اعتیاد به متادون می‌تواند تمامی جنبه‌های زندگی یک فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد. برای افراد معتاد، ترک اعتیاد، واژه‌ای هولناک است. به همین دلیل، آن ها از ترک فراری هستند و گاه ترجیح می دهند ترک را از منزل خود آغاز کنند. اگر قرار است ترک این ماده در خانه انجام شود، بهترین روش ترک اعتیاد به متادون در منزل چیست؟

ترک اعتیاد به متادون در منزل

متادون داروی مخدری است که جهت درمان و کاهش دردها تجویز میگردد به همین دلیل  افراد معتاد به مواد مخدر برای ترک از این دارو و کاهش عوارض غیر قابل تحمل از آن استفاده می‌کنند. بسیاری از معتادان ،متادون را جایگزین ماده‌ی مخدر می‌کنند و سعی دارند تا با این جایگزینی اعتیاد خود را ترک کنند. اما باید بدانید که  متادون خود اعتیاد آور است و مصرف بدون نظر پزشک سبب وابستگی می‌شود.

شواهد نشان می دهد بسیاری از کسانی که به متادون اعتیاد پیدا کردند، پس از گذشت مدتی، دیگر از مصرف متادون لذت نمی برند بلکه فقط  بدن آن ها به این ماده مخدر عادت کرده و آن ها برای سرکوب میل شدید  آن را مصرف میکنند.با گذشت زمان و بلوکه شدن بدن در مقابل تاثیر متادون،مصرف کننده برای دریافت تجربه لذت اولیه ممکن است به مواد مخدرهای سنگین تری همچون شیشه و هروئین روی بیاورند.

خبر خوش آن است که با حفظ برخی نکات، می‌توانید به ترک متادون، حتی در منزل خود بپردازید. این کار حتماً باید با همراهی پزشک و کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای صورت گیرد زیرا ترک خودسرانه و ناگهانی ممکن است با سکته مغزی و قلبی همراه شود. همچنین پزشک در درمان افسردگی بعد از ترک، کمک خوبی به شما می‌کند.. پزشکان متخصص و مشاوران ترک اعتیاد در رها مشاورمیتوانند  به شما کمک می‌کنند تا مراحل را آسان تر پشت سر بگذارید.

حقایقی در رابطه با ترک متادون در منزل

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که افرادی که خودشان به تنهایی اقدام به ترک متادون در منزل کرده‌اند، پس از مدتی دوباره به مصرف آن روی آورده‌اند. در برخی موارد، حتی فوت نیز گزارش شده است. چرا که یکباره نمی‌توان سموم ناشی از اعتیاد را از بدن خالی کرد. از سوی دیگر، برخی از افراد ناشی، ترک متادون با کلونازپام را پیش می‌گیرند. بنابراین، تأکید ما بر این است که قبل از اقدام، جوانب مختلف این کار را مدّ نظر قرار دهید. به منظور سم زدایی متادون، از مطمئن‌ترین داروها استفاده کنید.

از طرفی این موضوع اثبات شده است که اگر افراد معتاد در مکانی که می‌خواهند ترک کنند، بیشترین احساس امنیت و آسایش را داشته باشند، قطع به یقین مراحل ترک آن‌ها با موفقیت همراه است.

برای آنکه این پروسه با موفقیت انجام شود، سعی کنید که انگیزه‌های درونی شخص مبتلا را برای ترک، بیشتر و بیشتر کنید. چرا که قبل از هر چیز، دنبال کردن بهترین روش ترک اعتیاد نیازمند دلایل و هدف‌های بزرگ و قوی است.

ترک اعتیاد به متادون در خانه

مراحل ترک متادون

ترک متادون در منزل اگر به تنهایی و بدون مراقبت متخصص باشد، با عوارضی همراه است ترک ناگهانی آن میتواند  تأثیرات مخربی بر مغز، روان و جسم داشته باشد. ترک متادون به دو مرحله کلی تقسیم میشود.

مرحله‌ی حاد: علائم ترک متادون معمولا ۳۰ ساعت بعد از آخرین مصرف آغاز می‌شوند و فرد  بعد از ۵ الی ۷ روز وارد مرحله سم زدایی میگردد

مرحله  ثانویه: پس از عبور از مرحله سم زدایی و پاک شدن بدن از مخدر متادون وارد فرد وارد مرحله ثانویه میشود.این مرحله عارضه های روانی ناشی از ترک مصرف  برای فرد ایجاد میشود این مرحله ممکن است برای هفته‌ها و حتی تا ۸ ماه ادامه داشته باشند پس از قبل برای آن‌ها آماده باشید.

عوارض جانبی ترک متادون

عوارض ترک ناگهانی مواد مخدر بسیار وابسته به مدت زمان استفاده از مواد، علائم فیزیکی و … دارد. برخی از شایع‌ترین عوارض ترک متادون در منزل عبارتست از:

 • سردرد و سرگیجه
 • دردهای بدن
 • بی‌قراری
 • تعریق
 • حالت تهوع و اسهال
 • تب یا لرز
 • بی خوابی بعد از ترک اعتیاد و توهم
 • عصبانیت غیرمنطقی
 • افسردگی
 • از دست دادن اشتها
 • اضطراب و تنش

عوارض ترک اعتیاد به متادون در خانه

ترک متادون با دارو در خانه

برای تسکین علائم شدید ترک که برای بسیاری افراد غیر قابل تحمل است میتوان از داروهای ترک اعتیاد بوپرنورفین، نالوکسون و کلونیدین استفاده کرد.این داروها از جمله داروهایی هستند که برای آسان کردن فرایند ترک و کاهش برخی از علائم دردناک استفاده می‌شوند.

نالترکسون سم زدای قوی است که علائم ترک را ۲ یا ۳ روز کاهش می‌دهد . کلونیدین جهت سم زدایی به اندازه بوپرنورفین موثر نیست، اما علائمی مانند اضطراب، تحریک، درد عضلانی، عرق کردن، آبریزش بینی و گرفتگی مفصلی را کاهش می‌دهد

روش سنتی ترک متادون

روش سنتی ترک متادون به صورت تدریجی صورت می‌گیرد. این روش معمولا ۵ الی ۷ هفته طول می‌کشد. در این روش فرد معتاد ابتدا مصرف متادون را تا ۳۰ میلی گرم در روز کاهش می‌دهد. پس از آن مصرف خود را هر هفته به میزان ۵ میلی گرم کم می کند تا میزان مصرف به ۲۰ میلی گرم برسد.

سپس هر هفته میزان کم‌تر از ۵ میلی گرم از مصرف خود را کاهش دهید تا به صفر برسد. این روش از روش ترک ناگهانی موثرتر است اما با این حال باید برای ترک موثر متادون باید حتما زیر نظر مشاوران متخصص قرار بگیرید زیرا مشاوران مجرب تا زمانی که وسوسه مصرف به طور کامل از بین برود شما را ساپورت میکنند. به طور معمول ذروند ترک متادون از ۶ ماه تا ۱ سال وقت می‌برد.

بی خوابی ترک متادون چند روز است؟

مدت زمان اختلال خواب در این دوران به فاکتورهایی مثل میزان دوز مصرفی، مدت زمان مصرف، سن و شرایط جسمانی فرد معتاد بستگی دارد در نتیجه می‌تواند از چند روز تا چند سال متغیر باشد.  به طور معمول یک هفته طول می‌کشد تا روال خوابیدن فرد به حالت عادی برگردد. اما در بسیاری از افراد این اختلال در خوابیدن تا 6 ماه الی یکسال به طول انجامیده است.برای رفع اختلال خواب ناشی از ترک متادون از مشاوران متخصص ما در رها مشاور میتوانید راهنمایی بگیرید.

در رهامشاور بخوانید:دلیل بی خوابی بعد از ترک اعتیاد و درمان آن

سخن آخر

ترک اعتیاد یکی از پیچیده‌ترین کارهاست. چرا که سیستم بدنی تمام افراد، با یکدیگر متفاوت است. هیچ‌گاه نمی‌توان تعیین کرد که بدن فردی که به متادون معتاد شده است، در زمان ترک چه واکنشی را نشان می‌دهد. بنابراین، اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که تمایل به ترک متادون در منزل دارید باید به نکات عنوان شده در این مطلب توجه نمایید.

همچنین اضطراب های شدیدی که به دلیل ترک ناگهانی مواد مخدر به وجود می‌آیند، قطعاً اثرات بدی بر سلامت و روان فرد می‌گذارد. گاهی ممکن است فرد مبتلا به دلیل عدم آگاهی، با انجام دادن برخی روش‌های خودسرانه، باعث بروز پیامدهای خطرناکی شود. بنابراین، بهترین روش ترک اعتیاد به متادون در منزل، همراه با یک مشاور و مختصص اثر بخش و مطمئن خواهد بود. نقش ورزش بر ترک اعتیاد را همواره در نظر داشته باشید و تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد را فراموش نکنید.

بررسی اعتیاد به متادون، جزء آزمایش اعتیاد ازدواج است. اگر به این مخدر وابسته و در صدد ترک برای ازدواج هستید، دقت بیشتری در فرایند درمان خود داشته باشید.  اگر در این زمینه با سؤالی مواجه هستید یا نیاز به راهنمایی دارید، با متخصصان ما در رها مشاور ارتباط برقرار کنید.

 

تماس با رهامشاور

 1. از متادون در چه مواردی استفاده میشود؟
 2. محیط و مکان ترک چه تاثیری بر فرد میگذارد؟
 3. ترک متادون چند مرحله دارد؟
 4. عوارض جانبی ترک متادون چه مواردی است؟
 5. بی خوابی ترک متادون چند روز است؟

12 دیدگاه

 • blank

  مهرداد, 27 تیر 1400 @ 10:16 ب.ظ پاسخ

  میخواهم ترک کنم حتی اگه بمیرم راهنمایی کنید لطفا در محض رضا ممنون تا جایی که راه داره راهنمایی کنید که دردم کمتر شود

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 2:43 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   حتما با پزشک و مشاور ترک اعتیاد همراه شوید تا درد و خماری کمتر داشته باشید.ترک اعتیاد حتما ابزار دارویی میخواهد

 • blank

  مهرداد, 27 تیر 1400 @ 10:18 ب.ظ پاسخ

  باید ترک کنم یاترک یامرگ

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 19 بهمن 1400 @ 2:44 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   با این انگیزه قوی حتما میتوانید با کمک مشاوران و پزشکان ترک اعتیاد شروع درملن کنید سم زدایی و نگهدارنده.
   با شما همراه خواهیم بود انشالله

 • blank

  ریگی, 6 آذر 1400 @ 11:38 ب.ظ پاسخ

  سلام من نزدیک یکماه هست که متادونوترک کردم ازهیچ دارویی استفاده نکردم دردعضلانی شدیدی دارم اونهم موقع شب که میخوام بخوابم میشه راهنمایی کنیدازچه قرصی استفاده کنم که دردم کمتر بشه ۳۸سالمه سه سال میشه که استفاده میکردم اونهم روزی ۲۰ میل

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 18 بهمن 1400 @ 4:51 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک هر ماده ایی بخصوص متادون که قوی میباشد ابزاره دارویی میخواهد و بهتر است مجموعه دارو توسط پزشک ترک تجویز شود تا متادون و عوارض از بدن خارج شود.
   یک داروی مسکن به تنهایی کارساز نیست

 • blank

  هاله, 11 دی 1400 @ 6:07 ب.ظ پاسخ

  سلام، بعد از بیماریم به توصیه یکی از دوستان شروع به مصرف متادون کردم اون زمان نمی دونستم اعتیاد آوره الان یکساله، البته دوز کم رو مصرف می کنم می خوام ترکش کنم من تا حالا هیچ مخدری استفاده نکردم اینم نمیدونستم مخدره خیلی نگرانم نتونم بزارمش کنار خواهش راهنماییم کنید.

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:44 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ترک متادون حتما تحت نظر پزشک و مشاور روان باید صورت گیرد چون علائم ترک و محرومیت متادون زیاد است و دردو بی قراری نمیگزارد شما در ترک بمانید.با کمک پزشک این موارد میتوانید از این سوءمصرف نجات پیدا کنید.با متخصصین رها مشاور صحبت کنید.

 • blank

  علی, 13 بهمن 1400 @ 3:13 ب.ظ پاسخ

  سلام.روز بخیر.من ۳۹ ساله هستم و تقریبا یک سال و نیم متادون مصرف کردم.اول قرص و تقریبا هفت یا هشت ماهه شربت متادون.خیلی نامنظم بوده. دو سه روزی یه بار به اندازه حدود ۲۰ سی سی.زمانی هم که قرص می‌خوردم دو سه روزی یه دونه.هفت هشت ماهه فقط شربت مصرف کردم.آخرین باری که مصرف کردم ۱۳ روز پیش بود و تصمیم گرفتم بذارم کنار،چند روز دیگه هم قراره برم آزمایش ازدواج.به نظر شما نتیجه آزمایش اعتیاد مثبت میشه؟باید چکار کنم؟تو را خدا راهنماییم کنید.زندگی و آبروم در خطره.

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 17 بهمن 1400 @ 7:37 ب.ظ پاسخ

   سلام اگر تست ۵ گانه که دستورالعمل از سال ۱۴۰۰ هست گرفته شود مثبت می‌شود
   متادون حتی در افراد تا ۴۰ روز هم می‌ماند.برای زودتر منفی شدن و ترک با مشاوران مرکز رها مشاوره صحیت کنید.

 • blank

  ترک کرده, 2 اسفند 1400 @ 3:11 ب.ظ پاسخ

  سلام متاسفانه شما دارید برای ترک متادون از داروی b2که خودش خیلی مخرب و اعتیاد اوره استفاده میکنید من 25سالمه و 6سال متادون مصرف میکردم سه سال شربت و سه سال قرص مصرفم متغیر بین 30سی سی در روز یا یک قرص 40بود اما کم کم اونو طی دوسال رسوندم به یک قرص پنج و بعد از اون طی دو ماه از یک قرص 5رسوندم به یک دهم قرص پنج که خیلی هم سخت نبود چون به تدریج و با انگیزه اینکار و کردم بعد از اون هم قطع مصرف کردم و خداروشکر با کمترین خماری و درد و فقط با مصرف قرص گاباپنتین و کوبیکس و یه عضله شل کن اون هم فقط برای هفته اول ترک کردم و امروز روز 17ترکم هستش و هیچگونه مشکلی برام پیش نیومده عزیزانم لطفا نترسید و فقط به خودتون ایمان داشته باشین یه جدول برای خودتون طراحی کنید و طی مدت شش ماه براحتی ترک کنید

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 5 اسفند 1400 @ 10:45 ب.ظ پاسخ

   سلام
   خداروشکر که توانستید با انگیزه ترک کنید.ما ب ۲ استفاده نمیکنیم
   روش ترک کلینیک ما بسیار علمی و بدونه وابستگی ه مجدد هست.ترک برای هر فرد با توجه به ویژگی بدنی و روانی او انجام می‌شود.یک نسخه برای همه کارساز نیست.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور