مراحل درمان و ترک ماری جوانا (ماری‌ جوانا) چگونه است؟

blank

اعتیاد و ترک ماری جوانا بیش از آنکه بر جنبه جسمانی فرد اثر بگذارد، جنبه روانشناختی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از این رو، درمان اعتیاد به گل، بیشتر بر جنبه‌های روانی و شناختی افراد تمرکز دارد. ضمن اینکه، در حال حاضر دارویی مختص درمان و ترک گل وجود ندارد. اگر هم دارویی تجویز شود، صرفاً جهت سم زدایی و کاهش علائم جانبی ناشی از ترک است. دوره‌های توانبخشی برای ترک ماری جوانا ، بین 30 تا 90 روز طول می‌کشد. این مدت زمان، بسته به شرایط منحصر به فرد هر شخص، متغیر است.

اخیراً بررسی‌هایی در مورد endocannabinoidها صورت گرفته که نوید بخش تولید داروهایی است که بتواند سختی‌های دوران ترک را کاهش دهد. این داروها همچنین اثرات مسکر ماری‌جوانا را کاهش می‌دهد. پیش از آنکه به معرفی انواع روش‌های درمان بپردازیم، خوب است بدانیم جنبه روان‌گردانی گل و تأثیر آن بر مغز و گیرنده های عصبی چگونه است.

تأثیر مخدر گل بر مغز و سیستم عصبی

مواد روانگردان تشکیل دهندۀ ماری جوانا، بر اثر واکنش‌های شیمیایی، بر مغز تأثیر می‌گذارند. یکی از مواد تشکیل دهنده موجود در این مخدر، تتراهیدروکانابینول (Tetrahydrocannabinol) است که به اختصار THC نامیده می‌شود. THC که در ماده مخدر کمیکال هم وجود دارد، یک ترکیب شیمیایی مست کننده است و از نظر ساختار شیمیایی، مشابه کانابینوئیدهای موجود در بدن است. شباهت THC به کانابینوئیدهای بدن باعث می شود تا THC بتواند به راحتی به گیرنده های کانابینوئیدهای مغز متصل شود و به این ترتیب، عملکرد طبیعی بدن مختل شود.

علاوه بر این، THC باعث می‌شود تا دوپامین، بیش از حد معمول و استاندارد ترشح شود. دوپامین تا حدی مسئول افزایش احساس لذت است. به همین دلیل است که ممکن است در اوایل مصرف، احساس رضایت و آرامش داشته باشید و برای کسب هرچه بیشتر این لذت، مصرف خود را بیشتر کنید. غافل از اینکه این ازدیاد مصرف، اعتیادآور بوده، با مشکلات جسمی و روانی همراه است و بدن‌تان را تخریب می‌کند. علت مصرف مخدر گل در جوانان نیز همین ایجاد سرخوشی کاذب است.

اما THC فقط احساس لذت کاذب ایجاد نمی‌کند. این ماده به ایجاد اختلال در مسیرهای طبیعی مغز، باعث ایجاد ناهنجاری های زیر می‌شود:

 • اختلال شناختی
 • اضطراب
 • پارانویا
 • ویژگی‌های حاد روان‌پریشی
 • توهم

تأثیر مخدر گل بر مغز و سیستم عصبی چگونه است؟

 

علائم ترک ماری جوانا چگونه است؟

سوء مصرف یا مصرف طولانی مدت هر مخدری، سبب اعتیاد و وابستگی به آن مخدر می‌شود. گل نیز از این امر مستثنی نیست. زمانی که شما مصرف این مخدر را ترک کنید، پس از یک هفته، بدن تان شروع به ایجاد واکنش‌هایی می‌کند و حالاتی در شما ایجاد می‌شود. این حالات همان علائم ترک ماری جوانا هستند. رایج ترین علائم ترک ماری جوانا به صورت زیر است:

 • تحریک پذیری، عصبانیت یا پرخاشگری
 • بی قراری و اضطراب
 • اختلال در خواب
 • کاهش اشتها یا کاهش وزن
 • حالت افسردگی
 • درد شکم، لرز، تعریق، تب، سردرد

برخی از حالات مذکور با علائم خماری شیشه مشترک است. بروز این علائم، روند بهبودی را با چالش مواجه می کند. علائم ترک ماری جوانا معمولاً در روز سوم سم‌زدایی دارو، به اوج خود می‌رسد.

سم زدایی برای ترک ماری جوانا 

سم زدایی بخشی از فرایند درمان و ترک مواد مخدر است. داروهایی که برای سم زدایی ماری‌جوانا و کاهش ناراحتی‌های ناشی از ترک تجویز می شوند، بر خروج THC از بدن تمرکز دارند. این داروها اغلب خاصیت ادرار آوری دارند و کمک می‌کنند تا THC از طریق ادرار از بدن خارج شود. ورزش کردن و نوع تغذیه، به خروج هر چه بیشتر و سریع‌تر THC از بدن کمک می‌کند. بنابراین، لازم است به فرایند تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد توجه بیشتری داشته باشید و اطلاعات خود را در مورد نقش ورزش بر ترک اعتیاد، بالا ببرید.

وقتی سیگار می کشید یا گل مصرف می‌کنید، تأثیرات ناشی از مصرف را به سرعت در بدن خود حس می‌کنید. اثراتی مثل احساس رضایت یا آرامش زود گذر و کاذب. اما با از بین رفتن این احساسات خوشایند، بقایای شیمیایی و مضر این مواد همچنان در بدن شما باقی می ماند. این بقایا را کانابینوئید می‌گویند. کانابینوئیدها در بزاق، مو، ادرار و خون قابل شناسایی هستند. آزمایش اعتیاد، می تواند وجود یا عدم وجود این مخدر را نشان دهد.

راههای درمان اعتیاد به گل چگونه است؟

1- درمان رفتار شناختی

درمان رفتار شناختی، بر درمان انواع مسائل بهداشت روان متمرکز است؛ با این فرض که بسیاری از رفتارهای مشکل‌ساز ناشی از الگوهای فکری ناسالم است. با این روش درمانی، می‌توان الگوهای فکری منفی بیمار را شناسایی کرد و روش‌های سالم تر برای کنار آمدن با احساسات به آن‌ها آموزش داد. به طور کلی، درمان با این روش به طور متوسط 12 هفته (حدود سه ماه) طول می‌کشد. اما این مدت زمان ممکن است برای برخی افراد کمتر و برای برخی دیگر طولانی‌تر شود. این زمان به شرایط جسمی و روانشناختی شما و میزان وابستگی‌تان به ماده مخدر بستگی دارد.

2- مدیریت احتمالی

نوعی روش درمانی است که برای تقویت تغییرات سالم در یک فرد، از انگیزه و پاداش استفاده می کند. زمانی که از این روش درمانی استفاده می شود، مددکاران به بیماران پاداش های چشمگیری می‌دهند تا بدین ترتیب بتوانند رفتارهای مثبت (مثل هوشیار ماندن و عاقل شدن) را در آن ها ایجاد و تقویت کنند.

3- تقویت انگیزه درمانی

روش درمانی تقویت انگیزه کمک می‌کند تا هر گونه دو سو گرایی نسبت به درمان، از بین برود. در این روش، انگیزه باطنی فرد برای تغییر از مسائلی که به دلیل مصرف مخدر باعث آسیب و آزارش می‌شود، بر انگیخته می‌شود.

4- برنامه‌های حمایتی و توانبخشی برای ترک ماری جوانا

حمایت و مراقبت‌های ارائه شده از طریق توانبخشی حرفه‌ای، کمک می‌کند تا بیمار دوره ترک را بهتر مدیریت کنند. برنامه‌ای که در بسیاری از موارد، می تواند موانع بهبودی را به طور قابل توجهی بر طرف کند. با توجه به اینکه داروی خاصی برای درمان و ترک ماری جوانا وجود ندارد و داروهای موجود، تنها برای رفع برخی از علائم کاربرد دارند، نظارت دقیق و سایر اقداماتی که در برنامه های حمایتی و توانبخشی ارائه می‌شود، می‌تواند کمک کند تا زمینه بهبودی طولانی مدت فراهم شود.

یک برنامه توان‌بخشی با کیفیت، به بیماران کمک می‌کند تا بتوانند در طول درمان، علائم ناشی از ترک بشناسند و آن را مدیریت کنند. بیمار می‌آموزد که خودش فرایندهای بهبودی را کسب کند و به مرور آن را تقویت کند. این امر خطر بازگشت مجدد به مصرف را کاهش می‌دهد. حال آنکه اگر درمان صرفاً با دارو انجام شود و فرد قدرت مدیریت خود را نداشته باشد، نگرانی برای مصرف مجدد وجود خواهد داشت. برنامه‌های حمایتی و عملکرد ترک اعتیاد به روش ماتریکس نیز تقریباً مشابه روش مذکور است.

بهترین راههای درمان اعتیاد به گل چگونه است؟

 

ترک ماری جوانا در منزل یا مراکز معتبر؟

همانطور که در بالا گفته شد، عوارض گل یا ماری جوانا بیشتر بر جنبه روانشناختی افراد مصرف کننده تأثیر می گذارد. بنابراین، بهتر است حال که تصمیم به ترک دارید و باید عوارض و ناراحتی های ناشی از آن را تحمل کنید، یک بار برای همیشه این کار را انجام دهید و به اتمام برسانید. ترک در خانه احتمال بازگشت مجدد به مصرف را دارد. به ویژه اگر وابستگی روانی شما به ماری جوانا زیاد باشد و مدت زمان زیادی است که این ماده را مصرف می‌‍کنید.

به دنبال مراکزی باشید که معتبر بوده و دارای مجوز باشند. مراکزی که علاوه بر توجه به جنبه جسمانی درمان، جنبه روحی و روانی آن را نیز مد نظر دارند. پس اینکه تصمیم به ترک گرفتید و بر تصمیم خود مصمم شدید، صحبت با یک متخصص و آگاهی از برنامه و پروسۀ ترک نیز مهم است. با آگاهی از برنامه‌ای که در پیش دارید، به این آگاهی می‌رسید که در زمان ترک، در کدام قسمت از برنامه درمانی خود قرار دارید، چقدر از هدف‌تان باقی مانده و چقدر باید صبر کنید. همۀ این‌ها کمک می‌کند تا بهتر پیش بروید و احتمال بازگشت مجدد به مصرف به میزان چشمگیری کاهش یابد.

ترک گل در منزل یا مراکز معتبر؟

 

متخصصان و مشاوران ما در مجموعه رها مشاور، آماده پاسخگویی به سؤالات و همراهی شما هستند. با ما تماس بگیرید.

 

تماس با رهامشاور

درمان و ترک گل یا ماری‌ جوانا چگونه است؟
درمان و ترک گل یا ماری‌ جوانا چگونه است؟
درمان اعتیاد به گل، بیشتر بر جنبه‌های روانی و شناختی افراد تمرکز دارد. ضمن اینکه، در حال حاضر دارویی مختص درمان و ترک گل وجود ندارد.
رها مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد