تریاک یک ماده ی مخدر طبیعی ست که از گیاه خشخاش بدست میآید.این ماده ی مخدر قدمت طولانی دارد و از دیرباز برای مصارف پزشکی استفاده میشد.مورفین موجود در تریاک خاصیت ضد درد دارد به همین سبب در جراحی ها به عنوان ماده ی بی حسی استفاده میشد.بسیاری از افراد برای کاهش دردهای خود از تریاک استفاده میکنند اما پس از مدتی که به دام اعتیاد این مخدر طبیعی افتادند در تکاپوی ترک آن می افتند.یکی از موثرترین راه ها،ترک تریاک با متادون است. در ادامه به طور کامل این روش ترک را برایتان شرح میدهیم.

در رها مشاور بخوانید:داروی ترک اعتیاد

متادون و کاربرد آن

متادون یک ماده ی شیمیایی ست که با تغییر نحوه پاسخ مغز و سیستم عصبی به درد سبب کاهش علائم خماری شده و تاثیرات شادی آور مخدرهایی نظیر هروئین، مرفین و تریاک را قطع می‌کند. به همین دلیل متادون از داروهای ترک اعتیاد به تریاک و هروئین است .از متادون برای تسکین دردهای مزمن و شدید نظیر سرفه‌های تکراری و خشک استفاده میشود.

نکته ای که کمتر مورد توجه قرار میگیرد این است که متادون خود نیز اعتیاد آور است به همین دلیل بسیاری از افرادی که به طور خودسرانه برای ترک تریاک و یا دیگر مواد مخدر از متادون استفاده کرده اند بعد از مدتی به اعتیاد متادون گرفتار شدند. بنابراین در استفاده ی خودسرانه متادون تجدید نظر کنید و حتما با پزشک مشورت کنید.

ترک تریاک با متادون

تریاک مخدری قوی ست که قطع ناگهانی مصرف آن عوارض شدید و علائم خماری غیر قابل تحملی را برای فرد به همراه می آورد. متادون درد ناشی از خماری تریاک را ا تا حدود 4 الی 8 ساعت تسکین می‌دهد.از این رو پزشکان برای جلوگیری از علائم خماری تریاک متادون تجویز میکنند. پزشکان اصولا مقدار مجاز برای مصرف متادون را  روزانه 1 بار تعیین میکنند اما با توجه به شرایط فرد همچون مقدار مصرفی تریاک،سن ، تعداد سالهای مصرف و…ممکن است دوز آن را بالا یا پایین تر تجویز کنند.مدت دوره ی مصرف متادون و نوع مصرف (تزریقی و یا به صورت شربت و قرص) را پزشک تعیین میکند.

blank

مدت زمان ترک تریاک با متادون

متادون در اصل سبب کاهش علائم خماری میشود و در روند سم زدایی بدن از تریاک تاثیر چندانی ندارد.اگر دوران سم زدایی به درستی انجام شود حدود 2 تا 3 هفته طول میکشد که مواد مخدر تریاک از بدن پاکسازی شود. به طور کلی ترک کامل تریاک با متادون با توجه به شرایط بیمار ممکن است متغیر باشد. عموما 6 ماه تا یکسال زمان میبرد تا دوره ی ترک نهایی شود اما اگر مدت زمان اعتیاد به تریاک کوتاه باشد ممکن است 3 تا 5 ماه زمان ببرد تا پروسه ترک کامل شود.

در رهامشاور بخوانید:سم زدایی با متادون چگونه است؟

عوارض ترک تریاک با متادون

متادون در کاهش وابستگی به تریاک و علائم خماری آن تاثیر مثبتی دارد و به همین دلیل از داروهای مورد استفاده در ترک تریاک است اما مصرف متادون خود عوارض جانبی ای دارد. این عوارض عبارت است از:

 • سرگیجه و کم سو شدن دید
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف و بی اشتهایی
 • اختلال در خواب
 • کاهش شدید فشار خون
 • خارش و التهاب پوست
 • اضطراب و بی قرار شدن در طول مصرف متادون
 • افسردگی شدید
 • یبوست
 • افزایش تعرق بدن
 • کاهش میل جنسی
 • بی حالی و سستی
 • پوسیدگی دندان
 • ورم دست و پا
 • برهم خوردن نظم عادت ماهیانه

سکته قلبی  نیز یکی از عوارض خطرناک مصرف خودسرانه و بدون کنترل متادون در طولانی مدت است.

در رهامشاور بخوانید:برای ترک تریاک چه بخوریم درد نکشیم؟

تداخل دارویی متادون

تداخل متادون با داروهایی مانند آلپرازولام یا دیازپام می‌تواند باعث اوردوز شود. زیرا خود این داروها اعتیادآور هستند و ترک آلپرازولام و دیازپام پروسه درمانی مخصوص به خودشان را دارند.

blank

عوارض مصرف همزمان متادون با تریاک

گاه اتفاق افتاده که فرد در حال ترک نتوانسته بر وسوسه خود غلبه کند به همین دلیل به مصرف دوباره ی تریاک روی آورده است. اشخاص در این زمان عموما مصرف متادون را قطع نمیکنند چون احساس میکنند متادون اثر تریاک را از بین میبرد اما باید دانست که مصرف همزمان متادون و تریاک، به دلیل اینکه هر دو بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارند؛ مشکلات تنفسی شدید، کما و یا حتی مرگ را در پی دارد. با کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی، احتمال کاهش شدید فشار خون نیز وجود دارد.بنابراین از مصرف همزمان تریاک و متادون اکیدا خودداری فرمایید.

ترک تریاک با متادون موثر تر است یا قرص ب2 ؟

داروهای ترک اعتیاد متفاوتی در بازار وجود دارند. متادون و قرص ب 2 از جمله بهترین و رایج ترین داروهای ترک تریاک هستند. شاید برایتان سوال به وجود آید که در ترک تریاک کدام یک از این دو موثرتر عمل میکند؟

متادون و قرص ب 2 هردو یک اثر را بر سیستم عصبی گذاشته و عملکرد مشابهی با یکدیگر دارند. هردو در کاهش علائم خماری ترک تریاک و کاهش احساس وابستگی به مصرف  موفق عمل کرده اند همچنین هردو این دارو های اعتیادآور عوارض جانبی از جمله اضطراب به همراه دارند و معمولا میزان اضطراب ایجاد شده در هردو دارو یکسان است. ؛اما با توجه به اینکه هر کدام از این داروها با نوعی داروی خاص تداخل دارند به همین علت پزشک با در نظر گرفتن شرایط بیمار و داروهای مصرفی او، متادون یا قرص ب 2 تجویز میکند.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور