اعتیاد به متادون می‌تواند تمامی جنبه‌های زندگی یک فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد. برای افراد معتاد، ترک اعتیاد، واژه‌ای هولناک است. به همین دلیل، آن ها از ترک فراری هستند و گاه ترجیح می دهند ترک را از منزل خود آغاز کنند. اگر قرار است ترک این ماده در خانه انجام شود، بهترین روش ترک اعتیاد به متادون در منزل چیست؟

ترک اعتیاد به متادون در منزل

شواهد نشان می دهد بسیاری از معتادان به متادون، پس از گذشت مدتی، دیگر از مصرف متادون لذت نمی برند. آن ها فقط برای تأمین نیاز بدن شان آن را مصرف می کنند. بدن آن ها به این ماده مخدر عادت کرده و حتی لذتی از آن نمی برند. این موضوع شاید باعث شود آن ها به سمت مواد مخرب دیگر کشیده شوند. اما پس از مدتی، همین سناریو دوباره تکرار می شود و به سمت ماده مخرب تر دیگر کشیده می شوند.

خبر خوش آن است که با حفظ برخی نکات، می‌توانید شروع به ترک متادون، حتی در منزل خود داشته باشید. این کار حتماً باید با همراهی پزشک و کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای صورت گیرد. پزشکان متخصص به شما کمک می‌کنند تا مراحل را آسان تر پشت سر بگذارید. بهترین روش ترک اعتیاد به متادون در منزل، آن است که زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. زیرا ترک خودسرانه و ناگهانی ممکن است با سکته مغزی و قلبی همراه شود. همچنین پزشک در درمان افسردگی بعد از ترک، کمک خوبی به شما می‌کند.

دلایل انتخاب روش ترک اعتیاد متادون در خانه

نداشتن وضعیت مالی مناسب، از جمله دلایلی است که سبب تمایل افراد به ترک اعتیاد در خانه می شود. برخی نیز تنها به دلیل اینکه تمایلی به ترک متادون در مراکز  ندارند، از ترک کردن آن سر باز می‌زنند. به‌ عبارتی، آن‌ها مایل به روش ترک متادون در منزل هستند.

شاید شما شنیده باشید که افرادی خودشان به تنهایی مراحل ترک اعتیاد به متادون را در منزل با موفقیت انجام داده‌اند. اما توجه به این نکته لازم است که ممکن است آن ها در مراحل شدید اعتیاد نبوده اند.

حقایقی در رابطه با ترک متادون در منزل

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که افرادی که خودشان به تنهایی اقدام به ترک متادون در منزل کرده‌اند، پس از مدتی دوباره به مصرف آن روی آورده‌اند. در برخی موارد، حتی فوت نیز گزارش شده است. چرا که یکباره نمی‌توان سموم ناشی از اعتیاد را از بدن خالی کرد. از سوی دیگر، برخی از افراد ناشی، ترک متادون با کلونازپام را پیش می‌گیرند. بنابراین، تأکید ما بر این است که قبل از اقدام، جوانب مختلف این کار را مدّ نظر قرار دهید. به منظور سم زدایی متادون، از مطمئن‌ترین داروها استفاده کنید.

از طرفی این موضوع اثبات شده است که اگر افراد معتاد در مکانی که می‌خواهند ترک کنند، بیشترین احساس امنیت و آسایش را داشته باشند، قطع به یقین مراحل ترک آن‌ها با موفقیت همراه است.

برای آنکه این پروسه با موفقیت انجام شود، سعی کنید که انگیزه‌های درونی شخص مبتلا را برای ترک، بیشتر و بیشتر کنید. چرا که قبل از هر چیز، دنبال کردن بهترین روش ترک اعتیاد نیازمند دلایل و هدف‌های بزرگ و قوی است.

ترک اعتیاد به متادون در خانه

 

عوارض ترک متادون در منزل

ترک متادون در منزل اگر به تنهایی و بدون مراقبت متخصص باشد، با عوارضی همراه است. در مواردی که اعتیاد شدید به این ماده مخدر وجود دارد، ترک ناگهانی می تواند منجر به سکته مغزی و قلبی شود. همچنین ممکن است یا تأثیرات مخربی بر مغز، روان و جسم داشته باشد.

عوارض ترک ناگهانی مواد مخدر بسیار وابسته به مدت زمان استفاده از مواد، علائم فیزیکی و … دارد. برخی از شایع‌ترین عوارض ترک متادون در منزل عبارتست از:

 • سردرد و سرگیجه
 • دردهای بدن
 • بی‌قراری
 • تعریق
 • حالت تهوع و اسهال
 • تب یا لرز
 • بی خوابی بعد از ترک اعتیاد و توهم
 • عصبانیت غیرمنطقی
 • افسردگی
 • از دست دادن اشتها
 • اضطراب و تنش

عوارض ترک اعتیاد به متادون در خانه

 

سخن آخر

ترک اعتیاد یکی از پیچیده‌ترین کارهاست. چرا که سیستم بدنی تمام افراد، با یکدیگر متفاوت است. هیچ‌گاه نمی‌توان تعیین کرد که بدن فردی که به متادون معتاد شده است، در زمان ترک چه واکنشی را نشان می‌دهد. بنابراین، اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که تمایل به ترک متادون در منزل دارید باید به نکات عنوان شده در این مطلب توجه نمایید.

همچنین اضطراب های شدیدی که به دلیل ترک ناگهانی مواد مخدر به وجود می‌آیند، قطعاً اثرات بدی بر سلامت و روان فرد می‌گذارد. گاهی ممکن است فرد مبتلا به دلیل عدم آگاهی، با انجام دادن برخی روش‌های خودسرانه، باعث بروز پیامدهای خطرناکی شود. بنابراین، بهترین روش ترک اعتیاد به متادون در منزل، همراه با یک مشاور و مختصص اثر بخش و مطمئن خواهد بود. نقش ورزش بر ترک اعتیاد را همواره در نظر داشته باشید و تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد را فراموش نکنید.

بررسی اعتیاد به متادون، جزء آزمایش اعتیاد ازدواج است. اگر به این مخدر وابسته و در صدد ترک برای ازدواج هستید، دقت بیشتری در فرایند درمان خود داشته باشید.  اگر در این زمینه با سؤالی مواجه هستید یا نیاز به راهنمایی دارید، با متخصصان ما در رها مشاور ارتباط برقرار کنید.

 

تماس با رهامشاور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس