حل می‌شد. قدم اول در ترک هر ماده مخدری، وجود یاری دهنده و مشاوری با تجربه در زمینه سم زدایی و علم تغذیه است. معرفی داروهای کمکی در زمان قطع مصرف و همراهی روانی و فکری با فرد معتاد، از جمله فاکتورهای لازم برای ترک شیشه در منزل است. چگونگی برخورد افراد خانواده در زمان قطع مصرف، تاثیر بالایی در کیفیت ترک دارد.

 3- ترک شیشه با متادون

دربسیاری از کلینیک‌‌های درمان اعتیاد، از شیوه جایگزین کردن متادون برای ترک شیشه استفاده می‌شود. متادون تنها یک کمک کننده است و برای ترک، کاربرد چندانی ندارد. زیرا خود ماده‌ای محرک و مصنوعی است. بنابراین، می‌تواند بر مشکلات فرد اضافه کند. پژوهش ها نشانگر آن است که استفاده از این روش، بر حسب شرایط فیزیکی و سنی برخی از افراد که ترک ناگهانی و یک باره برایشان دشوار می‌باشد، جوابگو است.

 متادون اصولاً برای ترک مواد افیونی مانند تریاک، هروئین و مشتقات مورفین به کار می‌رود. استفاده از آن، حتی ممکن است باعث اعتیاد جدیدی در فرد شود؛ یعنی اعتیاد به متادون! بهتر است در مصرف داروهای جایگزین برای ترک، حتماً از نظر کارشناسان بهره بگیریم. پیشنهادهای افراد عامی و احتمالا دوستان و اشنایان که فقط از سر دلسوزی نظر می‌دهند را زیاد جدی تلقی نکنید. زیرا آنها تخصصی ندارند و ممکن است به اشتباه راهی پیش روی شما بگذارند.

راههای ترک شیشه در منزل؛ ترک با قرص متادون

 

4- ترک شیشه با قرص ریتالین

راههای ترک شیشه متنوع است. افراد مختلف از روش های متنوعی را انتخاب می کنند که بعضاً صحیح نیست. مثل ترک شیشه با قرص ریتالین. ریتالین به علت شباهت ترکیبی و نزدیکی به شیشه، خود به عنوان یک جایگزین برای شیشه مصرف می گردد. استفاده از این قرص برای ترک شیشه از روشهای معمول و رایج است. این روزها این روش به طور گسترده‌ای مورد استفاده مصرف کنندگان قرار می گیرد.

ترک شیشه بسیار حساس است و انجام آن خصوصا با استفاده از دارو، نیازمند تخصص کافی در این زمینه می‌باشد. بنابراین بدون تجربه و دانش خاص و به تنهایی نمی‌توان از این اعتیاد رهایی پیدا کرد. مصرف قرص ریتالین حال و هوایی بسیار شبیه ماده مخدر شیشه دارد. از این رو، استفاده از آن یکی از رایج‌ترین روش‌های ترک در میان افراد مختلف می‌باشد. غافل از اینکه افراط در مصرف قرص ریتالین، خود نوعی اعتیاد جدید است. در مورد چنین ترک‌هایی که ترک با قرص و داروهای شیمیایی است، از نظر مشاوران بهره‌مند شوید. مقدار مصرف، نحوه مصرف و شکل جایگزین کردن آن با ماده جدید برای ترک، بسیار مهم است.

5- ترک شیشه به کمک گیاهان دارویی

ترس از درد و خماری و عوارض ناشی از ترک، نگرانی بزرگی است که تمام افراد با آن درگیر هستند. البته این حالت تا اندازه‌ای طبیعی است. به همین خاطر، بیشتر افراد برای ترک و درمان خود، به دنبال راه آسان‌تر، کم دردتر و بهتری هستند. لازم است یادآوری کنیم که مسأله اعتیاد تنها جسمی نیست و البته که بیشترین درد، درد جدایی از مواد و ترک وابستگی است که فشار زیادی بر شخص معتاد وارد می‌سازد. طبیعی است که شخص به محض قطع مصرف دچار درد فیزیکی، شل شدن عضلات بدن، اسهال، استفراغ، بی‌خوابی و هیجانی شود که بسیاری از این مسایل با خوردن گیاهان دارویی به حالت عادی بر گردد و گذر از دوران خماری و قطع را آسان کند.

حقیقت آن است که در ترک شیشه با گیاهان دارویی، نباید انتظار معجزه صد در صدی داشت. نمی‌توان تنها با مصرف این گیاهان، بر مسأله اعتیاد و ترک شیشه غلبه کرد. این باور اشتباهی است که با گیاهان دارویی، مساله تمام و کمال حل می گردد. البته که لازم است برای ترک هر مخدری، از راه اصولی وارد شد و خودسرانه اقدام ننمود. شاید بتوان گفت در بین راههای ترک شیشه، گیاهان دارویی می‌تواند مکمل درمان اصولی و علمی باشد.

ترک شیشه در منزل با دارو های گیاهی ممکن است؟

 

6- روش Matrix

در روش ماتریکس خبری از استفاده از داروهای شیمیایی نیست. در این روش، درمانگر کمک می‌کند تا بیمار به لحاظ روحی و روانی اعتیاد خود را ترک کند و از عود آن جلوگیری کند. درمان گروهی که در روش ماتریکس استفاده می‌شود، بسیار کمک کننده است و انگیزه بیشتری برای ترک و گذراندن دوره تا بهبودی کامل، در بیماران ایجاد می‌کند.

ترک شیشه چند روز طول می کشد؟

ترک اعتیاد به شیشه، زمانی که بیمار تمایل و رغبت به ترک داشته باشد، نتیجه بهتری می‌دهد. اگر فرد به اجبار ترک داده شود، احتمال فعال شدن اعتیاد بالاست. درمان کامل و رهایی از این مخدر حدود ۲ تا ۸ ماه طول می‌کشد. مدت زمان ترک آن به مقدار و مدت زمان مصرف، همکاری بیمار به لحاظ فکری و توان جسمی او بستگی دارد. پیشنهاد می‌شود اطلاعات خود را در مورد اینکه اصلاً شیشه مخدر چیست بالا ببرید. زیرا در این صورت، با آگاهی از آن، می‌توانید درمان خود را بهتر مدیریت کنید.

مراحل ترک

ترک این محرک مصنوعی مراحلی دارد که قبل از هر چیز، سم‌زدایی از بدن بیمار و پاکی جسم است. مرحله سم‌زدایی معمولاً با خواب عمیق حدوداً سه روزه همراه است. بعد از آن دوران خماری آغاز می‌شود. بسته به توانایی افراد، بازیابی مجدد از حالت خماری حدود دو هفته طول می‌کشد. شخص در این مدت به لحاظ جسمی و روانی ضعیف‌تر شده و نیاز به تغذیه مناسب و مراقبت ویژه دارد.

مرحله‌ بعد از سم زدایی، محرومیت شیشه یا نسخ نام دارد. این مرحله بین 30 تا 90 روز طول می‌کشد. در این مرحله فرد از نظر روانی واکنش‌های هیجانی نامتعارفی دارد، دچار افسردگی شده و حتی ممکن است اقدام به خودکشی کند. او در این دوره دوباره به مصرف شیشه تمایل پیدا می‌کند. حتی ممکن است مجدداً مصرف را از سر بگیرد. به همین دلایل، پیشنهاد می‌شود روند درمان فرد معتاد به شیشه با مشورت و حضور مستمر روان‌شناس ادامه پیدا کند تا فرد بیمار از نظر روانی هم بتواند در ترک شیشه باقی بماند. درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد را جدی بگیرید.

فرایند سم زدایی از بدن زیاد طول نمی‌کشد. آنچه در ترک اهمیت دارد، توجه به بعد روانی و روحی بیماری اعتیاد است که از علائم خماری شیشه نیز می باشد. پاک شدن زیاد سخت نیست؛ در پاکی ماندن است که با اهمیت است! اعتیاد به شیشه درمان دارد، فقط باید استوار باشید. داشتن اطلاعات لازم در مورد اینکه خماری شیشه چند روز طول می‌کشد، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

چند نکته مهم برای در ترک ماندن

 • لازم است پس از ترک، مطلقاً با دوستان مصرف کننده و افراد با دید منفی معاشرت نکنید.
 • هیچ گاه به محل و پاتوق‌هایی که قبلاً برای مصرف رفت و آمد داشتید، نروید. مهمتر اینکه مواد مصرفی را حمل و یا نگهداری نکنید.
 • اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. همواره در خاطرتان باشد شما تغییر کرده اید. این تغییر مستلزم به روز بودن و مسئولیت پذیری شخصی و اجتماعی است. بنابراین، لازم است رابطه خود را با افراد سالم بهبود ببخشید.
 • از روش های تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد استفاده کنید.

 

تماس با رهامشاور

 

2 دیدگاه

 • blank

  sanaz, 8 مرداد 1401 @ 6:15 ق.ظ پاسخ

  ترک شیشه بعدازسه روز خیلی سخته چرا دلیلش ،،؟

  • blank

   wwaliturani12702@gmail.com, 19 آبان 1401 @ 6:33 ب.ظ پاسخ

   ب علت اینکه تاروزسوم هنوزسم داخل بدن هست وروزسوم شروع میکنه به خالی شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد