ترک تریاک به چه صورت است؟

برای ترک تریاک باید به دو مرحله سم زدایی اثر مخدر اعتیاد و دوره قطع کامل مصرف توجه به سزایی کرد.تغذیه مناسب در این مراحل کمک شایانی به مقابله با وسوسه های بازگشت و کاهش درد های جسمانی و روانی فرد خواهد کرد. مواد غذایی مناسب همچنین میتواند اثر نئشگی تریاک را به سرعت از بین ببرد و در سم زدایی اولیه تاثیر مثبتی بر روند این مرحله داشته باشد. در مقاله ای جداگانه تحت عنوان برای ترک تریاک چی بخوریم که درد نکشیم به طور مفصل درباره تغذیه هنگام ترک این مواد صحبت کردیم. فرد در حال ترک در این دوره ها علاوه بر مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین ها باید از تغذیه مناسبی برخوردار باشد تا بدن خود را تقویت کند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای از بین بردن اثر تریاک در حین ترک و بعد از ترک اعتیادچه مواد غذایی میل کنید. شما با رعایت این نکات،پیشرفت چشم گیری در سیستم بدنی خود مشاهده خواهید کرد.

تریاک چیست؟

تریاک یا opium از سری مواد مخدری است که از شیره گل خشخاش حاصل می شود. این ماده مخدر رنگ قهوه ای تیره دارد و به دلیل داشتن مورفین، سبب تغییر در گیرنده های نوروفینی مغز می شود. با تغییر عملکرد مغز پس از مصرف تریاک، سرخوشی و احساسات خوشایند در فرد ایجاد می شود. تریاک پس از مصرف تا ۱۰ ساعت در بدن فرد نقش تحریک حسی را ایفا می کند و پس از آن کم کم گردش خون درون رگ های مغزی به حالت قبلی باز می گردد و اصطلاحا اثر تریاک کم شده و یا تمام می شود.

علائم اعتیاد به تریاک

تریاک می تواند هم بر روی جسم فرد و هم بر روی روان او اثرات مستقیمی بگذارد. کسی که تریاک مصرف می کند عمدتا تغییرات بارزی در رفتار خود مشاهده می کند. برخی از افرادی که سالیان سال اقدام به مصرف تریاک می کنند کمتر از سایرین شدت تاثیرات آن را پس از مصرف متوجه می شوند. اما به طور کلی بروز یک سری از علائم اعتیاد به تریاک را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کاهش آرامش در پایان دوره تاثیر گذاری
 • بی قراری و استرس بدون منشاء
 • لرزش اندام ها و تشنج
 • کوچک شدن مردمک چشم
 • نیاز مکرر به تخلیه ادرار
 • ناراحتی های روحی و بروز افسردگی
 • ضعف در قوه بینایی
 • بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه در بانوان
 • ناتوانی جنسی و ناباروری

برای ترک تریاک چه باید کرد؟

هر ماده مخدری متناسب با نوع و ماهیت خود، می تواند تاثیرات شدید منفی بر روی سلامت فرد بگذارد. بسیاری از مواد مخدر صنعتی و یا سنتی، دارای مقادیر زیادی مورفین هستند که این ماده می تواند سرخوشی های کاذب در فرد ایجاد کرده و پس از پایان تاثیر گذاری آن، فرد را مستعد احساسات ناخوشایند شدید تر و درد های بیشتر جسمی کند. همین عامل بزرگترین موردی است که لزوم ترک مواد مخدر از جمله ترک تریاک را جدی و الزامی می کند. بسیاری از متخصصان ترک مواد مخدر به افرادی که در صدد ترک این ماده مخدر هستند، راهکارها و تکنیک های خاصی را پیشنهاد می کنند که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • برای ترک ماده مخدر تریاک، هر فرد ملزم به داشتن یک هدف استوار و یک چرایی مهم است.
 • در هنگام ترک مواد مخدر، همراهی و حمایت اطرافیان از فرد بسیار مفید و ثمر بخش است.
 • برخورداری از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در حین ترک می تواند تضمین کننده عدم بازگشت فرد به مصرف دوباره پس از ترک شود.
 • ایجاد جایگزین های مناسب تفریحی نیز نقش مهمی در کمرنگ شدن تمایل فرد به مصرف دوباره تریاک است.

روش‌های ترک تریاک

برای ترک تریاک روش ها و متد های خاصی از سوی متخصصان در نظر گرفته می شود. این روش ها متناسب با وضعیت جسمانی افراد و میزان بهره مندی آنان از سلامتی نسبی است. نقش مهم سابقه مصرف و میزان مصرف تریاک نیز در انتخاب روش ترک آن بسیار مهم است. روش های مختلفی برای ترک تریاک وجود دارد که می توان آن ها را به دو دسته روش های سریع و یا روش های تدریجی تقسیم بندی کرد.

در روش سریع که با استفاده از سم زدایی انجام می شود، فرد در یک مرحله حضور در مراکز ترک اعتیاد در معرض سم زدایی خون قرار می گیرد و تاثیرات مصرف این ماده مخدر در او به شدت کم می شود. اما در روش های تدریجی، فرد می بایست به صورت برنامه ای، اقدام به کاهش میزان مصرف تریاک و یا طولانی تر کردن فواصل میان دو مصرف کند.

ترک تریاک با متادون

یکی از روش های متداولی که بسیاری از افراد وابسته به تریاک در همان ابتدای مرحله ترک این ماده مخدر در نظر می گیرند، ترک ماده مخدر تریاک با استفاده از متادون است. متادون به دلیل داشتن مورفین، می تواند جایگزین مشابهی برای تریاک باشد. اما نکته ای که در این میان می بایست به آن توجه شود این است که احتمال اعتیاد فرد به متادون در حین ترک ماده مخدر تریاک نیز بسیار بالا است. چه بسا افرادی که سعی در ترک ماده مخدر تریاک داشته اند اما به دلیل افراط در استفاده از متادون، پس از کنار گذاشتن تریاک، وابستگی های شدیدی به متادون پیدا کرده اند و نیازمند اقدامات درمانی و تخصصی برای ترک متادون داشته اند.

ترک تریاک با دارو

از جمله روش های دیگری که برای ترک اعتیاد به تریاک مد نظر افراد قرار می گیرد، استفاده از دارو های جایگزین است. این داروها عمدتا سبب کاهش میزان درد و خماری در فرد در حین ترک این ماده مخدر می شود. در مصرف این داروها فرد باید همواره مراقب میزان و زمان مصرف و همچنین نوع داروی مصرفی باشد تا با پیشگیری از افراط و شدت در مصرف آن ها، عوارض و احتمال وابستگی های شدید به این داروها را نیز کنترل کند. از جمله داروهای ترک اعتیاد به تریاک، موارد زیر است:

 • بوپرنورفین یا B2
 • متادون
 • نالوکسان
 • نالتروکسان
 • سابوکسون
 • جب الشفا
 • شربت تریاک

ترک تریاک در منزل

بسیاری از افراد در زمان تصمیم به ترک ماده مخدر تریاک، ترجیح می دهند وابستگی به آن را در محیط منزل و خانه انجام دهند. علت اصلی این تصمیم آن است که فرد از حمایت خانواده برخوردار شود و هزینه کمتری برای مراجعه به مراکز ترک اعتیاد در نظر بگیرد. اما ترک تریاک در خانه اقدامی است که می بایست زیر نظر متخصصان روانپزشکی و مشاورین ترک اعتیاد انجام شود تا به سرانجام برسد. ترک هر ماده مخدری نیازمند به حمایت های پزشکی و روانشناسی است تا بتواند منجر به موفقیت و بیزاری دائمی فرد از مصرف دوباره شود.

در برخی از روش های ترک ماده مخدر تریاک، متخصصان رواندرمانی، پروسه ترک را در محیط منزل در نظر می گیرند اما به صورت دوره ای و متداوم، اقدام به چک کردن وضعیت فرد و ارائه راهکارهای مناسب به او در این زمان می کنند. پس برای ترک تریاک در منزل هر فرد ملزم به برخورداری از خدمات روانشناسی و پزشکی که در جلسات منظم و پیوسته از سوی متخصصان ارائه می شود، است.

درمان خماری ترک تریاک

طبیعتا پس از کنار گذاشتن هر ماده مخدری، برخی از علائم و عوارض در فرد ایجاد می شود که تحمل آن ها برای برخی آسان و برای برخی دیگر سخت است. زمانی که فرد اقدام به ترک ماده مخدر تریاک می کند، درد های ناشی از عدم رسیدن مورفین به مغز در او ظاهر می شود. این درد ها شامل گرفتگی های عضلانی و تب و لرز است. همچنین تحریک پذیری فرد نسبت به محرک های بیرونی نیز در حین ترک بسیار بیشتر از زمان عادی خواهد بود.

به همین دلیل درمان خماری ترک تریاک نیز موضوع مهمی است که می بایست تحت نظر متخصص مربوطه و با تجویز داروهای آرامبخش و مسکن پیگیری شود. بسیاری از متخصصان به فرد توصیه می کنند تا با استفاده از روش های ایمن، مانند دوش آب گرم و یا مصرف مسکن های بی خطر این دوره را بگذرانند. برخی دیگر نیز با ارائه راهکارهای زیر در صدد کاهش درد ناشی از ترک این ماده مخدر در فرد به صورت ایمن هستند:

 • مصرف دمنوش های گیاهی از جمله دمنوش مریم گلی و زرشک
 • مصرف نوشیدنی های آرامبخش مانند شربت نعناع و یا آب گوجه فرنگی
 • انجام حرکات ورزشی یوگا و انجام مدیتیشن

علائم و عوارض ترک تریاک

همانطور که به آن اشاره کردیم، با ترک ماده مخدر تریاک، برخی از علائم و عوارض در فرد ایجاد می شوند که بروز این علائم متناسب با میزان عادت فرد به این ماده مخدر و مقدار مصرف آن متفاوت خواهد بود. کسانی که سال های متوالی به صورت زیاد اقدام به مصرف تریاک کرده اند، بیشتر از کسانی که به تازگی به آن روی آورده اند و مقدار کمی از آن را مصرف کرده اند با علائم و عوارض آن مواجه می شوند. از جمله رایج ترین عوارض ترک تریاک موارد زیر است:

 • لرزش اندام ها و احساس سرمای شدید
 • بروز گرفتگی های عضلانی و پرش اندام ها
 • تعریق شدید و دائمی
 • تحریک پذیری شدید نسبت به وقایع اطراف
 • بروز تنش ها و استرس های بدون منشاء
 • بی تابی و عدم تجربه آرامش و سکون

نقش تغذیه در ترک اعتیاد

تغذیه یکی از مهم ترین و پر اهمیت ترین مواردی است که افرادی که خودشان یا یکی از اطرافیان آن ها در حال ترک هستند، باید به آن توجه کنند. تغذیه نقش پر رنگی در ترک اعتیاد به مواد افیونی و حفظ افراد از مصرف دوباره مواد مخدر دارد. افراد می توانند با خوردن مواد غذایی صحیح خود را تقویت کنند.

آنتی اکسیدان ها، فیبر ها، سبزیجات، میوه های مفید و ارگانیک و سایر مواد غذایی نقش مهم و پر رنگی در ترک اعتیاددارند. در واقع برای رسیدن به یک هدف، باید تمام مراحل رسیدن به آن را سپری کرد. تغذیه نیز جز یکی از مراحل ترک اعتیاد می باشد که باید به بهترین نحو ممکن آن را سپری کرد. مواد غذایی و تغذیه باعث می شوند که علائم خماری تریاک کمتر شود.

سم زدایی و از بین بردن اثر نئشگی تریاک

اولین قدم در ترک مواد مخدر از جمله تریاک سم زدایی ست. برای از بین بردن اثر نئشگی و  پاک کردن مورفین موجود  در تریاک روش ها و داروهایی وجود دارد که این فرایند را تسهیل میکنند.مواد غذایی مثل آبلیمو،آب هنوانه،کره حیوانی و.. میتواند اثر نئشگی ناشی از تریاک را به سرعت از بین ببرد .برای دریافت اطلاعات بیشتر از مواد غذایی موثر در از بین بردن نئشگی تریاک میتوانید کلیک کنید ما در این مقاله به طور کامل راهکارهایی را ارائه کرده ایم.

ویژگی های رژیم غذایی مناسب برای ترک اعتیاد

یک رژیم غذایی سالم در برگیرنده عوامل بسیاری است که با رعایت آن ها می توان گفت تغذیه شما مناسب می باشد. زمان تغذیه و میزان تغذیه یکی از مهم ترین ویژگی های یک رژیم غذایی مناسب هستند. معده یکی از اعضایی است که در طی سالیان دراز آسیب زیادی می بیند و پس از ترک تریاک، هضم غذاها برایش دشوار است. پس افرادی که تریاک را ترک کرده اند باید رژیم غذایی با وعده های غذایی بیشتر و میزان کمتر را مصرف کنند.

رژیم غذایی مناسب برای پس از ترک کردن تریاک نیز باعث می شود که دوره سم زدایی راحت تر سپری شود. یکی دیگر از ویژگی های ترک این ماده مخدر، مواد غذایی مناسب است. در ادمه بهترین و مناسب ترین مواد غذایی را به اطلاع شما خواهیم رساند.

بهترین و مفید ترین مواد غذایی برای کاهش درد خماری ترک تریاک

در دوران ترک و پس از ترک، بیشتر مواد غذایی که افراد می خورند، دارای قند است. قند باعث می شود که داخل بدن افراد التهاب ایجاد شده و حالات خماری را افزایش دهد. پس، تا حد امکان سعی کنید قند را از رژیم غذایی حذف کرده و مواد دیگری را جایگزین آن کنید. رایج ترین مواد غذایی که به کاهش درد خماری تریاک و بعد از ترک اعتیادمفید هستند عبارتند از:

غذاهایی که پروتئین دارند

غذاهایی که حاوی پروتئین هستند در حین ترک و پس از ترک تریاک، بسیار مفید هستند. پروتئین ها علاوه بر بازسازی عضله، هورمون های خلق و خوی را نیز به تعادل می رسانند. کاهش استرس، عصبانیت و احساس ناراحتی از دیگر فواید مصرف پروتئین ها می باشند. کره بادام زمینی، تخم مرغ، تن ماهی، عدس، شیر، جو دو سر، تخمه کدو، غیره از جمله مواد غذایی هستند که حاوی پروتئین ها می باشند.

بهترین و مفید ترین مواد غذایی برای کاهش درد خماری تریاک

ویتامین های گروه B و مواد معدنی برای ترک تریاک

ویتامین های گروهB  که شامل B1,B2,B6,B12 می باشد، باعث می شوند که سیستم تمرکز عملکردی صحیح داشته باشد. این ویتامین ها به کاهش درد خماری نیز کمک می کنند. همچنین باعث می شوند که فشار های روحی افراد پس از ترک کمتر شود. غلات، ماست، شیر، جو، قارچ، بادام و غیره از جمله مواد غذایی هستند که حاوی ویتامینB  می باشند.

بهترین و مفید ترین مواد غذایی برای کاهش درد خماری تریاک

نقش پر رنگ فیبرها در ترک تریاک

تنظیم قند خون، کاهش کلسترول، آسان شدن کار دستگاه گوارش، از جمله نقش های فیبر در بدن افراد در حال ترک و پس از ترک اعتیاد به تریاک می باشند. بنا به همین دلایل همه افراد بهتر است برای ترک اعتیاد به همه مواد افیونی از فیبر استفاده کنند. توت فرنگی، تمشک، نارگیل، نخود فرنگی، بامیه، حبوبات(عدس، لپه، نخود و غیره)، از جمله مواد فیبر دارد هستند.

امگا 3 مفید ترین ماده غذایی در ترک تریاک

افرادی که در حال ترک اعتیاد یا در مرحله پس از ترک هستند، باید از مواد غذایی که حاوی امگا3 است، تغذیه کنند. این مواد شامل: میگو، ماهی، تخم مرغ، روغن گردو و غیره می باشند.

مایعات فراوان

تقریبا اکثر مواد غذایی که برای ترک و پس از ترک اعتیاد به تریاک مفید هستند را به شما گفتیم. اما این را از یاد نبرید که نوشیدن مایعات نقش بسیار پر رنگ و پر اهمیتی دارد. مایعات به خصوص شیر می توانند در مرحله سم زدایی نقش بسیار مهمی داشته باشند. نوشیدن شیر علاوه بر رساندن کلسیم و پروتئین به بدن افراد، ریه ها و مجاری تنفسی و بافت دهان افراد را ترمیم می کند. نوشیدن آب هم به جلوگیری از یبوست و تصفیه کبد ها و کلیه ها و سم زدایی کمک شایانی می کند.

کدام مواد غذایی برای ترک تریاک مفید نیستند؟

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها هستند که برای افرادی که در حال ترک هستند یا ترک کرده اند، مفید نیستند. مصرف این مواد را باید یا به طور کامل قطع کنید یا به حداقل میزان مصرف، برسانید. این نوشیدنی ها و مواد غذایی عبارتند از:

 • قهوه
 • فست فود ها
 • غذاهای چرب
 • شیرینی‌جات و قندها و شکر
 • نوشیدنی های رژیمی
 • نوشیدنی های گاز دار
 • نوشیدنی های انرژی زا
 • نوشیدنی های الکی

درست است که مصرف مواد مخدر در زمان طولانی باعث می شود که تمام یا بیشتر پول و مادیات افراد از دست برود. این امر باعث می شود که افراد نتوانند رژیم غذایی مناسبی برای ترک یا بعد از ترک داشته باشند. اما به یاد داشته باشید که رژیم غذایی کمک شایانی به شما در این مرحله از زندگی خواهد کرد و اهمیت زیادی دارد. اگر سوالی مبنی بر این که چه میزان و چه مواد غذایی بخورید دارید، می توانید با ما تماس گرفته و سوالات خود را از مشاوران ما بپرسید. به یاد داشته باشید که هرگز بدون دریافت مشاوره ترک اعتیاد اقدام به ترک خودسرانه مواد مخدر نکنید.

 1. برای از بین بردن اثر نئشگی تریاک از چه مواد غذایی استفاده کنیم؟
 2. مصرف پروتئین چه تاثیری در ترک اعتیاد دارد؟
 3. تاثیر فیبر بر بدن فرد ترک کننده تریاک به چه صورت است؟
 4. تاثیر شیر در ترک اعتیاد چگونه است؟
 5. مواد غذایی مضر در ترک اعتیاد چیست؟

2 دیدگاه

 • blank

  علی, 18 بهمن 1400 @ 3:01 ب.ظ پاسخ

  من با مشاور تماس گرفتم متاسفانه پاسخ نمیدهند خیلی هم واجبه کارم

  • blank

   تحریریه رها مشاور, 18 بهمن 1400 @ 5:03 ب.ظ پاسخ

   سلام، خط ها کمی شلوغه اطفا مجدد تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور ترک اعتیاد