ترمیم مغز بعد از ترک گل

دکتر زهرا زهره وندی
دکتر زهرا زهره وندی

دارای دکترای تخصصی روانشناسی هستند و با سالها تجربه به صورت تخصصی در مرکز رها مشاور به مشاوره و درمان اعتیاد طبق آخرین متدهای روز می‌پردازند.

ممکن است از خود سوال کنید چگونه می توانم پس از ترک گل، سلامت مغز خود را بازیابم؟ و گل چه نوع آسیبی به مغز وارد می کند؟ در حالی که هیچ راه حل سریعی وجود ندارد و پزشکان هنوز هم در مورد برخی از آسیب های احتمالی صحبت می کنند، ولی خبر خوب این است که امکان ترمیم مغز بعداز مصرف گل وجود دارد. پس از مدتی از مصرف گل ممکن است احساس کنید که در سطح مطلوب خود عمل نمی کنید. بنابراین متوجه می‌شوید که با گذشت زمان، حافظه، انگیزه و دقت شما تحت تأثیر این عوامل قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است احساس بی‌حالی داشته باشید و متوجه تأثیر روانی این امر بر تمرکز، کار، روابط و خلق و خوی خود شوید. تحقیقات نشان می دهد که ترک گل در واقع می تواند به معکوس کردن برخی از آسیب های مغزی ناشی از مصرف آن و بازگرداندن عملکرد مغز به سطوح طبیعی کمک کند.

مزایای ترک گل

همه ما می دانیم که کشیدن گل می تواند اثرات نامطلوبی بر روی مغز داشته باشد. بنابراین ممکن است شخص مصرف کننده پس از مصرف گل عملکرد ضعیفی در زمینه‌ی حافظه کلامی، عملکرد بصری-فضایی، سرعت واکنش به محرک‌ها، توجه، کنترل شناختی و ضریب هوشی کلی از خود نشان دهد. با این حال چیزی که بسیاری از مردم متوجه نمی شوند این است که این اثرات موقتی هستند و به محض ترک سیگار، مغز شما شروع به بهبودی می کند. از اولین علائم بهبودی می‌توان متوجه تغییراتی مانند عملکرد بهتر مغز خود و افزایش دامنه توجه و بهبود توانایی حل مسئله شد.

افزایش انرژی و انگیزه

از دیگر مزایای ترک گل می‌توان به افزایش سطح انرژی و انگیزه اشاره کرد. به این دلیل که THC، ترکیب اصلی روان‌گردان در گل، به گیرنده‌های CB1 مغز متصل می‌شود واین گیرنده ها مسئول تنظیم خلق و خو، حافظه، خواب و اشتها می‌باشند. هنگامی که THC به این گیرنده ها متصل می شود، می تواند منجر به احساس خستگی و بی حالی شود. با این حال، هنگامی که گل را ترک می کنید، THC دیگر قادر به اتصال به گیرنده‌های CB1 نیست. این به گیرنده ها اجازه می دهد تا دوباره به طور طبیعی عمل کنند و می تواند سطح انرژی و انگیزه را افزایش دهد. علاوه بر این، ترک گل می‌تواند موجب بازیابی چرخه‌ی طبیعی خواب شود و در طول روز احساس آرامش و انرژی بیشتری داشته باشید.

بهبود تمرکز

یکی از مزایای اصلی ترک گل این است که می تواند تأثیر زیادی بر توانایی شما برای تمرکز داشته باشد. این به این دلیل است که ماده‌ی فعال گل THC مستقیماً بر روی سلول‌های مغز اثر می‌کند و باعث آزاد شدن دوپامین و تغییر ارتباطات بین نورون‌ها می‌شود. این تغییرات می‌تواند باعث اختلالات طولانی‌مدت در عملکرد عادی شود و باعث شود کاربران احساس بی‌حوصلگی و عدم تمرکز کنند. با این حال، طبق تحقیقات منتشر شده در مجله روانپزشکی بالینی، با حذف THC از سیستم، می توانید توانایی خود را در تمرکز و انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و چابکی ذهنی دارند، به میزان قابل توجهی بهبود ببخشید. مطالعات همچنین نشان داده اند که انجام این کار حتی می تواند باعث تغییرات ساختاری در نواحی مغزی شود که مسئول احساس پاداش، انگیزه و شکل گیری عادت هستند و توجه و انگیزه شما را بیشتر افزایش می دهد. بنابراین اگر به دنبال افزایش توانایی خود در تمرکز هستید، ترک گل می تواند راهی موثر برای انجام این کار باشد.

بهبود عملکرد حافظه

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که کسانی که تا 4 هفته از مصرف گل خود داری می‌کنند ،می‌توانند شاهد بهبود حافظه وعملکرد آن باشند. علت این موضوع این است که سطح THC موجود در گل  بر بخشی از مغز که مسئول حافظه کوتاه مدت است تأثیر می‌گذارد. بنابراین یکی از شایع ترین عوارض مصرف گل  از دست دادن حافظه کوتاه مدت است. چرا که THC  موجود در آن ماده فعال به گیرنده های هیپوکامپ متصل می شود، که مسئول تشکیل خاطرات جدید است. با این حال، THC همچنین نحوه ذخیره اطلاعات در هیپوکامپ را مختل می‌کند و یادآوری رویدادهای اخیر را دشوار می‌کند. ترک گل  می تواند با کاهش میزان THC در مغز و اجازه دادن به هیپوکامپ برای عملکرد موثرتر به بهبود حافظه کمک کند.

بهبود خلق وخو

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که ترک گل می‌تواند تأثیر مثبتی بر خلق وخو و سلامت روان داشته باشد. محققان دانشکده پزشکی هاروارد نشان می‌دهند که مصرف گل  با افزایش علائم افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی مرتبط است. شایان به ذکر است که مصرف گل موجب کاهش سطح دوپامین مغز می‌شود، دوپامین یک انتقال دهنده عصبی مهم مرتبط با احساس لذت و پاداش است. لذا با ترک گل، افراد بهتر می‌توانند احساسات خود را تنظیم کنند و استرس را به طور مؤثرتری مدیریت کنند. علاوه بر این، بسیاری از مصرف کنندگان بهبود کلی در کیفیت خواب و همچنین افزایش سطح انرژی و انگیزه را تجربه می‌کنند. به طور کلی، مزایای ترک گل برای کسانی که به دنبال مدیریت یا بهبود خلق و خو و سلامت روان خود هستند، بسیار مهم است.

ترمیم مغز بعد از ترک گل

عوارض مصرف گل

اگرچه بسیاری از افراد به شکل تفریحی گل مصرف می‌کنند، اما با این حال نمی‌توان عوارض آن را نادیده گرفت، بنابراین مصرف مکرر آن می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را بر روی مغز و رفتار انسان داشته باشد. مصرف مواد مخدر به صورتی است که هرچقدر که زمان می‌گذرد میل بدن به مصرف آن بالاتر می‌رود و بنابراین ترک آن سخت‌تر می‌شود. برخی از عوارض مصرف گل شامل موارد زیر هستند:

 • نقص های شناختی
 • تضعیف حافظه و اختلال در تمرکز
 • رفتار تحریک پذیر و مضطرب
 • مشکل در حفظ تمرکز و پرش افکار

عوارض ناشی از ترک گل

زمانی که فردی تصمیم به ترک گل می گیرد، بروز علائم ترک، به ویژه در هفته اول، غیرمعمول نیست. علائم در هفته اول می تواند به شکل زیر باشد : 

 • اضطراب
 • توهم
 • تحریک پذیری
 • افزایش تعریق
 • ناتوانی در تمرکز
 • عصبی بودن
 • بی قراری
 • اشتهای ضعیف
 • بی خوابی
 • پارانویا
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • اضطراب
 • افسردگی
 • رویاهای واضح

توقف مصرف گل می تواند تأثیر قابل توجهی بر مغز، چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت، داشته باشد. در کوتاه مدت، ترک گل می تواند باعث برخی علائم ترک مانند مشکلات خواب، تحریک پذیری و از دست دادن تمرکز یا انگیزه شود. علاوه بر این، برخی افراد عوارض فیزیکی مانند سردرد یا سرگیجه را تجربه می کنند. با این حال، این عوارض جانبی عموماً موقتی هستند و با شروع بهبودی مغز پس از مصرف مواد مخدر، فروکش خواهند کرد.

در درازمدت، ثابت شده است که ترک گل می‌تواند اثرات مثبتی بر توانایی مغز برای عملکرد طبیعی داشته باشد و همچنین بر بازیابی حجم مغز تأثیر مثبت دارد. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن مزمن در معرض مصرف ماری جوانا می تواند منجر به تغییراتی در قشر اوربیتوفرونتال ناحیه ای از مغز شود که با توجه، تنظیم احساسات و تصمیم گیری مرتبط است. با این حال، محققان پیشنهاد می کنند که بسیاری از این اثرات را می توان با ترک مصرف گل و ایجاد زمان برای توسعه مسیرهای عصبی کلیدی، معکوس یا بهبود بخشید. به طور کلی، پرهیز از مصرف حشیش گام مهمی در جهت حفاظت از سلامت روحی و جسمی، هم در زمان حال و هم در آینده است.

سخن نهایی

اگر قصد دارید که از عوارض ناشی از مصرف گل راحت شوید، به خودتان زمان برای بهبودی کافی بدهید. همچنین بسته به دوز مصرفی مدت زمانی که طول می‌کشد که به زندگی عادی خود برگردید برای هر شخصی متفاوت است. در طول این مدت، با خود صبور باشید و تا حد امکان از عوامل استرس زا دوری کنید و به خودتان زمان استراحت بدهید. و مهم تر از همه، اگر لغزش کردید، خودتان را سرزنش نکیند چرا که هر روز فرصت دیگری برای بهبود وضعیت خود است. همچنین شایان به ذکر است که کارشناسان ما در رها مشاور می‌توانند در پیمودن این راه شما را یاری کنند.

رها مشاور

نظرات درمان شدگان رهامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
تلفن گویا : 02191099132