بی خوابی ترک متادون چند روز است؟

ترک متادون به چه صورت است و بی خوابی ترک متادون چند روز است؟ این سوالی است که ممکن است همه بیماران از مشاور ترک اعتیاد خود بپرسند. در این مقاله نلاش کردیم تا پاسخی کلی برای این سوال در نظر بگیریم. اما پاسخ دقیق تر آن وابسته به عوامل مختلفی است که برای هر بیمار متفاوت است.  عوامل تاثیرگذار در این حیطه میتواند شامل مواردی باشد که در ادامه خدمت شما توضیح داده ایم. متادون ماده ای مخدر و توهم زا می باشد که بعضا برای ترک دیگر مواد مخدر استفاده میشود، اما اگر در مصرف آن زیاده روی شود و بدون تجویز دکتر و بصورت خودسرانه باشد میتواند خود نیز اعتیاد شدید ایجاد کند و عوارض ناخوشایندی  را برای بیمار به همراه داشته باشد.

آیا پزشک شما برای ترک اعتیاد متادون تجویز کرده است؟ همانطور که میدانید متادون خاصیت ضد درد دارد و معمولا برای ترک اعتیاد بعضی مخدرها مثل هروئین و مورفین استفاده می‌شود اما مصرف بدون محدودیت از متادون هم اعتیادبار است و ترک آن شما را دچار عوارضی میکند.یکی از عوارض شایع ترک متادون اختلال در خواب است.اما باید پرسید بی خوابی ترک متادون چند روز است؟با ما همراه باشید تا به سوالات شما در مورد بی خوابی ترک متادون و راه های درمان آن پاسخ دهیم.

بی خوابی و ضررهای آن

بی خوابی ترک متادون چند روز است

براساس تحقیقات جدید بی خوابی باعث میشود که مغز شما شروع به خوردن بخشی از خود می‌ کند.محققان ایتالیایی متوجه شدند که سلول ‌های تمیز‌کننده مغز موش ‌های آزمایشگاهی در زمانی که کمبود خواب داشتند،بیشتر از همیشه فعالیت می ‌کنند. سلول ‌هایی که به نام استروسیت شناخته می ‌شوند در زمان کمبود خواب،سلول‌ هایی را که وظیفه اتصالات مغزی دارند به کلی مختل و از هم گسیخته می ‌کنند.

انواع بی خوابی

بی‌خوابی دو نوع حاد (کوتاه مدت) و مزمن (بلندمدت) است. بی‌خوابی حاد شایع‌ترین نوع بی‌خوابی است که عموما ناشی از مسائل مضطرب کننده یا تنش‌ زا است بی‌خوابی حاد معمولاً خود به خود پس از رفع تنش برطرف می‌شود و به درمان نیاز ندارد.

اما بی‌خوابی مزمن به  دلیل نامناسب بودن محیط خواب، عادت‌های خواب اشتباه، مصرف داروهای جدید، مشکلات روانی و ناراحتی‌های جسمی ممکن است برای فرد به وجود آید.این نوع بی خوابی لزوما باید درمان شود.

علائم بی‌خوابی عبارت است از:

 •  بیدار دراز کشیدن و به خواب نرفتن در طول شب
 •  بیدار بودن در اکثر ساعات شب
 •  خوابیدن برای مدتی کوتاه
 •  بسیار زود از خواب بیدار شدن
 •  فرد دچار بی‌خوابی کسل و بی‌حال از خواب بیدار می‌شود، انگار که اصلاً نخوابیده است.

بی خوابی ترک اعتیاد متادون

ترک متادون

مواد مخدری  همچون کوکائین، اکستازی، تریاک و مشتقات آن و آمفتامین‌ها تولید دوپامین را در مغز مختل می‌کنند بنابراین در زمان درمان و ترک میزان ترشح دوپامین باید به حد نرمال و پایدار برسد و همین عدم تعادل در میزان دوپامین سبب بی خوابی میگردد.

متادون یک ماده مخدر مصنوعی ست که مورفین ندارد اما شبیه به مورفین عمل میکند و به دلیل خاصیت ضد دردش در ترک مواد مخدری همچون هروئین و تریاک تجویز میشود.

متادون خود نیز اعتیاد اور است و ترک آن با عوارضی همراه است یکی از عوارض مشترک در ترک انواع مواد مخدر بی خوابی ست که مشمول متادون نیز میشود.

دررها مشاور بخوانید: سم زدایی متادون چند روز طول می کشد؟

بی‌خوابی در دوران ترک اعتیاد متادون موجب بروز عوارض زیرمیگردد:

 •     نوسانات خلقی
 •     افزایش تحریک‌پذیری
 •     توهم
 •     اضطراب
 •     افزایش خطر ابتلا به افسردگی
 •     احساس راحتی نکردن در دوران ترک اعتیاد

بی خوابی ترک متادون چند روز است؟

بیخوابی متادون چند روز است

مدت اختلالات خواب در دوران ترک اعتیاد به عوامل مختلفی مانند ماده مصرفی، دوز مصرف شده، مدت زمان آن و حتی شرایط جسمی بیمار بستگی دارد و می‌تواند چند روز تا چند سال متغیر باشد. بی خوابی بعد از ترک متادون در برخی افراد ممکن است تا ۶ ماه و یا حتی بیشتر ادامه پیدا کند. با این حال چند روز ابتدایی قطع مصرف می‌تواند مشکل‌ساز و نگران‌کننده باشد. بی خوابی بعد از ترک متادون از جمله دلایلی است که می‌تواند شروع درمان را برای بیمار سخت‌تر کند

 عوامل کمک کننده به درمان بی خوابی ترک متادون

با وجود اینکه بی خوابی ناشی ازترک انواع مخدر از جمله متادون ممکن است حتی تا سال ها طول بکشد اما رعایت موارد زیر کمک شایانی به بهبود سریع بی خوابی میکند.این موارد شامل:

 ورزش روزانه: ورزش روزانه استرس را از بین می‌برد و بدن را خسته می‌کند، در نتیجه خوابیدن آسان‌تر می‌شود.

تغذیه:رعایت تغذیه مناسب و پرهیز ازمواد غذایی قندی وچربی‌های تصفیه شده ،غذاهای تند، شکلات و قهوه به ویژه در نیمه دوم روز کمک موثری در درمان بی خوابی میکند.

مواجه با نور:نور تأثیرگذارترین عامل بر ساعت بیولوژیک بدن است که تنظیم برنامه خواب و بیداری را به عهده دارد.

بیرون رفتن از خانه: قدم زدن در طبیعت و فعالیت سبب میشود چرخه خواب طبیعی اصلاح شود

محیط خواب: محیط اتاق خواب باید به روشی طراحی شود که راحتی و آرامش را القاء کند و عامل‌های مختل کننده خواب را کاهش دهد.

برنامه خواب منظم :داشتن برنامه خواب منظم یکی از کارآمدترین راهبردها برای مقابله با بی‌خوابی و بهبود کیفیت خواب است.

 مدیتیشن ذهن‌آگاهی: مدیتیشن به بیماران کمک می‌کند تا در حالت هوشیاری آرام‌بخش قرار بگیرند، به این ترتیب استرس و تنش کمتر می‌شود و احتمال خوابیدن بیشتر می‌شود.

 تن‌آرامی عضلانی پیش رونده: بیمار روی منقبض کردن و شل کردن عضلات تمرکز می‌کند، در نتیجه تن‌آرامی، استرس کمتر می‌شود و بدن برای استراحت آماده می‌شود.

 بیوفیدبک: بیماران دچار بی‌خوابی از واکنش بدن‌شان به استرس آگاه می‌شوند و چگونگی کنترل کردن واکنش‌ها را یاد می‌گیرند.

 رفتاردرمانی شناختی: رفتاردرمانی شناختی حالت هیجانی بیمار را از طریق اصلاح کردن رفتارهای ناکارآمد بهبود می‌دهد تا به این ترتیب بیمار راحت‌تر و عمیق‌تر بخوابد.

    کنترل محرک‌ها: این روش برای رفع بی‌خوابی بیمارانی موثر است که وجود محرک‌ها در اتاق خواب باعث بی‌خوابی‌شان می‌شود.

  درمان محدودسازی خواب: از بیمار خواسته می‌شود که خوابیدنش را به چند ساعت محدود کند، سپس زمان خواب را به تدریج افزایش دهد تا در نهایت به مدت زمان خواب مطلوب برسد.

مصرف متادون

برای اطلاع بیشتر از نحوه ترک متادون”methadone” و مقابله با بیخوابی ناشی از آن میتوانید از مشاوران مجرب رها مشاور راهنمایی بگیرید.

رها مشاور

 1. بیخوابی باعث چه اتفاقی در شخص میشود؟
 2. بی خوابی چند نوع است؟
 3. علائم بی خوابی چیست؟
 4. بی‌خوابی در دوران ترک اعتیاد متادون چه عوارضی دارد؟
 5. بی خوابی ترک متادون چند روز است؟

16 دیدگاه

 • blank

  امیر, 12 آبان 1400 @ 9:02 ق.ظ پاسخ

  من حدود سه ماه متادون مصرف می کردم روزی ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم الان روز پنجم که دیگه مصرف نمی کنم روز سوم و چهارم خیلی سخت بود الان یه کم حالم بهتره

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 9:10 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   حتما با پزشک ترک اعتیاد برای کم کردن آثار محرومیت صحبت کنید که عوارض ترک کمتر آزارتان بدهد

 • blank

  حسین, 22 اسفند 1400 @ 2:34 ق.ظ پاسخ

  سلام عزیزان،بنده تقریبا 11سال مصرف هرروز متادون داشتم، دوز مصرف سال آخرروزی سه عدد قرص چهل بود،الان 22روزه که به صورت قطع یکباره کنارگذاشتم خودمم خیلی عجیبه برام که درد خاصی ندارم،ولی متاسفانه بیخوابی خیلی اذیت میکنه،البته به شدت خوابم میاد ولی بیقراری دست وپام نمیزاره خوابم ببره. مرگ اززندگی با اعتیاد بهتره بخصوص متادون👍❤️

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 27 فروردین 1401 @ 11:54 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   تبریک به شما
   برای بی خوابی درمان‌های کمکی مانند تنظیم امواج مغزی و داروهای گیاهی که پزشک تجویز کند موثر میباشد.

  • blank

   Mrb, 31 مرداد 1401 @ 3:10 ق.ظ پاسخ

   سلام حسین جان تا میتونی فقط صبر صبر صبر
   من ۱۳ سال مصرف داشتم و در ۲۴ ماه اخر روزانه ۱۰عدد متادون چهل و ۱۰عدد ترامادول ۲۲۵ داشتم.فقط فقط خدا کمکم کرد.
   به یکباره گذاشتم کنار و در ۳۰روز اول ۲۱ باز تشنج بهمراه خون ریزی از بینی داشتم.
   خدارو شکر تشنج تمام شد و الان مثل شما بی قراری دارم و سه روز و ۱۱ ساعته نخوابیدم.
   همین الانم قرص توی خونه دارم اما اصلا وسوسه ندارم چون این حال بدم در برابر حال بدیای زمان مصرفم مثل عروسیه برام.دوست دارم و فقط صبر کن.

   • blank

    تحریریه رها مشاور, 23 شهریور 1401 @ 6:57 ب.ظ پاسخ

    سلام دوست عزیز
    ترک موادی با این قدرت مانند متادون و ترامادول بدون پزشک و داروهای همراه روش مناسبی نیست و شما تشنج که قسمت‌هایی از مغز را از کار می اندازد را چیز بدی نمیدانید‌ همچنین بی خوابی صدمات زیادی برای سلول‌های مغزی به همراه دارد که برای شما خطرناک است .اعتیاد بیماری روانپزشکی است و باید سیگنال های مغزی با دارو و مشاوره درمان شوند .شما متاسفانه روشی را ندانسته پیشنهاد می کنید که مرگ و میر بالایی دارد .خداروشکر که شما سلامتید اما این روش اصولی برای پیشنهاد به دیگران نیست .
    فرد باید بتدریج با توجه به نوع مواد همراه پزشک متخصص اعتیاد ترک کند؛ اعتیاد مانند بیماری قند و فشار خون باید تحت کنترل درمان شود.

 • blank

  jlil, 23 اسفند 1400 @ 10:51 ق.ظ پاسخ

  ۱۱ ساله مصرف متادون دوز ۹۰ سی سی در روز من قبل ۵ سال برای اولین بار رفتم کمپ که حیوان هم اینجور جاها نمی‌برند هیچ فرقی بین مصرف مواد نمیزارند مصرف شیشه فقط خوابه بعد سه روز گفتن برو تو گروه باید بخوابی بعد ۶ روز تو کمپ و۶روز بعد توخونه یلا خوابیدم یک ساعتی
  الان بدبختئ کبد و ریه درگیر کرده باید ترکش کنم کبد گرید ۳
  آز ترس اون روزا موندم چکار کنم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 27 فروردین 1401 @ 11:55 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   حتما کم کردن پلکانی متادون و همراه کردن دارو توسط پزشک و تحت نظر بودن در خانه و کلینیک بصورت ویزیت خیلی بهتر از مکان‌هایی مثل کمپ میباشد.اگر مایل بودید حتما با پزشکان و مشاوران ما مشورت کنید.

 • blank

  وحید, 9 تیر 1401 @ 8:11 ب.ظ پاسخ

  من نزدیک به 3 ماه یا بیشتر متادون روزی 2عدد یا 2عدد نیم قرص 20 مصرف میکنم میخوام از خونه ترک کنم برای رهایی از این مخدر چکار باید بکنم ایا با کم کردن دوز میتوانم کنار بذارم یا یکباره؟

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 8 شهریور 1401 @ 7:39 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   کم کردن دوز خیلی روش خوبی هست ولی زیر نظر متخصص و همراه درمان نگهدارنده انجام شود

 • blank

  علیرضا, 22 مرداد 1401 @ 7:20 ق.ظ پاسخ

  سلام من مدت ۱ سال هست متادون مصرف میکنم خیلی مصرفم کم بوده روزی یک چهارم قرص ۲۰ الان ۳ روزه مصرف نکردم ولی بیخابی اذیتم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 23 شهریور 1401 @ 7:26 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک متادون با نظر پزشک و با توصیه های دارویی و نه فقط یک قرص برای کم کردن عوارض بی خوابی و بی قراری انجام می‌شود به طوریکه اعتیاد به دارویی جدید آغاز نشود. حتما توسط پزشک ترک حضور ی یا آنلاین ویزیت شوید.

 • blank

  رحیم, 14 آبان 1401 @ 5:20 ب.ظ پاسخ

  با سلام من 12 سال شربت متادون خوردم ولی روز بوده که یکبار خوردم الان 18 روزه قطش کردم البته زیر نظر پزشک ولی بی خابی درد دست و پا بیچارم کرده

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 16 آذر 1401 @ 12:09 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   اگر زیر نظر پزشک و متخصصین ترک اعتیاد باشد درد و خماری به حداقل میرسد بی خوابی و بی قراری و درد حتما باید درمان شود تا مدت طولانی اذیت نشوید.
   متادون به علت ماندگاری زیاد عوارض طولانی دارد. بی خوابی و افسردگی بعد ترک متادون شایع است که باید درمان صورت گیرد و احتمال تغییر به ماده دیگر و با عود کاهش پیدا کند.

 • blank

  محمد, 19 آبان 1401 @ 2:52 ق.ظ پاسخ

  سلام من به مدت ۱۵ ساله اول شربت وچندسالی هست که قرص متادون ۴۰ روزی سه عدد میخوردم الان به یکباره ۱۲روز هست کنار گذاشتم ۵روزه نخوابیدم دست وپام نمیگذاره بخوابم حالت تشنج وتیک عصبی در اعضای بدنم دارم گرفتگی بینی که نمیتونم به راحتی نفس بکشم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 10 آذر 1401 @ 2:42 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   شما ۳ عدد قرص متادون ۴۰ را یکباره کنار گذاشتید و این اصلا درست نیست و مغز و اعصاب و جسم به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد و عوارض ترک شدید تا مدتها وجود دارد و از همه مهم تر ولع و وسوسه بازگشت دارد .حتما با درمان پزشک و روانشناس اعتیاد مشکل خواب و درد زیاد را حل کنید. این نوع ترک کردن یکباره که به آن ترک یابویی گفته می شود به شدت عوارض دارد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد