ترک شیره

ترک شیره و دیگر مواد مخدر های محرک مغز یک موضوعی است که ممکن است بسیاربی از خانواده ها و افراد را درگیر خود کرده باشد، اعتیاد مبحث مهمی است که یک بیماری به حساب می آید و اگر درمان نشود ممکن است موجب آسیب های فراوان و یا حتی مرگ بیمار منجر شود، همانطور که میدانیم مواد مخدر با یکدیگر تفاوت دارند و راه های مختلفی برای ترک کردن و درمان هر کدام در نظر گرفته میشود که به  سابقه بیمار و نظر دکتر تحت فرایند مشاوره ترک اعتیاد برمیگردد. اما قاعده کلی در ترک مواد مخدر تصمیم خود بیمار برای ترک است، یعنی وقتی بیمار تصمیم میگیرد تا از این بیماری رهایی پیدا کند، باید تصمیم قطعی گرفته باشد زیرا مواد مخدر میل تمایل زیادی را در بیمار ایجاد میکنند و تنها راه درمان آن تصمیم و اراده آهنین است. اگر به هر دلیلی بیمار در تصمیم خود دچار ابهام و دو دلی می باشد میتواند از مشاوران ترک اعتیاد استفاده کند.

هنگامی که درباره ترک اعتیاد صحبت می کنیم؛ افراد فکر می کنند که حتما باید به کمپ های ترک اعتیاد بروند.اما باید بدانید افرادی که دارای اعتیاد به مواد مخدر هستند، می توانند در منزل اعتیاد را ترک کرده و به زندگی عادی خود بازگردند. ترک شیره تریاک در منزل دلایل مختلفی دارد. این افراد می توانند در منزل مصرف شیره تریاک را کنار گذاشته و به زندگی عادی خود برگردند. برای ترک این ماده مخدر در منزل، نباید به یکباره مصرف را کنار بگذارید. ترک یکباره آن منجر به سکته قلبی و به کما رفتن افراد می شود. افراد باید با کاهش دوز مصرفی به مرور زمان، این ماده مخدر را کنار بگذارند. در ادامه برخی از روش های ترک شیره تریاک را برای شما ارائه خواهیم داد.

ترک اعتیاد به شیره تریاک با متادون

در روش ترک شیره با متادون،جایگزین کردن دوز مناسب متادون به جای شیره تریاک عوارض مصرف شیره و خماری شیره را کمتر می کند. باید به این نکته توجه داشته باشید که اثر گذاری متادون روی گیرنده های اوپیوئیدی همانند مورفین است تا شدت درد و خماری را کاهش دهد.افرادی که به تریاک اعتیاد دارند در صورت دسترسی نداشتن به آن از متادون استفاده می کنند و به مرور زمان به متادون وابسته می شوند.اگر می خواهید که شیره تریاک را با متادون ترک کنید حتما باید از افراد متخصص و مشاوران کمک بگیرید.اگر بدون توصیه پزشکی از متادون برای ترک استفاده کنید، منجر به اعتیاد شما به متادون می شود. حال شما مصرف شیره را ترک کرده اید اما مصرف متادون را آغاز کرده اید و از این پس باید اعتیاد به متادون را ترک کنید. اما اگر به اندازه متادون را مصرف کنید، به آن اعتیاد پیدا نخواهید کرد.

ترک شیره

ترک اعتیاد به شیره تریاک با کمک بوپروفین(ب2)

ترک شیره تریاک با کمک بوپروفین یا همان ب 2 ، یک روش دارویی برای ترک اعتیاد است. این روش همانند روش ترک با متادون می باشد. بوپروفین، علائم و عوارض ترک شیره را کاهش می دهد. برای بهره گیری از این روش نیز باید از افراد متخصص و مشاوران کمک بگیرید. مشاوران،طبق وضعیت هر بیمار، دوز و مقدار مصرفی مناسبی را تعیین می کنند و شما باید در همان میزان آن را مصرف کنید. اگر بوپروفین را بیش از اندازه تجویز پزشک مصرف کنید، مانند متادون اعتیاد آور است و شما به آن وابسته شده و اعتیاد پیدا خواهید کرد. همچنین در این روش متخصصان، با استفاده از ابزار های مختلف و مناسب، از بازگشت افراد به سمت مصرف دوباره شیره جلوگیری می کنند.

ترک شیره تریاک با عسل و آلوئه ورا

 آلوئه ورا با خاصیت اسید سالیسیلیک سموم بدن را از بین می برد و موجب کاهش درد می شود. همچنین عسل با خاصیت بهبود بخشی به بیماری ها گزینه مناسبی برای ترک اعتیاد ست. ترکیب کردن عسل با آلوئه ورا و مصرف این ترکیب هر 8 ساعت به اندازه ی یک قاشق مرباخوری موجب آسان تر کردن و کاهش علائم ترک می شوند.

ترک اعتیاد به شیره تریاک با روش سم زدایی (UROD)

سم زدایی(UROD) اولین قدم برای پاک کردن بدن از هر گونه ماده مخدر است. این روش جدید ترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد است که به این روش فوق سریع نیز گفته می شود. در این روش از داروهایی مانند آنتاگونیست استفاده می شود. اغلب افرادی که قصد ترک اعتیاد را دارند از این روش و این دارو استفاده می کنند. این دارو باعث می شود فرد بیهوش شده و تحمل خماری را داشته باشد. این روش برای افرادی که شیره تریاک را در دوز بالا مصرف می کردند، پر کاربرد است. زیرا این افراد خماری بیشتری دارند و تحمل این خماری برای آن ها سخت است. با بهره گیری از این روش راحت تر می توانند شیره تریاک را ترک کرده و تحمل خماری برایشان آسان تر شود.

 ترک اعتیاد با مصرف گیاه افتیمون

پودر گیاه افتیمون با خاصیت سم زدایی ، دستگاه گوارشی افراد معتاد را پاکسازی می کند. مخلوط کردن این ماده با آب پنیر (ماءالجبن) که خاصیت از بین بردن اخلاط فاسد از بدن از طریق نفوذ به بافت های بدن را دارد موجب درمان اعتیاد می شود.

شیره تریاک

ترک اعتیاد به شیره تریاک به روش های روان درمانی

اولین اولویت در هنگام ترک تریاک، درمان بیماری های ذهنی و روانی فرد است. زیرا اعتیاد بیماری مغز است و می تواند آسیب های زیادی به ذهن و روان انسان وارد کند. اگر تصمیم گرفته اید که در منزل شیره تریاک را ترک کنید، می توانید با مشاوران ما تماس گرفته و با کمک آن ها از راه دور این ماده مخدر را ترک کنید. روان درمانی اگر همراه با دارو درمانی باشد، تاثیر بسیار زیادی داشته و به تسریع بهبود افراد کمک شایانی خواهد کرد. درمان های انگیزشی و درمان های شناختی و رفتاری، موثر ترین روش های ترک شیره می باشند. در این روش ها، افکاری که مانع ترک می شوند را شناسایی می کنند. همچنین، محرک هایی که افراد را وسوسه به مصرف دوباره شیره تریاک می کنند، شناسایی می شوند. افراد در این روش ها در مقابله با وسوسه های مصرف دوباره آموزش داده می شوند.

در رها مشاور بخوانید: ترک گل 

ترک کردن شیره تریاک چند روز طول می کشد؟

اولین اقدام برای ترک اعتیاد به شیره تریاک، اراده است. شما ابتدا باید اراده کنید و برای ترک اعتیاد تصمیم قاطع بگیرید. پس از آن با روش هایی که در بالا ذکر شد این ماده مخدر را کنار بگذارید. ترک شیره چه زمانی طول می کشد و چند روز دیگر بهبود پیدا می کنیم؟ این سوالی است که اغلب افرادی که با مشاوران ما تماس می گیرند، می پرسند. مدت زمان ترک و عوارض و علائم ترک شیره تریاک، برای هر فرد متفاوت است. اما اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این سوال بدهیم، باید بگوییم که در حدود ده الی 16 روز ترک این ماده مخدر طول خواهد کشید. در نظر داشته باشید که ترک کامل این ماده مخدر بیش تر از این دوره طول خواهد کشید. ده الی 16 روز طول می کشد که بدن از مواد مخدر پاک شود. پس از گذشت این زمان فرد به خانواده و متخصصان نیاز بیشتری دارد تا دوباره به سمت اعتیاد باز نگردند.بعضی از علائم خماری تریاک می توان به تهوع و استفراغ ،آبریزش بینی و چشم،بی خوابی ، خستگی،  لرزش و اسهال ، تنفس دشوار و تپش قلب ، درد های عضلانی ، سردرگمی و تعرق اشاره کرد.

برای ترک کردن شیره تریاک چه مواد غذایی مفید است؟

اغلب بیمارانی که اعتیاد دارند، فقط به دوره سم زدایی و مصرف قرص های مکمل و ویتامین ها توجه کرده و به رژیم غذایی اهمیت چندانی نمی دهند. باید بدانید که آنتی اکسیدان ها، فیبر ها، سبزیجات، میوه های مفید و ارگانیک و دیگر مواد غذایی به بدن شما برای ترک اعتیاد به شیره تریاک کمک می کنند. بیمارانی که قصد ترک اعتیاد دارند باید بیشتر از مواد قندی استفاده کنند. همچنین مصرف پروتئین ها، سبزیجات و آب بسیار برای بدن افراد بسیار مفید می باشد.

عوارض مصرف شیره

کلام آخر

افراد معتاد برای ترک شیره تریاک نیاز به حمایت خانواده در این مرحله از زندگیشان دارند زیرا این ماده بسیار افیونی ست و گذراندن این مرحله به تنهایی بسیار سخت است. ترک شیره تریاک در منزل با رعایت نکاتی مثل توجه به دوز مصرفی دارو ها و مشورت با مشاوران با تجربه ی ترک اعتیاد امکان پذیر و بی خطر است .مختصصان در این زمینه با راهنمایی های لازم درباره درمان های دارویی و درمان های روانی به بیماران کمک می کنند. شما می توانید برای ترک اعتیاد به شیره تریاک با مشاورین ما در تماس باشید و این مرحله سخت را پشت سر گذاشته و به زندگی عادی خود بازگردید.

21 دیدگاه

 • blank

  علی میرزای, 1 مرداد 1400 @ 5:48 ب.ظ پاسخ

  سلام بنده هروز سه گرم شیره تریاک مصرف میکنم لطفا جهت ترک اعتیاد بنده را کمک کنید

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 2:43 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   حتما میتوانید با ترک اصولی و درد و خماری کم این مرحله را پشت سر بگزارید

  • blank

   علی, 17 آبان 1401 @ 3:04 ب.ظ پاسخ

   سلام امیدت ب خدا باشه دادش درست میشه

 • blank

  رحیم رضایی, 21 شهریور 1400 @ 2:07 ق.ظ پاسخ

  روزی سه گرم مصرف شیره دارم برای ترک شیره به روش کاهش دوز مصرفی در روز چقدر باید کم کنم ؟

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 9:02 ق.ظ پاسخ

   سلام
   شیره را کاهش دوز مصرفی نمی‌دهیم با روش سم زدایی و جایگزین توسط پزشک و متخصصان ترک زودتر نتیجه میگیرید

 • blank

  Soheil, 25 شهریور 1400 @ 4:52 ق.ظ پاسخ

  با سلام من مدت ۲ سال هست به مقدار شیره تریاک ؛ کم در روز استفاده بخاطر کارم مسافرت زیاد میرم موقعی که میرم بعضی موقعا اصلا استفاده نمیکنم و چون تنها زندگی میکنم و زیاد در مورد عوارضش نمیدونستم الان که خیلی مطالعه کردم و تنها هستم میترم کامل ترک کنم یه جا خودم احتمال سکته و .. رو همراه داشته باشه در کل ۴۰ سال دارم و خیلی مصرف ندارم کمتر از نیم گرم در روز قبلا ورزشکار بودم تغزیه خوبی دارم خیلی ویتامین مصرف میکنم هیچ مشکل بیماری نداشتم خیلی دوست دارم ترک کامل کنم میترسم میشه درمان رو بصورت خانگی در منزل انجام بدم
  تنها دلیل مصرف کردنم بخاطر تنهاییم و خیلی فکر میکنم و کاهش استرس کاریم هستش ولی چیزی باشه که استرس رو کم کنه میتونم ترک کنم شماره میزارم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 9:18 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   درمان اعتیاد با دانستن اینکه بیماری زمینه ایی مثل اضطراب و افسردگی و استرس و……اختلالات روانپزشکی باعث ادامه و ایجاد مصرف می‌شود نگاه کنید.با متخصصین ترک برای جایگزینی دارو برای مشکل خود بجای مواد مشورت کنید و با سم زدایی و درمان نگهدارنده دارویی مشکل را حل کنید

 • blank

  محمد, 11 دی 1400 @ 6:02 ب.ظ پاسخ

  لعنت به متادون من اومدم مصرف سیره تریاک و تریاک بذارم کنار از متادون استفاده کردم الان 2 سال نمیشه ترکش کرد عوارضش ذهن و بدنمو داغون کرده، حالم خیلی بده ی راهی جلو پام بذارید ترکش کنم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:45 ب.ظ پاسخ

   سلام
   شما از متادون بجایه مواد استفاده کرده اید نه برای ترک و مقدار مصرف را بالا برده‌اید حالا باید با کمک پزشک اعتیاد اقدام به ترک متادون کنید چون بدن خیلی عادت دارد و ترکه متادون مشکل است باید با کمک داروهای متعادل کننده بدن و پزشک اقدام به ترک کنید که عوارض ترک و محرومیت شما را آزار ندهد .
   با متخصصین رها مشاور برای ترک صحبت کنید

 • blank

  محمد, 21 دی 1400 @ 12:56 ب.ظ پاسخ

  من 10 روزه که پاکم و لب به هیچی نزدم اما الان بعد از قطع ناگهانی شیره، تمایلم به مصرف اون بیشتر شده. چیکار کنم؟

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:42 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک شما خیلی عالی هست ولی باید تحت نظر پزشکه ترک اعتیاد باشید و مشاوران روانشناس که برای وسوسه و ولع دارو و مشاوره دریافت کنید.ترک های منظم و همراهی مجموعه ترک اعتیاد و مشاوره جواب دهی بهتر دارد

 • blank

  مهناز, 1 مرداد 1401 @ 1:18 ق.ظ پاسخ

  من حدود ۱۰ سال پیش تریاک رو مصرف میکردم یعنی میخوردم بعد تا این که متوجه شدم درون تریاک ها سرب داره رفتم بیمارستان و یک هفته بستری بودم و با دارو ترک کردم بعد چند وقت دوباره شروع کردم به خوردن و کشیدن شیره… الان واقعا میخوام ترک کنم 37 سالمه خانوادم خبر ندارن.. خواهش میکنم تروخدا یه روش بهم بگین که بتونم تو خونه ترک کنم.. الان هم حدود ۴/۵ سال هست که قرص ب2 مصرف میکنم… وقتی نمیخورم طپش قلب شدید سردرد حالت سردرگمی کلافگی عصبانیت دارم و عرق خیلی شدید دارم لطفا راهنمایی کنید….خواهش میکنم بخاطر خدا کمکم کنید..نمیخوام خانوادم متوجه اعتیادم بشن…..چیکار کنم؟؟؟

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 8 شهریور 1401 @ 7:34 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   شما حتما تحت نظر متخصص ترک اعتیاد ترک تریاک و ب ۲ را انجام دهید .با مصرف دوره ای دارویی درست و تحت نظر مشکلی نخواهید داشت.
   درمان خودسرانه نداشته باشید.

 • blank

  درسا, 2 مرداد 1401 @ 1:41 ق.ظ پاسخ

  سلام شوهرمن به شیره اعتیاد داره یک هفته میشه که ترک کرده قرص هم مصرف نمیکنه خیلی درد داره وبیقراره میترسم بازم مصرف کنه تروخدا کمکم کنید چیکارکنم من سنندجم

 • blank

  حامد, 23 آبان 1401 @ 5:40 ق.ظ پاسخ

  سلام من به شیره اعتیاد داشتم،الان بیشتر از دوهفته هست به روش سم زدایی ترک کردم اما پای چپم که قبل از اعتیاد توی تصادف آسیب دیده بود و عصب پام بیشترین ضربه رو دیده بود خیلی درد میکنه و نمیتونم خواب راحتی داشته باشم چه دارویی مصرف کنم که این دردم آروم بگیره و بتونم یه شب بدون قرص خواب راحت بخوابم؟؟؟

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 10 آذر 1401 @ 2:14 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   روش سم زدایی به تنهایی برای ترک اعتیاد مزمن و رفع عوارضی که ایجاد شده کامل نیست حتما باید درمان نگهدارنده و مدت دار داشته باشید مصرف قرص خواب به تنهایی کار ساز نیست احتمالا علت اختلال خواب شما افسردگی و استرس میباشد که از عوارض ترک میباشد که باز هم داروی درست و مشاوره نیاز دارد.با همکاران مرکز رها مشاوره کنید و درمان را ادامه دهید

 • blank

  امید به خدا, 9 دی 1401 @ 4:18 ب.ظ پاسخ

  من هم دقیق مثل شما امید به خدا و امید داشتن به خودت شدنیست تو برای من و من برای تو دعا میکنم

 • blank

  علیرضاممموو, 21 بهمن 1401 @ 0:41 ق.ظ پاسخ

  هیچوقت یادم نمیره ، سه سال پیش ، بعد ۵ سال مصرف مداوم شیره ، یهویی گزاشتم کنار ،ینی شبش کلی کشیدم و خوابیدم و بیدار شدم دکه نکشیدم ، خداوکیلی ۱۲ روز مرگ رو جلو چشام دیدم ، از اسهال و ورم معده و دل پیچه های شدید و تب و لرز گرفته تا نا امیدی و افسردگی و احساس پوچی و بی خوابی های شدید دردای استخون سوز و ……. خلاصه تموم شد و ترک کردم با خودم میگفتم بعد این همه مکافات دگه عمرا لب نمیزنم ، ۹ ماه بعد با رفیقام رفتم شمال ،ی بار کشیدم بخودم اومدم دوباره شروع شد، دگه اصلا تصمیم نداشتم ترک کنم تا اینکه مریض شدم ،صبح ک از خواب بیدار میشدم دهنم شدیدا تلخ بود و سرگیجه های شدید ،رفتم دکتر و ازمایش و چکاب ،مسمومیت با سرب شد نتیجه ازمایشات، دوستان دگه مثه قدیم نیست ک تریاک و شیره کم خطر باشه ،ترک کنین ،خداوکیلی اصلا جنس واقعی دگه وجود ندارع ،نهابت هر کسی این جنسای الان رو دو سال مصرف کنه کم کمش کلیه و کبدشو ب دلیل سرب از دست میده ، چ خوردن و چ کشیدنش ،سرب از پا در میارتتون. یهویی بزارین کنار و اصلا هم نترسین ، داداشا مرد باشین و مثه من خماری رو تو مشتتون بگیرین ، ده تا خط رو دیوار بکشین روزی یکیشو خط بزنین و تا میتونین خودتونو ببندین ب اب ، هر چقد میتونین اب بخورین و تخم مرغ اب پز سفیدشو و چای هم توش زنجبیل و دارچین بریزین ،و روز سوم ی امپول تقویتی نوروبین بزنین و روز ششم هم ی امپول تقویتی نوروبین بزنین واس تامین ویتامین بدنتون ،قیمتی هم نداره ،خیلی ارزونه ،دنبال ترک بدون درد هم نباشین ک اصلا امکان نداره ، از قدیم هم گفتن ،مورفین درمون همه درداس ک خودش درمون نداره ، و اصلا دنبال ترک با متادون و ب ۲ نباشین ، چون احتمال بالا از چاله در میاین میفتین تو چاه ، و از شیره تریاک انتقال میدین ب قرص و کسی ک نتونه شیره تریاک رو ترک کنه تو خوابشم نمیتونه متادون رو ترک کنه ، متادون ب قدری خماریش شدیده ک خدا هم جلوش کم میاره . خلاصه دوستان با این قیمتا و این جنسای اشغال ک همش سرب و چای خشک و جگر مرغ و کاکائوعه ، دوستانه میگم ترک کنین ، حیف سلامتی و قیافه و تیپ و هیکلو جوونیمونه . یا حق

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 25 بهمن 1401 @ 10:39 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک های یابویی را هیچ کجای دنیا قبول ندارند.ترک علمی یعنی جسم آرامش پیدا کند و به ذهن کمک کند و اختلال، روان شناسایی و درمان شود همراه با خانواده درمانی و کنترله محرکهای بیرونی و درونی فرد. اینکه شما جانه سالم بدر برده‌اید جای شکر دارد .ترک باید اصولی و علمی و اگر کسی خواست با جلسات ان ای همراه شود.
   انشالا شاد و سلامت باشید.

 • blank

  عباس, 30 بهمن 1401 @ 11:45 ب.ظ پاسخ

  کاش یک سرمایه ای رو واسه ساقی ها دولت در نظر می‌گرفت که دیگه جنس ندن دست مردم والله شهر ما سوپر مارکت هم قرص و متادون میفروشن حتی شیره و تریاک هم میفروشم .من خودم از جمله قربانی های اعتیاد هستم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 7 فروردین 1402 @ 2:07 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست گرامی
   صحبت شما کامل درست است و نظارت وسیاست درست در مورد فروشندگان و ساقی ها اجرا نمی شود ولی بیشتر باید روی آموزش درست به مردم کار شود. خیلی از دوستان در دورهمی ها به جای لذت و بازی های مفرح ، موسیقی و… به مصرف مواد مخدر، قلیان و مشروب روی می آورند و از این روش های نادرست به عنوان تفریح یاد می کنند در حالیکه اشتباه است این موضوع است که باید آموزش داده شود و گرنه مواد در همه دنیا هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد