ترک شیره تریاک در منزل

Picture of دکتر زهرا زهره وندی
دکتر زهرا زهره وندی

دارای دکترای تخصصی روانشناسی هستند و با سالها تجربه به صورت تخصصی در مرکز رها مشاور به مشاوره و درمان اعتیاد طبق آخرین متدهای روز می‌پردازند.

ترک شیره و دیگر مواد مخدرهای محرک مغز یک موضوعی است که ممکن است بسیاری از خانواده ها و افراد را درگیر خود کرده باشد. اعتیاد مبحث مهمی است که یک بیماری به حساب می آید و اگر درمان نشود ممکن است موجب آسیب های فراوان  منجر شود. همانطور که میدانیم مواد مخدر با یکدیگر تفاوت دارند و راه های مختلفی برای ترک کردن و درمان هر کدام در نظر گرفته میشود که به  سابقه بیمار و نظر دکتر تحت فرایند مشاوره ترک اعتیاد برمیگردد. اما قاعده کلی در ترک مواد مخدر تصمیم خود بیمار برای ترک است، یعنی وقتی بیمار تصمیم میگیرد تا از این بیماری رهایی پیدا کند، باید تصمیم قطعی گرفته باشد زیرا مواد مخدر میل تمایل زیادی را در بیمار ایجاد میکنند و تنها راه درمان آن تصمیم و اراده آهنین است. اگر به هر دلیلی بیمار در تصمیم خود دچار ابهام و دو دلی می باشد میتواند از مشاوران ترک اعتیاد استفاده کند.

ترک شیره‌ی تریاک در منزل 

ترک اعتیاد در منزل برای کسانی که نمی‌خواهند در اجتماع  قرار بگیرند و یا نگران جایگاه اجتماعی خود هستند می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد، همچنین ترک در خانه می‌تواند کم هزینه تر باشد و بار روانی کمتری داشته باشد، ولی در مقابل ترک بدون کمک افراد متخصص چالش برانگیز بوده و اراده‌ی زیادی را می طلبد، در نتیجه اگر ترک در منزل را انتخاب می‌کنید بهتر است از یکی نزدیکان خود بخواهید که عملکردتان را زیر نظر بگیرد تا در صورت وسوسه شدن مانع شما بشود.

ترک شیره تریاک در منزل یکی از موضوعاتی است که نیازمند برنامه ریزی دقیق و حمایت مستمر است. بسیاری از افرادی که تمایل به ترک شیره تریاک دارند، ترجیح می دهند این ماده مخدر را در منزل و در محیط خانه ترک کنند. بودن در خانه می تواند قوت قلب مضاعفی برای افراد باشد و بهره مندی از حمایت و همراهی اعضای خانواده نیز پارامتر تاثیر گذارتری برای پیشبرد مراحل ترک و باقی ماندن در دوره قطع مصرف می شود.

از آن جایی که شیره تریاک، یک ماده مخدر بسیار قوی است و ترک آن معمولاً با علائم شدید جسمی و روانی همراه است، بهتر است اطلاعات و دانش کافی پیرامون عوارض آن در دوران ترک توسط فرد کسب شود. علائم جسمی ترک شیره تریاک شامل دردهای عضلانی و استخوانی و اختلالات خواب است.

ترک شیره تریاک نیازمند مشاوره و پشتیبانی حرفه ای است. مشاوران ما به شما توصیه می کنند اگر تصمیم به ترک این ماده دارید، حتما با تیم درمانی یا متخصصان ترک اعتیاد در تماس باشید تا یک برنامه ی ترک مناسب و متناسب با شرایط جسمانی و روحی و همچنین محیطی شما، برایتان طراحی شود.

مراحل ترک شیره تریاک در منزل

ترک شیره تریاک در منزل یک فرآیند چند مرحله ای است که نیازمند برنامه ریزی دقیق و تصمیم گیری جدی از سوی فرد مصرف کننده است. در مراحل مختلف ترک شیره تریاک در محیط منزل، آماده سازی ذهنی فرد برای گرفتن تصمیم به ترک، شروع به کاهش مصرف یا قطع ناگهانی آن و ترک کامل و باقی ماندن بر ترک در نظر گرفته می شود. در هر مرحله ممکن است فرد دچار علائم و عوارضی شود که نیازمند به استفاده از داروها و مراقبت های پزشکی خواهد بود. مراحل ترک شیره تریاک در منزل به شرح زیر هستند:

مرحله اول تصمیم گیری و آماده سازی:

 • تصمیم گیری جدی برای ترک: این مرحله با یک تصمیم قاطع برای ترک مصرف شیره تریاک شروع می شود. فرد در این مرحله نیاز دارد تا یک تغییر جدی در نگرش و زندگی اش ایجاد کند. این تصمیم نقطه عطفی در فرآیند ترک است و نشان دهنده اراده و تصمیم قوی فرد برای مقابله با اعتیاد است.
 • تعیین تاریخ ترک: به عنوان قدم بعدی، انتخاب یک زمان مناسب برای شروع فرآیند ترک از اهمیت خاصی برخوردار است. این تاریخ باید با دقت تعیین شود و فرد باید برنامه ریزی کاملی برای این روند داشته باشد. تعیین تاریخ ترک به فرد امکان می دهد تا به طور مستقیم به هدف خود حرکت کند و مراحل بعدی را با اطمینان آغاز کند.
 • اطلاع رسانی به نزدیکان و دوستان: اطلاع رسانی به خانواده و دوستان نیز یک گام حیاتی است. این اطلاع رسانی به فرد امکان می دهد تا حمایت و تشویق نزدیکان خود را جلب کند. حمایت اجتماعی در این مرحله می تواند به فرد انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری برای شروع ترک شیره تریاک بدهد.
 • آماده سازی داروها و لوازم مورد نیاز: آماده سازی برای فرآیند ترک شامل تهیه داروها و لوازم مورد نیاز می شود. این ممکن است شامل تجهیزات پزشکی، مکمل های غذایی، و هرچه که در کنترل علائم ترک مفید باشد، باشد. این گام به فرد کمک می کند تا با اطمینان به مراحل بعدی بروید و از نظر جسمی و روحی آماده به ترک شود.

مرحله دوم کاهش مصرف و شروع ترک تدریجی:

 • کاهش تدریجی مصرف شیره تریاک: در این مرحله، فرد مصرف کننده با کمک تیم درمانی یا متخصص اعتیاد، میزان مصرف شیره تریاک را به طور تدریجی کاهش می دهد. این گام به بدن اجازه می دهد که با کم کم عادت به کمبود مواد مخدر سازگار شود و علائم ترک را کاهش دهد. این فرآیند به صورت تدریجی و با دقت انجام می شود تا از وقوع علائم شدید ترک جلوگیری شود.
 • نظارت مشاوران و تیم پزشکی: نظارت یک مشاور ترک اعتیاد در این مرحله از اهمیت بسیاری برخوردار است. متخصصان به فرد کمک می کنند تا از مصرف مواد مخدر به حد ایمن بکاهند. مشاوره پزشکی به فرد اطمینان می دهد که تصمیماتی که در مورد کاهش مصرف و ترک مصرف اتخاذ می کند، با توجه به وضعیت جسمی و روحی او مناسب است. این نظارت به افراد کمک می کند تا با کمترین عوارض و با کنترل بهتری از علائم ترک، مراحل بعدی ترک را پیش ببرند.

مرحله سوم ترک کامل شیره تریاک در منزل:

 • قطع کامل مصرف: در این مرحله، فرد مصرف کننده تصمیم می گیرد مصرف شیره تریاک را به صورت کلی و برای همیشه قطع کند. این اقدام همراه با مراقبت های پزشکی لازم انجام می شود تا در صورت نیاز، علائم ترک مدیریت شوند. این مرحله ممکن است با عوارض و علائم شدید ترک همراه باشد و نیازمند پشتیبانی پزشکی و حمایت اجتماعی باشد.
 • کنترل علائم ترک: استفاده از داروها و روش های پزشکی در این مرحله به فرد کمک می کند تا علائم شدید ترک، مانند افسردگی، اضطراب و خلق و خوی ناپایدار را مدیریت کند. مشاوره پزشکی و نظارت مستمر تیم درمانی در این مرحله از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 • پشتیبانی اجتماعی: در این مرحله از ترک، حمایت خانواده، دوستان و تیم درمانی از فرد بسیار حیاتی است. این حمایت اجتماعی می تواند فرد را در مقابل چالش ها و عوارض ترک تقویت کرده و به او کمک کند تا با موفقیت از این فرآیند گذر کند.

روش های ترک شیره تریاک در منزل

از آن جای یکه ترک شیره تریاک فرآیندی دشوار و پیچیده است، همواره نیاز به اراده و عزم راسخ فرد برای ترک و باقی ماندن در سختی های آن در هر مرحله از ترک دارد. ترک شیره تریاک در منزل امکان پذیر است، اما توصیه می شود که این کار زیر نظر یک متخصص ترک اعتیاد انجام شود. از جمله روش های رایج ترک شیره تریاک در منزل موارد زیر است:

کاهش تدریجی مصرف: یکی از روش های رایج ترک شیره تریاک، کاهش تدریجی مصرف است. این به فرد زمان می دهد تا با کاهش مرحله به مرحله مصرف، بدن به سطح کمتری از مواد مخدر عادت کند. برای این کار لازم است تا هر روز مقدار مصرف را به تدریج کاهش دهید و هر چند روز یک بار، یک وعده مصرف را حذف کنید. همچنین استفاده از برنامه های کاهش مصرف تریاک که از سوی مشاوران ترک اعتیاد به شما ارائه می شود می تواند تاثیر مثبتی در این زمینه بگذارد.

استفاده از داروهای ترک اعتیاد: داروهای ترک اعتیاد می توانند به کاهش علائم ترک شیره تریاک کمک کنند. این داروها معمولاً تحت نظر پزشک تجویز می شوند. از جمله رایجترین داروهای ترک اعیتاد به شیره تریاک، متادون، بوپرنورفین و نالترکسون و داروهای ضد افسردگی و اضطراب است.

درمان های روان شناختی: برخورداری از مشاوره و روان درمانی در مسیر ترک شیره تریاک می تواند باعث افزایش انگیزه و اراده برای ترک شیره تریاک شده و در هر مرحله ذهنیت بازتر و آمادگی بیشتر در فرد برای کنترل علائم ایجاد کند.

نکات مهمی که برای ترک شیره تریاک در منزل باید مد نظر قرار دهید:

 • در صورت وجود هرگونه مشکل یا علائم غیرعادی، باید بلافاصله با مشاور و متخصص ترک اعتیاد مشورت شود.
 • از مصرف سایر مواد مخدر یا الکل در حین ترک خودداری شود.
 • از قرار گرفتن در معرض افراد یا مکان هایی که ممکن است منجر به مصرف مجدد شیره تریاک شود، خودداری شود.
 • ترک شیره تریاک یک فرآیند طولانی مدت است و ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد. صبر و تلاش مداوم برای موفقیت در این امر لازم و حیاتی است.

ترک شیره تریاک در منزل چقدر طول می کشد؟

ترک شیره تریاک در منزل ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. در طول این مدت، فرد ممکن است با علائم ترک شیره تریاک، از جمله بی خوابی، بی قراری، اضطراب، افسردگی، و درد جسمی، مواجه شود. این فرآیند نیازمند صبر، اراده قوی، و حمایت حرفه ای است تا به طور موفقیت آمیز انجام شود. مدت زمان ترک شیره تریاک در منزل به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

 • میزان مصرف شیره تریاک: هرچه میزان مصرف شیره تریاک بیشتر باشد، ترک آن نیز دشوارتر و طولانی تر خواهد بود. مصرف بیشتر ممکن است منجر به اعتیاد شدیدتر شود و فرآیند ترک پیچیده تری داشته باشد.
 • طول مدت مصرف شیره تریاک: هرچه مدت زمان مصرف شیره تریاک بیشتر باشد، ترک آن نیز دشوارتر و طولانی تر خواهد بود. زمان مصرف مستقیماً بر تغییرات در سیستم عصبی و جسمی فرد تأثیر می گذارد.
 • وجود سایر مشکلات سلامتی: وجود سایر مشکلات سلامتی، مانند بیماری های روانی یا جسمی، می تواند ترک شیره تریاک را دشوارتر و پیچیده تر کند. این مشکلات ممکن است نیاز به درمان همزمان با فرآیند ترک داشته باشند.

چالش های ترک شیره تریاک در منزل

چالش های زیادی برای ترک شیره تریاک در منزل وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها عوارضی که در فرد مشاهده می شود و میل برای مصرف مجدد آن پس از ترک است. برای غلبه بر این چالش ها، فرد باید از حمایت و پشتیبانی دیگران برخوردار باشد. داشتن دوستان مشوق برای ترک و حمایت خانواده می تواند به فرد کمک کند تا در طول ترک احساس تنهایی نکند و با تمایل و رغبت بیشتری مراحل را پشت سر بگذارند. همچنین، مراجعه به یک مشاور امین و کاربلد نیز می تواند به فرد کمک کند تا با این چالش ها به طرز بهتر و مطمئن تری برخورد کند. در ادامه برخی از چالش های ترک شیره تریاک در منزل را مشاهده خواهید کرد:

 • عوارض و آسیب های ترک شیره تریاک: ترک شیره تریاک می تواند با علائم جسمی و روانی مختلفی مانند بی خوابی، بی قراری، اضطراب، افسردگی و درد جسمی همراه باشد. این علائم می توانند بسیار آزاردهنده باشند و فرد را به مصرف مجدد شیره تریاک ترغیب کنند.
 • تمایل به مصرف مجدد: تمایل به مصرف مجدد شیره تریاک یکی از بزرگترین چالش های ترک اعتیاد است. این تمایل می تواند در هر زمانی، حتی پس از گذشت مدت زمان طولانی از ترک، ایجاد شود.
 • تغییرات در سبک زندگی: ترک شیره تریاک می تواند منجر به تغییراتی در سبک زندگی فرد شود. این تغییرات می توانند شامل تغییر در دوستان و خانواده، تغییر در شغل، و تغییر در فعالیت های تفریحی باشد.

چگونه با عوارض ترک شیره در منزل مقابله کنیم؟

برای کنترل علائم و عوارضی که در مسیر ترک شیره تریاک برای فرد ایجاد می شود، برخورداری از دانش و اطلاعات کافی و داشتن یک راهنمای متخصص در این زمینه الزامی است. همچنین لزوم بهره مندی از حمایت خانواده و دوستان نیز می تواند برای مقابله با عوارض ترک شیره تریاک مفید واقع شود. در ادامه به معرفی برخی از نکات مهمی که برای غلبه بر چالش های ترک شیره تریاک در منزل نیاز است اجرا شوند، پرداخته ایم:

 • از حمایت خانواده، دوستان و افرادی که می توانند شما را در این مسیر یاری دهند برخوردار شوید.
 • برنامه ترک اعتیاد محکم و منظمی برای شناختن مراحل ترک و اعمال تغییرات در زندگی روزمره داشته باشید.
 • علائم ترک شیره تریاک را بشناسید و برای مقابله با آنها آماده باشید.
 • از خطرات و وسوسه های بازگشت به مصرف مجدد شیره تریاک آگاه باشید و برای مقابله با آن برنامه داشته باشید.
 • ترک شیره تریاک یک فرآیند طولانی مدت است و ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد پس صبر و اراده راسخ داشته باشید.
 • از مشاوران حرفه ای، برای بررسی وضعیت جسمی و روحی خود و تدوین برنامه ای منظم برای ترک بهره مند شوید.

ترک اعتیاد به شیره تریاک با روش سم زدایی (UROD)

سم زدایی(UROD) اولین قدم برای پاک کردن بدن از هر گونه ماده مخدر است. این روش جدید ترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد است که به این روش فوق سریع نیز گفته می شود. در این روش از داروهایی مانند آنتاگونیست استفاده می شود. اغلب افرادی که قصد ترک اعتیاد را دارند از این روش و این دارو استفاده می کنند. این دارو باعث می شود فرد بیهوش شده و تحمل خماری را داشته باشد. این روش برای افرادی که شیره تریاک را در دوز بالا مصرف می کردند، پر کاربرد است. زیرا این افراد خماری بیشتری دارند و تحمل این خماری برای آن ها سخت است. با بهره گیری از این روش راحت تر می توانند شیره تریاک را ترک کرده و تحمل خماری برایشان آسان تر شود.

ترک اعتیاد به شیره تریاک به روش های روان درمانی

اولین اولویت در هنگام ترک تریاک، درمان بیماری های ذهنی و روانی فرد است. زیرا اعتیاد بیماری مغز است و می تواند آسیب های زیادی به ذهن و روان انسان وارد کند. اگر تصمیم گرفته اید که در منزل شیره تریاک را ترک کنید، می توانید با مشاوران ما تماس گرفته و با کمک آن ها از راه دور این ماده مخدر را ترک کنید. روان درمانی اگر همراه با دارو درمانی باشد، تاثیر بسیار زیادی داشته و به تسریع بهبود افراد کمک شایانی خواهد کرد. درمان های انگیزشی و درمان های شناختی و رفتاری، موثر ترین روش های ترک شیره می باشند. در این روش ها، افکاری که مانع ترک می شوند را شناسایی می کنند. همچنین، محرک هایی که افراد را وسوسه به مصرف دوباره شیره تریاک می کنند، شناسایی می شوند. افراد در این روش ها در مقابله با وسوسه های مصرف دوباره آموزش داده می شوند.

ترک شیره به روش ناگھانی 

ترک ناگهانی تحت شرایط موجود مستلزم دوره‌ای از رنج جسمی و روحی وحشتناک است که شخصی که قصد ترک دارد با آن مواجه می‌شود. شوک ترک ناگهانی برای بسیاری از معتادان بسیار زیاد است و حتی کسانی که اراده‌ی قوی دارند و مصمم به رهایی از این عادت هستند، به سختی می توانند آن را تحمل کنند. این باعث می‌شود که مایل‌ترین و مصمم‌ترین آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و با امتناع از انجام درمان به پایان برسند. بنابراین اگر قصد ترک به این روش را دارید بهتر است از یکی از نزدیکان خود بخواهید تا رفتار شما را زیر نظر بگیرد تا در صورت لغزش مانع شما بشود.

ترک اعتیاد به شیره تریاک با متادون

در روش ترک شیره با متادون،جایگزین کردن دوز مناسب متادون به جای شیره تریاک عوارض مصرف شیره و خماری شیره را کمتر می کند. باید به این نکته توجه داشته باشید که اثر گذاری متادون روی گیرنده های اوپیوئیدی همانند مورفین است تا شدت درد و خماری را کاهش دهد.افرادی که به تریاک اعتیاد دارند در صورت دسترسی نداشتن به آن از متادون استفاده می کنند و به مرور زمان به متادون وابسته می شوند.اگر می خواهید که شیره تریاک را با متادون ترک کنید حتما باید از افراد متخصص و مشاوران کمک بگیرید.اگر بدون توصیه پزشکی از متادون برای ترک استفاده کنید، منجر به اعتیاد شما به متادون می شود. حال شما مصرف شیره را ترک کرده اید اما مصرف متادون را آغاز کرده اید و از این پس باید اعتیاد به متادون را ترک کنید. اما اگر به اندازه متادون را مصرف کنید، به آن اعتیاد پیدا نخواهید کرد.

ترک شیره

ترک اعتیاد به شیره تریاک با کمک بوپروفین (ب2)

ترک شیره تریاک با کمک بوپروفین یا همان ب 2 ، یک روش دارویی برای ترک اعتیاد است. این روش همانند روش ترک با متادون می باشد. بوپروفین، علائم و عوارض ترک شیره را کاهش می دهد. برای بهره گیری از این روش نیز باید از افراد متخصص و مشاوران کمک بگیرید. مشاوران،طبق وضعیت هر بیمار، دوز و مقدار مصرفی مناسبی را تعیین می کنند و شما باید در همان میزان آن را مصرف کنید. اگر بوپروفین را بیش از اندازه تجویز پزشک مصرف کنید، مانند متادون اعتیاد آور است و شما به آن وابسته شده و اعتیاد پیدا خواهید کرد. همچنین در این روش متخصصان، با استفاده از ابزار های مختلف و مناسب، از بازگشت افراد به سمت مصرف دوباره شیره جلوگیری می کنند.

شیره تریاک

برای ترک شیره‌ی تریاک چه بخوریم؟

داشتن رژیم غذایی متعادل به تنهایی نمی‌تواند در ترک شیره‌ی تریاک موثر باشد، ولی می‌تواند در طی کردن پروسه ‌ی درمان بسیار موثر واقع بشود، بنابراین توصیه می‌شود که در طول ترک از این مواد مغذی بیشتر استفاده بشود، این مواد شامل :

 • غذاهای کم چرب مصرف کنید
 • پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده و فیبر غذایی بیشتری دریافت کنید.
 • مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی ممکن است در طول بهبودی مفید باشند (مکمل هایی مانند، B کمپلکس، روی و ویتامین‌های A و C باشد)
 •  کافئین را کاهش دهید و در صورت امکان سیگار نکشید.
 • آب فراوان بنوشید چرا که موجب هیدراتاسیون بدن می‌شود و می‌تواند در سم زدایی بدن موثر واقع بشود.
 • غلات به عنوان منبعی غنی از فیبر می‌تواند در به هیدراته ماندن بدن شما کمک کند. 

در ادامه باید اضافه کرد که افرادی که مواد مصرف می کنند، اگر عادات غذایی ضعیفی داشته باشند، احتمال بازگشت به مصرف مجدد ماده‌ی مخدر در این شخص بالا می‌رود، چرا که فرد ممکن است احساس گرسنگی را با احساس نشئگی اشتباه بگیرد و درصدد مجدد مصرف ماده‌ی مخدر بربیاید. در دوران ترک بدن بشدت با کم آبی مواجه می‌شود در نتیجه دریافت مایعات کافی درحین و بین وعده‌های غذایی بسیار مهم است. فردی که در دوران نقاهت به سر می‌برد، اغلب به احتمال زیاد پرخوری می کند، به خصوص اگر از داروهای محرک استفاده کند. مهم است که وعده‌های غذایی و میان وعده‌های سالم بخورید و از غذاهای پرکالری با مواد مغذی کم مانند شیرینی جات پرهیزکنید. 

اغلب بیمارانی که اعتیاد دارند، فقط به دوره سم زدایی و مصرف قرص های مکمل و ویتامین ها توجه کرده و به رژیم غذایی اهمیت چندانی نمی دهند. باید بدانید که آنتی اکسیدان ها، فیبر ها، سبزیجات، میوه های مفید و ارگانیک و دیگر مواد غذایی به بدن شما برای ترک اعتیاد به شیره تریاک کمک می کنند. بیمارانی که قصد ترک اعتیاد دارند باید بیشتر از مواد قندی استفاده کنند. همچنین مصرف پروتئین ها، سبزیجات و آب بسیار برای بدن افراد بسیار مفید می باشد.

ترک کردن شیره تریاک چند روز طول می کشد؟

اولین اقدام برای ترک اعتیاد به شیره تریاک، اراده است. شما ابتدا باید اراده کنید و برای ترک اعتیاد تصمیم قاطع بگیرید. پس از آن با روش هایی که در بالا ذکر شد این ماده مخدر را کنار بگذارید. ترک شیره چه زمانی طول می کشد و چند روز دیگر بهبود پیدا می کنیم؟ این سوالی است که اغلب افرادی که با مشاوران ما تماس می گیرند، می پرسند. مدت زمان ترک و عوارض و علائم ترک شیره تریاک، برای هر فرد متفاوت است. اما اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این سوال بدهیم، باید بگوییم که در حدود ده الی 16 روز ترک این ماده مخدر طول خواهد کشید. در نظر داشته باشید که ترک کامل این ماده مخدر بیش تر از این دوره طول خواهد کشید. ده الی 16 روز طول می کشد که بدن از مواد مخدر پاک شود. پس از گذشت این زمان فرد به خانواده و متخصصان نیاز بیشتری دارد تا دوباره به سمت اعتیاد باز نگردند.بعضی از علائم خماری تریاک می توان به تهوع و استفراغ ،آبریزش بینی و چشم،بی خوابی ، خستگی،  لرزش و اسهال ، تنفس دشوار و تپش قلب ، درد های عضلانی ، سردرگمی و تعرق اشاره کرد.

عوارض مصرف شیره

کلام آخر

افراد بیمار برای ترک شیره تریاک نیاز به حمایت خانواده در این مرحله از زندگیشان دارند زیرا این ماده بسیار افیونی ست و گذراندن این مرحله به تنهایی بسیار سخت است. ترک شیره تریاک در منزل با رعایت نکاتی مثل توجه به دوز مصرفی داروها و مشورت با مشاوران با تجربه ی ترک اعتیاد امکان پذیر و بی خطر است. مختصصان در این زمینه با راهنمایی های لازم درباره درمان های دارویی و درمان های روانی به بیماران کمک می کنند. شما می توانید برای ترک اعتیاد به شیره تریاک با مشاورین رها مشاور در تماس باشید و این مرحله سخت را پشت سر گذاشته و به زندگی عادی خود بازگردید. در ادامه به بررسی روش‌های ترک شیره تریاک خواهیم پرداخت.

رها مشاور

نظرات درمان شدگان رهامشاور
73 دیدگاه
 • علی میرزای, 1 مرداد 1400 @ 5:48 ب.ظ پاسخ

  سلام بنده هروز سه گرم شیره تریاک مصرف میکنم لطفا جهت ترک اعتیاد بنده را کمک کنید

  • تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 2:43 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   حتما میتوانید با ترک اصولی و درد و خماری کم این مرحله را پشت سر بگزارید

  • علی, 17 آبان 1401 @ 3:04 ب.ظ پاسخ

   سلام امیدت ب خدا باشه دادش درست میشه

 • رحیم رضایی, 21 شهریور 1400 @ 2:07 ق.ظ پاسخ

  روزی سه گرم مصرف شیره دارم برای ترک شیره به روش کاهش دوز مصرفی در روز چقدر باید کم کنم ؟

  • تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 9:02 ق.ظ پاسخ

   سلام
   شیره را کاهش دوز مصرفی نمی‌دهیم با روش سم زدایی و جایگزین توسط پزشک و متخصصان ترک زودتر نتیجه میگیرید

 • Soheil, 25 شهریور 1400 @ 4:52 ق.ظ پاسخ

  با سلام من مدت ۲ سال هست به مقدار شیره تریاک ؛ کم در روز استفاده بخاطر کارم مسافرت زیاد میرم موقعی که میرم بعضی موقعا اصلا استفاده نمیکنم و چون تنها زندگی میکنم و زیاد در مورد عوارضش نمیدونستم الان که خیلی مطالعه کردم و تنها هستم میترم کامل ترک کنم یه جا خودم احتمال سکته و .. رو همراه داشته باشه در کل ۴۰ سال دارم و خیلی مصرف ندارم کمتر از نیم گرم در روز قبلا ورزشکار بودم تغزیه خوبی دارم خیلی ویتامین مصرف میکنم هیچ مشکل بیماری نداشتم خیلی دوست دارم ترک کامل کنم میترسم میشه درمان رو بصورت خانگی در منزل انجام بدم
  تنها دلیل مصرف کردنم بخاطر تنهاییم و خیلی فکر میکنم و کاهش استرس کاریم هستش ولی چیزی باشه که استرس رو کم کنه میتونم ترک کنم شماره میزارم

  • تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 9:18 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   درمان اعتیاد با دانستن اینکه بیماری زمینه ایی مثل اضطراب و افسردگی و استرس و……اختلالات روانپزشکی باعث ادامه و ایجاد مصرف می‌شود نگاه کنید.با متخصصین ترک برای جایگزینی دارو برای مشکل خود بجای مواد مشورت کنید و با سم زدایی و درمان نگهدارنده دارویی مشکل را حل کنید

 • محمد, 11 دی 1400 @ 6:02 ب.ظ پاسخ

  لعنت به متادون من اومدم مصرف سیره تریاک و تریاک بذارم کنار از متادون استفاده کردم الان 2 سال نمیشه ترکش کرد عوارضش ذهن و بدنمو داغون کرده، حالم خیلی بده ی راهی جلو پام بذارید ترکش کنم

  • تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:45 ب.ظ پاسخ

   سلام
   شما از متادون بجایه مواد استفاده کرده اید نه برای ترک و مقدار مصرف را بالا برده‌اید حالا باید با کمک پزشک اعتیاد اقدام به ترک متادون کنید چون بدن خیلی عادت دارد و ترکه متادون مشکل است باید با کمک داروهای متعادل کننده بدن و پزشک اقدام به ترک کنید که عوارض ترک و محرومیت شما را آزار ندهد .
   با متخصصین رها مشاور برای ترک صحبت کنید

 • محمد, 21 دی 1400 @ 12:56 ب.ظ پاسخ

  من 10 روزه که پاکم و لب به هیچی نزدم اما الان بعد از قطع ناگهانی شیره، تمایلم به مصرف اون بیشتر شده. چیکار کنم؟

  • تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:42 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک شما خیلی عالی هست ولی باید تحت نظر پزشکه ترک اعتیاد باشید و مشاوران روانشناس که برای وسوسه و ولع دارو و مشاوره دریافت کنید.ترک های منظم و همراهی مجموعه ترک اعتیاد و مشاوره جواب دهی بهتر دارد

 • مهناز, 1 مرداد 1401 @ 1:18 ق.ظ پاسخ

  من حدود ۱۰ سال پیش تریاک رو مصرف میکردم یعنی میخوردم بعد تا این که متوجه شدم درون تریاک ها سرب داره رفتم بیمارستان و یک هفته بستری بودم و با دارو ترک کردم بعد چند وقت دوباره شروع کردم به خوردن و کشیدن شیره… الان واقعا میخوام ترک کنم 37 سالمه خانوادم خبر ندارن.. خواهش میکنم تروخدا یه روش بهم بگین که بتونم تو خونه ترک کنم.. الان هم حدود ۴/۵ سال هست که قرص ب2 مصرف میکنم… وقتی نمیخورم طپش قلب شدید سردرد حالت سردرگمی کلافگی عصبانیت دارم و عرق خیلی شدید دارم لطفا راهنمایی کنید….خواهش میکنم بخاطر خدا کمکم کنید..نمیخوام خانوادم متوجه اعتیادم بشن…..چیکار کنم؟؟؟

  • تحریریه رها مشاور, 8 شهریور 1401 @ 7:34 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   شما حتما تحت نظر متخصص ترک اعتیاد ترک تریاک و ب ۲ را انجام دهید .با مصرف دوره ای دارویی درست و تحت نظر مشکلی نخواهید داشت.
   درمان خودسرانه نداشته باشید.

 • درسا, 2 مرداد 1401 @ 1:41 ق.ظ پاسخ

  سلام شوهرمن به شیره اعتیاد داره یک هفته میشه که ترک کرده قرص هم مصرف نمیکنه خیلی درد داره وبیقراره میترسم بازم مصرف کنه تروخدا کمکم کنید چیکارکنم من سنندجم

 • حامد, 23 آبان 1401 @ 5:40 ق.ظ پاسخ

  سلام من به شیره اعتیاد داشتم،الان بیشتر از دوهفته هست به روش سم زدایی ترک کردم اما پای چپم که قبل از اعتیاد توی تصادف آسیب دیده بود و عصب پام بیشترین ضربه رو دیده بود خیلی درد میکنه و نمیتونم خواب راحتی داشته باشم چه دارویی مصرف کنم که این دردم آروم بگیره و بتونم یه شب بدون قرص خواب راحت بخوابم؟؟؟

  • تحریریه رها مشاور, 10 آذر 1401 @ 2:14 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   روش سم زدایی به تنهایی برای ترک اعتیاد مزمن و رفع عوارضی که ایجاد شده کامل نیست حتما باید درمان نگهدارنده و مدت دار داشته باشید مصرف قرص خواب به تنهایی کار ساز نیست احتمالا علت اختلال خواب شما افسردگی و استرس میباشد که از عوارض ترک میباشد که باز هم داروی درست و مشاوره نیاز دارد.با همکاران مرکز رها مشاوره کنید و درمان را ادامه دهید

 • امید به خدا, 9 دی 1401 @ 4:18 ب.ظ پاسخ

  من هم دقیق مثل شما امید به خدا و امید داشتن به خودت شدنیست تو برای من و من برای تو دعا میکنم

 • علیرضاممموو, 21 بهمن 1401 @ 0:41 ق.ظ پاسخ

  هیچوقت یادم نمیره ، سه سال پیش ، بعد ۵ سال مصرف مداوم شیره ، یهویی گزاشتم کنار ،ینی شبش کلی کشیدم و خوابیدم و بیدار شدم دکه نکشیدم ، خداوکیلی ۱۲ روز مرگ رو جلو چشام دیدم ، از اسهال و ورم معده و دل پیچه های شدید و تب و لرز گرفته تا نا امیدی و افسردگی و احساس پوچی و بی خوابی های شدید دردای استخون سوز و ……. خلاصه تموم شد و ترک کردم با خودم میگفتم بعد این همه مکافات دگه عمرا لب نمیزنم ، ۹ ماه بعد با رفیقام رفتم شمال ،ی بار کشیدم بخودم اومدم دوباره شروع شد، دگه اصلا تصمیم نداشتم ترک کنم تا اینکه مریض شدم ،صبح ک از خواب بیدار میشدم دهنم شدیدا تلخ بود و سرگیجه های شدید ،رفتم دکتر و ازمایش و چکاب ،مسمومیت با سرب شد نتیجه ازمایشات، دوستان دگه مثه قدیم نیست ک تریاک و شیره کم خطر باشه ،ترک کنین ،خداوکیلی اصلا جنس واقعی دگه وجود ندارع ،نهابت هر کسی این جنسای الان رو دو سال مصرف کنه کم کمش کلیه و کبدشو ب دلیل سرب از دست میده ، چ خوردن و چ کشیدنش ،سرب از پا در میارتتون. یهویی بزارین کنار و اصلا هم نترسین ، داداشا مرد باشین و مثه من خماری رو تو مشتتون بگیرین ، ده تا خط رو دیوار بکشین روزی یکیشو خط بزنین و تا میتونین خودتونو ببندین ب اب ، هر چقد میتونین اب بخورین و تخم مرغ اب پز سفیدشو و چای هم توش زنجبیل و دارچین بریزین ،و روز سوم ی امپول تقویتی نوروبین بزنین و روز ششم هم ی امپول تقویتی نوروبین بزنین واس تامین ویتامین بدنتون ،قیمتی هم نداره ،خیلی ارزونه ،دنبال ترک بدون درد هم نباشین ک اصلا امکان نداره ، از قدیم هم گفتن ،مورفین درمون همه درداس ک خودش درمون نداره ، و اصلا دنبال ترک با متادون و ب ۲ نباشین ، چون احتمال بالا از چاله در میاین میفتین تو چاه ، و از شیره تریاک انتقال میدین ب قرص و کسی ک نتونه شیره تریاک رو ترک کنه تو خوابشم نمیتونه متادون رو ترک کنه ، متادون ب قدری خماریش شدیده ک خدا هم جلوش کم میاره . خلاصه دوستان با این قیمتا و این جنسای اشغال ک همش سرب و چای خشک و جگر مرغ و کاکائوعه ، دوستانه میگم ترک کنین ، حیف سلامتی و قیافه و تیپ و هیکلو جوونیمونه . یا حق

  • تحریریه رها مشاور, 25 بهمن 1401 @ 10:39 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک های یابویی را هیچ کجای دنیا قبول ندارند.ترک علمی یعنی جسم آرامش پیدا کند و به ذهن کمک کند و اختلال، روان شناسایی و درمان شود همراه با خانواده درمانی و کنترله محرکهای بیرونی و درونی فرد. اینکه شما جانه سالم بدر برده‌اید جای شکر دارد .ترک باید اصولی و علمی و اگر کسی خواست با جلسات ان ای همراه شود.
   انشالا شاد و سلامت باشید.

 • عباس, 30 بهمن 1401 @ 11:45 ب.ظ پاسخ

  کاش یک سرمایه ای رو واسه ساقی ها دولت در نظر می‌گرفت که دیگه جنس ندن دست مردم والله شهر ما سوپر مارکت هم قرص و متادون میفروشن حتی شیره و تریاک هم میفروشم .من خودم از جمله قربانی های اعتیاد هستم

  • تحریریه رها مشاور, 7 فروردین 1402 @ 2:07 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست گرامی
   صحبت شما کامل درست است و نظارت وسیاست درست در مورد فروشندگان و ساقی ها اجرا نمی شود ولی بیشتر باید روی آموزش درست به مردم کار شود. خیلی از دوستان در دورهمی ها به جای لذت و بازی های مفرح ، موسیقی و… به مصرف مواد مخدر، قلیان و مشروب روی می آورند و از این روش های نادرست به عنوان تفریح یاد می کنند در حالیکه اشتباه است این موضوع است که باید آموزش داده شود و گرنه مواد در همه دنیا هست.

 • روح, 14 تیر 1402 @ 12:48 ب.ظ پاسخ

  من تو ترکم دعا کنید تموم بشه دووم بیارم دز مصرفم خیلی کمه ۳دهم گرم در روز اما همینم سخته پدرم رو در آورده واسه کاهش دردم روزی سه تا کدئین میخورم با دارو گیاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید!!!
تماس با مشاوران : 09353030968